PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Džinismus Džinismus Karel Werner

První kniha o tomto prastarém náboženství se mi velice líbila. Je přehledná a poskytuje dobrý vhled do zásadních článků víry. Asi nejvíc mě zaujalo 14 stupnů duchovní askeze-sebezáporu, který vede k osvobození duše od karmy a ponoření do materiální reality. Rovněž je zde srovnání s budhismem a hinduistickým pojmem átman. Doporučuji všem hledačům osvícení.

02.07.2019

Černá kniha satanismu Černá kniha satanismu Tonino Cantelmi

Křestanský pohled na věc mě nijak nevadí neboť celá věc satana je spojena s biblickou teologií k označení autodestruktivních sklonů v duši. Proto se mi velmi líbí, že autoři označují satanismu virem , který infikuje duše, zvláště mladých lidí, kteří bloudí a jde v podstatě o jejich výkřik o pomoc. Velmi čtivá kniha, přečteno za tři dny.

05.05.2019

Břeh temné vody Břeh temné vody Joe R. Lansdale

Tenhle příběh mě okouzlil - thriller, viděný očima šestnáctileté dívky na pozadí hospodářské krize. Hrůzostrašných prvků je tu dost a k tomu černý humor. Co víc si můžu přát, přečteno do tří dnů.

12.03.2019

Tam dole Tam dole Joris Karl Huysmans

Knihu jsem se rozhodl přečíst, abych se něco více dověděl rozporuplné postavě rytíře Gilles de Reis, zbožného vojáka i bestiálního satanisty, který se proslavil neobyčejně zrůdnými zločiny na dětech. Huysmansův pohled na rytíře je vskutku orginální a nezapomenutelný ale bohužel se kniha věnuje tomuto tématu jen na několika stranách. I přes to mě dílo zaujalo neboť jak to tady už někdo napsal, je to román nadčasový. Je sice pravda, že děj je poněkud chudý a většinu stran pokrývají hovory o náboženství a okultismu, což mě vyhovuje. Jeden z hrdinů říká: Zajímavé jsou hovory jen o náboženství a umění, zbytek je nuda a šed.

03.12.2018

Přežijeme?: Morové rány dneška Přežijeme?: Morové rány dneška Laurie Garrett

Tak tohle byla vynikající kniha, kterou jsem četl jedním dechem a přečetl za šest dní, přesto že měla 700 stran textu bez poznámek, které měly přes 100 stran. Nejvíce mě zaujaly příběhy lovců virů, kteří doslova riskovaly životy aby bojovaly,prozkoumali, pochopili strašlivé patogeny dneška jako Ebola, Lassa, Machupo, Hanta, Marburg a HIV a další a pokud do bylo možné i zastavily některé epidemie. Kniha těmto lidem vzdává hold, stejně jak těm co jim ochotně pomáhali. Jistě Ebolu mohli jen prozkoumat ale ne zastavit, ta přichází a odchází sama a dosud, nebyl zjištěn stoprocentně zdroj. Přes děsivost knihy, autorka umí být i humorná a konec je víc než dojemný. Jsem moc rád, že dílo se slevnilo ze 428kč na 292kč a mohl jsem si jí ozdobit svou rozsáhlou knihovnu.

26.08.2018 5 z 5

Životy, které jsme ztratili Životy, které jsme ztratili Megan Crewe

Druhý díl se mi líbil stejně jak první, akorát jsem ho četl s jistým smutkem, že se nedovím jak celý příběh skončí, neboť vydání třetího dílu je nedohlednu.

Tak padne náš svět Tak padne náš svět Megan Crewe

Tato kniha je pro mě velmi milé překvapení, neboť epidemii viděnou očima dospívající dívky, která je mírně duševně labilní, je vcelku orginální nápad. Příběh,který sleduje dozrávání mladé dívky v krizové situaci, je nejen napínavý ale dobromyslně pozitivní, neboť hlavní hrdinka neodsuzuje druhé lidi, když v ohrožení selhávají. Vyznění celé knihy je optimistické a tak jsem se rozhodl přečíst si i druhý díl.

Viry - Hrozba našeho času Viry - Hrozba našeho času Frank Ryan

Tak tahle kniha mě nadchla. Četla se jak detektivní román a jen s tím rozdílem, že virologové a lékaři byli detektivové a viry vražední pachatelé různých epidemií ve 20. století. Přečteno jedním dechem za několik dní, pouze ke konci knihy jsem se trochu nechytal, když autor zacházel do odborných vědomostí, ale to naštěstí nebylo na mnoho stranách, a tak jsem to přeskočil a četl dál.

Závislost Závislost Heinz-Peter Röhr

Kniha se mi velmi líbila neboť informace, které jsem potřeboval, jsem v ní našel. Je fakt, že mohla být obsáhlejší, tedy místo 172 stran mohla mít 400-500 stran, aby závislosti probrala důkladněji, zvláště ty nelátkové.

10.06.2018 3 z 5

Let 305 Let 305 A.G. Riddle

Ze začátku knihy jsem též měl pocit, že jsem v seriálu Ztraceni ale pak jsem se začetl a došel k závěru, že autor mě opět, už po čtvrté, nezklamal. Kniha je dobrodružná, poučná a vedoucí k zamyšlení a taky ukazuje něco se života autora, což se týká konce knihy.

09.06.2018 5 z 5

Jana z Arku - Proměněný život Jana z Arku - Proměněný život Kathryn Harrison

Knihu jsem si koupil v Levných knihách a nelitoval jsem neboť byla vynikající a dobře se četla. Byl jsem nadšen, že autorka komentuje i díla o Johance z Arku a to jak knižní, tak filmová. Nevím, zda Kathryn Harrison věří v nadpřirozeno ale v díle ukazuje celou řadu zvláštních a neuvěřitelných událostí, které se děly kolem Jany z Arku, že je mě jasné, že to byla svatá válečnice, která jako 17 letá dívka pronikla do zcela mužského světa a vedla umírající Francii k vítězství nad okupanty. Její vlastnosti mě nijak nepobuřují, protože je měla proto, aby obstála ve svém poslání.

04.05.2018 5 z 5

Klíč k poznání Já Klíč k poznání Já Šrí Siddharáméšvar Mahárádž

Tak toto je pro mě klíčový text. Vřele ho doporučuji všem obdivovatelům Sri Nisargadatty Maharadže ale i všem duchovním hledačům hlubšího poznání sebe sama. Kdybych ho četl třeba před deseti lety, ušetřil bych spousty času tím, že bych nečetl matoucí texty, které nejdou k jádru džnány-jogy.

23.03.2018

Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství Sergej Arkaďjevič Ivanov

Knihu jsem četl už podruhé neboť mě fascinovali tito super světci, kteří opovrhli světskou slávou světců a proto se chovali bláznivě a často i hříšně, aby se křestané polepšili a jurodiví zůstali ve svaté pokoře . Je docela zajímavé, že autor v závěru píše, že posledním jurodivým byl možná i Rasputin.

12.12.2017

Moudrost Silvána z Athosu Moudrost Silvána z Athosu Silván Z Athosu

Tyto texty mystika a extatika jsou určeny zvláště lidem, co ztratili milost Ducha sv., což je můj případ a tak jsem mohl přemýšlet o tom, co mám dělat, abych tuto boží milost znovu získal. Hlavními léky jsou prohlubování pokory a láska ke všem bytostem včetně nepřátelů , démonů či zvířat.

12.12.2017 5 z 5

Sny stříbrné labutě Sny stříbrné labutě Eva Rolečková

Velké dobrodružství mladé šlechtičny, která jde za svou láskou, aby poznala, že láska má mnoho podob, jsem přečetl za dva dny a jistá tragika mě vůbec nevadila, právě naopak- hluboká láska zahrnuje vše a nic ji nechybí a právě k ni hrdinka dospěla.

17.09.2017 4 z 5

Cherubský poutník Cherubský poutník Johannes Scheffler

Vynikající kniha mystické poezie ke které se stále vracím.

17.09.2017

K počátkům svobodomyslné víry K počátkům svobodomyslné víry Jarmila Plotěná

Ke knize jsem se dostal velmi zajímavým způsobem a to tak, že mi ji nabídla sama autorka zrovna v době, když jsem četl knihy o husitech a středověké víře v Evropě. Jana Kalence jsem sice neznal ale Jarmilu Plotěnou trochu ano a tak jsem byl velmi zvědav na její knihu, která mě zaujala tak, že jsem ji přečetl v krátké době hned dvakrát za sebou. Jak stateční museli být naši předkové, když bojovali za svou náboženskou víru...Bylo to silné povzbuzení i pro mě a pro mé duchovní dobrodružství.

17.09.2017

Božská královna prokletých adamitů Božská královna prokletých adamitů Luboš Y. Koláček

Dobře napsaný dobrodružný krvák, bez nároků na to držet se řečiště historie, se mi líbil a zvládl jsem ho za jeden den. Upoutal mě samozřejmě kvůli extrémní husitské sektě Adamitů a možnosti prožít si s nimi jejich příběh. Erotické scény se nezvrhávají do nudy porna, takže jsem u nich nespal a jen jednou jsem stránku přeskočil, to když se autor trochu zapomněl.

26.08.2017

Něco hrůznějšího Něco hrůznějšího Ben Geer

Název knihy opravdu nelhal, hrůzné to bylo tak, že jsem knihu musel přečíst na jeden zátah až do pozdních hodin noci. Nemám sice rád konspirační teorie ale zde jsem neodolal a hluboce se zamyslel nad tím, co autor předkládá čtenářovi.

15.03.2017

15 dní s Mistrem Eckhartem 15 dní s Mistrem Eckhartem André Gozier

Tato útlá knížečka je jakýmsi úvodem do četby Mistra Eckharta. Vracím se k ní už po několikáté a vždy mě nadchne ale i rozesmutní, že o tomto katolickém mystiku vyšlo v češtině tak málo knih.

03.02.2017