orinka3 orinka3 komentáře u knih

Křesťanská otrokyně Křesťanská otrokyně Iny Lorentz

Třetí díl se mi zdál zajímavější než druhý, ale opět ho nemůžu vychválit coby literární dílo století. Hlavně se mi nelíbil obrat, který se v dílech několikrát opakuje, a to že "Marie prskla" - hodně nešikovné vyjádření nesouhlasu hlavní hrdinky. Ale jako vyloženě oddechovou četbu třeba při chřipce se dá kniha doporučit.

17.12.2013 3 z 5

Markytánka Markytánka Iny Lorentz

Druhý díl je pro mě docela zklamání. Nečtu to samozřejmě v originále, tak je docela možné, že je to i vinou nepřesného překladu, ale mám bohužel pocit, že autorka má slabší slovní zásobu. Často se opakuje. Příběh je očekávatelný, happy end rovněž. Pro mě je docela zajímavý pohled na husity z té opačné strany, zmínky o Husovi a vykreslení císaře Zikmunda, ale jen kvůli tomu se to číst nedá. Jsem zvědavá, jestli se ve třetím díle autorka polepšila, protože když jsou postavy v knize jako živé, vypadá to opravdu jinak. Tady jsou jenom vymyšlené.

15.12.2013 2 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Dobře napsaná knížka, živé postavy, zajímavý a napínavý děj. Čte se výborně a další díly neztrácejí dech.

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Pro toho, kdo má rád středověk, historii a barvité vyprávění s překvapivými momenty, je to četba jako stvořená. Přečetla jsem všecky díly a byla jsem skutečně nadšená. Není to červená knihovna, přesto je plná lásky a lidskosti.

Zlatá země Zlatá země Barbara Wood

Mám ráda takové košaté příběhy, když jsou i dobře napsané, je to paráda. Knížka, kterou stojí za to mít ve své knihovně. Jako dárek pod stromečkem potěší každou dobrou čtenářku.

Zrození bestie Zrození bestie Jana Švecová

Zbytečná kniha, už i Nižnánsky to napsal daleko líp.

08.12.2013 odpad!

Mé slzy zůstaly v Iráku Mé slzy zůstaly v Iráku Jana Švecová

Četla jsem víc knih na toto téma a musím bohužel přiznat, že tento román má dost řídký děj, navíc nic nového pod sluncem. Možná by bylo lepší držet se toho, co zná autorka líp.

08.12.2013 1 z 5

Temné vášně 1: Lady Jane - Osudem prokletá Temné vášně 1: Lady Jane - Osudem prokletá Alexander Stainforth (p)

Půjčila jsem si to v knihovně, neznajíc autora. Domnívala jsem se, že půjde o Angličana. Postupně jsem nabývala dojmu, že jde o nějakou parodii. Jednoduše psané, patrně dost narychlo. Kniha se nehodí číst ani jako červená knihovna, tak je prostoduchá a předvídatelná. Kdyby ji pan S. předložil jako novodobou Pytlákovu schovanku a dal si víc záležet, mohl mít aspoň jednu hvězdičku. Takhe palec dolů a pryč s ní zpátky do knihovny (naštěstí jsem za ní neutratila ani korunu), je to čistokrevný literární brak.

08.12.2013 odpad!

Paměti Kleopatry II Paměti Kleopatry II Margaret George

I druhý díl si udržel dobrou úroveň a spád dílu prvního. Vím, že hrdinka příběhu je už dávno mrtvá, přesto jsem těžce nesla její prohry a zazlívala jsem jí špatný výběr druhého partnera, se kterým se prohrám vyhnout nemohla. Ach jo, je to pořád stejné, láska zaslepí a podrazí nohy i velikánům! Věřím, že i ten, kdo se nerad učí dějepis, po přečtení knihy změní názor a postavy z historie uvidí novýma očima.

Paměti Kleopatry Paměti Kleopatry Margaret George

Skvělá kniha, rozhodně to není suchopárný popisný příběh. Uvědomila jsem si, jak málo o ní vím, přestože znám všemožné citáty i historické postavy. Ale určitě mi nenapadlo představit si její skutečný život odmalinka a svět, ve kterém vyrůstala. Vřele doporučuji jako kvalitní četbu, která zaujme a v nejlepším slova smyslu poučí o historii.

Podzemní chrám Podzemní chrám Thomas Thiemeyer

Docela fajn čtení, je to sice kapánek jako akční film, ale přesto bych to nehodnotila jako literární brak. Nakonec - kolik dobrodružných knížek o tajemném Mokele mbembe se nám dostane do rukou? Tohle má všech pět P - expedice do nitra pralesa, padouch i kladný hrdina, tajemné zvíře v hlubinách, úžasné poselství neznámé civilizace...a kdo to čte před spaním, má parádní sny!

07.12.2013 3 z 5

Bílá žena Bílá žena Madeleine Brent (p)

Kniha je zajímavá a čtivá od začátku do konce. Patří k tomu lepšímu "čtení pro ženy", i když si myslím, že by pobavila i mužskou část čtenářů. Zvyky původních obyvatel Austrálie tady moc neznáme a já si třeba vůbec neumím představit, jak ve vyprahlé pouštní oblasti může vůbec někdo žít a přežít. Pro dlouhé zimní večery je to četba jak má být.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Přečteno jedním dechem. Historie, kterou jsem dosud neznala. Strašné, čeho jsou lidé vůči sobě schopni a jakou duševní a fyzickou sílu v sobě najdou ti, kteří mají být zašlapáni a zapomenuti. Skoro mě to svádí napsat, že by tohle mělo být zařazeno do povinné četby - ale tím bych knihu odsoudila do těch, co se do ruky berou s odporem. Výborný styl vyprávění, nic patetického a o to hroznější.

Maryša naruby Maryša naruby Pavel Verner

Pěkná mystifikace s tou autorkou:) Co mi dalo práce, než jsem zjistila, že Helena Farská je Pavel Verner! Tak se mi to líbilo, že jsem si knížku sehnala jako dárek pro dceru k narozeninám. Od začátku do konce jsem se náramně bavila. Teď se mi navíc ulevilo, že si můžu přečíst další knihy výborného vypravěče a nemusím pátrat po záhadné Farské, autorce jediné knihy. Doporučuji každému, kdo má rád např. Spolčení hlupců. Komu tento styl a nadsázka nevyhovuje, ten ať se do četby radši nepouští.

Odcizená krajina Odcizená krajina Jaroslav Čejka

Knihu jsem právě dočetla a chtěla bych autorovi velmi poděkovat. Vyvedl mne z omylu, že co dnes vychází, je balast psaný jen pro okamžitou spotřebu (případně čtení na WC). Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Už jsem pamětník, takže jsem měla průvodce časy dávno i nedávno minulými. Postavy jsou jako živé. Doufám, že autor "neusne na vavřínech" a potěší mě dalšími knihami...

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Je to první kniha autorky Pospíšilové, kterou jsem si od ní přečetla. Byla jsem na ni moc zvědavá, půjčila jsem si ji kvůli názvu, protože Lázně Skalka dobře znám. Bohužel - jako detektivka je knížka hodně slabá s předvídatelným koncem, děj se navíc mohl odehrávat kdekoliv jinde, protože tam prostředí vůbec žádnou roli nehraje. Jsem zklamaná, detektivka nemá čtenáře uspat, což se této povedlo. Palec dolů.

22.09.2013 1 z 5

Šaty pro faraona Šaty pro faraona Irena Závacká

Jednoduché čtení někam, kde na nezaleží na soustředění, prostě jen aby se odvedly myšlenky (čekárna u lékaře atd.). Autorka napsala hodně povrchní dílko pro ženy a Egypt tam moc velkou roli nehraje. Kdyby se hrdinka jmenovala Barbora a žila na Mostecku, nic by se nezměnilo. Podnikatelky kamarádky v Egyptě mají zrovna takové starosti, jako ty dnešní, stačí je vzít a přesadit. Průzkum trhu, klientela - jen jména nejsou česká. Kdo čeká, že si rozšíří obzory, bude dost zklamaný.

22.08.2013 1 z 5