optos2330 optos2330 komentáře u knih

Korán Korán neznámý - neuveden

Oveľa horšie ako Biblia. Tá ma aspoň fantasy prvky, kultúrnu hodnotu a nejaký obsah a štylizáciu. Biblia Korán mnohonásobne prevyšuje.
V tejto knihe je dookola omielané len to ako sa zbaviť neveriacich a zavďačiť Alláhovi. Taký návod na život pre nesvojprávnych hlupáčikov. Cukor a bič. Prísľuby utrpenia, alebo Alláhovho uznanlivého potlapkania. Podľa toho ako sa budete správať a šíriť meno Allahovo. Je to taká hromada nariadení.
Koránu chýba pútavá forma a obsah. Veľmi nezáživné a nudné čítanie. Zaujať to môže fakt len kozojeba po lobotómii.
Kniha mi nedala aboslútne nič. Len ma to utvrdilo, že všetky náboženstvá sú nebezpečné a stoja na debilite chudoby a k jej manipulácii.

11.07.2017 odpad!

Pohádky a obrázky Pohádky a obrázky Vladimír Sutějev

V. Sutějev vraj jednou rukou kreslil a zároveň druhou rukou písal tieto úžasné rozprávky, ktoré sú dokonalé po všetkých stránkach.

25.01.2017 5 z 5

Ecce homo Ecce homo Friedrich Nietzsche

Asi najslabšia Nietzscheho práca, ktorá čitateľovi, ktorý už pozná pár jeho kníh, neponúkne viac než trpké sklamanie. Možno je to dôsledok nepriaznivého počasia a syfilisu. Okrem narcistických kapitol, v ktorých píše o tom, aký je on sam úžasný, sa nestretneme s ničím novým. Vracia sa opäť k témam, ktoré už dostatočne rozoberal v prechádzajúcich knihách, hlavne teda nadčlovekovi. Neprináša však mnoho popudov k zamysleniu. Chýba mu tradičný nadhľad a celistvosť myšlienok, kvôli čomu kniha pôsobí strojene a nedôveryhodne.

04.12.2016 3 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Ako názov naznačuje, v knihe sa "šuká" pekne bez zhasnutého svetla, a to skoro na každej strane. Nachádza sa tu viac penisov ako mali v zadku členovia Lunetic za celý život.
Explicitné obrázky by ale na toľko dobrých hodnotení nestačili. Okrem vynikajúcich ilustrácií sa stretneme aj s množstvom kvalitného humoru.
Je to dokonca náučné, obsahuje historické reálie a zaujímavosti. Od praveku sa pozvoľna dostanete až k futurizmu, kde sa miesto pravačky dobre osvedčia sex-roboty :)
Je to taká kronika sexu, podľa mňa vhodná aj pre staršie deti (ale to nech si rozhodne každý sám)
U mňa skvelé!

13.04.2018 4 z 5

Čerti, bosorky a iné strašidlá Čerti, bosorky a iné strašidlá Katarína Nádaská

Nie je o čom. Už len za tie ilustrácie si zaslúži max počet *

13.04.2018

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Michal Široký

Toto sa vážne podarilo. Oceňujem najmä originálny nápad a usilovnosť autorov. Kniha rozhodne poteší všetci detské dušičky a dokonale sa pohrá s ich fantáziou.

29.06.2017 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Na môj vkus až príliš predvídateľný a patetický dej.

10.12.2016

Lid bílé klisny Lid bílé klisny Mary Mackie

Jediná kniha, ktorú som sa 3x pokúsil prečítať a ani raz ju nedočítal.
Zakaždým som sa dostal o niečo ďalej, a potom prišla pasáž (napr. rozporcovanie mladíka), s ktorou som sa nechcel a nedokázal stotožniť.
Netvrdím, že je príbeh zlý, mytológia aj opisy mali úroveň, ale pre mňa to bolo nestráviteľné ako žuvačka z kameňa.
Možno to vyjde na 4-tý pokus..

10.04.2018 2 z 5

Rytířka Natal Rytířka Natal Alexandr Buškov

Jednoduchá oddychová žánrovka s predvídateľným dejom. Odvážna hrdinka si presekáva cestu z bodu A do bodu B.
Keď tu zrazu...
Príde prekvapivý dejový zvrat a letargická prechádzka sa zmení na pseudo-vedeckú diskusiu s lokálnym psychopatom.

30.03.2018 4 z 5

Spirála #1 Spirála #1 Džundži Itó

Úchylné, miestami až trochu šokujúce, ale hlavne veľmi zábavné. Tieto spirály sú také jednohubky na skrátenie nedeľného doobedia. Veľmi sa mi páčila aj nízka cena. Chvíľku mi trvalo, kým som sa naučil listovať naopak.

26.01.2017 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Z pekla ma upútalo už svojim prevedením. Najprv som myslel, že je to len masívna hutná kniha a ejhla, ono to bol komix. Tak sa mi dostal do rúk tento skvost a vôbec to neľutujem a želal by som každému, aby sa s týmto príbehom popasoval. Vyplatí sa to.

17.01.2017 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Vykradnutie starých ľudových múdrostí pomohlo vzniknúť najlepšej a asi aj najznámejšej Coelhovej knihe.

10.12.2016 3 z 5

Tatry očami maliara Tatry očami maliara Jaroslav Votruba

Umelecké vyobrazenie Tatier zaznamenané do knihy je ako úprimná spoveď, cez ktorú vidíme priamo do duše jedného z popredných československých krajinkárov, Jaroslava Votruby. Krásu a majestát hôr, ktoré ho tak dlho fascinovali, nám pretlmočil svojimi očami a uchoval do vznešeného odkazu.

Rab Ráby Rab Ráby Mór Jókai

Mór Jokai bol nepochybne jedna z najvýznamnejších osobností svojej doby. Jeho aktivity mali viac či menej vplyv aj na vtedajšie kultúrne a politické dianie na Slovensku. Pri tak obrovskom diele a množstve textov, ktoré napísal, nie je divu, že jeho tvorba sa vyznačuje majstrovskou zručnosťou a dôkladným spracovaním.

Ráb Ráby sa chvíľkami odohráva aj na území terajšieho Slovenska a presvedčivo opisuje mnoho historických reálií z jozefínskej doby, pričom samotný dej a zápletka sa nášho obyvateľstva priamo dotýkajú. Rab Ráby je zo začiatku trošku náročné a nevšedné čítanie, nakoľko Jókai sa snažil detailne vykresliť atmosféru tej doby a zachovával formu a pestrosť vtedajšej reči. To sa premietlo do jazyka postáv, ktoré rôzne miešajú maďarčinu, nemčinu, srbštinu a latinčinu. Po pár stranách s tým ale prestane a čitateľ si uvedomí, aký inšpiratívny a presvedčivý príbeh má v rukách.

O literatuře O literatuře Umberto Eco

Netradičná, oduševnená a náročná intelektuálna žatva, akú by okrem majstra Umberta asi nikto napísať nedokázal. Eco v nej okrem iného postupne odhalí isté jazykovedné "zákony", resp. všeobecne platné naratívne postupy, ktoré možno využiť pri opisoch a majú rovnaký efekt na čitateľov. Pre mňa azda najsilnejšia a najvýznamnejšia časť knihy bola, keď sa Eco zamýšľal nad tým, ako si čitateľ príbeh v knihe vizualizuje vo svojej predstave. Objaví postupy, ktoré pomocou rôznych asociácií prinútia čitateľa "vidieť" farebne a tým umocňujú jeho vnímanie deja a pôžitok z obsahu knihy.

Phulova rota Phulova rota Robert Asprin

Príjemné, odpočinkové čítanie s jednoduchým humorom, na ktoré treba mať čas a trpezlivosť. Kúzlo kníh o Phulovi tkvie najmä v konaní sympatických postáv a spájaní nespojiteľného. Zápletka je jasne zadefinovaná hneď v popise a k záveru vás zavedie priamočiarou cestou bez prekvapení. Prechádzka po nej je však príjemná, nakoľko sa rozptílite ruchom okolo - šialenými nápadmi kapitána Phula a jeho expertov na absurdity. Len málokto dokáže urobiť z hovna banán tak ako Phulova rota

04.12.2016 4 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Humorom sa tu v žiadnom prípade nešetrí a jednoduchý dej má rýchly spád, vďaka čomu sa kniha ľahko číta a človek je zvedavý čo bude nasledovať. Myth séria nie je vôbec zlá a na množstve dielov je vidno, že to bola zrejme autorova srdcovka, ktorej písanie si naplno užíval. Z môjho pohľadu tu však zbytočne plytval svojim obrovským potenciálom a strácal čas zveličovaním svojho priemeru. Asprin mal aj na viac čo dokazujú jeho iné tituly.

03.12.2016 3 z 5

Odbarvená píča / The White Pussy Odbarvená píča / The White Pussy Charles Bukowski

Bukowského výživné jednohubky s pridanou hodnotou vitamínov. V Argo vedia robiť moc pekné knižky. Vzhľadom na jej rozmery sa zmestí do knižnice každému. Kupujte, kým je!

25.10.2018 4 z 5

Anatólčan Anatólčan Elia Kazan

Tento román má dokonale vypracovanú psychológiu postáv. Stavros je obyčajný, ale usilovný predavač kobercov s veľkými ambíciami a svojským správaním. Jeho východná kultúra je nám Európanom cudzia, a tak nie je ľahké zakaždým rozumieť jeho správaniu a filozofii, už vôbec nie s ním súhlasiť. (napr. vždy, keď prídeš domov, daj žene facku, ona už bude vedieť za čo). Sledovať s akým zápalom ide za svojim cieľom je veľkým čitateľským zážitkom. Dej je absolútne uveriteľný. Navyše zachytáva krásne roky, kedy bolo v Amerike možné aj nemožné...

29.05.2017 5 z 5

Pohrátky Pohrátky Pavla Soletka Krátká

Keď dobrosrdeční ľudia píšu knihu vznikne dobrá kniha so srdcom aj dušou.

23.01.2017 5 z 5