petgona petgona komentáře u knih

Konkláve Konkláve Robert Harris

Ked som si tuto knihu objavila v kniznici (odporucal ju niekto na IG), brala som si ju s tym, ze ved mozno ju ani nedocitam. Moja predstava bola, ze to bude nieco nudne, taky suchy skor faktograficky prehlad volby papeza a banda starych cirkevnikov sa u mna nespaja so zaujimavymi postavami, ale som rada, ze som sa mylila. Neuvedomila som si totiz, to, co vsetci velmi dobre vieme, ze cirkev je institucia, kde sa tocia velke prachy, bojuje o moc, panuje tam nesmierne prisna hierarchia a kde sa nespocetne mnozstvo skandalov tutle ako sa len da. Takze nakoniec som to zlhtla behom jedneho dna, pretoze to bolo take citave, ze to islo samo a bola som velmi zvedava, kam sa prepracujeme.
Dala by som aj 5 hviezdiciek, ale ten uplny koniec bol taky....zvlastny.

29.06.2022 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Kniha zjavne nevyvolala nadsenie, ale mne sa velmi pacila. Neviem, ci som niekedy citala cokolvek, co sa odohravalo v Mexiku, co bolo pre mna prvy zaujimavym faktom. A tak ako mnohi hovoria, pekna obalka tiez spravila svoje.
Som rada, ze "horor" tu neznamena masaker, hektolitre krvi a vnutornosti, ale prave tajomno, sny, zvlastnu chorobu a cudesne postavy. Horory preferujem skor mysteriozne a mrazive ako krvave a nechutne, a hoci to mozno nebolo uplne strasidelne, ze by mi zimomriavky isli po chrbte, celkovo som spokojna aj so stylom pisania aj s celkovym dejom.
Taktiez, vzdy, ked je avizovana nejaka romanca v knihe, ktora nie je vyslovene zamerana tymtoto smerom, mam obavy, ze to bude bojovat s hlavnou linkou, tu chvalabohu nic take nebolo a cely ten vztah medzi Noemi a Francisom pekne doplnal a vytvaral kontrast medzi ostatnymi vztahmi.
Iste, tak ako pri kazdej knihe, vzdy sa da najst nieco, co by sa dalo kritizovat, ale moj celkovy dojem je velmi pozitivny a smelo by som tuto knihu odporucila kazdemu, kto ma rad podobny zaner.

27.06.2022 4 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Ja teda Stephena Kinga mozem a hoci sa mi stalo, ze som sa nedokazala prehryzt cez nejake jeho knihy (Temna veza, To) Institucia medzi ne nepatri. Pomale stavanie napatia mu tu vyslo, nenudil ma ani na chvilu. Ani na chvilu som nemala pocit, ze by kniha bola prepchata zbytocnymi opismi ci vyplnujucimi dialogmi, neustale sa nieco dialo a pekne sme sa posuvali v deji dopredu. Toto je naozaj King akeho mam rada.

25.05.2022 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Take naivne citanie, ale mam rada knihy, ktore sa na nic nehraju, nesnazia sa tvarit ako epicke dielo. A predsa to bolo lahko citatelne, bolo tam kopec akcie, zaujimave postavy, neustale sa tam nieco dialo. A ako ceresnicka na torte cierny humor, nekorektny a pre mna osviezujuci.

09.05.2022 4 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Ja mam voci A. Christie absolutne zaslepeny postoj a nie je kniha, ktora by sa mi od nej nepacila. Ci uz je slabsia alebo lepsia, docitam ju dokonca so zatajenym dychom. Nie nadarmo sa jej hovori aj kralovna detektivok, lebo to skutocne je.

07.02.2020 5 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Dobre to bolo, aj ked niekde uprostred sa to trocha zaseklo a zabrdlo do cervenej kniznice, ale nic to, King je proste kral.

25.01.2020 4 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Krasny pribeh. Ove mi bol od zaciatku sympaticky, pretoze ja sama mam rada pravidla a som tak trochu ufrflanec :D Citala som aj Britt-Marie, ale Ove bol lepsi. Sviznejsi, zaujimavejsi. A hoci to bolo predvidatelne, vobec mi to neprekazalo, lebo autor sa podla mna nesnazil napisat napinavu psychologicku sondu do mysle stareho vdovca. A prave preto som sa dokazala stotoznit s postavami, vedela som si predstavit samu seba na ich mieste. Pre mna to bola kuzelna kniha.

27.09.2017 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Zo zaciatku som si myslela, ze mi budu chybat Stein a Jaros. Ale nie, v pohode aj bez nich.

15.06.2017 5 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Cervenak nesklamal. A dokonca vobec neprekazalo, ze 2. diel som citala skor ako 1. Aj tak som ani nahodou netusila, kto je za vsetkym. Velkym plusom je samozrejme aj to, ze autor si ocividne nastudoval realie a aj vdaka tomu je cely pribeh putavy.

14.01.2017 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Najprv som bola trochu rozpacita...ja totiz nemam rada westerny, ale nakoniec....super! Pomerne jednoducha a mozno aj trochu predvidatelna zapletka, ale je to klasicky Cervenak a to sa mi proste dobre cita. A ten epilog....presne podla mojho gusta. Tesim sa na dalsi diel :)

17.11.2022 5 z 5

Pravek a iné časy Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

Pekne a trpke zaroven. Bola to moja prva kniha od autorky a vobec nelutujem, ze som sa do nej pustila, aj ked malokedy citam podobny zaner. Urcite skusim aj nieco ine.

25.07.2022 5 z 5

Kniha je dost kritizovana, ale mne praveze vyhovoval ten faktograficky suchy styl. Ak by to bolo viac beletrizovane, asi by ma cakalo viac nepokojnych noci.

16.06.2022 5 z 5

Ďaleko od hlučného davu Ďaleko od hlučného davu Thomas Hardy

Je velmi zaujimave, ako sa nase zmyslanie zmenilo. Aj preto som celu knihu krutila hlavou nad konanim vsetkych postav. Ale to jej neubera na care, lebo tieto klasiky z konca 19.storocia su naozaj nadcasove a kuzelne.

25.04.2022 4 z 5

Mŕtva zóna Mŕtva zóna Stephen King

Pacilo sa mi to, hoci z odstupom casu asi tyzdna musim povedat, ze asi to bude patrit medzi tie moje menej oblubene kingovky. Napriek tomu si myslim, ze to bolo dost dobre napisane, King zvykne byt dost obsirny, ale tu mi to nejak neprekazalo, skor mi to dotvaralo celkovy obraz a vsetko to opisovane diane pekne poukazovalo na Johnnyho stratu niekolkych rokov.

15.04.2022 4 z 5

Zimní čarodějnice Zimní čarodějnice Paula Brackston

Tak ja neviem. Ma to tu dost slabe hodnotenia, ale mne sa to velmi pacilo. V prvom rade, velmi ocenujem, ze to bolo ukoncene a nemusim cakat na dalsie diely. Obvykle som velmi kriticka, ked je v knihe malo dialogov, ale tu mi to vobec neprekazalo. Nevadili mi ani opisy prirody, ktore krasne doplnali dej a ladili s Morganinou divokostou a surovou magiou.
Toto bola prva kniha, ktoru som od autorky citala a urcite si od nej precitam nieco dalsie.

09.12.2020 5 z 5

Kráľovstvo z popola Kráľovstvo z popola Sarah J. Maas

Bolo to neuveritelne dlhe a plne vaty. Uprimne, som rada, ze to skoncilo. Uz to bolo zbytocne prekombimovane.

18.05.2020 3 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Ak je co i len zlomok pravda (a bez vetra sa ani listok nepohne), boli ma srdce aj zaludok z toho, co dokazu ludia spravit pre moc a peniaze. Ta spina, co sa u nas momentalne vyplavuje, bez ohladu na tuto knihu a film, je nieco, co ma neuveritelne znechucuje a robi smutnou. Absolutna absencia sebareflexie a arogancie, ktoru vidime denno-denne v predvolebnych snahach a na sude s Kocnerom, ma presviedca, ze vo Svini je prilis velky odraz nasej skutocnej spolocnosti. Nanestastie.
Btw, dala by som aj viac hviezdiciek, ale autorov styl mi dost nesadol. Napriek tomu si ale urcite precitam aj Maso.

12.02.2020 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Ked som docitala, okamzite som isla pozriet ako to vyzera s 3. dielom a hned som zostala smutna. V Amrike vysiel 3 diel este len tento rok, takze predpokladam, ze u nas to bude trvat este dlho, kym sa to ukaze v knihkupectvach (ako napr skleneny tron - to je pre mna zahada, preco im to tak dlho trva vydat).
Kazdopane, Nimbus ma ani trochu nesklamal. Bolo to napinave, objavili sa tam veci, ktore som ani trochu necakala a hlavne ten koniec bol skutocny cliffhanger.

19.11.2019 5 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Snazim sa nehodnotit knihy, ktore som nedocitala a toto je presne ten pripad - dostala som sa len asi po 60 stranu. Ale neda mi sa k tomu nevyjadrit. Kniha ma dost vysoke hodnotenie, co je pre mna absolutne nepochopitelne. Kamaratka mi povedala, ze si to urcite musim precitat, ze sa mi to bude pacit, ved je to vlastne detektivny pribeh. Tesila som sa na to, mam rada podobne zapletky v historickych romanoch. Ale aka som bola sklamana, ked som sa trochu zacitala. Siahodlhe monology a mudrovanie brata Wiliama a nasledne niekolko stranovy opis reliefu v kostole (ani nemozem na 100% tvrdit, ze to bol relief a nie freska ci malba, lebo ma to k smrti unudilo) a ten opis ma zabil. Ja mam rada aj historiu aj umenie, ale co je vela, to je vela. Z rovnakeho dovodu som nebola schopna sa preluskat cez Chram Matky Bozej v Parizi ci cez Doriana Graya.

08.07.2019 1 z 5

Americkí bohovia Americkí bohovia Neil Gaiman

Ja mam Gaimana rada. Napriek tomu, ze pise fantasy, su jeho knihy, pre mna absolutne prirodzene a hlavne uveritelne. Dialogy jeho postav mi nikdy nepripadaju trapne ci zbytočne honosne. Mnohí fantasy autori sa podla mna zbytocne vyžívajú v dlhych honosnych dialógoch ci skor by som mohla povedat, ze v monologoch. Gaimanove postavy su ako obycajni ludia, ktorych denne stretavame. Okrem toho, neplytva slovami na opisy a aj napriek tomu, si dokazem predstavit scenu.

15.09.2018 5 z 5