oskli oskli komentáře u knih

Boj o Ameriku - Nečekané setkání Boj o Ameriku - Nečekané setkání Veronika Válková

Tak za mě zdaleka nejslabší Bárovka. Žádný děj, žádná pořádná historie, vlastně vůbec nic zajímavého. Byla to opravdová nuda k uzoufání a přečetli jsme to jen díky tomu, že jsem věděla, že další díl bude k tomuto nějak hodně odkazovat. Tuhle Bárovku si ale domů nepořídíme, jednou přečíst bohatě stačilo.

30.05.2019 2 z 5

Karel IV. Karel IV. Veronika Válková

Proti Pompejím slabší, ale přesto hezké čtení. Ale tohle je asi díl, který děti baví, ale dospěláci jsou zklamaní :-) Zvlášť, pokud už četli třeba ty zmiňované Pompeje, které se Válkové povedly geniálně. Ale syna nadchl popis turnajů, nebo tedy spíš tjostů a spousta drobností, které jsou v knize jen tak zasazené do příběhu. Rozhodně kniha splňuje to, aby se děti orientovaly v historii a měly touhu dovědět se víc. Momentálně čteme druhý díl Karla IV., tak jsem zvědavá... :-)

31.12.2018 4 z 5

Jak se stát detektivem Jak se stát detektivem Insa Bauer

Tuhle edici čte syn v rámci tréninku čtení. Obvykle mě příběhy docela baví, ale tohle byl fakt blábol. Aspoň za sebe hodnotím jako soubor nesmyslných příběhů, které nemají s realitou nic společného. Doba kamenná a Egypt byly rozhodně lepší.

15.11.2018 2 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Klobouk dolů před takovou spoustou energie, vytrvalosti a síly! Kniha se četla skoro jedním dechem, ačkoli jsem pořád čekala, kde se konečně objeví ten nepálský manžel :-) Asi spousta z nás má pocit, že by chtěli vypadnout někam úplně jinam a dělat něco, co má nějaký vyšší smysl. Skutečný smysl. Ale nemá v sobě ten potřebný kus odvahy k tomu "prostě jít a změnit to", protože by to znamenalo změnit úplně všechno. Jsme pohodlní, asi trochu líní a máme strach úplně vystoupit ze své komfortní zóny, ze svých jistot. Aspoň já tedy určitě... ale obdivuji lidi, kteří to dokážou a ještě o tom dokážou krásně psát. Přečtěte si to, stojí to za to.

24.10.2018 5 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Od začátku mě štval Li. Ale strašně. Choval se jako totální idiot a já přemýšlela, že jestli se to potáhne celou knihou jako stěžejní téma, další díl čínské série už číst nebudu. Naštěstí se pak do popředí dostalo drama z únosu, takže jsem na ten pocit intenzivního otrávení pozapomněla a dojem zůstal pozitivní. Příběh dobrý, napínavý, ale konec byl nějaký moc rychlý. Klidně bych závěr trochu natáhla :-) Přes všechny výtky dávám plný počet, Peter May prostě baví.

18.10.2018 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Milá knížka, která se báječně čte před spaním. Ale je znát, že ji Anie psala už před pár lety, dneska dokáže myšlenky zformulovat ještě lépe. Mám ji moc ráda. Je velmi mladá, ale v hlavě to má srovnané lépe než většina mých vrstevníků, kteří jsou cca o 15 let starší. Knížka určitě stojí za přečtení, ale sledovat Anie na Instagramu a blogu je ještě lepší :-)

10.10.2018 5 z 5

STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země Tomáš Poláček

Miluji Poláčkovy články, četli jsme ho od počátku v Mladé frontě a čteme ho i v Reportéru, ale tahle kniha mě zklamala. Jak jsem jeho světovou cestu sledovala v Reportéru, tak jsem se na knihu nevrhla hned, ale nechala ji odležet, nakonec až do letošního léta. Bohužel je strašně moc cítit, jak Tomáše tlačil čas a jak strašně ho to od té střední Ameriky nebavilo. Přesuny po Asii měly ještě šťávu a krásně se četly, ale pak už z toho sálala obrovská nervozita a vyčerpání. Nebyl čas ani chuť na poznávání lidí nebo míst, kudy se vydal, ale prostě jen ujet co nejvíc, celé to přežít a být konečně z toho proklatého kontinentu pryč. To mě mrzelo a vlastně mě to štvalo. Je to škoda. Na druhou stranu - pořád to byl Poláček, takže se to dobře četlo. Ale podezírám autora, že mu i při psaní knihy funěl na záda termín odevzdání a že druhá část knihy je prostě tak nějak nervózně hnaná ze všech stran. A vůbec jsem nepochopila, proč nebyla cesta psaná chronologicky s proložením vzpomínkami na stopařské začátky. Proč se tam proboha střídaly ještě dvě linie jedné a té samé cesty jen situované o pár tisíc kilometrů dál v čase a místě. Tomu jsem nepřišla na chuť a smysl tohoto pojetí mi stále uniká (ani jako snaha udržet čtenáře v bdělosti to snad nemůže obstát). Leda by nás Tomáš chtěl taky nějak naštvat, když jeho štvala celá ta americká cesta...
Nevím, ale teď už čtu Laca, a to je úplně jiná káva :-)

29.08.2018 4 z 5

O liščí mámě O liščí mámě Irina Korschunow

Moje první knížka z dětství, kterou jsem si přečetla sama. Taková srdcovka, u níž jsem se těšila, až ji předám dál (už trochu zažloutlou a ošmatlanou)... a teď ji přelouskal syn :-) Je jednoduchá, milá a s velkými písmeny a krátkými kapitolami. Pro začínající čtenáře ideální.

23.04.2018 5 z 5

Úžasné a pro mě má jedinou chybu - když při čtení víte, že už nebude žádné pokračování. Kazit dojem s dalšími knihami, které už nenapsal Larsson, si nebudu. Za sebe nemám co vytknout, miluju všechny hlavní hrdiny a hrdinky.

25.09.2017 5 z 5

A co když je to pravda? A co když je to pravda? Marc Levy

Odpočinková kniha, která se čte sama. Ideální na léto nebo do postele při nějaké zákeřné chorobě :-)

02.11.2016 5 z 5

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Kniha mě hodně bavila. India a Nepál mě přitahuje dlouho, pořád koketuji s touhou vydat se na trek, což se díky knize ještě umocnilo. Na druhou stranu je všechno tak sugestivně popsaný, že si nejsem jistá, jestli bych tu realitu dala. Líbil se mi styl psaní i obsah jako takový, Dorota je neuvěřitelná. Naprostý šílenec, ale v dobrém :-)

06.07.2016 4 z 5

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

(SPOILER) Nerada to píšu, ale tohle byly první rozhovory od Aleše Palána, které mě nenadchly. V Muži, který sází borovici blatku pro mě byli zvolení malíři opravdu zajímaví, tradičně neobyčejně obyčejní lidé, inspirativní, se zajímavými obrazy i fotkami a tak vůbec.V Mami, miluju jsem čekala podle popisu rozhovory o komplikované mateřské lásce, což asi první polovina rozhovorů naplňovala. I ženy mi připadala zajímavé, silné a rozhovory měly spád. Poslední dva rozhovory mi už ale připadaly při nejmenším zvláštní. Takové tlachání, které mi vlastně bylo jedno. A poslední Jana je asi opravdu případ. Třeba se to všechno kolem ní děje tak šíleně, jak popisuje, ale nepřesvědčila mě. Třeba to, že v zimě je v baráku s odstřiženou elektrikou, nemá pomalu na základní potřeby, ale tři dny po propuštění z nemocnice má peníze na takovou věc, jako je fitko?! To jako fakt? A podobných míst byla v rozhovoru celá řada. Navíc mě něčím děsně iritovala, ale to může být i můj subjektivní problém.

K podobě samotné knihy mám podobné výhrady jako ostatní - fotky naprosto o ničem, vůbec tam nemusly být. A drahý křídový papír pro tento formát knihy? Asi taky zbytečnost...
Čili - první Palánova kniha, která nezůstane u mě v knihovně, ale půjde o dům dál.

22.03.2024 3 z 5

Den byl pro mě krátkej: Paměti hrdé Romky Den byl pro mě krátkej: Paměti hrdé Romky Olga Fečová

Fantastická kniha, při jejímž čtení budete mít zákonitě pocit, že jste břídilové, kteří nic nestíhají, nic po nich nezůstává a nic nedělají naplno. Dobře, vy třeba ne, ale já ho měla. Během čtení jsem nechápala. Fakt jsem nechápala, kde Olga brala energii, odhodlání, potřebu pomáhat, pracovat, studovat, opečovávat... Úžasná a obdivuhodná žena!

27.11.2023 5 z 5

Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě. Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě. Marcela Pecháčková

Tohle je taková nádhera! Za mě nejvíc největší knižní zážitek v roce 2023. Válovky jsem neznala, ale jejich životní příběh mě uchvátil. Ta skromnost, neústupnost, životní optimismus, schopnost s ničím se nesrat a prostě si žít po svým... a jak autorka geniálně proložila rozhovor korespondencí s přáteli, úryvky z deníků, fotografiemi, ještě příběh posunula do další dimenze. Kniha hladí po duši a nastavuje zrcadlo, jak povrchně a marnotratně často žijeme. Jak se soustředíme na něco, co vůbec není důležité. A tak vůbec - při čtení vyplouvá spousta myšlenek, aha momentů, ale i obyčejného pocitu krásna a obdivu k dvěma neskutečným umělkyním, se kterými se život napáral. Tuhle knihu si rozhodně nepůjčujte v knihovně, ale rovnou si ji kupte. Ideálně teď k Vánocům, ať se máte na co těšit.

27.11.2023 5 z 5

Tehdy jsme žili v letní zemi Tehdy jsme žili v letní zemi Lydia Millet

Tak toto byl omyl, který se mi nestává často. Dala jsem na doporučení oblíbené bloggerky, ale vůbec jsme se v nadšení nepotkaly. Za mě je kniha neskutečný blábol. Začátek ještě nevypadal tak katastrofálně, ale postupně se děj měnil v něco, čemu nešlo věřit, k tomu dost podivné dialogy, celé to šlo směrem, kdy jsem si říkala, jestli mám vůbec za potřebí to dočítat (fakt mi bylo úplně jedno, jak to celé dopadne). A ten doslov? Ten už tomu jen nasadil korunu. Fakt jsem si říkala, co to má znamenat a proč tam něco tak pomateného vydavatel nechal strčit. Srdečně doporučuji tento počin vynechat.

27.11.2023 1 z 5

Dvojité salto na talíři Dvojité salto na talíři Michala Jendruchová

Na knihu jsem se těšila, téma se mi zdálo zajímavé, ale bohužel hned od prvních stránek jsem tušila, že si ji neužiju. Vadilo mi asi všechno. Od stylu psaní, přes občasné gramatické chyby, až po naprosto neuvěřitelný příběh. Vztahová linka plná klišé, Moničin manžel i jejich vztah jsou jak z časopisu "Blesk pro ženy" a rádoby vtipné historky trapasů mi přišly fakt trapné. Otočení řídítek o 180 stupňů doprava (místo o 90) bylo jen jedním z řady totálních nesmyslů, kterými celá kniha překypuje.
O něco lepší a uvěřitelnější byly příběhy ostatních klientů (pacientů) na klinice. Ze své osobní i profesní zkušenosti ale vím, že takto snadné a skoro zalité sluncem to tam není. Vztah s Michalem mi přišel úplně přitažený za vlasy a moc nevím, proč byl do celého příběhu potřeba.
Suma sumárum, tohle čtení vnímám jako absolutní ztrátu času. Vzhledem k tomu, že kniha byla slabá, hecla jsem se a dočetla ji, ale nic dalšího od autorky zkoušet nebudu.

13.05.2022 1 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Tenhle díl považuji zatím za nejslabší, takový vyčpělý a nijaký. Potenciál by byl, děj začal dobře a parta kamarádů byla zajímavá, ale... ale pak se to nějak zastavilo, přešlapovalo na místě a já se vlastně vůbec netěšila na večer, kdy budu ve čtení pokračovat. Čtení se táhlo a já myšlenkami neustále odbíhala. To by se u dobré knihy, navíc detektivky, stávat nemělo.

21.04.2022 3 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

(SPOILER) Jako audiokniha skvělé, ale musím souhlasit s komentářem @trudoš. Kniha vlastně nic zajímavého nenabídla a rozhodně bych ji nenazývala detektivkou. Hezky se poslouchala, parádně navodila atmosféru dalekého severu, ale to je vlastně všechno. Francouzský geolog je zjevně hajzl, ale proč ještě k tomu pořád musela být zmiňovaná jeho záliba v nymfičkách a jeho přesvědčení, že až najde poklad, dostane každou? Aby nikdo nepochyboval o tom, že na něm není opravdu nic dobrého a je hajzl skrz na skrz?To mě vyloženě iritovalo. Další díl bych určitě nezkoušela v papírové podobě, ale když potkám audioknihu, asi ji prubnu :-)

04.01.2022 3 z 5

Najdorf Najdorf František Nepraš

Nedokázala jsem knihu dočíst, a to jsem se na ni tak těšila! Žiji v této oblasti, bývalý Najdorf miluju, beru tam na výlety všechny naše návštěvy, vyprávím o historii vesnice i Tuště (Schwarzbach), ale tohle dílo nešlo číst. Nebo přesněji - mně nešlo číst. Za sebe bohužel říkám, že velmi nepovedená forma a neuvěřitelné dialogy, které mě vyloženě iritovaly a nakonec způsobily, že jsem knihu zavřela definitivně a vrátila. Radši budu dál pátrat po informacích mezi známými a na internetu. Pokud by kniha byla pojatá spíše reportážně, určitě by jí to prospělo. Možná by někdo, kdo o Najdorfu nic neví, nezná historické souvislosti, nezná nic o historii Sudet, neměl takový problém jako já, ale pro někoho, kdo je trochu v obraze je to nejspíš stejně těžko stravitelné dílo jako pro mě. Při čtení jsem měla pocit, že autor potřebuje historické události čtenáři nutně sdělit, tak je nacpal do dialogů, kterým ale nevěřím. Kdyby byly popsané věcně a fakticky, bylo by to určitě lepší. Nebo jsem moc velký šťoura? Vyloučit to nemůžu, ale pro mě je kniha obrovské zklamání a vůbec nerozumím tomu, jak může být přirovnána k Šikmému kostelu (viz komentář předchozího čtenáře). Jak moc jsem se na knihu těšila, tak moc velké zklamání se konalo. Víc jak jednu hvězdu dát nemůžu.

16.11.2021 1 z 5

Kapka kámen vyhloubí Kapka kámen vyhloubí Hana Kulasová

Naprosto fantastická kniha o jedné neobyčejné ženě s nekonečnou vnitřní sílou. Celou dobu čtení jsem žasla nad tím, jak byla Hana Kulasová silná a statečná, že to s Jiřím nevzdala, že pořád pokračovala v učení, hledala nové cesty, a to navzdory režimu a přístupu tehdejšího školského systému. Do pozadí se dostává mladší syn Váša, na kterém je ale vidět, jak klasický školní systém postavený na škatulkování, přesných osnovách a direktivním přístupu nefunguje ani u dětí, které mají nějaké znevýhodnění, tak ani u dětí, které jsou v některém ohledu talentované. Pro mě pak bylo velkým překvapením, když se závěr knihy dostal k posudku, který Váša dostal na konci základní školy. Takovou objektivitu bych od tehdejších učitelů vůbec nečekala. Velmi mile mě to překvapilo. Jinak knihu rozhodně doporučuji ke čtení. Je opravdu úžasná.

01.08.2021 5 z 5