PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dnes se mi dostala do ruky kniha, o které slyším chvalozpěvy už velmi dlouho. Kniha se opravdu přečte během pár dechů, za odpoledne jsem ji opět vrátila sousedce a pocity tak zvláštními, že jsem ještě před chvílí nevěděla co napsat. Kniha je vskutku nádhernou četbou a pro mě neznámá spisovatelka bodovala na plné čáře, tak že si ji budu do budoucna hlídat. Příběh postavený na skutečném ději, který tu jistě popsal každý čtenář nelze popsat pár přídavnými jmény. Samotný styl psaní autorky mě uchvátil, že jsem nenašla jedinou stranu, která by mě neoslovila. Silný hlavně dojemný příběh o skutečných událostech, osudech lidí, výčitek, pocitů vykresleny až se tají dech, trápení i lásky. Psychicky a emočně tato kniha se čtenářem zacloumá, tím myslím, že ho nenechá jen tak chladným. Hana zanechá ve mě hodně!

Po pohřbu Po pohřbu Agatha Christie

Jedna z mých oblíbených Herculovských detektivek. Nebudu opisovat anotaci, ale vyjádřím své pocity a dojmy z této skvělé knihy. Děj po pohřbu bohatého starého muže, nabírá na síle, kdy se sejde celá rodina a "teta" Cora, kterou rodinu považují za bláznivou umělkyni navrtá šrouby do hlavy, že příbuzný nezemřel přirozenou cestou. Ovšem následně je nalezena i mrtvá Cora a děj nabírá napětí, rodina je ve stresu kdo je vrah a zda měla pravdu. Do toho je pozván mistr se šedými buňkami mozkovými: Ději nechybí mnoho zápletek, v rodině je i mnoho postav, každý může být podezřelý i nemusí. Závěr a vyřešení případu překvapí nejen rodinu, ale i čtenáře.

04.02.2018 5 z 5

Intimní historie: Od antiky po baroko Intimní historie: Od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Skvělé oddychové počtení, bylo dárkem a ještě od mého oblíbeného pana Vondrušky. Kniha, ve které nahlížíme zajímavou formou, chvílemi i humornou do života předků od starověku až po novověk. Ti, kdo čekali románové podání, budou zklamání, kniha je psaná poučně, skvěle popisuje nejen intimní životy lidí, ale i různá další, hlavně obyčejná běžná témata života, která mohou zajímat i nudit, záleží jak čtenář ke knize přistupuje. Já jsem naprosto spokojená, přiznám se, čekala jsem více seznámení té intimní historie, ale jako historika mě kniha zaujala a velmi se líbila. Přečtená během odpoledne, kniha není příliš silná.

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Výborně napsaný historický detektivní román, který si najde své čtenáře. Styl autora, který zbožňuji se čte v knize jako po másle, ale hlavní je děj, který není táhlý, nudný, příliš zkombinovaný a propletený. Vysoká vrstva společnosti a zločin. Čtivý příběh se slušnou zápletkou s vyšetřováním. Nechybí hlavní hrdina, který je dobře vykreslen díky skvělým popisům pana Vondrušky. Novější knihy od tohoto autora se čtou dobře, přesto mívám občas pocit Déjà vu. I tak nedám na autora dopustit

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Další dokonale propracovaná detektivka, která zaplete hlavu nejednomu čtenáři. Mistrná Agatha dokáže vtáhnout čtenáře zápletkou,plnou podezřelých, možných vrahů bez motivů a přesto každá postava v ději má své tajemství. Naplánovaná akce se vymkne postavám z ruky. Na celém poodhalování zločinu, který nedává rozum začíná pracovat náš známy detektiv, který musí otevřít oči zasněnému kapitánovi Hastingsovi, očistí nevinné a usvědčí vraha. Závěr nečekaný.

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Nečekala jsem od ní nic a jsem překvapena. Kniha o lásce, zamilovaných hlavních hrdinech, mnoho emocí popsané tak, že čtenáře neodradí, zajímavý námět a velmi pěkným stylem napsaný příběh, kterému nechybí nic, zápletka, napětí... Knihu jsem přečetla za dva dny jedním dechem, chvílemi romantiky příliš, ale nakonec roku mě toto čtení nadchlo. O knize mohu napsat samá pozitiva, čtení pro ženy, které mají rádi romantiku a oddychovku i napětí.

04.02.2018 4 z 5

Erotické dějiny Versailles Erotické dějiny Versailles Anna Moretti

Kniha stvořena přímo pro mě, nechci být za úchyla, ale jakmile slyším Versailles a námět s erotikou... Kniha je spíše pro milovníky historie a nemravných témat:) a to hlavně v období 17. a 18. století. Já jsem si doslova početla za jeden večer, kniha má cca 300 stránek. Jak napovídá název ocitáte se v grandiózních prostorách zámku Versailles, kde má děj nádech erotiky. Nečekejte příběhy jako od Markýze de Sade. Kniha má deset kapitol a stejný počet příběhů s různými hrdiny. Je to v celku zajímavé nijak těžké nebo nehezké čtení.

26.01.2018 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

300 stránková kniha, u které jsem se bála zklamání, jelikož poslední dobou mě knižní fenomény nijak nenadchly. Thriller s psychologickým podtextem, který rozdělí čtenáře. Já upřímně se zpočátku do knihy hůře dostávala, děj se táhl, nějaká ta zápletka, ale později přichází obrovský zvrat, děj kolem milostného trojúhelníků nabere na obrátkách. Do knihy jsem se začetla a dočítala ji pomalu k ránu. Já knize nemohu nic vytknout, protože napětí mě nezklamalo, tajemno se zvyšovalo a co se týče závěru mě jsem byla nadmíru spokojena. Kdo nemá rád prvky nadpřirozena, nečtěte! Nečekala jsem takové rozuzlení a kdyby to šlo, dám knize a hlavně autorce, jejímu námětu a stylu psaní více hvězd.

Ta druhá Ta druhá Michelle Adams

Zde vůbec nevím jak hodnotit. Od knihy jsem očekávala více, asi zafungovalo kouzlo obálky a anotace. Kniha se mě nečetla dobře, později napětí stouplo, zvraty se také našly, ale konec mě přišel neuzavřený, doslova odfláknutý, mě se nelíbil. Prvky thrilleru v knize se najdou, co se týče psychothrilleru, zde tento žánr v knize neplatí. Nechci se tu opakovat jako někteří čtenáři, námět měla autorka dobrý, jen to podle mě chtělo více propracovat hlavně v samotném závěru děje, kde jsem se toho moc nedozvěděla.

26.01.2018 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla ji půjčenou z knihovny. Tlustá kniha se zajímavým poučným dějem výborně propracovaným, který vtáhne do děje a celého putování s hrdiny, i když čtení je poutavé, některá místa mě zlehka nudila právě v tom dokonalém popisování, hlavně mě odrazovala ta tloušťka knihy. Každopádně dočteno a tento příběh je pěkným počtením se skvělým námětem, kde se člověk dozví zajímavosti ze světa "lékařství" a léčení jako takového, včetně historie.

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Klasika ruského mistra stvořená přímo pro mě, už od dob střední školy. Jedna z nejoblíbenějších. Pro mě je kniha velmi čtivá, což myslím, že pro mladší čtenáře může být problém jak se samotným dějem, tak i stylem psaní. Tolstoj měl vynikající styl psaní, detailní popisy hrdinů, včetně jejich citů a charakteru, mě vždy při čtení vtáhne do děje. Najdou se popisné pasáže, které se vlečou, ale neubírají příběhu na jeho originalitě svého druhu. Příběh, který pro čtenáře nabídne poutavý děj o vášnivé lásce, zoufalosti, zášti, podvodu a závěr s tragickým koncem hrdinky.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Kniha řadící se mezi povinnou četbu pro středoškoláky se mě kdysi vyhnula. Knihu jsem nečetla a film jsem shlédla jednou a stačilo. Když jsem tuto útlou knihu našla v rodinné knihovně samozřejmě jsem si ji chtěla i přečíst. Nevím co na této knize vzbudilo kdysi boom, samotný film mě přišel jako kravina, ale co se týče knihy, bylo necelých 90 stran utrpení. Styl psaní tohoto románu mě nesedl, čtení psychologické na přemýšlení, postavy o ničem, dialogy bída a to Hrabala mám ráda. Očekávala jsem úplně něco jiného. Číst ji už nikdy nebudu.Kniha řadící se mezi povinnou četbu pro středoškoláky se mě kdysi vyhnula. Knihu jsem nečetla a film jsem shlédla jednou a stačilo. Když jsem tuto útlou knihu našla v rodinné knihovně samozřejmě jsem si ji chtěla i přečíst. Nevím co na této knize vzbudilo kdysi boom, samotný film mě přišel jako kravina, ale co se týče knihy, bylo necelých 90 stran utrpení. Styl psaní tohoto románu mě nesedl, čtení psychologické na přemýšlení, postavy o ničem, dialogy bída a to Hrabala mám ráda. Očekávala jsem úplně něco jiného. Číst ji už nikdy nebudu.

26.01.2018 2 z 5

Encyklopedie šlechtických rodů Encyklopedie šlechtických rodů Pavel Juřík

Jako milovník genealogie, historických věd a hlavně koníček v heraldice a šlechtických rodech mám v knihovně tuto rozsáhlou encyklopedii tuším o 500 stranách. Autor publikace pan Juřík, dokázal do jedné encyklopedické knihy doslova vecpat a přesto perfektně uspořádat všechny šlechtické rody naší země. Šlechtické rody jsou samozřejmě řazeny abecedně, ale hlavně po obdobích od ranně-středověké šlechty, vrcholné středověké šlechty, od Husitů až k Bílé Hoře, od dob Bílé Hory až po dobu Napoleona, závěrem nechybí ani novodobá šlechta. U každého rodu je velmi přehledný popis a informace o rodu, nechybí ani fotografie a obrázky hradů, zámků, kostelů a panství. Jedna z mých nej encyklopedií vůbec.

Naše příjmení Naše příjmení Dobrava Moldanová

Knihu jsem si zakoupila před mnoha lety a mám i jiné vydání ovšem obsah knihy je neměnný a to díky svému koníčku Občanské genealogii, jelikož bádání po různých předcích s různými příjmeními dokáže mnohdy překvapit. Obrovský nespočet českých příjmení a hlavně vysvětlení jak každé příjmení vzniklo, k čemu se vztahuje, co vlastně znamená. Tato malá publikace je zajímavostí nejen pro ty, kteří se zajímají o historii, ale pro každého, kdo chce dozvědět něco zajímavého nejen o svém příjmení.

Malý slovník výtvarného umění Malý slovník výtvarného umění Bohumír Mráz

Abecedně perfektně seřazená hesla, která se týkají nejen výtvarného umění, stylů, pojmy všech technik výtvarného umění, latinské názvy vysvětlující všechna témata obsažena ve slovníku, naleznete zde architektonické prvky a architektonické slohy, pojmy se stavební tématikou spojené s architekturou, pojmy technik zpracování užitého umění, příkladem skla, dřeva, kovem a mnohem více, v knize jsou i heslovitě popsány materiály se kterými se pracuje jak při výtvarném i užitém umění, tak stavebním včetně restaurátorských prací. Ve slovníku jsou k nalezení i jména mýtických postav. Publikaci vlastním léta a vždy se člověk něco nového dozví. Doporučuji těm, kteří se zajímají o umění, dějiny umění i historii.

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Knihu jsem kupovala mami k loňským Vánocům, jelikož je stejná zbožňovatelka Mistra soukromých detektivů jako já. Zde sám hlavní aktér David Suchet vypráví od samého počátku jak se k roli detektiva se skvělými šedými buňkami mozkovými dostal, popisuje důkladnou přípravu na roli, jak se učil podrobně ztvárňovat postavu a vžívat do své role. To vše bylo čtivé a zajímavé, lehce mě nudily pasáže s neustálými díky všem tvůrcům seriálu a spoluúčinkujícím. V knize se probírají i seriálové díly a nechybí ani barevné fotografie. Co mě lehce v knize zarazilo, bylo stěžování si, zda bude moci herec pokračovat v dalších dílech a zda se vůbec uživí, což si myslím, v jeho případě nehrozilo. Každopádně stále zbožňuji samotného herce i jeho věrného parťáka Poirota. Filmy, kde ztvárňuje Poirota jiný herec nesleduji.

26.01.2018 5 z 5

Mysteriózní jevy mezi nebem a zemí Mysteriózní jevy mezi nebem a zemí Reinhard Habeck

Knihu jsem si před pár lety půjčovala v knihovně a teď, když vidím, že je zde v prodeji, také se podělím se zkušenostmi čtením a poznáváním. Ano kniha je plná záhadných úkazů, paranormálních jevů, které dokáží působit i na člověka, co se týče psaní o vesmíru, kde neplatí fyzické zákony, které si lidstvo svým způsobem vymyslelo samo, zde začíná kniha pokulhávat. Záhadná místa na zemi, kde ne působí magnetické pole záhadou je. Kniha je slabý průměr, kde některé záhady již záhadami nejsou a co se týče tak slavnou záhadou křišťálových lebek, které byly do jedné zfalšovány a vyrobeny lidmi, zde končím recenzi, protože tady mysteriózní kniha neověřuje fakta, která vědci již před lety dokázali. Nedoporučuji

26.01.2018 2 z 5

JÓGA - anatomie JÓGA - anatomie Leslie Kaminoff

Přidávám se ke kladným recenzím k této publikaci, která se zaměřuje na anatomický pohled těla při cvičení asán. Józe jsem se věnovala leta a rozpoznám dobré či špatné publikace. Kniha začíná samotným procvičováním správného tempa dýchání, kterému se věnuje celá kapitola, další kapitolou je působení jógy na páteř, následuje porozumění asán, jak se v józe cviky nazývají. Dále kniha rozebírá pozice, jak ve stoje, v sedě, kleku, pozice na zádech a na břiše nebo s oporou paží. V rozsáhlé publikaci čtenář najde i české názvy asán. Kniha je skvěle zpracovaná s barevnými obrázky , kde jsou hlavně vykresleny svaly, které v určitých asánách pracují. Doporučuji i cvičícím, tak i lektorům.

26.01.2018 5 z 5

2100 ásan - Kompletní jógové pozice 2100 ásan - Kompletní jógové pozice Daniel Lacerda

Kniha, lépe řečeno bichle sice trochu odradí cenou, ale pro opravdové jogíny tato kniha význam má. Na každé straně najdete několik perfektních fotografií všech možných asán, jak pro protažení, až po těžké varianty pro zkušené cvičence. U každé fotografie je český název pro danou asánu, nechybí ani původní název v sanskrtu, typ pozice, jak se správně asána provádí, včetně variant. Asány jsou rozděleny do devíti hlavních kapitol, kde se nevynechá jediná část těla. Doporučuji zájemcům o jógu.

Strážci paměti Strážci paměti M. J. Rose

Netušila jsem do jaké knihy upřímně jdu, kupovala jsem pouze podle anotace. Každopádně vůči ceně knihy jsem velmi mile překvapená z celého příběhu. Až v půli knihy jsem zjistila, že kniha patří do série a je druhá v pořadí, ovšem příběh byl čtivý, zaujal mě velmi nejen stylem, kterým je psaný, ale celkovým dějem kde, nechyběla zápletka, tajemno, napětí, kombinované s minulými životy. Námět skvělý a myslím, že se autorce podařil zpracovat děj, aby byl záhadný až do konce. Konec ovšem takový nijaký... musím sehnat ostatní díly, ráda si je přečtu.

26.01.2018 4 z 5