Manuál pro uklízečky

Jak se vyjádřil jeden z jejích kolegů spisovatelů, Lucia Berlinová (1936–2004) je „nejutajovanějším americkým pokladem“ v rámci povídkového žánru. Její tvorba se hlásí k odkazu A. P. Čechova a Raymonda Carvera a jistě se trefí do vkusu také fanouškům Alice Munroové a Annie Proulxové. Soubor nazvaný Manuál pro uklízečky je výběrem toho nejlepšího z díla této legendární povídkářky. Autorka se svou typickou směsicí humoru a melancholie přetváří všednodennost v nepravděpodobnou krásu, objevuje půvab v jídelnách a veřejných prádelnách amerického Jihozápadu, v domovech severokalifornské společenské smetánky a v titulní povídce například také v perspektivě osamělé uklízečky v jídelně jednoho hotelu v Mexico City. Berlinová píše o rodině, lásce a práci stylem, který je přímočarý, prostý a soucitný. Ženy z autorčiných povídek jsou sice ztracené, ale také silné, chytré a neobyčejně opravdové. Berlinová se vyznačuje brutální upřímností, empatií a humorem – inspiraci čerpala z vlastního života poznamenaného mimo jiné střídáním zaměstnání a alkoholismem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399198/manual-pro-uklizecky-lmE-399198.jpg 4.227
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

A Manual for Cleaning Women: Selected Stories (1977)

Kniha Manuál pro uklízečky

boticelli

Manuál života. Syrově napsáno ale momenty a situace mají i nečekané kouzlo poetiky.

knihovniceVS

Tak za mě tedy ne. Líbivá obálka, krásné recenze. A hned v první povídce příběh malé holky, která musí svému dědovi v jeho zubařské ordinaci vytrhat všechny zuby. Stařec omdlí, pomočí se, pozvrací se, krvácí... Další povídky jsou již mírnější, nicméně je to koncentrovaná lidská bída a špína v amerických prádelnách, plných indiánů a mexikánců... Vše podle hesla "Život je jedna velká katastrofa".

Tvary Juliusovi, Fortunatusovi, Sextusovi, s Juliusem, s Fortunatusem, se Sextusem... To si zaslouží gratulaci. Ještěže tam nebyl Zeus.

1987

Lucia Berlin je žena, s ktorou by som sa chcel stretnúť.

Inak stopercentný súhlas s freejazz. Hoci je preklad super, určite odporúčam anglickú verziu.

líba34

V jednotlivých povídkách odkrýváme normální, ale přesto neobyčejné útržky z úplně normálního, ale přesto neobyčejného života jedné normální, ale přesto zcela neobyčejné ženy, které do sebe postupně zapadají a utváří celkový obraz života 2. poloviny 20. století v Americe.

Finita

Povídky jsou napsané dobře a dobře se čtou. Ale z těch témat je člověku trochu úzko.

Isserley

Souhlasím s výše (nebo spíš níže) uvedeným komentářem soukrome, že některé povídky ze sbírky jdou až na hranici snesitelnosti. Ale právě tahle autentičnost a “člověčina” a také zvláštní poetika z nich pro mě dělá malé perly.
Pro mě jako milovníka žánru povídky letos po Sherwoodu Andersonovi už druhá velká literární lahůdka, doporučuji, i když ne vše je lehce stravitelné.

soukroma

Pro mě to nebylo: nebavilo mě to, spíš mi to bylo čím dál víc dokonce proti srsti (takže jsem ani nedočetla). Autorka popisuje na různých epizodách svůj život, nebo spíš ve svých povídkách dává v plen epizody ze svého života, ale prakticky vše popisované je takové nevábné, ušmudlané, zavánějící, bídné, otlučené, prostě nepříjemné. Nepochybuji, že to i tak ve skutečnosti bylo, ale číst o tom nechci. Těch osob a událostí, které by pozitivně vyčnívaly nebo byly aspoň něčím mimořádné, bylo pomálu. Chyběl mi tam humor a nadhled.

Vybavila se mi hned Betty MacDonaldová, ta taky neměla na růžích ustláno (byla jen o generaci starší), ale podala svoje příběhy tak optimisticky, že se čtenář oprávněně bavil, ač se taky musela stěhovat z místa na místo, dětství ani manželství taky nebylo ideální, místa k životu taky neskýtala vždy jen příjemné zážitky, ať práce v městě nebo farma v lesích, Indiáni taky byli často nalití a k rodinám se nechovali hezky, se sousedy se taky nevycházelo zrovna snadno a po dobrém...

JanaŠ.051
17.08.2018

Čas sa pri každej z týchto poviedok zastaví. Nie je to ľahké čítanie a vždy som sa musela párkrát zhlboka nadýchnuť, kým som sa pustila do ďalšej. Lucia Berlin napísala najfascinujúcejšie poviedky, aké som kedy čítala. Trochu ma mrzí, že sa objavila až takto neskoro. Prečítajte si to, nech vám to trvá akokoľvek dlho, keď knihu zavriete, budete iný človek. Slovenský preklad je vynikajúci.