Ecce homo

Znám poněkud své výsady spisovatelské; v jednotlivých případech také mám dosvědčeno, jak přivyknutí mým spisům „kazí“ vkus. Nelze pak už prostě snésti jiné knihy, ze všech nejméně knihy filosofické. Je to vyznamenání, jemuž není rovno, vstoupiti do tohoto vyššího a delikátního světa – člověk nesmí k tomu nikterak být Němcem; je to na konec vyznamenání, kterého je třeba si zasloužiti. Ale kdo je se mnou spřízněn výší chtění, prožije přitom pravé ekstase učení: neboť přicházím z výší, jichž nikdy nedoletěl pták, znám propasti do nichž ještě ničí noha nezbloudila. Bylo mi řečeno, že není možné, odložit moji knihu – že prý ruším i noční klid…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30952/ecce-homo-aneb-jak-s-30952.jpg 3.755

Ecce homo (1908)

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Nakladatelství Olomouc

pindo

Kto očakával profánnu autobiografiu, nepochopil bojovný odkaz proti konformite Friedricha Nietzscheho. Ironicky mi napadá obsah zhrnúť do slov "Óda na pokoru". Nemyslím, že vrchol splynutia s Ideálnym JA je u Nietzscheho názov kapitoly - Prečo som taký múdry, ešte viac ma totiž pobavil úsek, kde polemizuje nad tým, že budúce generácie pravdepodobne založia dokonca katedry, ktoré sa budú venovať analýze jeho magnum opus - Tak vravel Zarathustra - tu už cítiť progresívnu paralýzu snáď aj na mozgu.

DarthSoren

Neřekl bych, že byla tahle kniha vysloveně zklamáním, ovšem viditelně se na ní podepisuje Nietzscheho rostoucí megalomanie a také zhoršující se duševní stav. Tohle dílo má pár světlých momentů, hlavně co se týče vracení a dovysvětlení některých pasáží z jeho předešlé tvorby a také ujištění, že Nietzsche nebyl žádný nacista a neměl s nimi nic společného (čím se i dnes ohání většina jeho odpůrců) - hezky to je vidět když mluví o hymnusu Deutschland, Deutschland über alles :) Jo, jako nietzscheovec musím in memoriam poděkovat panu Gastovi :) Ovšem, co se mi zas tak moc nelíbilo: Nietzsche se tady staví do pozice spasitele a evangelisty nejvyšší pravdy. No, on se vlastně do této pozice tak nějak potají stavěl již od Nečasových úvah, ale tady to bylo hodně přes čáru. Pár věcí si vymýšlí, pár přikrášlí, občas použije nesprávné slovo. Jeho nejhorší dílo? Hmm, těžko říct, spíš nejvíc narcistické a poznačené duševními problémy - jestli je tohle kriteriem špatného textu... tak jo, v tom případě je nejhorší. Mám Nietzscheho velice rád, s mnoha jeho názory souhlasím, ale v jednom se asi shodneme všichni, tohle nedosahuje kvalit Antikrista, Soumraku model, nebo Zarathustry... měl bych udělit horší hodnocení. Ale já věřím v nadčlověka a dám 4 hvězdy.

optos2330
04.12.2016

Asi najslabšia Nietzscheho práca, ktorá čitateľovi, ktorý už pozná pár jeho kníh, neponúkne viac než trpké sklamanie. Možno je to dôsledok nepriaznivého počasia a syfilisu. Okrem narcistických kapitol, v ktorých píše o tom, aký je on sam úžasný, sa nestretneme s ničím novým. Vracia sa opäť k témam, ktoré už dostatočne rozoberal v prechádzajúcich knihách, hlavne teda nadčlovekovi. Neprináša však mnoho popudov k zamysleniu. Chýba mu tradičný nadhľad a celistvosť myšlienok, kvôli čomu kniha pôsobí strojene a nedôveryhodne.

NEGR
15.08.2013

Kdo jiný by měl mít právo pojmenovat kapitoly své knihy "Proč jsem tak chytrý", "Proč píšu tak dobré knihy" nebo "Proč jsem osudem" než Nietzsche?:)