Parwana Parwana komentáře u knih

Nedokončený portrét Nedokončený portrét Mary Westmacott (p)

Čekala jsem, jak moc se bude lehce odlišný žánr lišit od jejího zaltého standardu detektivek. Byla jsem mile překvapena. I když jsem se ze začátku do knížky vůbec nemohla začíst, od poloviny už to utíkalo líp a ke konci děj zběsile pádil, aby se to úplně na konci všechno krásně spojilo dohromady. Kdyby is někdo víc pokrál s korekturami, mohla ode mě knížka dostat plný počet bodů.

14.06.2020 4 z 5

Multikulti pindy jedný český mindy Multikulti pindy jedný český mindy Iva Pekárková

S knihou jsem lehce bojovala; po čas čtení jsem měla nesčetná nutkání ji odložit, ale jelikož jsem ji chtěla zařadit do čtenářské výzvy (ošklivější obálku už snad nikdy neuvidím), rozhodla jsem se ji dočíst. Autorka je inteligentní a zcestovalá, má rozhodně co říct, místy píše vtipně, občas jsem se i zasmála. Kniha je plná spousty zajímavých informací a určitě na některá místa, situace a lidi nebudu pohlížet se stejnýma očima jako dřív. Určitě ale nezměním své názory na nelegální uprchlíky a některá etnika, o kterých se v knize rozepisovala. S některými názory autorky tudíž nesouhlasím, i když celkem chápu, z jakého důvodu je zastává. Holt se člověk všem nezavděčí. Ke konci to šlo ztuha, protože informace v článcích, které autorka v knižní podobě vydala, se opakovaly (10x se v průběhu dozvíte, že autorčín aktuální muž K. je z Nigérie, 10x se dozvíte, jak se jmenovala jejich první bytná v Anglii apod.) Nyní je dočteno a předávám štafetu; kniha poputuje do knižní budky, kde bude k dispozici dalším čtenářům.

28.03.2020 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Budu opakovat jen to, co už napsali i ostatní. Benevolentní rodiče, rozmazlený spratek a konec, který ničím nepřekvapil. Nechápu ani ten název. Aspoň, že kniha měla spád a trápila jsem se s ni jen 2 dny.

24.02.2020 2 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Opět jsem byla nadšená. Skoro jsem se bála, že pokračování nebude tak dobré jako první díl, ale překonalo moje očekávání. Rozhodně doporučuju číst.

04.12.2019 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Na atmosféru středověku je Vondruška dobrý. I když jeho knihy nepatří mezi mistrovská díla, číst se to dá, a to i opakovaně.

24.11.2019 3 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Velmi zajímavé téma knihy. Od začátku až do konce jsem se skvěle bavila; autorův humor mě rozsekal - smála jsem se nahlas, kdekoliv jsem knihu četla (doma, na koupáku, v kavárně, v baru). Pro milovníky černého humoru nebo adepty na práci ve startupu je kniha jako dělaná, rozhodně doporučuju.

29.08.2019 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Nádherná kniha, která velmi citlivě a neuvěřitelně líčí osudy tří žen v průběhu století. Velmi silné charaktery, strhující dějová linka, krásně napsáno (člověk přímo vidí precizní ruční výšivky, autentické kroje, zapadlou vesničku kdesi na pomezí u hranic...). Rozhodně doporučuju, ne nadarmo získala tato kniha několik ocenění... a má nádherný otevřený konec.

10.06.2019 4 z 5

Případ sváteční sukně Případ sváteční sukně Pavel Šoltész

Výborná kniha, škoda, že toho autor nestihl napsat víc. I když mám ráda i Vondrušku, Šoltész mi přišel několikanásobně lepší.

22.04.2019 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Prudce čtivý román. Nic podobného jsem myslím nečetla, knihy o Japonsku a reálném životě zde jsou dost odlišné od všeho, co jsem až doteď četla. Autor je právem nazýván Enfant terrible japonské literární scény, nicméně jeho knihy mají něco do sebe. Sice trochu drastické, ale mě se líbilo.

26.02.2019 5 z 5

Dobrá oddechovka. Sice jsem čekala, že se zasměju víc, ale i tak pobavila. Stařík mi přišel mnohem lepší. Velmi dobře napsáno a nejvíc se mi líbil konec.

23.02.2019 3 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Výběrová klasika, o tom myslím není sporu. Velmi dobře udělané a čtivě uspořádané, částečně slouží jako encyklopedie o životě Númenorejců.

30.03.2024 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Tuhle knihu jsem doslova zhltla na posezení. Napínavý příběh o děvčeti, které se v životě snaží něco dokázat, bez ohledu na prostředí, v němž vyrostlo, mě úplně pohltil.

15.01.2024 5 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Zatím asi nejlepší horor, jaký jsem kdy četla. Jasně daný rámec, skvěle vystavěná hlavní zápletka, knihu jsem doslova zhltla.

01.01.2024 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Knížku jsem si vybrala primárně do čtenářské výzvy, protože King není zrovna můj oblíbený autor. Tato knížka má všechno, co od Austenové čekáte, zejména tu líbeznou, navoněnou nudu, ale o dramata tam není nouze a četlo se to svižně.

31.12.2023 3 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Skvělý historický román, autorka opět nezklamala. Rušivě působily pouze chybějící zájmena nebo celá slova. Trochu mě zklamalo, že u většiny postav nevíme, co se s nimi stalo.

27.02.2023 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Nebylo to špatné, ale je vidět, že se autorka hodně inspirovala prvním dílem. Četlo se to sice skoro samo, ale hlavní zápletka mi připadala hodně překombinovaná až přetažená za vlasy. Rovněž by bylo nanejvýš užitečné uvést na začátku krátký seznam všech postav, protože než autorka napíše další díl a než se přeloží, čtenář z toho půlku zapomene.

22.02.2023 4 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Tohle byla síla. Vypadalo to jako tuctový thriller s příšernou tchyní v hlavní roli, ale brzy se ukázalo, že nic není černobílé a vše spělo k úplně jinému konci. Přečteno za den, vskutku vydařená prvotina. Bylo to dokonalé a nechybělo tomu nic.

09.02.2023 5 z 5

Tichý strážce Tichý strážce Alka Joshi

Druhý díl nezklamal, byl stejně báječně psaný a čtivý, jako byl první díl. Už teď se těším na další osudy Lakšmí a její rodiny a přátel.

09.02.2023 5 z 5

Stalinova baletka Stalinova baletka Christina Ezrahi

Poměrně syrové čtení o životě a uvěznění baleríny Niny Anisimovové. Klobou dolů za obrovské množství podkladů a informací, které se autorce povedlo shromáždit, naproti tomu vylíčení ideologického pozadí veškerých oper a baletů bylo zhruba od poloviny knihy natolik otravné, že jsem přemýšlela o odložení knihy, nakonec jsem dočetla.

11.01.2023 2 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Výtečná kniha, tomu nechybělo vůbec nic. Jak jsem ji otevřela, už jsem se neodtrhla. Žádná jiná kniha nebyla v poslední době tak strhující a napínavá.

05.01.2023 5 z 5