Viry - Hrozba našeho času

Viry - Hrozba našeho času https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180569/mid_viry-hrozba-naseho-casu-PFi-180569.png 4 5 2

Po stopách nových vražedných nemocí od součastnosti do budoucnosti. Autor odmítá domněnku o náhodném vzniku epidemií a vidí v nich smysluplný záměr sil evoluce, který nazývá "agresivní symbiózou".

Literatura naučná Zdravotnictví
Vydáno: , Práh

Virus X , 1998

Jelitovna
10.11.2020 4 z 5

Na Databázi opomíjená kniha, v níž autor cituje Paula Epsteina z Harvardovy univerzity - zdůrazňuje, že pandemie mají sklon se objevovat v době velkých sociálních proměn. Jako by to dnešní doba chtěla potvrdit, celosvětové přesuny lidských mas a demonstrace probíhající v mnoha státech provází pandemie koronaviru.
„Prvním překvapením bylo, že tak mnoho pacientů uvádělo nikoli kašel a dušnost, ale břišní bolesti, nucení na zvracení a průjem. Tři lidé byli propuštěni domů s příznaky „gastroenteritidy“, ale bylo je třeba rychle přivézt zpět do stejné nemocnice, neboť jejich stav se prudce zhoršil a trpěli výmluvnou dechovou nedostatečností.“
Cyklické opakování. Slova, na která v textu ani jednou nenarazíte, přesto mě několikrát během četby napadla.
Všechno začalo infekcí, u níž se počáteční příznaky nelišily od běžného nachlazení. Rychle docházelo k naplnění plic infiltrátem a selhání ledvin. Záhadná nemoc se stala hitem sdělovacích prostředků, pletli se do rodin, fotografovali pohřby. Nastala panika, obviňování Navahů, paranoia, vzkříšení starých předsudků. Navažští starší přitom předpovídali šest měsíců předtím, než se nemoc objevila, že lidé budou umírat. Usuzovali tak podle špatných klimatických podmínek předcházejícího roku. Vědecké vakuum vytvářelo mimo rezervaci prostor pro různé tajemné teorie, nějaký člověk například faxoval, že se Rusové dostali do konfliktu s ufony a rozprášili na rezervaci tuto nemoc.
Se znepokojením si vědci uvědomili, že virus už nezmizí.
„Hantavirová epidemie byla něčím více, než jenom výstražným příkladem pro Ameriku. V podivně načasovaném varování, přesně rok předtím, než hantavirová nemoc vypukla, sešla se pod záštitou Institutu lékařství Spojených států skupina významných amerických mikrobiologů, vedena společně R. E. Shopem, profesorem epidemiologie a ředitelem výzkumného oddělení arbovirů na Yaelově univerzitě, a J. Lederbergem, nositelem Nobelovy ceny a prezidentem Rockefellerovy univerzity v New Yorku. Cíl tohoto setkání byl z tehdejšího pohledu kacířský: posoudit nebezpečí nových infekcí ve Spojených státech.“
Cholera.
Hlízový mor. „Panika vyvolala hromadný útěk. Vyděšení lidé si uvázali na tvář kapesník a po stovkách se vydávali na místní vlaková nádraží, aby se dostali pryč. Mrazivý strach sevřel město.“
Tuberkulóza.
Neobvyklá forma streptokoka. „Novináři byli nadšeni odporem lidí k bacilu, který požírá živé lidské maso.“… „A tak vypukla jiná epidemie: bitva mezi novinami o to, kdo bude mít senzačnější titulek.“
Afrika. Ebola. Panika. Lékaři pracující bez elektřiny. Nástroje sterilizované v nádobě na plynovém vařiči. Řada článků v novinách a v časopisech pojednávajících o tom, že sovětské laboratoře pěstují „mikroby ebola“ pro válečné účely. 1978, Reuters – článek popisoval, jak Rusové upravili ebolu, aby byla ještě smrtonosnější.
AIDS. „Klidný a rozvážný přístup vlastní vědcům vůbec neodpovídal tomu, čeho bylo třeba. Společnost potřebovala být elektrizována: bylo třeba spustit pořádný mediální poplach.“ Virus mezitím putoval mezi státy a kontinenty a všude, kam dorazil, přinášel s sebou na počátku stejnou zuřivou vlnu obviňování, společenského ocejchování, diskriminace, strachu a hněvu. Situace jako přes kopírák. „Vzdělávací programy se vracely k taktice nahánění strachu: rakve, pokoutní nebezpečí, hudba v mollové stupnici a k tomu melancholické narážky na osamělost a smrt.“
„Třetí epidemie sociální, kulturní, ekonomické a politické reakce na vir… je stejně důležitá pro svět jako vir samotný.“
„Viry upravené geneticky tak, že nesou na svém povrchu protilátky, mohou jednoho dne nabídnout světu laciný zdroj vakcín proti takovým nemocem, jako jsou u zvířat slintavka a kulhavka a u lidí snad i proti HIV.“

Ryan je nadšenec. Považuje viry za živé entity, které sdílejí se všemi formami života na zemi fyziologii, biochemii i společný vzorec DNA nebo RNA, a jejichž prací je genomy splétat.
Popíše a vysvětlí vše, co ke čtení potřebujete znát, včetně zabezpečení laboratoří různých úrovní či intervenční terapii ECMO.
Kritika
Použit ještě český překlad pro DNA a RNA (DNK, RNK). Všechna data napsaná slovy (sedmého dubna); mně by pro lepší přehled vyhovovalo označení dne číslicí. Časté překlepy, některá slova dvojmo (možná se možná, musí musí).

PAVEL z BRNA
18.08.2018

Tak tahle kniha mě nadchla. Četla se jak detektivní román a jen s tím rozdílem, že virologové a lékaři byli detektivové a viry vražední pachatelé různých epidemií ve 20. století. Přečteno jedním dechem za několik dní, pouze ke konci knihy jsem se trochu nechytal, když autor zacházel do odborných vědomostí, ale to naštěstí nebylo na mnoho stranách, a tak jsem to přeskočil a četl dál.

Autorovy knížky

Frank Ryan