Percabethka Percabethka komentáře u knih

Goliáš Goliáš Scott Westerfeld

Tahle série byla prostě výborná! Příběh, vzducholodě, stylistika, historie, vzducholodě, steampunk, ... a vzducholodě!

02.06.2021 5 z 5

Behemót Behemót Scott Westerfeld

Druhý díl se mi líbil stejně jako předchozí, přibyla tu nová zajímavá historická fakta a navíc se autor hodně rozepsal o feminismu a emancipaci. A samotná dějová linka mi přišla zajímavější než u prvního dílu...

02.06.2021 5 z 5

Leviatan Leviatan Scott Westerfeld

Skvělá kniha! Nejen příběhem, stylistikou, originalitou a ilustracemi, ale i svou edukativní funkcí. Líbí se mi, že na konci navíc autor vypsal všechny reálné a smyšlené/upravené události.

19.05.2021 5 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Spíš než YA fantasy je tahle knížka červená knihovna plná plochých postav a plytkých dialogů. Nic jsem od ní nečekala a přesto mě dokázala zklamat. Přijde mi, že autorka vymyslela poměrně originální zápletku, to musím ocenit, ale měla ji poradit někomu, kdo umí psát. Celý děj byl zdlouhavý a poměrně chaotický, bylo tu mnoho nevysvětlených věcí (minimálně v první polovině knihy, pak jsem jí odložila a dál číst nehodlám), zároveň tu bylo nepřeberné množství postav, kterým se ale autorka neměla čas věnovat a nějak rozkreslit jejich charakter, hlavní hrdinky byly hrozně hloupoučké a co se dialogů a stylistiky týče, tak jsem během čtení div nepociťovala fyzickou bolest. Za mě brak a ztráta času...

03.05.2021 1 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Už když se mi tahle kniha dostala poprvé do rukou, byla jsem překvapená, že tuhle ezo věc napsal zrovna Jack London - a navíc dřív jak před sto lety. Zaujalo mě to a teď jsem za to ráda, protože se mi celá kniha líbila, ačkoli je tu pár věcí, které mi vadily. Hlavní z nich je samotná postava Darella Standinga, která mi byla silně nesympatická, nejvíc mě však rušilo to, že byl Darell v každém životě někdo super-důležitý a nikdy to nebyl třeba obyčejný sedlák nebo já nevím kdo. Zároveň mi přišlo zvláštní, že i když kniha začíná příhodou o dívce, která se vracela do minulých životů a byla střídavě muž/žena, Darrel byl v každém životě muž. London si měl podle mě vybrat jeden způsob a pak ho použít u obou postav. No a nakonec mi dost vadil Londonův pohled na ženy, ale vzhledem k tomu, že Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915, dá se to tolerovat.

27.04.2021 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Ať už v Procesu člověk vidí kritiku byrokracie, metaforu lidského života, nebo cokoli jiného, je to kniha, která se nedá číst bez toho, abyste se co chvíli zastavovali a přemýšleli, co tím chtěl asi autor říci - a nebo se vztekali kvůli naprosté absurditě celého příběhu a přemýšleli, co by se asi stalo, kdyby Josef K. jednal čistě logicky a racionálně a celý soud i s procesem prostě ignoroval...
“Těžké čísti mezi řádky, když nelze čísti ani tyto řádky."

05.04.2021 5 z 5

Dílo Jiřího Wolkra Dílo Jiřího Wolkra Jiří Wolker

Wolkerova poezie je asi mou vůbec nejmilejší a k mnoha jeho básním se vracím stále dokola. Z prózy a dramat jsem ale trochu zklamaná. Ačkoli se mi po stylistické stránce líbí, jejich obsah mi moc blízký nebyl a často jsem se musela nutit, abych dannou povídku, pohádku nebo hru dočetla. Za poezii proto dávám 5*, za prózu 3.

05.04.2021 4 z 5

Architektura - volba nebo osud Architektura - volba nebo osud Léon Krier

Skvělá kniha, na které kromě Krierovy filosofie, se kterou se ztotožňuji, oceňuji především doplňující ilustrace, skicy a karikatury, díky kterým čtenář vždy snadněji pochopí popisovaný problém a zároveň si ho i lépe zapamatuje.

05.04.2021 5 z 5

Sídelní kaše Sídelní kaše Pavel Hnilička

Výborná kniha! Ačkoli je poměrně tenká, autor v ní komplexně rozebírá téma suburbií a sídelní kaše a poukazuje na všechny problémy s tím spojené.

13.03.2021 5 z 5

Vlídné vidiny Vlídné vidiny Bohuslav Reynek

Reynkova poezie je takové pohlazení po duši, je něžná a jemná a většinou jde o přírodní nebo křesťanskou lyriku, takže vás její čtení zklidní a nejednou dostanete chuť si jí vzít s sebou na procházku a číst ji někde v lese. Co mi ale trochu vadilo byl Reynkův styl, často mi ve verši chyběla jedna slabika, aby byl zachovaný rytmus a plynulost básně. A občas jsem vůbec netušila, co chtěl určitou básní říci - i když to bylo možná způsobené i mou neznalostí mnoha biblických postav. Obecně mohu říci, že jsem si knížku užila, ale asi bych ji nezařadila mezi mou sbírku poezie, kterou mohu číst stále dokola.

02.03.2021 4 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Aha, tak ona to není trilogie. I když. Pro mě možná je. Jsem ráda, že další díl zatím nevyšel, protože bych asi chtěla vědět, jak to teda celé dopadne, a pustila se do něj. Vzhledem k tomu, jak špatný tenhle díl byl, jsem ale nakonec ráda, že se čtvrtým nemusím ztrácet čas. Je to ale škoda, protože měl tenhle příběh ohromný potenciál, který bohužel autorka v téhle knize definitivně zazdila.

07.02.2021 2 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Sabaa Tahir mi svým vypravěčským stylem trochu připomíná Maasovou - i když vás začne hlavní hrdinka rozčilovat a vy nechcete číst dál, jste tak vtažení do děje, že nejde přestat. Což u 500 stránkové bichle znamená, že se moc nevyspíte.
Musím ale říct, že jsem z téhle knihy zklamaná, protože mi celý děj přišel hrozně překombinovaný, místy celkem cringe a navíc tu byl milostný trojúhelník - zase. A já už myslela, že se tohle klišé konečně přestalo v YA používat. Škoda. I přes to všechno ale zajímavý svět a autorčina stylistika všechno nějak zachraňují.

25.01.2021 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jakmile jsem tuhle knížku začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji za jednu noc. A jsem vážně ráda, že jsem si počkala, až vyjde celá série, protože čekat na další díl by nebyla moc stranda.
I když je Laia zpočátku charakterně dost plochá a hloupoučká, v průběhu se to trochu zlepší a nakonec sice pořád není žádný superhrdina, ale i tak jsem si jí celkem oblíbila. A všechno ostatní bylo skvělé! Stylistika, prokreslenost světa a jeho historie, popisy, postavy, příběh... Líbilo se mi, že i když tam byly náznaky nějaké magie a romantické linky, autorka obojím hodně šetřila a soustředila se na příběh samotný. A otevřela spoustu otázek (o tom cliffhangeru na konci nemluvě), kvůli kterým člověk po dočtení poslední stránky musí rovnou sáhnout po druhém dílu. Tak snad bude stejně dobrý jako tenhle...

22.01.2021 5 z 5

Na horách srdce Na horách srdce Rainer Maria Rilke

PŘEDJAŘÍ

Tvrdost mizí. Semtam jen jak jizvu
spatříš v lukách nezhojenou šeď.
Malé vody pilně mění přízvuk.
Něžnost, popleta ta, hleď,

sahá po všem, co chce jít a plout.
Cesty, jdoucí do dálek, se mračí.
Tu zříš, jak se v prázdném stromě zračí
vůle růst a vyniknout.

Některé básně se mi vyloženě nelíbily, ale většina z nich byla výborná❤️

19.01.2021 5 z 5

Lyrika Lyrika George Gordon Byron

Krásná❤️

Když pyšný lidský syn se pod zem vrací,
V němž svět, krom jména, sotva něco ztrácí,
Tu sochař k pompě smutku objednaný,
Říkáním hrobku zdobí bez příhany,
Když dílo skončí, nápis je tam vryt,
Ne čím byl mrtvý, ale čím měl být.

12.01.2021 5 z 5

Čistý Čistý Julianna Baggott

Tahle knížka byla hodně zvláštní, taková nezvyklá a tím pádem vlastně i dost originální. Třeba už jen tím, že jsou skoro všichni hlavní hrdinové nějakým způsobem postižení.
Ani originalita ale nemůže vyvážit táhlost a předvídatelnost děje a naprostou plochost hlavních hrdinů. Pressia třeba vždycky v jednu chvíli někoho nenáviděla a přála mu jeho osud a v druhém okamžiku ho zachraňovala. A ostatní postavy asi necítili nic. Nebyl tu žádný vývoj ani důvod, proč si postavy oblíbit.
I z toho důvodu se do dalších dílů pouštět nehodlám. Navíc si troufám říci, že je tahle kniha cílena tak na 13leté čtenáře a starší asi moc bavit nebude.

10.01.2021 2 z 5

Polibek vítězů Polibek vítězů Marie Rutkoski

(SPOILER) Úplně nechápu, jak se to stalo, protože předchozí dva díly byly výborné. Tady ale jako by zmizela jakákoli zápletka a zbyla jen Kestrel s Arinem.
Kestrel, kterou jsem si hned na začátku prvního dílu oblíbila pro její důvtip a laskavost se tu po ztrátě paměti chovala jako vyměněná a její činy byly většinou hrozně nelogické. A v podstatě nemyslela na nic jiného než na to, jestli je zrovna zamilovaná do Arina, nebo ne. Jo, bylo to fakt záživný... A jeho postava to nijak nezachraňovala.
Arin vedl svůj národ do války a měl se starat o nějakou politiku, jednat s generály, řešit strategie a podobně, ale on myslel jen na Kestrel a v celé knize nebyla jediná scéna, kde by se ujal vedení, měl nějaký proslov k lidem nebo řešil důležité věci týkající se budoucnosti své země. Ne. Protože priorita je přeci Kestrel. Uff.
Celý příběh kvůli tomu působil hrozně nereálně a upřímně to byla místy fakt nuda. Protože jsem si ale předchozí díly a všechny postavy i svět oblíbila, četla jsem dál a brala to spíš jako nějaký bonus k dvěma předchozím knihám, než jako plnohodnotné pokračování.
Co tenhle díl trochu zachraňovalo byl Rošar s těmi svými hláškami, kterými nadlehčoval atmosféru, a pak pár zajímavých bojových strategií. A samozřejmě šťasný konec, který byl ale asi stejně uvěřitelný jako celý zbytek knihy. Královna se asi z dobrostrdečnosti rozhodla, že zemi nechce obsadit. Lidé si snědli všechny zásoby jídla na obří hostině, takže v zimě asi umřou, ale hlavně, že jsou šťastní. Valorie je bez krále, princ utekl a nemá ji kdo vést, ale proč bychom řešili takové malichernosti. A co se vlastně stalo s Kestreliným otcem? Působilo to na mě, jako by si autorka všimla, že těmi nekonečnými myšlenkovými pochody hlavních postav zahltila už 450 stran a přeci nechce, aby z toho byla bichle jak od Maasový. Tak na pár stránkách uzavřela všechno, na co si zrovna vzpoměla, ať už to dávalo smysl nebo ne. A bylo to.
Abych tu jen nekritizovala, i přes to všechno se mi líbil autorčin styl psaní, ke konci ze zase Kestrel začala chovat jako dřív a upřímně, bez tohohle dílu by ty předchozí dva číst nešly, pokud si nelibujete ve špatných koncích.

13.12.2020 3 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

Nevím, jestli mám dřív chválit stylistiku, popis prostředí, promyšlenost děje, hlavní hrdiny, romantickou linku, atmosféru, ... Takže to pochválím najednou, v téhle knížce je prostě všechno, navíc oceňuji autorčina poděkování v první i druhé knize, kde se vždycky rozepíše o něčem zajímavém a je vidět, že je velký rozdíl mezi tím, když si někdo nevzdělaný smolí nějakou basic knížku bez čehokoli hlubšího, a tím, když si autor předem něco nastuduje a snaží se čtenáři kromě zajímavého příběhu zprostředkovat i nějaké vědění.

12.12.2020 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Sbírky Co zbylo z anděla a Hodina mezi psem a vlkem se mi od Skácela líbily víc. Smuténka na mě byla místy příliš melancholická a složitá na rozklíčování, některé básně mi jednoduše nedávaly smysl. A jindy bych řekla, že i když mi uniká pointa, je krásné číst nahlas a vnímat ten rytmus, atmosféru a libozvuk - jenže Skácel, jak je jeho zvykem, rozbíjí často atmosféru a verše nějakým naprosto nebásnickým slovem.
I tak jsem tu ale našla básně či úryvky, které se mi moc líbily.

“Nebo snad věděli, že do lásky se chodí
tak jako na vojnu a nic nám nezaručí,
jestli se vrátíme. A když, tak jestli celí.”

10.12.2020 3 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Znáte ten pocit, kdy je v knize nějaká záhada, a vy si se stejnými informacemi, které má hlavní hrdinka, dáte dvě a dvě dohromady - jenže o sto stránek později si rvete vlasy zoufalstvím, protože jí pořád ještě nic nedošlo?
Tak v téhle knížce je to přesně naopak. A proto se mi tak líbila. Kestrel byla navíc od začátku do konce sympatická, stejně jako Arin, všechny postavy se chovaly logicky, příběh odsýpal a poměr dialogů a popisů byl výborně vyvážený. Snad kromě toho, že jsem si celou dobu nedokázala představit, jak velké je město nebo impérium, ve kterém se příběh odehrával, nemám knize co vytkout a určitě ji můžu jen doporučit.

09.12.2020 5 z 5