pepap pepap komentáře u knih

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Za me nejlepsi Mawer - dozvite se o Mendelovi, dostane se vam pouceni o zakladnich zakonech genetiky, prozijete si bizardni romanek, fakt jsem si cteni uzil.

06.12.2023 5 z 5

Intimní autoportrét Intimní autoportrét Frida Kahlo

Výňatky z dopisů psaných Fridou. Pomohly mi představit si trvající a všeprostupující bolest přítomnou v jejím díle. Všechny ty trny, šípy, rány, fraktury, pokroucené páteře .. musela neustále trpět. Její tvorba je uměním mučednice.

04.12.2023 4 z 5

Klub rozkoše Klub rozkoše Jüne Plã

libilo se mi to - spousta rad a pristupu, rozhodne poucne, knihu bych ocenil nejvic kolem puberty. Kazdopadne vrele diky autorce ;-)

04.12.2023 5 z 5

Apollo a Marsyas - Příběh umění na Moravě Apollo a Marsyas - Příběh umění na Moravě Michal Konečný

Cekal jsem jednoduchou knihu plnou nametu na cyklo-vylety za umenim. Kniha je vsak mnohem "serioznejsi", komplexni a podrobny pruvodce umenim na Morave - v case a jednotlivych mestech. V jednotlivych castech jsou vyzvednuta jemna hlavnich architektu, mecenasu, maliru .. Kazda kapitola je uvedena kratouckym pribehem, to se mi velmi libilo. A pribeh nejdrazsiho obrazu Moravy, Apollo a Marsyas, je uchvatny :-)

04.12.2023 4 z 5

Mezi Východem a Západem Mezi Východem a Západem Anne Applebaum

Víc než jen cestopis. Autorka cestuje s otevřenýma očima a snaží se porozumět a dávat DK souvislostí. A že je co a čemu!! Východní země jsou směsice různých národů, dialektů, příběhů, kultur, vlivů, ideologií .. Roztříštěnost a komplikovanost regionu je jen těžko vysvětlitelná - přímým popisem formou rozhovorů se dostáváte k paradoxům sousedů žijících přes kopec a uvažujících o sobě jako o nezpochybnitelných příslušníků svého národa - jen ten jeden se cítí být Polákem nebo Litevcem, druhý Bělorusem nebo Ukrajincům, další Rumunem, Moldavanem,Podestřanem, Polesanem nebo Oděsanem. Jedno je naprosto jasná národnost, druhé urážka volající po nápravě. Krvavé dějiny především 20. století celému problému nepomáhají.
Cestopis je velmi užitečnou sondou naznačující komplikovanost regionu i složitost případné diplomacie a stavění "mostů".

20.11.2023 4 z 5

Hezký přehled těch nejvýznamnějších žen, co měly nějakou konexi k naší zemi. Kniha působila mírně dětsky, budu muset pokračovat a načíst o těchhle dámách víc. Každopádně, jako úvod do tématu se mi výběr velmi líbil.

20.11.2023 5 z 5

Zázračná imunita Zázračná imunita Matt Richtel

Přehled a vysvětlení fungování jednotlivých komponent naší imunity byly fakt dobrý a ještě se k nim vrátím. Srdceryvné příběhy pacientů s rakovinovými recidivami mě už zajímaly méně. Líbila se mi forma popisu - vortex všech možných buněk, tělísek, molekulárních komplexů a činitelů nazvat "festival života" je skvělé a kniha rozhodně stojí za přečtení (nebo za poslech..).

14.11.2023 4 z 5

Česká kniha mrtvých Česká kniha mrtvých Eduard P. Martin (p)

Kniha je dozajista originální - místy laskavá, místy nápaditá, místy dojemná. Nejvíc mě bavily příběhy mrtvých 30tileté války (nevím proč ..).
Dlouho jsem přemýšlel (a pořád to ještě nemám hotové ..), jestli je možné, abychom po smrti automaticky došli k osvícení, uvědomění si, zda náš život byl naplněný a dobrý. Proč by to tak mělo být? Po smrti už jako není možné tápat? Být ztracen a nevědět? Pro knihu je to poměrně zásadní otázka.
Kniha rozhodně není temná. Tím jsem byl překvapen a trochu i zklamán - nevím přesně jakou temnostu bych ne jejich stránkách ocenil, ale je plná světla, lásky a naděje.

Víte někdo, kde se nachází Jiskáv .. ?

11.11.2023 3 z 5

Kocour, pes a strejda Mudra Kocour, pes a strejda Mudra Eduard Nikolajevič Uspenskij

Perfektní knížka, četla nám ji máma jako malým, zlepší mi náladu, jen mi na ni padne zrak v knihovně. Scénka s mluvící strakou a pošťákem Pecínkem, co nese Mateřídoušku, mě spolehlivě rozesměje kdykoliv.

04.11.2023 5 z 5

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

O antických hrdinech tak, aby vás to bavilo.

Mýty a legendy antického Řecka jsou alespoň pro mě nekonečnou studnicí příběhů, přirovnání, fantastických výprav a úspěchů stejně jako prokletých osudů. Všechny příběhy jsou nějak propojené, navazují na sebe a jsou shora dohlížené božstvem. Možnost vyprávění takových mýtů s nadhledem a vtipem (jako je tomu v této audioknize) mi teď přijde tak přirozené a nasnadě ... vždyť každý z bohů nějak reflektuje lidskou umanutost, nadutost a ješitnost.

Dílko jsem poslouchal jako audioknihu a tak nevím, jak moc je moje recenze relevantní. Ale fakt jsem to hltal !

16.09.2023 5 z 5

Kněžnin prsten / Kde jsi chodil Satane Kněžnin prsten / Kde jsi chodil Satane František Nepil

První část (Kněžnin prsten) je dech beroucí - povídky Menhir nebo Knížectví Hot River jsou vypravěčské šperky, hltal jsem je a záviděl styl a um vyjadřování. A povídka o panu Chocholkovi mě přibila do křesla dokud jsem jí nedočetl !! Bylo to jako na střední, nasávat pod lavicí knihy, protože si zkrátka nemůžete pomoct a musíte vědět, jak to dopadne.
Z druhé části (Kde jsi chodil Satane) jsem tak nadšený nebyl. Nicméně, popis "kdo to je Satan" je perfektní ;-)

12.09.2023 4 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Přehled feminismu a vývoje práv a postavení žen primárně na našem území, dnešní stav i nastínění palčivých otázek do budoucna. Autorka přechází od Masaryka k hnutí #MeToo, žádné téma není tabu, včetně současných trestů a vnímání znásilnění, ohodnocení žen na pracovním trhu nebo jejich zastoupení v manažerských pozicích.
Moc rád jsem knihu četl a hodlám pokračovat, pro začátek v referencích knihy.

05.09.2023 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

pribehy, ve kterych hlavni roli hraje sex a rozkos. Nahlizene z tisicu uhlu a situaci. Bavilo me to.

22.08.2023

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Knize se nedá upřít spousta posbíraných faktů, rozhovorů a náhledů třetích osob, tedy Kunderových přátel a známých. Líbily se mi rozbory povídek a románů a spekulování o základech jednotlivých charakterů z reálného Kunderova okolí - který z hrdinů byl Kundera, kdo byly jednotlivé ženské postavy ..
Nicméně, celkové vyznění biografie mi přišlo takové, jakoby Milana Kunderu popisoval někdo, kdo ho nemá příliš rád - závidí mu, nepřejeme mu úspěch případně má velmi nízké mínění o jeho morálních zásadách a životních hodnotách. Byla to nová zkušenost - když už někdo píše něčí životopis, většinou má dotyčnou osobu ve velké úctě, tak jsem byl alespoň doteď zvyklý. V tomto životopise jsem si musel pana Kunderu spíše sám obhajovat a ospravedlňovat :-)
Biografie i v této podobě jen potvrzuje skutečnost, že Milan Kundera byl extrémně komplikovaná a nejednoznačná osobnost. Jednoduchá kategorizace nemůže fungovat.

03.08.2023 3 z 5

Běž, řekla cesta Běž, řekla cesta Markéta Bidlasová

Dobrý nápad na knihu, velmi se mi líbil formát prvních pár příběhů - na konci byl vypravující požádán, aby shrnul nejdůležitější a nejužitečnější rady na cestu dalším poutníkům. Bohužel se pak tahle otázka nějak ztratila. Z devíti putujících mě jistě 5 z nich zaujalo natolik, že jsem šlapal s nimi.

03.08.2023 3 z 5

Automat Svět Automat Svět Bohumil Hrabal

hospodska povidka jako hlavni forma vypraveni. Clovek a jeho psyche z ni vystupuje, ze ctenar nestaci zasnout - postavy v nem vystupuji rozpacite, hrde, zkrousene, zranene ... a to vzdy prirozene, nenucene, sami od sebe, jako by sedely na protejsi strane stolu. Kniha je oslava cloveka literaturou, pecka !!

19.07.2023 5 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

O přátelství dvou mužů plné vzájemného respektu, úcty a lásky. Ačkoli byli svým založením úplně odlišní, jeden druhému naslouchal, učil se nahlížet na život a porozumět jeho podivnostem. Vyprávění plná symboliky, tance, vášní a svérázného vidění světa. Ale chce to čas a trpělivost .. :-)

04.07.2023 4 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

O formování dobrého chlapa v prostředí, které vám nedá nic zadarmo. Pro mě osobně je celý dramatický příběh o to výmluvnější, že jsem celý život měl ty výhody a privilegia, o kterých bych si jako Rom mohl nechat zdát. Rasismus české společnosti a diskriminace, které jsem součástí. Díky za příběh, Patriku, potřebujeme otvírat oči právě takovým vyprávěním, jaké jsi sepsal. Jsi borec.

23.06.2023 5 z 5

Bohumil Hrabal uvádí… výbor z české prózy Bohumil Hrabal uvádí… výbor z české prózy * antologie

Přál bych si, aby mi výběr předčítal sám pan Hrabal s komentáři. Zkoušel jsem se do všech ukázek ponořit a zahloubat, ale někde to nešlo. Ale bavilo mě to :-) O K. J. Erbenovi jsem netušil, že psal něco tak osobního jako Sny ve výběru, Nerudova Zastavárna vám odhalí mraveniště lidství pod úřednickou taktovkou, které byste mohli snadno přehlédnout. U Demlova Zapomenutého světla jsem žasnul odvaze převést všechna ta vyjádření do filmového scénáře. Holanův "Lovil se rybník" je nejsymboličtější próza, možná poezie, co jsem kdy četl - obrazy a představy se na vás valí z každého vyjádření. Úplně jsem nezvládl Weinera a Kafku, ale třeba to ocením později.
Nejvíc nadšený jsem byl z Ignáta Hermanna a jeho Sudičky. S tímhle pánem jsem ještě neskončil :-)

17.06.2023 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Uklízečky, feťáci, alkoholici, matky samoživitelky, sestřičky na pohotovostech, ... lidé ulice. Ti neúspěšní. Autorka popisuje jejich osudy s lehkostí, všímavostí pro detail a pochopením. Nesoudí je, jen vypráví jejich příběh.
Při četbě mi několikrát vytanul na mysli Bohumil Hrabal, který se však mnohem víc věnoval specifické řeči dotyčných postav. Lucia Berlinová se věnuje spíš obrazům a prostředí. Přesto vám z povídek lidské osudy prosakují a vpijí se do vás. Četba mě moc bavila.

03.06.2023 5 z 5