PanKrbec PanKrbec komentáře u knih

V podezření V podezření Michael Robotham

Knížka se mi četla velmi dobře. I přesto, že není nejkratší a já nejsem zrovna rychločtenář, tak jsem jí přečetl za necelé dva dny. První ze tří částí se mi libila moc. I pak se mi to libilo vlastně pořád dost, ale dojem mi kazilo to, že hlavní hrdina pořád "neviděl" to, co mne už napadlo. Kdyby nad tím alespoň zauvažoval (já furt čekal, kdy už mu to dojde), ale ne, skoro na konci mu to musel někdo říct. Přitom jako psycholog by na to musel přijít dřív než já :-) Tím tomu ubírá na uvěřitelnosti.

30.04.2020 4 z 5

Srdce na obrtlíku Srdce na obrtlíku Donal Ryan

První dvě tři kapitoly jsem si říkal, že se mi to zas tak dobrý nezdá, než mi tedy docvaknul ten systém, ten jedinečnej styl, kterým je to napsaný. S tím jsem se zatím nesetkal a úplně mne nadchnul. Kdyby jó, kdybych už něco podobného četl, tak bych z toho asi nebyl tak na větvi :-) Párkrát jsem se tedy musel podívat zpátky dopředu, abych si připomněl, kdo je či manželka, syn a tak, prostě, kdo ke komu patří, ale to je daný tím stylem (a pamětí) . Každá kapitola je monolog jedné z postav, je to skoro jako samostatná krátká povídka, ale s každou další kapitolou a postavou se povídky propojují až vytvoří celkový obraz. Pecka ! A mimo to bych tuhle knížku doporučil jako příručku na hodiny psychologie :-)

28.04.2020 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Zase moc pěkné čtení, jako u předchozích dílů. Ale co ta klisna Matouše Čáka pane Niedle? Jak to, že se z ní stal nejednou hřebec ? :-o To né, to se nedělá ! Ale jinak dobrý, zase za 5*

26.04.2020 5 z 5

Skála Skála Peter May

Jo, tak to se mi libilo moc. Neřekl bych, že je to detektivka a už vubec ne thriller. Podle mne je to román, který je protknut kriminální zápletkou. Je to první věc, co jsem od P. Maye četl a moc se mi to libilo a určitě si přečtu další. Snad jen mohla být kratší ta pasáž ze Skály a moc mi tam nesedly ty poslední dvě věty celého románu, ale jinak za mne jasných 5 hvězd. Zatím nejlepší knížka (dle mého pohledu, samozřejmě) z těch, které jsem letos přečetl. Píši to hned po přečtení, tal se mi to třeba ještě trochu rozleží :-)

21.04.2020 5 z 5

Z Dachau do Dne vítězství Z Dachau do Dne vítězství Helen Fry

Životní příběh je rozhodně zajímavý, místy smutný a dojemný a rozhodně stojí za to si ho přečíst. Tady bych dal 5 *. Mně se ale vůbec nelíbilo, jak byla kniha napsaná. Autorčino vyprávění je střídáno s vyprávěním a vzpominkami Willyho a v kapitolách o válečném tažení, ještě přepisy a parafrázemi z vojenské kroniky, což samo o sobě není na škodu, ale kdyby si s tím autorka dala více práce. Některé události a skutečnosti se tam opakují a nejen dvakrát. Misty je zpřeházená chronologie a ani po slohové stránce se mi práce autorky nelíbí. Poslední 2 kapitoly už jsou celkem OK.

19.04.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Hodně zvláštně a originálně napsaná knížka s jakou jsem se dosud nesetkal. Vše už tu napsali ostatní a není třeba to opakovat. Mně se libila, jen se mi zdála dost krátká a tak si určitě přečtu i tu knihu, na kterou se autor odvolává a vlastně na ni navazuje.

05.04.2020 3 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Z prvních tří dílů se mi tento libil nejméně (v jednom bodě bylo Wolframovo jednání na něj hodně nelogické a jedna pasáž se mi zdála až moc překombinovaná), ale jinak se mi to pořád dost libilo a pěkně četlo. Už čekám, až pošta přiveze další díl :-)

05.04.2020 4 z 5

Holky/Kluci – Jak to funguje? Holky/Kluci – Jak to funguje? Astrid Morice

55 stránek postřehů a rad pro kluky a 55 stránek z druhé strany pro holky. Knížka je docela hezky udělaná, krátké bodové informace, doporučení a varování doplněné ilusracemi a tak jsem si říkal, že by si to mohli přečíst, ale prej ne :-( a tak jsem si ji přečetl sám :-) Nepřijde mi to tak špatný, takový základy, ale né všechno je pravda. Například je tam 6 odrážek, co že je to pomluva, ale ani v jednom z uvedených příkladů o pomluvu nejde a to nemyslím hned v trestné právní rovině a klukům se prý v pubertě zvětší varlata z velikosti cvrnkacích kuliček do velikosti meruněk, tak to asi nejsem úplně v pořádku :-D

12.03.2020 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Trošku hůř se mi to hodnotí, protože jsem knížku nečetl, ale pustil jsem si audio verzi a když nepočítám dvanáctiminutového Krále Lávru, tak to byla má první audiokniha. Připadalo mi, že ten prožitek jsem neměl takovej jako, kdybych knížku skutečně četl a nebo to taky mohlo být tím příběhem, ale neřekl bych, že by to bylo až tak špatný, jako jsou tady ty recenze nebo alespoň ne pro mne.

11.03.2020 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Tak jsem se konečně pustil do této série. Dostal jsem doporučení a ještě k tomu to hodnocení a komentáře tady, to jsem nemohl jinak. A právě kvůli tomu jsem se i trochu bál, protože má očekávání byla velká a to pak bývám nezřídka zklamán, ale tady to nebyl ten případ. Knížka se mi hodně libila, přečetl jsem ji za dva večery a už se těším na pokračování.

11.03.2020 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Hustý. Moje druhá knížka od Ch. P. a tentokrát jsem z ní nadšen. Částečně je to ale asi i tím, že jsem k četbě přistupoval s obavami (které ve mne zasela má první zkušenost s Palahniukem) a o to víc mne mile překvapila.

03.03.2020 5 z 5

Básně Básně François Villon

Jelikož jsem byl právě obdarován čtečkou, tak jsem si postahoval knih vícero. Básně hlavně kvůli výzvě, protože co jsem vylezl ze školy, nečetl jsem ani jedinou. Dnes jsem přečetl tři (ještě od Gellnera a Jirouse) a tahle se mi líbila jednoznačně nejvíc.

07.02.2020 5 z 5

Příběh jako takový se mi líbil, ale knížku jsem četl nezvykle dlouho, nějak mi to nešlo. (Seriál jsem neviděl.) Jednotlivé kapitoly na sebe většinou úplně plynule nenavazovaly. Spíše to byly jednotlivé zážitky nebo úseky ze života vypravěčky a to mi asi dávalo prostor knížku odložit a nenutilo mne to číst dál a dál. Některé kapitoly se mi líbily víc, některé míň. Dal bych spíše 3,5 hvězdy.

06.02.2020 4 z 5

Břeh temné vody Břeh temné vody Joe R. Lansdale

Čekal jsem krimi thriller a z počátku to tak i vypadalo, ale ten to nebyl. Četlo se mi to celkem lehce. Libilo se mi, jak byla vykreskena celková atmosféra, bída, ponurost, jižanský rasismus a domácí násilí nebo spíše takový celkový přístup těch "hodných" pánů a taky tam jsou občas celkem dobré hlášky. V knize je pár pravopisných chyb, ale co mi rvalo uši nebo tedy spíš oči bylo to, že všude (vyjma jednoho případu, kde to bylo správně), tam kde se psalo o kolečku (jako o tom zahradním či stavebním), tak to bylo v množném čísle, jakože přivezli kolečka, kolečka vrzala... Možná, že je překladatelka z města a kolečko nikdy neviděla ani o něm neslyšela :-) Celkové se mi to ale docela libilo.

23.01.2020 4 z 5

Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Jiří Hanibal

Příběh se mi líbil a zase jsem se dozvěděl něco o čem jsem neměl ani tušení, jen škoda, že nebyl delší. Myslim tím hlavně to, že i zbytek života Polyxeny byl zajímavý a to i z historického hlediska (jak jsem se právě dočetl na netu). Kniha se mi četla lehce, sfoukl jsem jí za dva a půl večera, jen mi trochu vadilo, že se několikrát opakovaly stejné fráze či věty.

17.01.2020 4 z 5

Kolaps západní civilizace Kolaps západní civilizace Eric M. Conway

Nápad je to super a text se mi libil, ale trochu mne zklamal rozsah a zpracování knihy. Jedná se vlastně jen o esej, která vyšla v časopise a pro knižní vydání byla autory trochu upravena a rozšířena. Knížka je menších rozměrů a má jen 127 stran, ale sama esej má jen necelých 54 těchto malých srtan. K tomu rozhovor s autory, tři mapky a taky dost zbytečných stránek. A pro mne byl i přebal jedním z kandidátů do čtenářské výzvy 2020 za obálku, která se mi nelíbí. Za přečtení a hlavně i za následné zamyšlení to rozhodně stojí a mohu to všem doporučit.

13.01.2020 3 z 5

Žádný sex, je úterý Žádný sex, je úterý Tracy Bloom

Četl jsem to hlavně kvůli výzvě. Není to přesně můj žánr, taková romantická úsměvná skoro komedie, ale číst se to dalo. Jak to asi skončí bylo jasné skoro od začátku, ale špatný to nebylo. Dal bych tomu 3 a půl *

12.01.2020 3 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Moc hezký, smutný a dojemný příběh. Trochu méně se mi libila pasáž knihy od Mikova zapojení do odboje do Maxovo návratu ze zajetí (hlavně popis útěku mi připadá ušitý horkou jehlou) , ale jinak se mi to libilo velice a četlo se mi to skoro samo, za dva večery hotovo.

09.01.2020 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Po první kapitole jsem byl trochu rozpačitý, ale pak se mi to začalo líbit, navíc se mi kniha četla opravdu lehce. Čím více se ale blížil konec, připadalo mi jednání hlavnich postav stále vice nelogické což vyvrcholilo v předposlední kapitole. No a poslední kapitola pro mne byla totální zklamání, za tu jsem ubral další hvězdu.

07.01.2020 3 z 5

Rudá můra Rudá můra Sam Eastland (p)

Pěkné čtení, chytlo a nepustilo, za dva dny hotovo, ale pořád mám takový pocit, že to byla spíš pohádka pro dospělé. Na druhou stranu, tím, že jsem na popisovanych místech osobně byl (v Moskvě, v Kremlu, v Puškinu i v jantarové komnatě), tak bylo čtení pro mne o to zajímavější. Spíš bych to viděl na 4 a půl *

03.01.2020 4 z 5