p0stm0derna p0stm0derna komentáře u knih

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Ale tak pobavil jsem se. Místy jsem měl pocit, že se bratři při psaní bavili více než publikum.
Celé je to ztřeštěné, místy lidová bžunda, místy důmyslná satira. Převratný pocit mi to nepřineslo. Snad i proto, že všechny postavy včetně vypravěče byly takové ruské typy plácající se v tom jejich nekonečném nikam nevedoucím národním marasmu.
: ....demokratické zřízení...žádný z lidí není k ničemu nucen, všichni jsou bohatí a zbavení starostí a i ten nejposlednější rolník má přinejmenším tři otroky....

Nejvíc mě ale rozsekal důvod nedostatečně oblečených lidí v sepsané budoucnosti. Tomu se směju ještě teď

18.09.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Super atmosféra, super příběh. Mistrovské postřehy, popisy, detaily. Nakročeno mezi Kingem a Jaroslavem Havlíčkem. Buďto je tento autor stále geniálnější (zejména mimo množinu HH), nesbø se šeredně pletu.

To bylo dusno !!!

Líbily se mi vozy, prostředí, urputnost a psychologie postav, akademicky správná a přitom životaschopná i u vedlejších rolí.

17.09.2021 5 z 5

Waldvilla Waldvilla Miroslav Stuchlý

Tesil jsem se na ni, ale spis jsem byl zklamán. Má chyba ze jsem přecenil příslib detektivní zápletky. Je tam jen její vůně v pozadí. Jde o střípky příběhů, které mají někde společný průsečík, ale na mě působily jako společenské povídky s víceméně obvyklou kostrou. Jakoby se Stuchlý snažil naplnit formální očekávání. Kdyby toho nebylo jásal bych protože je to výborně, pohotově a nápaditě napsané

21.08.2021 3 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Na týhle knižce je nejlepší, že se dá dobře a rychle zpeněžit :-D Jinak to vypadá jako Poirotovsko - Holmesovský kompilát zestručnělý pro trh záchodových rodokapsů. Ale rychle a zábavně se to přečte, takže co!

16.08.2021 1 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Chtěl jsem také sršit obdivem k vizionáři. Ale jak to často bývá, stále jsem pod povrchem viděl to ublížené dítě toužící po pozornosti za každou cenu - dítě které si rádo hraje, jen když je pojeho. Většinou jsem optimista, ale úplně bych ve věci budoucnost lidstva nesázel na tento přístup. Buďme ale rádi, že Muskovi zatím imponuje být i ekologickým zachráncem....

21.06.2021 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Pobavil jsem se u audioknihy. Klobouk dolu před vypravěčem - takový PAN Lukavský by se po prvním slově transmrdka asi skácel :-D
Všechny součástky jako zápletka, humor, postavy mi přišly průměrné a trochu šablonovité - ale musím říct poskládané velmi stylově a funkčně. Nevím jak se stalo, že Kulhánka vnímám jako kult a Kotletu jako spotřební krvák.

15.06.2021 3 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Knihu jsem četl v PDF na telefonu Samsung Galaxy s4 mini černé barvy, na nohou jsem měl modré plátěné tenisky z Lídlu s bílými šněrovadly, vyšisované skinny fit džíny z Cropu, bílé bavlněné triko z Decatlonu pokreslené fixami Centropen textile marker.

Milý deníčku, tato kniha je velmi brutální a nechutná. Dokonce i když odhlédnu od sadistických scén. Monotóní a neúnavné vypisovaní značek oblečení, techniky a podniků, spolu s copywriterskými rozhovory a soudy výborně vystihuje takovou tu popovou prázdnotu. Postavy jsou zaměnitelné, postradatelné a společně s předměty hodnocené co do množství, krásy, ceny atd. (Proto jsou tak snadno vražditelné)
Sledovat Patrickovo vyšinuté pachtění se za stále nepřicházejícím uspokojením - nebo čím - jsem si s mrazením užil. Zejména mě dostávaly rozhovory o cestování a oblékání, které vypadaly jako ukázky z katalogu a přitom šlo o přímé řeči. Boží. Osobní hudební soudy, které ale nepřekročily hranice korektní recenze. Boží. Patrickova opakovaná přiznání, kterých si nikdo nevšímá, stejně jako si nikdo vlastně nevšímá vražd. Boží. Je to celé o dospělácích žijících stylem dobře nakrmených miminek. Absence patosu a nostalgie - nebo jiných klišé psychologických románů - mi vyhovovala. Nesouhlasím s Patrickovým řešením :-D ale sakra, v tý knize to vypadá jako celkem pochopitelné východisko...

20.05.2021 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Milý deníčku! Otevřel jsem to, abych si připomněl atmosféru Duny jedna. A bylo to super. Ikdyž se tam jen diskutovalo a věštilo, zamlčovalo a myslelo a jinak se tam nic nedělo. Atmosféra nejistoty, strnulosti, nátlaku mě opět pohltila. Je to takové malé, sugestivní mistrovské dílo.

03.05.2021 5 z 5

Imagika I. Imagika I. Clive Barker

Těšil jsem se podle recenzí a nakonec nedočetl. Fantazie jistě nekrocená, ale že by odbíhala daleko od stereotypů, nebo že by si počínala vynalézavě to mi nepřišlo. Líbilo se mi pár částí, které byly super napsané, ale mou pozornost to nakonec neudrželo. Postavy sice zajímavě poskládané, ale že by hýřily přesahy a symbolikou, to jsem neodhalil.

03.05.2021

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Milý čtenářský deníčku: hned po Mrtvých očích nejlepší můj Wallace zatím. Je tam co chci od Angl. Detektivky. Anglii, tajemno, zloplány, šílenství, historické lokace. I láska se vlezla.

23.04.2021 5 z 5

Něco z kůže Něco z kůže Alasdair Gray

Je to vlastně svižná erotická novela, pro mě dost zábavná. Místy vzrušující a není NAŠTĚSTÍ zasažena snahou: Udělejme pikantní čtení pro ženy na mateřský a použijme všeho, co jsme zaslechli o neobvyklém sexu :-D
A je tam super zápletka s výtvarným průmyslem.

28.01.2021 5 z 5

Engerlingové Engerlingové Jaroslav Velinský

Kapitán Kid má dvě velmi závažné knihy. DZWILLE, která je niterná a symbolická a tuto, která je nečistá, potřísněná a temná. Jsem rád, že se vydal i na stinnou stránku literatury do krajů dystopie a jsem rád že to i tentokrát zvládnul (ikdyž já jsem čekal až do půlky knihy). Zaslouží si uznání: chlápek v tričku, který někde za normalizace sedí na venkově a seriózně se zabývá takovouhle "špínou" Oceňuji, že popsaný svět není vážný, globální a věrohodný, líbí se mi, že je groteskní, nemyslitelný, zvrhlý a izolovaný, jako by úplně pozbyl smyslu a proti běžné společnosti jednoho svého rozměru. A je velmi symbolický - velmi bezvýchodný a skvěle osekaný na strašidelnou kostru. Četl jsem víc knih podobně znějících, někdy chtěly šokovat, někdy poučovat, či varovat. U Engerlingů se mi líbí, že to autor jakoby potřeboval prožít. Dokonce bych řekl, že text mohl začít jako nápad, pokračovat jako jeho rozvíjení a končit jako jeho neovladatelné literární prožití, fascinace, a skutečný zápas o jeho ukončení. V půli knihy se totiž objevují postavy, se kterými se dá sympatizovat a prohnilý, přehřátý podzemní hrnec se stává autonomním nepřítelem. P.S.: Vždycky hledám kdo je v knize K.K. tentokrát sázím na hrobníka H.

27.01.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Dávám plný počet. Už první stránky mě přesvědčily, že ten člověk umí výborně psát. Jako opravdový spisovatel. Příběh je napínavý a všechno do sebe zapadá obzvlášť atraktivním způsobem.
P.S.: Prodám bílého escorta, trochu blbne elektronika, podlaha a sedačky jsou trochu cítit vlhkostí, ale jinak super stav, nebouraný.

13.10.2019 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Přečíst si tuto knihu je nabídka, kterou nelze odmítnout. Zalehněte s ní na matrace. Kdo by si knihu nechtěl přečíst, toho můžeme přesvědčovat.
Jako milovník salonního zpěvu mám mimořádně rád pasáž kde se v Hollywoodském světě potloukají pod jinými jmény Frank Sinatra s Deanem Martinem.

20.09.2019 5 z 5

Cari Mora Cari Mora Thomas Harris

Mě se to líbilo. Četba na odpoledne. Kdo očekával veledílo bude jistě zklamán. S postavami není o co stát. Děj proplyne jako voda - a úchylky padouchů jsou takové, jaké mají asi všichni uživatelé serveru Amateri :-D

20.09.2019 3 z 5

Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Petr Macek

Tuto knihu klidně použil jako ukázku významu slova slátanina. Je to taková lite verze dortu Pejska a Kočičky. Podle knihy bych v autorovi nerozpoznal spisovatele, ale spíš za fanouška žánru, který má hodně času :-D

13.08.2019 1 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Fakt jeden z nejlepších trilerů. Překlad nic moc.
P.S.: Kdo ví, jak je to v originále, ale trochu komicky zní snaha doktorů operovat pravé transvestity. Ve skutečnosti se asi spíš jedná o transsexuály...

05.07.2019 5 z 5

Conan Barbar / Conan Dobyvatel Conan Barbar / Conan Dobyvatel Robert Ervin Howard

Asi to nedočtu, povídky mě spíš otrávily. Mrzí mě, že jsem se s tím, co knihu činí oblíbenou minul, nebo jsem to nepoznal. Kromě schematičnosti mě vadí i univerzální "historická" doba a prostředí plné různých předvídatelných klišé, kde je vše možné ale nic woow nepřichází. Navenek to snad má být drsné, ale mě to přišlo spíš mělké. Nějak jsem se nepřiměl Conanovi fandit, nějak jsem nemohl zadržovat pousmání při popisu hadovitých nepřátel, nějak jsem nemohl neobrátit oči v sloup při líčení dívek. Souhlasím zejména s komentářem BUBO26.

01.07.2019 2 z 5

Konec perského prince Konec perského prince Jaroslav Velinský

"...vypadala vedle ní jako mucholapka vedle broušené sklenice plné medu..." :-D
Porevoluční Ota Fink tentokrát ve výborné formě, sveřepý a činorodý. Ze sarkasmů odletují špony. Prostředí zadýchali opravdoví kriminálníci. Dívky omdlévají vzrušením, když jen zaslechnou motor penzistova žiguli. Zkorumpovaní politici městnají svá tučná těla do schematu zkorumpovaných politiků. Prostitutky se nakrucují ve staromódních hadrech. Policie je samozřejmě bezradná. Ota Fink s čenichem na stopě, sycen uzeninami, zachraňuje republiku, správný svět a čest VB.
Obvyklé vtipné tlachání proloženo příjemnou akcí. Užil jsem si to.

01.07.2019 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Pojďte dál a zanechte tu trochu toho štěstí, které přinášíte....

25.06.2019 5 z 5