V bažinách škorpiónů

Celý život jsi slýchal o bažinách škorpiónů, protkané zrádnými cestičkami a stezkami, vedoucími přímo do náručí jejich zlovolných obyvatel. Jediné šlápnutí vedle znamená jistou, pomalou smrt. Avšak nyní močál skrývá také bohatství a slávu – a této výzvě tvým schopnostem nemůžeš odolat…

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41151/v-bazinach-skorpionu-41151.jpg 451

Fighting fantasy 8.

Dobrodružné, Fantasy, Gamebook
Vydáno, Perseus

Scorpion Swamp, 1984

Kniha V bažinách škorpiónů

Dave_Jame

V bažinách škorpiónů patří k těm více "Herním" než "knižním" zážitkům, a přiznám se, mám tento typ o trošku víc rád než roztahané šňůry událostí, ve které se mohou jiné příklady tohoto žánru proměnit. Skutečnost že si čtenář může sám zvolit svůj cíl, a po světě se více méně svobodně pohybovat, je ojedinělým prvkem, který poskytuje větší znovu-hratelnost.
Nelineárnost knihy, a větší svoboda, má však svou cenu, a tou se v tomto případě stala obtížnost. Tu si sice čtenář do jisté míry může stanovit sám, tím jaký bude cíl jeho cesty (od nejlehčí cesty Dobra, přes prostřední Neutrální cestu, po nejtěžší cestu Zla), avšak ani nejtěžší z cest se svou obtížností nepřibližuje jiným, více lineárním dílům série.

hanak_v_exilu
02.08.2020

Bažina škorpiónů se od zbylých gamebooků trochu liší. Jednak nabízí tři různé konce - v závislosti na výběru "sponzora" výpravy a také je v ní možné procházet jednotlivé lokace několikrát dokola. Nestane se tedy že hráč špatně odbočí a uzavře si cestu k výhře. Obtížnost snižuje i minimum těžkých soubojů. Tuším že je to jediný díl série, který jsem dokončil hned na první pokus. Hodnocení tím neutrpělo, protože prostředí je opravdu kouzelné a rád jsem se jím nechal pohltit.

P.owl
08.07.2018

Jeden z těch lehčích počinů, co se týče obtížnosti, od autorské dvojice Jackson a Livingstone. Minimální ohrožení náhlou smrtí a pouze pár těžších soubojů.

Příběh nás zavede k okraji obávané bažiny škorpiónů, kde v mistní vesnici bydlí tři čarodějové, kteří pro Vás mají úkoly a také příslušná kouzla, dle jejich přesvědčení. Kniha se tímto stává třemi příběhy v jednom. V tomto ohledu je pěkné reagovat v určitých situacích odlišným způsobem a sledovat, jaké následky to vyvolá. A to dost často i v širším měřítku.

Kreslení mapy je alfa omega této knihy a velmi Vám to ulehčí postup. Napoprvé bažinu celou prozkoumejte, stvořte mapu a napodruhé i napotřetí zápletku díla bezproblémově proběhnete. Příběh mě velmi bavil, už právě odlišností reakcí, dle toho, komu momentálně sloužíte, tak i strategií, kudy jít a jaká kouzla použít.

Jedna z mála knih, kde se se smrtí nebo zaseknutím v postupu jen tak nesetkáte, užijete si příběh a dáte se s chutí hned do dalšího.
Šťastné hody kostkou a mnoho zábavy!

Příběh a atmosféra - 9/10, Obtížnost - 2/10

lukaskon
17.03.2018

Bažiny škorpionů patří v rámci série k nejpohodovějším dobrodružstvím. Jde o dobrodružství veskrze logické, kdy jen s trochou přemýšlení víte zda bojovat nebo utéct, víte jaké kouzlo přijde vhod a díky vašemu kouzelnému prstenu odhadnete i to, kdo je nepřítel a kdo přítel. Žádné chytáky typu slepá cesta nebo náhlá smrt tady nečekejte. Mapa je opět nezbytná a dokonce na ni sami autoři upozorňují více než kdy jindy.

Bažiny svým venkovním prostředím docela přípomínají Prokletý hvozd. Dokonce i tentokrát se v herním světě hledají nějaké předměty, avšak jaké to budou, to záleží na zadavateli vašeho úkolu. Na počátku si vyberete, zda v bažině hodláte plnit úkol dobrého, neutrálního anebo zlého čaroděje a odtud se pak odvíjí váš cíl a závěr. Kniha tedy nabízí hned tři různé konce a tři různé herní styly.

Bažiny škorpiónů lze doporučit začátečníkům, kteří nechtějí hrát knihy postupně, ale touží nejprve vyzkoušet, zda je vůbec může Game book bavit.
Bažina škorpiónů je navzdory zlověstnému názvu a uslintané potvoře na obálce ideální pro toho, kdo nehledá výzvu, ale zajímavé prostředí ke zkoumání.

Hodnocení příběhu – 70%
Obtížnost – 2/10
Délka – 400 odkazů

Alyx
07.11.2017

Gamebook, u kterého jsem si poctivě malovala mapu. Hezká zábava.

pusheko
26.04.2017

Speciální gamebook a hlavně i pro začátečníky. Nejen že si můžete příběh projít ve třech variantách ve službách dobrého, zlého a neutrálního patrona, ale navíc si můžete příběh projít křížem krážem kolikrát chcete. Příběh je bez hádanek a odkazů se smrtí jen tak, tudíž jeho náročnost je na minimu. Velké množství nestvůr a neutrálních postav, pěkně popsáno, živé, hravé. Bez mapy samozřejmě není možné cestu hledat, ale zde je příběh vyloženě na mapu vytvářený, což je přidaná hodnota.
Jeden z TOP gamebooků!

Cryptkeeper
20.09.2015

Pěkně napsaný gamebook z parádního prostředí.
Hráč/čtenář se určitě nudit nebude ;)

marek6586
21.12.2014

Můžete si vybrat jestli půjdete do bažiny ve službách hodného, zlého nebo neutrálního čaroděje. Podle mě jeden z nejlepších gamebooků.Okouzlující svět.

bažiny, mokřady, močály

Autoři knihy