Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství

Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252879/bmid_blazni-pro-krista-kulturni-dejiny-j-Kxe-252879.jpg 4 5 2

Kniha byzantologa Sergeje A. Ivanova představuje první monografii ve světové vědě, jež se zabývá fenoménem jurodství a jurodivého chování z hlediska kulturní antropologie. Ve třinácti kapitolách se autor věnuje jurodivým světcům byzantským a ruským (od 6. do 17. století) a zkoumá historické okolnosti a prostředí, v němž tento druh paradoxní svatosti vznikl, i výskyt obdobných jevů mimo východní křesťanství ( v západním křesťanství, islámu, buddhismu, šamanismu aj.).... celý text

PAVEL z BRNA
PAVEL z BRNA
12.12.2017

Knihu jsem četl už podruhé neboť mě fascinovali tito super světci, kteří opovrhli světskou slávou světců a proto se chovali bláznivě a často i hříšně, aby se křestané polepšili a jurodiví zůstali ve svaté pokoře . Je docela zajímavé, že autor v závěru píše, že posledním jurodivým byl možná i Rasputin.

Lenka4
Lenka4
15.05.2017 3 z 5

Tato cesta k osobní spáse je pro mne zcela nepochopitelná. Evidentně si s jurodivými nevěděli rady ani jejich současníci. Autor se zaměřil na seznámení s dochovanými legendami a jejich vývojem. Uvítala bych vysvětlení jejich jednání z teologického hlediska a oficiální stanoviska dřívějších i dnešních představitelů církve k tomuto jevu.

pravoslaví, pravoslavná církev jurodiví

2012  95%Byzantské misie aneb Je možné udělat z „barbara“ křesťana?
2015  72%Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství

Kniha Blázni pro Krista : kulturní dějiny jurodství je v