Engerlingové

od:


KoupitKoupit eknihu

Společnost vídeňských boháčů včetně služebnictva se za 1. světové války ukryje v podzemí, kde si nechá vybudovat zmenšený svět. Chce se vrátit, až skončí válka a zhroutí se očekávaná proletářská revoluce. Nepředvídané okolnosti ukrytému vzorku obyvatelstva Rakouska-Uherska nedovolí podzemní svět opustit. Další osudy degenerující společnosti řídí Engerlingové... Engerlingové jsou v české literatuře dílem zcela ojedinělým. Jde o sci-fi, sociální utopii, černý humor? Izolovaný vzorek lidstva, odkázaný sám na sebe, se stává obětí vlastní přirozenosti, když se mu nový, "lepší" svět změní v doživotní vězení. Zachrání se alespoň spravedliví... ?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26364/engerlingove-26364.jpg 4.524
Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Horizont
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
kuruteku
14.09.2017

Není to lehké ani radostné čtení. Když navíc vezmeme dobu, kdy bylo psáno (1976-1984), není lehké ani rozluštit, proč vzniklo. Skoro mám pocit, že to je nejvážnější knížka od kpt. Kida, kterou kdy napsal. Ano, není tu jedna postava od začátku do konce. Není tu jeden lineární příběh. A když jsem knihu přečetl potřetí, musel jsem listovat vždy na začátek, abych si udělal časové jasno. Sci-fi? Trochu. Fantasy? No, moc ne. Spíše ten sociální utopistický román, jak ho uměl napsat Huxley, Orwell, Zamjatin. Degenerace "vybraného" lidstva během osmdesáti let. Příběh hajzlů a šílenců izolujících jeden prapodivný svět, který jak začal jako fraška, tak skončil jako tragédie. Budou i budoucí generace schopny chápat tento příběh, který se za určitých podmínek i mohl stát? V každé době varování jak může skončit společnost, která zapomene na soucit, lidství i demokratický řád. Je-li to humor, tak ten nejčernější. Rozhodně stojí za přečtení a zadumání.

trudoš
17.01.2017

Takřka tisícovka vybraných obyvatel Rakouska-Uherska se těsně před pádem monarchie skryje do předem vybudovaných podzemních prostor, aby unikla zkáze lidstva, která je s příchodem nové republiky jistě na dosah. A uniknout se jim skutečně povede, málem navždycky...
Přestože tvorbu Jaroslava Velinského zbožňuji, Engerlingové byli pro mě kamenem úrazu. Chybějící ústřední dějová linie, neexistující hlavní postava, er-forma vyprávění - to všechno jsou drobnosti, na které u tvůrce nedoceněného Oty Finka nejsem moc zvyklý. Ono je ale poměrně důležité, jak bude kdo příběh vstřebávat. Já se po deseti stránkách rozhodl pro satiru a s tím si vystačil až do konce. Možná to v rámci tématiky a autorových ambicí nebyla ta úplně nejlepší volba, na druhou stranu čtení se mi tak proměnilo v zábavnou jízdu plnou zdegenerovaných trpaslíků a jejich absurdně popleteného pohledu na svět. A tahle podoba mě vážně okouzlila. Dokonce natolik, že i přes počáteční nelibost nedám na knihu s odstupem času dopustit.

witko
08.01.2014

Zajímavě vylíčená degenerace pár rodin z Rakouska-Uherska, kteří se rozhodnou schovat v podzemí. Postupné zapomínání kdo jsou a proč jsou v podzemí, ztráta paměti opravdové historie a vznik nových legend. Nutilo mne to zamyslet se, nad našima dějinama, určitě je spousta věcí jinak, než nás učily ve škole, neboť dějiny píší vítězové, jak praví klasik. Palec nahoru, pane Velínský!