Původ totalitarismu I–III

Třísvazkové dílo slavné politické myslitelky, která zkoumá kořeny totalitarismu 20. století. První svazek je věnován antisemitismu, druhý imperialismu a třetí totalitarismu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23600/puvod-totalitarismu-i-iii-f3s-23600.jpg 4.532
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Oikoymenh

The Origins of Totalitarianism, 1951

Kniha Původ totalitarismu I–III

Montezuma

Pochopil jsem tak 50%, ale i to málo stojí za to.

V historii lidstva existovaly jen dva totalitní systémy: německý nacistický a stalinský bolševický.
Totalitní systém nejdříve vytvoří iluzi, v jejímž zajetí pak drží nejen každého jednotlivce, ale i své elity, ideálně celý svět. Totalitní systém musí neustále "plynout", být neustále v "pohybu", být HNUTÍM a existovat na hraně a za hranou zákona, za žádných okolností se nesmí institucionalizovat v tradičním slova smyslu, nechat spoutat zákony, protože zákony mají tendenci narušovat celistvost iluze. V okamžiku, kdy se totalitní systém dostane k moci a ustaví svou iluzi coby jedinou realitu, je možno tuto iluzi prorazit jedině smrtí Vůdce, či jeho vojenskou porážkou.

Zajímavá je také analýza příčin holokaustu. Podle Arendtové na něm nesou značný podíl viny sami Židé. To by bylo řevu, kdyby kniha vyšla dnes.

Dorothea
20.08.2019

Geniální. Co víc dodat...

eviku19
14.05.2014

Jean -Luc Godard v tomto ani nie osem minutovom videu číta z tejto knižky..dobre vidieť:)

namoki
26.12.2013

Moc zajimava knizka, podava srovnani totalitnich systemu a snazi se ukazat, jak vznikaji, dostavaji se k moci, jak funguji a jak ovlivnuji lidi zijici uvnitr. Moc doporucuji k precteni