pami pami komentáře u knih

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Sérii Rytířů z Vřesova jsem přečetla, a tak jsem byla zvědavá
na Hynka Tase z Boru. Tato kniha mi nepřišla tak poutavá. Za mě je vidět, že Čtvrtý králův pes je o deset let starší, než Rytíři z Vřesova. Autor píše lépe a lépe.

18.11.2019 3 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Budu stručná. Opět jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

07.10.2019 5 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Snad se Martin objeví i v dalších dílech.

16.09.2019 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

V porovnání s ostatními díly, neměl obsah takový spád.

03.09.2019 4 z 5

Indiáni Jižní Ameriky Indiáni Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič

Je nesmírně smutné, jak je A.V. Frič opomíjená osobnost. Už jako mladík byl uznávaný znalec kaktusů. Poté, co mu jeho sbírka zmrzla, rozhodl se odjet sám je nasbírat. Na místě zjistil, že nejohroženější druh v Jižní Americe jsou indiáni. Rozhodl se zachytit vše o jejich
kultuře. A jako jednomu z prvních se mu to povedlo, protože si nehrál na nadřazeného bělocha. Spolupracovaly s ním místní vlády a úřady, hlavně urovnával konflikty. Spolupracovaly s ním muzea a vědecké instituce. Byl čestný a nebál se říkat pravdu i za cenu ztrát, např. kritizoval na konferenci chování německých kolonialistů k domorodcům,
důsledkem bylo, že s ním německé instituce ukončily spolupráci atd. Nasbíral třicet beden naprosto unikátních předmětů. Když chtěl tyto zdarma věnovat Náprstkovu muzeu, dostalo se mu odpovědi, že na to nemají místo, podle druhé verze sbírku nechtěli, protože C a K úřady označily Friče (známého vlastence) za politicky nespolehlivého. Takže jeho sbírky jsou v Petrohradě, v Berlíně, v USA atd., kde za ně byli a jsou rádi. Kniha je krásné vyprávění o smutném osudu jihoamerických indiánů.

15.04.2019 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Prostě musím upozornit na nesrovnalosti. Při druhém přepadení nového Vřesova (str. 213) řeší úkryt Fratella, který je ale s Wolframem v Porýní. Nebo stavitel Vřesova se jmenuje Pavel a na konci minulého dílu je z něj Petr. I přesto pět hvězdiček. Série drží můj rekord v rychlosti přečtení, prostě nešlo se odtrhnout.

10.04.2019 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Doporučeno v knihovně, autora jsem neznala. Líbí se mi, jak děj svižně ubíhá. Těším se na další díl.

28.03.2019 4 z 5

Lůsy Lůsy Jindřich Šimon Baar

Jsem ráda, že se mi chodská trilogie dostala do rukou. Krásně popsaný život sedláka Krále a jeho okolí. Hlavně to vůbec není nudné. Naopak, mnohokrát jsem se nemohla od knihy odtrhnout! Neprávem opomíjené dílo.

26.02.2019 5 z 5

Osmačtyřicátníci Osmačtyřicátníci Jindřich Šimon Baar

Těším se na další díl, jak to dopadne s vlastnictvím lesa. Zajímavé čtení o životě na Chodsku a o boji sedláků s Němci, které vrchnost protěžuje.

18.01.2019 5 z 5

Tajná Čína Tajná Čína Egon Erwin Kisch

Kniha zejména popisuje, jak hrozně se chovali koloniální velmoci v Číně.

28.08.2018 4 z 5

Praha má tajemná Praha má tajemná Ilona Borská

Krátké kapitolky plné zajímavostí o Praze.

13.08.2018 4 z 5

Hedvika a Ludvík Hedvika a Ludvík Karel Poláček

Nic bizarnějšího jsem nečetla. Přesto mě to celkem bavilo.
Byla jsem zvědavá, co Poláček vymyslel na další a další stránce.

05.02.2018 4 z 5

Tržiště senzací Tržiště senzací Egon Erwin Kisch

První kniha, kterou jsem od autora četla. Čtivý popis zajímavostí ze života i z novinářské práce E.E. Kische. Velice milé překvapení. Těším se na další knihu.
Závěrem: "Chtělo, by to následovníky, zuřivé reportéry, kteří se také snaží vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši".

31.12.2017 5 z 5

Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského František Kožík

Obsah je vystižen v názvu knihy. Myšlenky J.A. Komenské jsou až neuvěřitelně nadčasové, přitom stále více přehlížené.

02.11.2017 4 z 5

Madona pro Milwaukee Madona pro Milwaukee Karel Dobeš

Čtivé, zajímavé, pojaté ze široka (odkud postavy pocházeli a co s nimi bylo dál) a to se mi líbilo.

24.08.2017 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

21.08.2017 4 z 5

Těžké kročeje Těžké kročeje Karel Mejstřík

Povídky o osudech lidí na malé vesnici. Zajímavé a celkem čtivé.

24.07.2017 3 z 5

Střepy z královské číše Střepy z královské číše Jiří Hanibal

Na můj vkus příliš zdlouhavé, bez spádu. Ještě nikdy jsem knihu tak dlouho nečetla.
Události líčeny až moc podrobně (zbytečně protahováno), z pohledu několika osob.

24.07.2017 1 z 5

Fiorella a dům ztracených duší Fiorella a dům ztracených duší Vlastimil Vondruška

Zakoupeno pro dceru, ale byla jsem zvědavá. První kniha o Fiorelle, kterou jsem četla.
Autor opět nezklamal, kniha má spád. Jsem zvědavá, co na ní řekne třináctiletá dcera,
které se moc číst nechce.

18.04.2017 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Četla jsem dětem, a zároveň to byla moje první knížka od J. Š Baara. Moc se nám líbila.
Chci si od autora ještě něco přečíst.

16.03.2017 5 z 5