Prokletý hvozd

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pouhý blázen by za normálních okolností riskoval střet s netušenými nástrahami temných hlubin Černolesa. Přesto nemáš jinou možnost a musíš chtě nechtě postoupit nelítostný závod s časem a pokusit se najít chybějící části legendárního Stonebridgského kladiva, které za dávných časů vyrobili trpaslíci na ochranu stonebridgských vesničanů před jejich prokletím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15030/proklety-hvozd-15030.jpg 3.762
Série:

Fighting fantasy 3.


Žánr:
Sci-fi, Fantasy

Vydáno: , Perseus
Originální název:

The Forest of Doom, 1983


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Prokletý hvozd

kristijan
18. července

Prokletý hvozd patří k mým oblíbeným gamebookům, protože se dá celkem v pohodě přežít až do konce a užijete si v něm sbírání a používání všelijakých předmětů. Přežít ale v tomto případě neznamená úspěšně dokončit, k tomu je totiž ještě potřeba najít dvě části trpasličího kladiva na dvou určitých lokacích v lese. První projití lesem teda bývá skvělá zábava, ale když se pak snažíte na několikerý pokus opravdu najít celé to pitomé kladivo, začíná to být trošku nesnáz, protože už budete vědět, že návštěva většiny ostatních lokací není pro splnění úkolu k ničemu dobrá a když dojdete do půlky lesa a pořád nebudete mít první část kladiva v batohu, začnete asi propadat mírné depresi...
+ Kdo máte novější vydání od Mytaga, určitě si opište z blogu na jejich stránkách opravy chyb! Jak bylo uvedeno níže, nejspíš by se vám jinak stalo, že byste se někde zasekli na špatně napsaném odkazu.

Ninjer
28.03.2021

Gamebook z řady Fighting Fantasy číslo tři. Tentokrát dostal šanci se předvíst jako sólový autor Ian Livingstone. A jde na to trochu jinak než Jackson. Jde na to víc od lesa. Nebo spíš od hvozdu. (ha ha)

Jako žoldák narazíte na umírajícího trpaslíka a rozhodnete se pomoci jeho rodnému městečku, které nutně potřebuje mocné kladivo. To se nachází někde v Prokletém hvozdu a vypadá to, že si ho zlodějští trollové rozdělili na dva kusy, takže vaše pátrání po vzácné zbrani bude ještě náročnější.

Ve třetím gamebooku si užijete více čerstvého vzduchu, uděláte si procházku po lesíku, ale to neznamená, že bude váš hrdina v kdovíjakým bezpečí. Opět narážíte na všemožná monstra, od nepřátelské bandity po obry či draky (resp. "vyverny"), jen občas se najde nějaká ta přátelská tvář - jenže obvykle nepoznáte, jestli to bude kámoš, dokud již není příliš pozdě. Naopak můžete potenciální kamarády "omylem" zamasakrovat. Také se tu hodně používají předměty, avšak tentokrát se můžete velice slušně předzásobit v úvodním obchůdku. Spolu s dalšími předměty, které budete nacházet, budete mít na konci dobrodružství pořádně plnej batoh.

Zde je trochu zvláštní, že na začátku si napíšete určitý počet zásob jídla, ale pak na to asi autor nějak pozapomněl, protože téměř nikdy (možná jednou dvakrát) dostanete možnost nějaké svoje jídlo sníst. Prokletý hvozd je hodně o sbírání předmětů. K dokončení však potřebujete dvě části kladiva a ty najít není snadné. V lese můžete bloudit a rozhodně vám pomůže, když si budete kreslit mapu, ale ani s ní to není nic lehkého, a upřímně řečeno hra ohledně pohybu v lesu není fér. Důležitá část kladiva se nachází téměř na konci, ale hrací knížka vám k ní v jedné pokročilejší fázi (ale zdaleka ne ve finální) nedovolí zajít. To je pak spíš k vzteku, že mapku máte. Holt je to pořád spíš kniha, ne hra.

Prokletý hvozd přesto v rámci gamebooků od Livingstonea a Jacksona patří spíše mezi ty pohodovější. V lese je fajn a sbírání (a následné používání) předmětů či různých cenností je zábava.


Sedm předmětů, které musíte mít, z deseti.


P.S. Českému nakladatelství Mytago se podařil pořádný fail. Je tam chyba v pravidlech (tvrdí vám, že máte používat špatnou hodnotu v soubojích), a co víc, nachází se tam mnohokrát špatný odkaz k pokračování, takže pokud si knihu tužkou neopravíte (na svých webovkách alespoň zveřejnili, co mají všechno špatně), můžete ve hře uvíznout. Tvrdí, že chyby byly i v originále, ale nevím, nedělá na mě příliš dobrý dojem už to, že korektorka má omylem malé písmeno na začátku příjmení.


Fodder
27.07.2020

Prokletý hvozd byl snad první gamebook, který jsem hrál a ač mě nadchl koncept hratelné knihy, obsah mě fakt dost vyděsil. Kniha je obtížná a verze kterou jsem získal do rukou v sobě měla hromadu chyb. Bylo pak velmi náročné knihu dohrát.

iamjana
15.03.2020

Četla jsem vydání z roku 2016 a musím říct, že to pro mě bylo velké zklamání. Kromě několika chyb v podobě špatných odkazů nebo dokonce odkazu vynechaného byl i celkový zážitek slabší, než u jiných gamebooků.

Zemiakol
04.09.2019

Příběh nic moc, obtížnost cca 5/10. Určitě jsou lepší gamebooky, ale pro začátečníka dobré.

lukaskon
17.03.2018

Třetí díl si vzal na starosti Livingstone. Příběh hvozdu se věnuje pohodářskému lovci, který přijde k dobrodružství jako slepý k houslím. Ukáže se, že trpaslící bytostně potřebují vzácné kladivo, které je ale rozdělené na dvě části a tak musíte hvozdem projít a obě najít. Oproti předchozím knihám vás nečeká žádný děsivý dungeon, ale normální příroda, husté lesy, řeka a samozřejmě odpovídající příšery. Nicméně nenechte se zmást, protože způsob putování se nezměnil a hvozd představuje bludiště s mnoha odbočkami, křižovatkami a slepými stezkami. Pouze je z něj cítit venkovní atmosféra a to knize prospívá.

Správná cesta je opět jen jedna a pokud projdete na konec, aniž byste měli oba kusy kladiva v rukách, víte, že příště to chce postupovat jinak. Platí ale, že oba kusy se dají získat během jediného průchodu lesem. Unikátní v této knize je, že když se vydáte špatnou cestou a během toulky hvozdem kladivo nenajdete, můžete se vrátit zase na záčatek. Sice riskujete smrt, ale když máte štěstí, můžete si dát další kolečko lesem s ponechanými předměty.

Hodnocení příběhu – 40%
Obtížnost – 4/10
Délka – 400 odkazů

pusheko
23.04.2017

Třetí díl nabízí "odpočinkovou formu", kde nebudete mít těžké protivníky a ani jich nebude mnoho, za to je důležité procházet veškeré odbočky a používat kouzelné předměty, které si předem nakoupíte a nebo získáte v dobrodružství. Cílem je nalézt dva kusy jednoho artefaktu. U knihy je skvělé to, že pokud projdete Černolesem bez těchto artefaktů, můžete se vráit úplně na začátek a pokud máte dostatek zlaťáků, nakoupit si klidně veškeré pomůcky a pak prozkoumávat jinou část lesa. Mapa vhodná, ale podmínkou k vítězství tentokrát není potřeba. Díl pro začátečníky.

hanak_v_exilu
25.12.2016

Můj první gamebook. Patří k těm lepším a těžším. Neobsahuje žádné hádanky a logické hříčky, ale správná cesta skrz Prokletý hvozd je spletitější než se zdá. Musíte nakoupit a posbírat potřebné propriety a nikdy nesmíte sejít ze správné cesty. Splnit poslání na první pokus se dá jen čirou náhodou. Kniha teoreticky nabízí druhou šanci, ale omlácený předchozím průchodem lesem jsem při ní vždy bídně zhynul. Moc mi to nevadilo, protože při výherní cestě projdete jen zhruba čtvrtinu lokací, a byla by škoda nebloudit i tím zbytkem.

1