Naše příjmení

Slovník, který přístupnou formou poskytuje základní poučení o původu příjmení u nás.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28337/nase-prijmeni.png 4.416
Literatura naučná
Vydáno:, Mladá fronta

PavlínaAlžběta

Knihu jsem si zakoupila před mnoha lety a mám i jiné vydání ovšem obsah knihy je neměnný a to díky svému koníčku Občanské genealogii, jelikož bádání po různých předcích s různými příjmeními dokáže mnohdy překvapit. Obrovský nespočet českých příjmení a hlavně vysvětlení jak každé příjmení vzniklo, k čemu se vztahuje, co vlastně znamená. Tato malá publikace je zajímavostí nejen pro ty, kteří se zajímají o historii, ale pro každého, kdo chce dozvědět něco zajímavého nejen o svém příjmení.

kap66

Dobrava Moldanová využila práci svého otce (Josef Beneš - O českých příjmeních) a seřadila příjmení slovníkově. Tím se dobře vyhledávají - a informace jsou dostupné i laikům, které zajímají pouze vybraná příjmení. Obě knihy se výborně doplňují. Pro antroponomastiku jsou přínosná obě díla.

kasparos
24.02.2017

No nevím, mám pocit, že vznik některých příjmení spíchla horkou jehlou.

tenax
25.08.2014

Docela zábavné čtení pro zvědavé a zvídavé. Přesto jde o seriózní lingvistickou knihu, obsahující nepředstavitelné množství práce.

Marčullkas
25.02.2014

kdo by nechtěl vědět odkud pochází naše příjimení? V každém z nás je ta zvědavost, kterou p.Moldanová velice pěkně zpracovala.

_sjuu_
28.05.2013

dost oblíbená, každý nový v mém životě je v knize vyhledán :D

Claricia
08.01.2013

Moc pěkná publikace, vycházející z dříve vydaných knih (např. Naše příjmení od Ant. Kotíka). Líbí se mi, že na rozdíl od Kotíka je u každého zahrnutého příjmení rovnou vysvětleno, z čeho nejspíše vzniklo (byť způsobů vzniku některých příjmení je rozhodně více, než paní Moldanová uvádí), člověk to nemusí v publikaci složitě dohledávat.