P.owl P.owl komentáře u knih

Zapadákov Zapadákov Shuky Médina

Komiksový gamebook, který je jedinečný svým mechanismem výstavbou městečka, budování vztahů v něm a prozkoumáváním oblastí okolo. Mix budovatelské strategie, diplomacie a také boje, záhad a širokých prérijních plání.
Herní doba mi přijde trochu delší, ale výborně jsem se bavil. Po prvním dohrání se již těším na další "rok", jelikož moje bodové ohodnocení přes všechnu snahu, dopadlo bídně :)
Jestli chcete vyzkoušet něco netradičního a máte rádi gamebooky, s chutí do toho. Tato kniha má potenciál zabavit Vás na několik zimních večerů ;-)
Příběh a atmosféra - 10/10, Obtížnost - 9/10

25.12.2020 5 z 5

Storm Storm Chris Claremont

Na každém příběhu mě zaujalo vyprávění i kresba, ať u starších či novějších sešitů. Bavil jsem a vyprávění se četlo samo.

24.12.2020 4 z 5

Banshee Banshee Roy Thomas

Příběh pěkně plynul a dobře se to četlo. Grafické ztvárnění mi připomnělo Loba. Slušný nadprůměr.

20.12.2020 4 z 5

Iceman Iceman Scott Lobdell

Lehce nadprůměrné příběhy, které Vám ale příliš v paměti neutkví.

19.12.2020 4 z 5

Angel Angel Roy Thomas

První část - příběh o zrodu Angela celkem zajímavá a zábavná. Druhá modernější část mě příliš nenadchla, především kresba inklinující k Japonskému pojetí. Průměr.

12.12.2020 3 z 5

První dobrodružství První dobrodružství Shuky Médina

Můj druhý komiksový gamebook, který se mi dostal do ruky a musím říct, že mě pohltil a vtáhl do děje. Hrál jsem ho 6x, za každou postavu 2x. A to tak, že jsem se napodruhé snažil konkrétní postavu "vytunit" do maxima. Není tajemstvím, že během prosince 2020 má vyjít druhý díl, kam si postavy můžete přenést.
Další výhodou knihy je humor, samotné ztřeštěně kreslené zpracování a hádanky u kterých jsem strávil i desítky minut.
Každý obrázek je také nutno pečlivě prostudovat - často naleznete skrytá místa s ultimátními předměty. Mapu není úplně potřeba kreslit, maximálně pár záchytných bodů pro lepší orientaci.

Takto si představuji zábavný komiksový gamebook, ke kterému se budete vracet do té doby, než ho celý neprošmejdíte a kdy každá výprava je dobrodružství.
Komu přežije koza Róza až do konce je borec :) Čest její památce ;-)
Příběh a atmosféra - 10/10, Obtížnost - 7/10

28.11.2020 5 z 5

Sherlock Holmes: Případ čtyř případů Sherlock Holmes: Případ čtyř případů kolektiv autorů

V pořadí můj třetí komiksový gamebook. Zatím nejslabší z nich, hlavně kvůli téměř nulové znovu hratelnosti. Maximálně si můžete změnit postavu, za kterou jste absolvovali jednotlivé případy, ale to stejně nemění pachatele. Odrazí se to jen v konečném bodovém součtu a to je dost málo.
Co se týče herního zážitku, každý den jsem si s chutí prošel jeden případ, dělal si poznámky, přemýšlel nad nápovědami a hádankami hlavního "bosse" a s napětím čekal, zda bude rozuzlení odpovídat mému odhadu.
Jako jednohubka dobrá, ale raději bych si knihu půjčil v knihovně, než si jí kupoval. V knihovně se na ní bude prášit, maximálně jí pošlu dál a nebo si jí zahraji v důchodu, až mě navštíví senilita :)
Příběh a atmosféra - 8/10, Obtížnost - 5/10

28.11.2020 4 z 5

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Paul Babiak

Pro pochopení určitých mechanismů ve větších firemních kolektivech velmi vhodné, ať se jedná o manipulaci, využívání, hraní cílených "her" či rolí.

Jako velmi přínosné vidím doporučení v bodech na konci knihy. Naopak jako zbytečné vidím některé pasáže ke konci knihy - klidně by se bez nich kniha obešla a tím mohla být i o 50 stránek kratší.

Aneb každý z nás má v sobě, alespoň kousek psychopata.

05.04.2019 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Příjemná jednohubka na zpříjemnění např. cesty vlakem ;) Zaměřeno nejspíše na menší čtenáře, ale dle konečného vývoje bych to nedoporučil dítěti pod dvanáct let. Celkově, ale nic převratného či revolučního.

22.03.2019 4 z 5

V bažinách škorpiónů V bažinách škorpiónů Ian Livingstone

Jeden z těch lehčích počinů, co se týče obtížnosti, od autorské dvojice Jackson a Livingstone. Minimální ohrožení náhlou smrtí a pouze pár těžších soubojů.

Příběh nás zavede k okraji obávané bažiny škorpiónů, kde v mistní vesnici bydlí tři čarodějové, kteří pro Vás mají úkoly a také příslušná kouzla, dle jejich přesvědčení. Kniha se tímto stává třemi příběhy v jednom. V tomto ohledu je pěkné reagovat v určitých situacích odlišným způsobem a sledovat, jaké následky to vyvolá. A to dost často i v širším měřítku.

Kreslení mapy je alfa omega této knihy a velmi Vám to ulehčí postup. Napoprvé bažinu celou prozkoumejte, stvořte mapu a napodruhé i napotřetí zápletku díla bezproblémově proběhnete. Příběh mě velmi bavil, už právě odlišností reakcí, dle toho, komu momentálně sloužíte, tak i strategií, kudy jít a jaká kouzla použít.

Jedna z mála knih, kde se se smrtí nebo zaseknutím v postupu jen tak nesetkáte, užijete si příběh a dáte se s chutí hned do dalšího.

Příběh a atmosféra - 9/10, Obtížnost - 2/10

08.07.2018 5 z 5

Lístky ze šumavské epopeje Lístky ze šumavské epopeje Karel Klostermann

Má druhá kniha od K. Klostermanna, kdy jsem již doufal v lepší literární zážitek než u knihy "Prázdniny na Šumavě". A vyplatilo se.

Jedná se o sbírku povídek opět z šumavského kraje, vyprávějící o místních usedlících, světácích, úřednících a dalších postavách. Kniha je zasazena do doby druhé poloviny devatenáctého století a tato éra patřičně dýchá z každé strany. Výborné popisy přírody, duševní rozpoložení postav a seznámení se s již zapomenutými zvyky šumavského obyvatelstva, to vše Vás upoutá na této publikaci.

Kniha působí obyčejně, ale za obalem průměrnosti je skryt obsah plný čistého lidství a přírodních krás, které v prostém životě můžeme naleznout.

23.12.2016 4 z 5

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

Pokud se Vám tento gamebook dostal do ruky, gratuluji, držíte v rukou jeden ze skvostů série Fighting Fantasy. Příběh Vás vtáhne do Sukumvitova labyrintu, který je plný pastí, předmětů, nestvůr, drahokamů a i pár nečekaných dějových zvratů. Fantasy příběh jedna báseň.
V první řadě je třeba říct, že se jedná obtížností o velmi těžkou knihu. Nejen, že musíte přežít výpravu plnou nástrah, ale mimo jiné posbírat konkrétní drahokamy a složit je na konci do správné kombinace. Obávám se, že příběh má pouze jednu správnou cestu a proto je kreslení mapy víc než povinností.
Samozřejmě jsem knihu hrál opakovaně, možná i 8krát, než jsem poctivě dokončil dobrodružství.

Příběh a atmosféra - 10/10, Obtížnost - 10/10

23.12.2016 5 z 5

Město zlodějů Město zlodějů Ian Livingstone

V tomto gamebooku se vžijete do role zachránce utlačovaného Silvertonu a Váš úkol dlí v porážce obávaného Zanbara Boneho. Cestou budete čelit několika tuhým soubojům, ale to Vás jistě nezastaví.
Jak jsem již zmínil výše, porážka hlavního záporáka je cílem, však bez jistých ingrediencí knihu nedokončíte. Dohromady jsou tři, ale na konci zjistíte že pro správnou kombinaci Vám stačí pouze dvě ingredience. Ještě stojí za zmínku, že k finální výpravě Vás děj nepustí, pokud nevlastníte zásadní vybavení.
Příběh mě velmi bavil, městská atmosféra, přístav, krámky a na konci věž, ve které se ukrývá boss. Cestou sbíráte klíčové i nepodstatné předměty, získáváte zlaté mince a procházíte příběhem ke konečné bitvě.
I když jsem gamebook hrál opakovaně, nadšení se mě drželo po celou dobu. Kreslit si mapu není nezbytně nutné, ale hodí se.

Příběh a atmosféra - 9/10, Obtížnost - 7/10

23.12.2016 4 z 5

Raketoplán Poutník Raketoplán Poutník Steve Jackson

První gamebook v této sérii ve sci-fi ražení, mě nejvíce připomínající styl Star Trek. Na začátku si naházíte atributy posádky, své lodi a hurá za dobrodružstvím skrývajícím se za černou dírou.
Celý příběh knihy je založen na naleznutí správných hodnot k bezpečnému návratu do domovské galaxie a hledání je opravdu tvrdý oříšek. Knihu jsem hrál nejméně 5krát než jsem se dobral úspěšného konce. Kreslení mapy je nezbytné nebo ho může nahradit několik šikovných poznámek. Domnívám se, že existuje pouze jedna správná cesta k dokončení.
Obtížnost je velmi vysoká, protože stačí jedno chybné rozhodnutí a gamebook již nedohrajete. Doporučuji Všem co mají rádi sci-fi příběhy a jsou vytrvalými hráči.
Šťastné hody kostkou a mnoho zábavy !

Příběh a atmosféra - 7/10 , Obtížnost - 10/10

23.12.2016 3 z 5

Citadela chaosu Citadela chaosu Steve Jackson

Další velmi těžký gamebook, který Vám vydrží opravdu dlouhou dobu než se doberete úspěšného konce. Odehrává se hlavně v citadele a ve finále pak v černé věži.
Kniha je neobvyklá z důvodu využívání kouzel při hře, které si na začátku zvolíte. Obtížnost je vyšší konkrétně proto, že k dokončení je třeba jedna konkrétní znalost a dále pak jeden klíčový předmět. Bez toho se prostě nehnete dál. Při dobrodružství Vám mohou pomoci další 3 specifické předměty, ale nutné nejsou. Kreslení mapy je opravdu důležité, protože dle mé zkušenosti existuje jen jedna správná cesta k cíli.
Obsah knihy jsem prošel nespočetněkrát, než jsem jí dokončil. Z tohoto důvodu je můj celkový dojem poněkud rozpačitý. Doporučil bych ji jen velmi úzké skupině hardcore hráčů s velkou porcí trpělivosti a nadšení.

Příběh a atmosféra - 6/10, Obtížnost - 10/10

16.11.2016 3 z 5

Prokletý hvozd Prokletý hvozd Ian Livingstone

Gamebook odehrávající se prakticky celý v rozsáhlém hvozdu plném rozličných míst, situací a příšer.
Systém hry je zvláštní v tom, že klade důraz na hromadění kouzelných předmětů během dobrodružství a jejich následném používání ve správných momentech, kdy dochází i ke klíčovým postupům knihy. Pro úspěšné pokoření dobrodružství je však nutné najít 2 důležité předměty.
Výhodou hry je možnost, kdy se před cílem můžete vrátit opět na začátek a projít jinou neprozkoumanou část hvozdu. Proto mne kreslení mapy nepřijde tak důležité, spíše psaní si poznámek.
Většina soubojů nijak nebrzdí volný průběh hry.
Kniha mě nadchla právě z důvodu již výše zmíněných situací, vycházejících z používání různých předmětů. Dokončil jsem ji dokonce i na první pokus.

Příběh a atmosféra - 8/10, Obtížnost - 4/10

16.11.2016 4 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Můj první gamebook, který se mi dostal od Fighting Fantasy do rukou. Překvapil mě svou obtížností a mám pocit, že jsem ho před lety ani na poněkolikáté nedokončil.
Příběh se točí, jak název napovídá, kolem tajemné hory, která je sídlem čaroděje a střeží ho rozmanité příšery a další nástrahy.
Obtížnost této knihy je založená na sběru klíčů s čísly, které na konci ve správné kombinaci musíte použít. Další prvek zvyšující obtížnost je Zagorský labyrint, kvůli kterému je opravdu příhodné kreslit si mapu.
Kniha je atmosférická a pro její vyšší obtížnost jsem měl o zábavu postaráno na několik hodin. Úspěšně jsem se dobral konce až po velkém počtu her a vlastní mapa celého dobrodružství, nejen výše zmíněného labyrintu, mě přijde nezbytná.

Příběh a atmosféra - 8/10, Obtížnost - 8/10

16.11.2016 4 z 5

Ostrov ještěřího krále Ostrov ještěřího krále Ian Livingstone

Gamebook obsahující exotický příběh na tropickém ostrově, kde je Vám kladeno mnoho nástrah v podobě především tuhých soubojů, ať už jde o finální souboj nebo příšery jako obří krab, hydra či kyklop.
Právě kvůli soubojům, mě přijde pro začátek nezbytné vlastnit lektvar Staminy a umění boje (UB) minimálně 10. Cestu knihou Vám může usnadnit několik magických předmětů, například zvyšujících UB . K úspěšnému dokončení dobrodružství, však potřebujete pouze jeden klíčový předmět.
Kniha mě velmi bavila, právě pro její středně těžkou náročnost, i když se mě v soubojích moc nedařilo a až po devíti opakovaných hrách jsem ji dokončil. Kreslení mapy není nezbytně nutné.

Příběh a atmosféra - 7/10, Obtížnost - 5/10

19.10.2016 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Rád jsme si počkal na další sbírku svěžích, napínavých a bizarních povídek, která obsahuje i zajímavé komentáře v jaké souvislosti k námětu autor došel. Přečetl jsem knihu jedním dechem, i když některá témata povídek mě zaujala méně, však některá se zakousla a už nepustila, dokud člověk nedošel k poslední stránce.
V neposlední řadě patří i velké plus za pěkný obal knihy, který moc pěkně vystihuje obsah a možná až chorobně geniální mysl autora.
Za mě doporučuji zejména povídky - Ur, Nekrology, Zlý Chlapeček, Letní Bouře, Blokáda Billy a černohumorné příběhy jako Premium Harmony a Opilé Rachejtle.
Nechte se zlákat, u nás v Bazaru si každý vybere !

01.09.2016 5 z 5