painthers painthers komentáře u knih

Původ totalitarismu I–III Původ totalitarismu I–III Hannah Arendt

Upřímně jsem nečekala, že to vůbec dočtu, protože přibližně až do čtyřsté strany mě to moc nebavilo a autorka není vždy úplně čtivá a někdy ani v myšlence čitelná. Samotnému totalitarismu - tedy bolševismu a nacismu - se začne věnovat až v poslední části knihy.

Ten konec za to ale rozhodně stojí.
Kniha dlouze popisuje psychologii toho, jak člověka totalita zcela promění, jak se v totalitě realita zcela smývá s fikcí, jak jednotlivec a jeho život dokáže zcela ztratit smysl v kontextu historického údělu lidstva a taky jak se stalo, že se Hilter a Stalin vůbec mohli být produkty této masové mašinérie a kam se fanatismus mas ztratil po jejich smrti.

Jestli vás tohle téma oslovuje, klidně si z knihy vytáhněte jen tu třetí část.

17.09.2023 4 z 5

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Soubor klasické čínské básnické tvorby, kterou předělal do ,,českých,, básní Mathesius.
O Mathesiovi jsem jako o mistru slova pro čínská díla četla už od sinoložky Berty Krebsové, zaujalo mě tedy, když jsem se v doslovu dozvěděla, že on sám čínsky neuměl a že tedy čerpal primárně z jiných překladů a básně zejména dotvářel pro potěchu českého ducha.
Básně jsou to krásné - mluví o měsíci, horách, vínu i strastech války. Přiznám se však, že kdybych nevěděla předem, že je čerpáno z čínské lidové tvorby, tak bych tu cizokrajnost poznala jen ze zmínek o opicích, bambusech atd. :D

18.07.2023 3 z 5

Můj život v sametu aneb zrada přichází z Kremlu Můj život v sametu aneb zrada přichází z Kremlu Miroslav Štěpán

Omlouvám se za tak negativní hodnocení především autorovi, který to rozhovorem s tímhle komunistickým prasetem jistě myslel dobře a pouze jako ukázku názoru druhé strany. Snůšku takovejch nesmyslů takovýho samolibýho soudruha by člověk pohledal. Ne nadarmo byl šéfem pražské KSČ až do Sametu.

11.07.2023 odpad!

Život na hraně Život na hraně Jim Al-Khalili

U čtení této knihy mi hned naskakovalo na mysl, že do budoucna nebude v rámci vědy třeba rozumět precizně jednomu oboru, ale bude nutné rozumět více oborům a umět mezi nimi najít provázanost.
Kdyby se mě na první dobrou někdo zeptal, jak souvisí kvantová mechanika s biologií, tak mu řeknu, že asi nějak souvisí, jelikož kvantová mechanika funguje všude okolo nás - rozhodně by mě ale nenapadlo, že jsme v objevech až tak daleko, že procesy jako jsou čich, fotosyntéza, genové replikace a podobně nejsou z dnešního pohledu bez kvantové mechaniky pravděpodobně vůbec možné. V tomto mě kniha rozhodně obohatila. Vzhledem k tomu, že jsem orientována přírodovědně směrem do biologie, tak jsem vnímala, že se autor dopouštěl různých zjednodušení a některé informace nebyly podány přesně, ale beru to tak, že jeho cílem je primárně propagace vědy běžnému publiku - a věřím, že tuto úlohu plní dobře.
Kniha mě nebavila číst tolik - občas jsem se musela pozorností vracet. Hrozně se mi ale líbilo povídání o jezeře Vostok pod Antarktidou. Nebudu spoilovat!

18.06.2023 3 z 5

Úvod do rakouské ekonomie Úvod do rakouské ekonomie Steven Horwitz

Stručná kniha o rakouských ekonomech, jejich některých stěžejních myšlenkách a o tom, jaká témata do ekonomických diskuzí přinášeli. Soustředí se zejména na genezi některých myšlenek a na případné rozdíly mezi ekonomy. Stručný text je myslím dobrým doplňkem k teorii rakouské školy, a asi bych ho tedy primárně nedoporučovala lidem, kteří nevědí už trochu o co kráčí a nemají nějaké bazální ekonomické znalosti. Českým Students for Liberty děkuji za vydání!

21.05.2023 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Skvělá severská atmosféra. Tvrdý život v chladu islandské krajiny na začátku 19. století, společnost která žije prací na statcích, náboženstvím a klepy. Do toho příběh vraždy a spáleného statku víc nebudu spoilovat.

25.04.2023 4 z 5

Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Lenka Klicperová

Reportážní kniha o válce o Náhorní Karabach v roce 2020. Už od prvních stránek se člověk nezbaví dojmu, jak je svět někdy krutej a nespravedlivej. Nejsilnější částí knihy je pak ta, kde karabští Arméni pálí svoje domy, než uprchnou před nepřáteli do Arménie…

18.12.2022 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Snad jediný román, který podá gulag trochu pozitivně, protože i na pozadí krutých podmínek, zimy a hladu se pořád dá najít to lepší ze sebe.

16.12.2022 3 z 5

Umění rozhovoru o konci života Umění rozhovoru o konci života Angelo E. Volandes

Kniha, která by měla být povinnou pro lékaře a jiné zdravotníky a silně doporučenou pro kohokoliv jiného. Umírání čeká každého z nás - nikdo nevíme kdy a ani jakým způsobem. Je však třeba se na to připravit a až toto nastane, tak se umět informovaně rozhodnout o tom, jakým způsobem chceme umírat (a jestli je pro nás důležitější kvalita nebo délka života). V neposlední řadě je také třeba mít toto téma zpracované s blízkými lidmi mezi sebou, jelikož jim tím usnadníme rozhodování za sebe, pokud už tak nebudeme moci udělat sami, a také sami budeme mít klid, že respektujeme přání našich nemocných blízkých.
Kniha pojednává o případech pacientů a jejich rodin, přičemž každý se nakonec rozhodl po svém. Je dobře pochopitelná i pro nezdravotníky. Pojednává o tom, jak se informovaně rozhodnout a koho všechno a jak o takovém rozhodnutí informovat, ale především o tom, jak o tomto tématu se svým okolím hovořit.

13.12.2022 5 z 5

Císařové snů: Příběh drog v devatenáctém století Císařové snů: Příběh drog v devatenáctém století Mike Jay

Historie drog (zejména do 20. století hezky přehledně). Odkud se bere slovo hašiš a proč se nakonec proti konopí bojovalo zejména v rámci boje proti Mexickým (a jiným migrantům)? Od kdy si lidé píchali opium nitrožilně? Jak vypadal první zaznamenaný trip na lysohlávkách? Kniha je rozdělená do kapitol a v každé z nich se autor věnuje historii užívání a prohibice různé látky. Rajský plyn, opium, konopí, kokain… místy je text lehce chaotický, ale ucelený obrázek o drogové historii vám dá excelentní. Takže pokud vás problematika drog zajímá, tak doporučuji.

05.12.2022 4 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

(SPOILER) Moje pátá přečtená kniha od Fromma - a jeho nejvíce ideologická a za mě nejslabší.
Frommův ideologický marxismus se prolíná všemi jeho díly, od knihy jsem tedy měla předem již celkem ucelené očekávání. Mnohé jeho závěry se mi líbily, vidí průnik křesťanství, buddhismu a v něčem i marxismu, s mnohými závěry o škodlivosti lidského bytí postaveného na vlastniství souhlasím. K závěrům o uvědomění si utrpení, nutnosti přestat na věcech lpět, potřebě práce pro blaho druhé - k těm jsem vždy přistupovala zejména ze strany buddhismu a jsou pro mě platné.
Fromm ale podle mě u některých svých názorů nedomýšlí zcela důsledky, ev. k některým následkům ve společnosti špatně rozeznává příčiny.
Na začátku chválí, jak se ženská emancipace začala šířit v bohatších společnostech, rovněž tak myšlenky na ochranu přírody. Že ale k tomu bohatství společnosti, která se k těmto myšlenkám následně dostala, přispěl právě kapitalismus tak, jak ho kritizuje, už tam nezmiňuje.
Na konci zase říká, jak je potřeba zakázat reklamu na produkty a jak informace do masových sdělovacích prostředků mají vybírat předem určení kulturní a vzdělaní jedinci. To mi zas připomíná kroky k informační totalitě, navíc ve společnosti bude vždy mnoho názorů, který člověk je v čem vzdělaný, a dva stejně vzdělaní lidé nemají stejné názory.
Frommovy teze jsou platné pro ty, kdo se s nimi ztotožňují, ale nemusí být platné pro někoho jiného. Každý člověk je unikátní a má jiné potřeby. A zejména bych s tímto byla opatrná v dílech, která se snaží radit, jak změnit *celou společnost* tak, aby byla zdravější a šťastnější.

13.11.2022 3 z 5

Vybrané spisy C. G. Junga Vybrané spisy C. G. Junga Carl Gustav Jung

Paráda - jestli si chcete od Junga přečíst pouze jednu jedinou knihu, tak je to tahle. Některé texty pak najdete i v jiných knihách, ale tady je podle mě vše nejdůležitější, co potřebujete.

07.11.2022 5 z 5

Ekonomie v jednom viru Ekonomie v jednom viru Ryan Bourne

Aktuální kniha, která shrnuje ekonomické omyly za poslední pandemie covid-19, v důsledku kterých zemřelo více lidí a mnoho lidí bylo uvrhnuto do chudoby. Na jasných příkladech pochopí nutné základy ekonomie i člověk, který doposud s ekonomií nepřišel do styku.

07.08.2022 5 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Kniha, která se věnuje důležitému tématu - a to jak si být vědom vlastních emocí a jak s nimi pracovat. Zas tak moc mě ale nebavila, navíc byla poměrně dlouhá. Určitě zajímavé jsou výsledky různých vědeckých studií na toto téma a akcentace toho, že emočně pracovat je důležité i s dětmi - v přílohách má pak i obsahy kurzů emoční inteligence na soukromé škole.

07.08.2022 3 z 5

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Celkem stručné a poutavé zážitky autorky z akcí punkové kapely Pussy Riot a následné trestanecké kolonie, kam byla odeslána. Potrhlé a přisprostlé zážitky obhroublé feministky prolínají její vzdělané a řečnicky hezké proslovy u soudu nebo odpovědi v rozhovorech do médií. Umělecký aktivismus jako revolta proti systému bývá často špatně chápán, i z tohoto důvodu mi přijde dobré si o tom počíst - jak vytrhnout lidi z letargie, jak se nechat s klidem zatknout a jak upozornit na to, že Putin je diktátor a kurva a má se klidit.

09.05.2022

Investování pro začátečníky Investování pro začátečníky Petr Syrový

Poslední vydání doporučuji, pokud se v problematice chcete zorientovat. Shrnuje základní možnosti, do čeho investovat, i lidem z oboru to uceleně shrne a zopakuje. Ocenila bych pak ještě kapitolu věnující se kryptu.

26.02.2022 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Eh… strašně a vyčerpavě dlouhý. Mnoho pasáží mě vůbec nebavilo. Kdyby byla kniha poloviční, pointa by neunikla. Ani pointa mě zas tolik neoslovila. Z dalších komentářů ale vidím, že to asi bude dost o vkusu čtenáře.

13.02.2022 2 z 5

Válka je mým osudem Válka je mým osudem Lenka Klicperová

(SPOILER) Nedokážu posoudit, jestli se mi kniha tak líbila, protože je mi tématem velice blízká, nebo jestli je prostě sama o sobě perfektní. Rozhodně ale nic nezkazíte, pokud se spokojeně začtete. Dvě české novinářky jezdí (nejen) do zemí Blízkého východu, aby o tamější situaci podávaly reportáž. V zemích, kde je situace neuvěřitelně nepřehledná (zejména v oblasti Sýrie) pak jsou tyto informace dost cenné.
Obě autorky se nebojí ukázat zdvižený prst na režim, který sváry v oblasti rozdmýchává i podporuje - a to Turecko. To považuju za důležité, jelikož Turecko (spojenec NATO) nám v posledních letech předvedlo další neodpustitelnou genocidu svých odpůrců a v podstatě za tichého přihlížení západních médií. Myslím, že je potřeba mít tohle na paměti a vědět, že hrozba (alespoň si to myslím i já) číhá tady.

01.11.2021 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Stručné a oddechové čtení o vztazích proložené krátkými příběhy z Vojtkovy terapeutické praxe. Ke knize mě nasměrovala jedna z autorových přednášek pro veřejnost, která byla zábavná a skvěle se poslouchala. V knize toho ale možná zas o tolik víc nebylo, ač pro některé čtenáře to stále mohou být nové a přelomové informace do partnerských vztahů.
Kniha je ale fakt na večerní oddech, dá se sfouknout za chvíli. :-)

15.10.2021 3 z 5

Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Friederike Meckel Fischer

Kniha od terapeutky, která se rozhodla navzdory legislativě provádět terapie s nelegálními látkami. Ač s mnoha postupy a názory vlastně i souhlasím, kniha mi z nějakého důvodu (myslím asi stylu psaní autorky, nebo její osobnosti) nesedla. Nenechte se tím ale odradit.

09.10.2021 2 z 5