Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Rytíři temné pověsti Rytíři temné pověsti David Gemmell

Knihy Davida Gemmella byly pro mne vždy jasnou volbou, když jsem v mládí přišel do knihovny. Ona kouzelně krásná fialová obálka byla jak maják. Možná proto mám stále po letech nutkání ty knihy opět číst. Bohužel to je možná problém a taky to, že v podstatě všechny česky vydané knihy jsem už četl. A tak nastává ta blbá chvíle, kdy mi v podstatě přijde konstrukce příběhů stejná a vnitřně mne ubíjí vědomí, že bych chtěl návrat těch čtecích zážitků z mládí.
Máme tu hrdiny co nejsou hrdiny, špatné lidi dělající správnou věc a lidi co se stanou něčím co nechtěli. Stejně jako závěr knihy, kdy cesta k pokračování je jak zavřená tak i otevřena. Prostě je to klasický Gemmell a je jenom na vás jestli mu dovolíte vás opět zatáhnout do jeho knih. A já budu muset dát si před další Gemmellovou knihou větší pauzu, abych si nepřipadal až tak moc kritcký.

09.07.2022 3 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Upřímně nečekal jsem takovou oddychovou nářezovku z něčeho co bych označil za military sci-fi. Jsem za to rád, protože se to četlo krásně a děj krásně ubíhal a nepolevil v dobrém tempu v žádné fázi knihy. Určitě to stojí za přečtení a jsem jenom rád, že to je z pera českého autora. Jisté je, že určitě se na další díl vrhnu, protože upřímně očekávám stejně kvalitní počin.

03.06.2022 5 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Na rozjezd série velmi dobré. Celkem jsem si to užíval a bylo to i velmi zajímavý pohled do světa Warhammeru z pohledu upírů. Hezky pomalu to gradovalo ke konci, kde se to rozjelo velmi rychle. Určitě se vrhnu i na další díly.

31.05.2022 4 z 5

Na všech mořích Na všech mořích Franz Kurowski

Tohle bylo neskutečné zklamání. Knihu jsem si pořizoval z důvodu, že si zase počtu o námořních bojích 2. světové války, které sice znám, ale stejně je člověk čte se stejnou láskou jak Hubáčkovi nebo Hrbkovi knihy. Bohužel tady to skončilo tím, že jsem se ke čtení musel neskutečně nutit, protože tohle byl děs. Netuším zda různé faktické chyby jsou autorovi nebo překladatelovi, ale byl to děs. Nedodržování nějakého názvosloví nebo aspoň standartních měřících jednotek či námořních měřících. Opakované chyby označování typu lodí či špatné nebo zkomolené jména lodí to jsou další příklady špatnosti téhle knihy. Do toho přičtěte zvláštní rozdělení kapitol a popisu jednotlivých nasazení křížníků a dostáváte z toho guláš u kterého se zastavujete každou chvíli, aby jste se snažili nějak rozkličovat co se autor/překladatel snažil napsat. Sice v základu fakta, která přečtete jsou zajímavé, ale bohužel je to celé zabalené do takové hrůzy, že si spíše odnesete špatný dojem než, aby jste vzpomínali na fakta, které jste se dozvěděli.

Byly doby, kdy knihy z nakladatelství Naše Vojsko byly symbolem válečné literatury faktu, ale jak něco takhle odfláknutého mohlo projít do tiskárny to asi nepochopím. Doopravdy lituji, že jsem si knihu pořídil a je dost možné, že půjde z knihovny pryč, aby po ní zůstala jenom vzpomínka a tenhle komentář.

30.04.2022 1 z 5

Tiger v bahně - vzpomínky tankového esa Tiger v bahně - vzpomínky tankového esa Otto Carius

Memoár Otto Cariuse není špatnou knihou, ale je třeba brát s určitou rezervou. V čem je naprosto fenomenální tak jsou popisy z bojů, kdy máte možnost nahlédnout pod pokličku umění tankového esa. To je za mne ohromné plus. Hůř se mi snášeli části, které se už samotným bojem či životem na frontě nezabývali. Chápu, že z jeho úhlu pohledu se to tak jevilo, ale pro mne to ten výsledný pocit z knihy sráželo. Přesto vše se jedná o zajímavou knihu pro fanoušky tankových bojů.

17.04.2022 4 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Přiznávám, že už dlouho se mi nestalo, abych večer otevřel knihu a jenom bolest očí mě donutila jít spát, protože se nedalo odtrhnout. Přesně tohle se stalo včera večer, protože to jakým způsobem Vácha podá příběh Adolfa Opálky a všech ostatních hrdinů je neskutečný nářez. Dostanete se do fáze, kdy i když víte, že to dopadne špatně modlíte se, aby tu byl šťastný happyend. Do toho cítíte všechny starosti a strachy těch hrdinů a přitom víte, že je obdivujete právě proto jací byli.

Jestli jsem měl nějaké pochyby o panu autorovi u M+B+M tak teď je už můžu hodit za hlavu, protože pan Vácha umí psát. A z fleku bych knihu doporučil pro všechny školou povinné (i pro ty nepovinné), aby v nich třeba probudila pocit hrdosti na naše hrdiny stejně jako mne v mládí jiná kniha. Nikdy totiž nebudete už pochybovat, že by v našem národě nebyli hrdinové.

09.04.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Už jenom anotace mě neskutečně lákala, že jsem neváhal ani minutu a knihu si koupil. Ze začátku jsem byl překvapený jak by spousta věcí z knihy seděla i na mne. Možná to bylo i důvodem, proč jsem občas v některých životech měl chuť přestat číst či přeskočit tu pasáž. Naštěstí jsem to neudělal a závěr knihy mi přinesl to překrásné pohlazení po duši, že jsem po zavření knihy ji přitiskl na hruď. Není to dokonalé, ale stejně tak není ani život a to svým způsobem je to poselství z knihy. Pokud jste někdy měli chuť se zabít, protože váš život stál za nic tak si ji určitě přečtěte. Garantuji vám, že možná z počátku nebudete mít pocit, že je ta kniha pro vás. Jenže ke konci už zjistíte, že vás baví číst.

08.04.2022 5 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Začátek vypadal slibně, ale pak se to trošku začalo zadrhávat jak děj skákal z Bornnu do hry a zpět. Naštěstí se to pak hezky rozjelo, ale ten závěr mi přišel takový moc rychlý a místy i snadno vyřešený. Přesto všechno to bylo příjemné čtení a určitě se podívám i po dalších knihách pana Šlechty.

23.03.2022 4 z 5

Tiger z Poznaně Tiger z Poznaně Richard Siegert

Škoda jen, že anotace je trošku klamavá, ale na druhou stranu bez ní bych tu knihu spíše nekoupil a nečetl. Autor nám předkládá svoje vzpomínky z doby boje v "Pevnosti Poznaň", kde je velmi zajímavé se dozvídat o zajímavostech z obsluhy tanku Tiger i jak probíhalo nasazení toho tanku v obranných městských bojích. Bohužel není to náplň celé knihy neboť druhá polovina je popisem života válečného zajatce v SSSR. Což je paradoxně asi mnohem zajímavější než válečná část.

08.01.2022 3 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

O téhle sérii jsem slyšel spoustu dobrých slov. Chápu její oblíbenost a pro mne škoda, že jsem asi díky všemu vychvalování měl poněkud vyšší očekávání. Určitě to krásně probudí chuť k bližšímu zkoumání Warhammer universa a i přesvědčí si některou z Warhammer her zahrát. A v mém případě probudila i touho po další části ságy, protože přeci jenom Gotrek je fajn trpaslík.

01.01.2022 4 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Ve výsledku velmi zajímavá a dobrá kniha. Měl jsem sice místy problém se do ní ponořit, ale v celkovém výsledku to dobře funguje jako román. A určitě je velmi dobrá na probuzení zájmu o tématiku našeho odboje a speciálně "Tří mušketýrů".

30.12.2021 4 z 5

Přežít Smrt není legrace Přežít Smrt není legrace Sebastian Niedlich

Trošku s nadšením a trošku s obavami jsem kupoval a začal číst 2. díl. Bohužel jsem měl ze začátku problém se v knize najít a krásně se začíst. To se projevilo tím, že jsem si nakonec musel dát na nějakou dobu dát od knihy pauzu. A kupodivu to neskutečně pomohlo, protože jsem ji pak dočetl velmi v pohodě a klidu.

Děj samotný se nám trošku zkomplikuje, aby se pak na závěr krásně srovnal a nechal nám na konci lehkou slzu v oku a pocit, že to zase byla krásná knížka, která stála za přečtení.

10.01.2021 4 z 5

Svět hry Cyberpunk 2077 Svět hry Cyberpunk 2077 Pat Mills

Určitě ideální na přečtení před prvním hraním neboť pak hráč aspoň tolik netápe v určitých věcech. Jistě časem by je ve hře pochopil případně určité část textu i našel, ale určitě mi to hodně pomohlo pro pochopení při prvním hraní. A hlavně to splnilo ten účel, že mě to ještě více nalákalo i když jsem si myslel, že to není možné.

31.12.2020 4 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Tento typ knih mám upřímně rád už jenom kvůli tomu, že přináší ten lidský pohled do válečného dění. Můžete si načíst faktografická data, ale ten osobní pohled dokáže váš pocit z těch událostí trošku přetvořit v lepší vnímání. Jistě u deníků hrozí, že občas autorův pohled může věci hodně zkreslit či zkazit, ale zatím jsem měl šťastnou ruku a takovým knihám se vyhnul. Tím pádem bych určitě Velký cirkus zařadil k povinným knihám na vytvoření lásky k letcům 2. světové války.

31.12.2020 5 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Doopravdy se to rozjíždí hodně pomalu, ale pak to hodně hezky zrychluje. Přiznávám, že jsem měl problém se pořádně začíst a vydržet číst. Na druhou stranu o to více byla druhá půlka knihy krásně chytlavá. Jen ten závěr jsem čekal trošku jiný takový více happy-end, ale na druhou stranu tenhle dělá tu knihu víc uvěřitelnější.

15.10.2020 4 z 5

Smrt je mi v patách Smrt je mi v patách Ed Brubaker

Ze začátku určitě hodně zmatečné, ale časem se to začne vyjasňovat jak se v tom dokážete orientovat. Bohužel jak je to rozdělené do více dílů tak mám teď dilema jestli shánět další a nebo jestli mi to bude stačit. Přeci jenom trošku hororové věci moc nemusím.

31.08.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Další moje setkání s Kotletou a tentokrát mě zavedl do cyberpunkové Prahy a musím říct, že jsem si tu jízdu užíval. Ikdyž jsme se brodili špínou budoucí Prahy tak jsem si připadal jak na krásné dovolené. Ačkoliv jsem podle jedné části obálky doufal, že je to začátek knižní série tak po dočtení mám pocit, že bohužel žádná série nebude. Přesto všechno to je jen malá vada na kráse, protože tohle je klasická "kotletovka" jenom ze cyberpunku. Takže pro všechny milovníky našeho nového krále brakové literetaury je to povinnost.

30.08.2020 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nějakou dobu jsem knihu měl doma a furt jsem její čtení odkládal. Nejspíše jsem čekal, že při jejím čtení budu místy žasnout, ale většinu času bude ve mě spíše růst vztek. Věřím, že pan autor má pro svá tvrzení a zjištění dost důkazů. Minimálně to vše ukazuje, že Babiš je člověk, který jde za svým cílem velmi obratně a dost často na hraně.

Můj pohled na něj to nezměnilo, protože už předtím jsem ho nevnímal v tom hezkém světle jako dost lidí. Spíše pomohla odkrýt věci o kterých člověk neměl ponětí.

Jedna věc je, ale jistá a to, že knihu budu doporučovat všem známým jako povinnou četbu. Možná to někomu pomůže otevřít oči.

22.08.2020 4 z 5

Lovci tanků: Historie Panzerjäger 1939-1942 Lovci tanků: Historie Panzerjäger 1939-1942 Thomas Anderson

První díl, který se zaměřuje na předválečný vývoj a první roky války z pohledu německých protitankových sil. Co se týče samohybných protitankových prostředků tak některé informace byly už zveřejněny jinde. Předností této knihy je, ale komplexnost, kterou probírá od prvních protitankových tažných děl až do konce sledovaného období.

Určitě knihu musím doporučit pro všechny fanoušky německé válečné techniky a věřím, že by určitě neměla chybět v knihovně jakéhokoliv zájemce o druhou světovou.

15.08.2020 5 z 5

Juliette Society Juliette Society Sasha Grey

Jak vlastně ohodnotit tuhle knihu? Dalo mi to hodně zabrat, protože kdybych to mohl nějak rozkouskovat tak by se to dalo asi lépe. Takhle z toho musí vznít taková směska stejná jako byla kniha.

Jediné části knihy, které relativně fungovali, byly ty, které bych označil za literární verzi porna. Detailní a obsažný popis, který by byl ideální vzorem pro pornofilm. Možná autorka jako pornoherečka psala nějaké scénáře.

Když pominu tento aspekt a vrhnu se na základní děj tak je takový obyčejný a vlastně jen propojující prvek mezi jednotlivými částmi toho porna. I to bych asi zvládnul nějak překousnout a vzít to jako hluchou výplň.

Co, ale nejvíce zabilo dojem z knihy byl ten závěr. Vystřižené jak z nějakého politicko-kriminálního thrilleru, kde by to možná fungovalo, kdybychom se k tomu závěru propracovávali podobně stavěným zbytkem knihy. Tady to bohužel k ničemu nesedí a je to jako pěst na oko.

Takže ve výsledku bych to vzal tak, že pokud vám jde o knižní porno tak můžete číst asi tak někde do 240. stránky a pak to odložte. Pokud vás, ale tohle nezajímá tak s knihou ani nezačínejte, protože pochybuji, že by jste tam našli něco co by vás zaujalo a udrželo u knihy do konce. Já vydržel, protože jsem čekal vyvrcholení porno románu, ale bohužel to někdo ukradl.

09.08.2020 1 z 5