Peacock Peacock komentáře u knih

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Těšila jsem se, slyšela jsem zvěsti o geniální knize, která nejde odložit. Filmy jsem nechala ladem, protože jsem si chtěla nejprve přečíst knihu - koupila jsem si tu velkou, černou s planoucím holografickým Reprodrozdem a hned jsem se začetla.

Mé očekávání mě hnalo dál a já ty slova hltala. Mám ráda příběhy tohoto typu a musím opravdu uznat, že námět, má OHROMNÝ POTENCIÁL. Dnes po dočtení mi to ale nestačí, myslím že s ním autorka měla pracovat lépe. Mrzí mě, že z koncepce světa po zániku dnešní struktury a hodnot, Panemem rozděleném na 12 rozdílných Krajů, hladu, chudobě, utrpení a jedné dívčí hrdince, nevytěžila VÍC.
Zkrátka hrdince jsem fandila, ale nikdy jsem se do ní nevžila. Připadala mi neuvěřitelně hloupá. Ano hloupá. Kolikrát jsem měla dojem že je to opravdu slepice, která po letech jen pláče po tatínkovi, z malicherných důvodů s lidmi zachází necitlivě. Byla příliš zahleděná do sebe a svých většinou mylných pocitů a dojmů, nepříliš bystré uvažování a nedostatek empatie se projevovaly na každé straně. Vím že se jedná o 16-17 letou hrdinku, ale proboha to myšlení???? v jedné chvíli se chce nechat zamordovat a chránit člověka kterého tvrdí že nemiluje, pak že s ním nechce být, pak se pro něj obětuje, pak chce utéct, pak se obětovat pro ostatní? Jsem přesvědčená že takovýhle bordel v hlavě nemá ani běžná 16 letá holka. Nemůžu si pomoct, ale dost dobře mi to zabraňovalo s ní soucítit. Nevěděla co chce, celou knihu se jen potácela od jedné stupidní úvaze k druhé. Neuvěřitelně sebestředná, asi tak bych ji popsala, a to to byla v podstatě jediná postava u níž jsem mohli nahlédnout do jejího myšlení. Postavy byly ploché a nijak zvlášť důležité, protože byl hlavní neustále se měnící roj myšlenek z pohledu Katniss. Čtvrtina knihy popisuje kosmetické úpravy, make-up, česání, koupele, sprchu, a výběr šatů...není to málo? Zato celkem stroze popisuje všechno ostatní, včetně smrti blízkých a přátel....nebo i Snowa, kterému jde celou dobu po krku-dvě věty stačily.
Kde je to VELKÉ FINÁLE?
Kromě toho, že z tak perfektního nápadu, se stal nešťastný milostný trojúhelník za válečné situace, rádoby statečnou hrdinkou jež milují davy a která si není schopna ani uvědomit svůj vlastní význam, stal obyčejný béčkový román jako čtení pro 12 leté slečny, mě i mrzí skromná slovní zásoba, nebarvitost vyprávění, ploché postavy a gramaticky špatné tvary některých slov.

Jsem zkrátka zklamaná. Kdybych nedoufala v zajímavější konec, který na rozdíl od originálu nevyzní jako "už se mi nechce dál psát, nemá to pointu, není to promyšlené, ukončené ale ať už to mám konečně z krku" vůbec bych nečetla dál.

19.06.2014

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Včera dopoledne jsem ji začala číst a včera večer jsem ji celou dočetla.
Zuby nehty jsem se držela nezapadnout, nestát se součástí davu, nepodrobit se nátlaku perfektního PR, nečíst ji. Nevidět film.
Mám vyloženě odpor k mediálnímu povyku a padesátku jsem odsoudila, přiznávám se.
Nakonec jsem usoudila, že bych ale mohla udělat výjimku, pokořit svou pýchu a předsudek a potěšit kamarádku. Koneckonců stejně tak to bylo u Harryho Pottera a Stmívání.
Mám dost rozporuplné pocity. Bylo to dobré i špatné zároveň.
Psaná je jednoduše, svižně, lehce se čte a díkybohu mě Anastázie obšírně nenamáčela do své minulosti nebo životních postojů.Kdybych třeba věděla, že zrovna utekla od Amišů, pak bych možná ale pochopila, proč téměř 22letá studentka literatury na univerzitě nemá noťas, nikdy nepila a musí si na googlu hledat snad i jak se zavádí tampóny, nebo že se sem tam hodí oholit si podpaždí a nohy když nic jinýho....Anastásia je mentálně někde v 8 letech - viz, "Ježkovy voči" a "Tybláho"). Při množství stran, je jen dobře, že rozpitvávala spíš pohledy, tóny hlasu, atmosféru a fyzické reakce ne erotičnost situace. Na druhou stranu, ubohá slovní zásoba, vážně ubohá. Ana je prostě zastydlá husa, co říct. Ta její Vnitřní bohyně je ekvivalent k hlasu její nadržené vagíny? A ty její vnitřní dialogy...je to děs. Chtělo by to rapidně zvětšit slovní zásobu a nechat Anu dozrát.
Překvapilo mě, že ta kniha ale není vůbec sprostá nebo perverzní(jediný peprnější výraz je "šukám tvrdě" - a u toho já se vážně nečervenám. Myslela jsem, že to bude o nějakém tabuizovaném tématu. Něčem co lidi ve společností normálně nedělají a proto je to nějak šokující a žádané. Možná mám hranice jinde ale Gray mi nepřišel jako perverzní magor. Na rozdíl od dětství, potřebuje kontrolu. Žádné BDSM po ní nechtěl, nepřišlo mi to nestandardní. Prostě jí místo facky, nebo hádky nařezal na zadek(a ona si o to navíc sama řekla).
Zajímavé bylo, že byl tak moc složitý, ne další mentálně plochá panna. Jo, Gray je zajímavý, být reálný, chtěla bych ho poznat na vlastní kůži.
Je to variace na stmívání, jen místo upířiny, je tam rudá mučírna.
Na Odstínech je příjemný oddech a pro někoho romantika "kořeněná" obyčejným sexem, zato sugestivně rozvedeným pro rozproudění fantazie s puncem vzrušení z něčeho rádoby extra. O kvalitě, se ale ani mluvit nedá...

03.05.2015 2 z 5

To To Stephen King

Po deseti letech jsem si ji přečetla znovu. Musela jsem. Celé ty roky, jsem na ni vzpomínala....a když jsem četla, kouzlo neztratila.

King je píše sugestivně. Podmaní si Vás příběhem, osudem dětí, které jsou každé výjimečné i handicapované zároveň. Slabosti použijí proti dávnému strachem se krmícímu monstru tak, že je pokoří a udělají z nich své přednosti v boji. Perfektně propracované detaily, odbočky od děje pro pochopení situace a pohled do nitra každé postavy. King musí být neuvěřitelně vnímavý a mazaný člověk, a znovu mě o tom přesvědčil. A ten popis psychického rozkladu typu Henryho Bowerse. To je síla.

Myslím, že stále zůstává mou nejoblíbenější.

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Prave jsem docetla posledni vetu, zavrela knihu. Onemele a tupe ziram pred sebe. Vykulene oci me zacinaji stipat, kdyz nejsem schopna mrkat.
UZASNA AMY.

03.01.2015 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Četla jsem ji jako povinnou četbu když mi bylo 8 let. Byla to novinka, maminka mi ji sehnala já se začetla. Pamatuju si, jak jsem se dívala na zadní stránky, a říkala si, že je doporučená pro čtenáře od 8 let a že je to u mě na hraně.
Divné na tom je, že vyšla v roce 2001, kdy mi bylo 12 let.
Doteď to nechápu.

Milovala jsem ji, byla to první kniha,kterou jsem přečetla naráz, jedním dechem, dokonce za jednu jedinou noc.

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Na romantiku moc nejsem, a musím říct, že mě tahle kniha velice překvapila. Vůbec mi nepřipomínala Stmívání, což jsem uvítala.
Je psaná s citem, popisuje pocity, osoby, pravidla, místa a situace jemně a přesvědčivě.

Líbila se mi, takže doporučuji, je moc hezká.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Dobre, podlehla jsem. Taky jsem cekala(a trochu se i desila) par set stran krajecek typu Austenova. Jak se zda, ne vzdy potrebuju citit sympatie k hrdinum.
Tohleto obludarium, je prehlidkou vice ci mene posahanych osob, obyvajici predevsim Vetrnou hurku.
Sledování tri generaci, prostrednictvym vypraveni zestarle sluzebne, je naprosto neidealizovane. Jako bych byla nezucastneny pozorovatel, fascinovany serednosti nejakeho druhu vady. Je desive, co s clovekem dokaze udelat laska a kam az ho muze zahnat strach a bolest.
Prvnich par stran jsem se nahlas smala, zdalo se mi, ze jsem zactena do kvalitniho cerneho humoru. Ten účelné vyuzity umyslny cynismus se mi prece nezdal? kazdopadne
I pres bujnou fantazii, bych nedokazala vytvorit odpudivejsi postavu nez je Linton Heathcliff, sobectejsi nanu nez Katerinu starsi, a zabavnejsiho spolecnika nez je Josef:-)
Vrele doporucuji, vyjimecne dilo.

30.08.2014 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

"Rozum a cit" a "Pýcha a předsudek" jsou jediné romantické díla které vlastním (což tak nějak vystihuje jaký mám vztah podobnému typu literatury).

Musím se ale přiznat, že jsem je dobrovolně četla obě.
Rozum a cit, je jakoby slabší odvar Pýchy a předsudku, ale i tak je to vcelku kvalitní odpočinkové dílo pro zasněné dámy. Je to klasika, kterou by člověk měl znát. Nedokážu si však představit dostatečně mužného muže, který by tuto nemužnou - jemností podobající se krajce z devatenáctého století - krásu, byl schopen dobrovolně přečíst a necítit se jako kastrát.
Upřímně, na mě to bylo opravdu až moc fantaskní - dámy umdlévající z přítomnosti obav že se nevdají v dalších dvou letech?...asi nevládnu takovým jemnocitem, abych se nesmála absurdním romantickým zápletkám a " ďábelským" nástrahám které mohou na ctnostnou dívku od nejmenovaných křiváků beze cti, ve městě čekat.
Celkem asexuální romantika....

Kdyby bylo pravdu reálné mít "problémy a strasti" jen na takové úrovni jako v knize, a věnovat se celé dny návštěvám, četbě, vyšívání, nákupům, dopisováním a námluvami, byla bych neuvěřitelně šťastná mladá dáma Anglie 19. století.
Sice znuděná, ale opravdu velkolepě bezstarostná.

Možná proto má tahle kniha v dnešní době takové kouzlo, je to přece pohádka.

30.06.2014 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Hezka, laskava, odpocinkova....ne nezapomenutelna jako jine jeho dila.

07.02.2015 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Da se bez toho snad i obejit, ale precist si pred tim Nocni klub l a ll je rozhodne vyhodou. Je to vpodstate volne pokracovani osudu z nocnich klubu+ pan Mluvci.
Kniha se mi libila a od nafouknuti toho clunu z kosmickych materialu sem se zacla rezat( ja rada mytoligii). Kulhankuv humor, nazklamal. Jen mi to-OPRAVDU VYRAZNE-bagatelizaci klasickych nabozensky- krestanskych temat, evokovalo Dobra znameni od Neila Gaimana a Terryho Pratchetta smichana prave s Nocnim klubem.

15.11.2014 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Obvykle pro me neni tezke neco zhodnotit. S touhle knihou prisla komplikace.
Jana Eyrova vypravi svuj zivotni pribeh svyma laskavyma ocima. Slozitejsi vety- dobovou okazalejsi formou nez dnes, jsou prelozeny citlive, a ctou se mene kostrbate nez treba J.Austen(to je muj dojem). Je to hezka kniha, chvilemi srdceryvna. Je o prave lasce.

08.09.2014 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Safra, před lety jsem ji začala číst....vydržela jsem to asi 100 stran.....teď se pokouším znovu, ale nejde to. Do Kinga jsem se nikdy nutit nemusela.
"Nezbytné věci", už jsou otevřené řeší se artritida majitelky "Šijem, pořád šijem". Místní alkoholik touží po liščím ohonu. Chlapeček uvažuje, že není moc chytré otci ukázat vzácnou kartičku dávného baseballového hrdiny. Plachá paní už není plachá, má ráda duhové sklo. Cvalda nadává, že dostal pokutu za parkování. Majitel obchodu, má uhrančivé oči...a ty jeho oči, mají pro každého jinou barvu...

Mám číst dál?

19.06.2014

Soumrak bohů - Severské mýty a báje Soumrak bohů - Severské mýty a báje Helena Kadečková

Malá tenká knížečka. Její drobnost se vyvažuje obsahem.
Krásně a čtivě sepsané příběhy Severské mytologie.