Další prima mýtus

Fantasy příběh o mladém učedníkovi čaroděje Garkina, který se původně chtěl stát zlodějem. Jednoho dne však je jeho učitel zabit nájemným vrahem při jednom magickém rituálu, při kterém vyvolával démona... A tak pestré dobrodružství mladého Skeeveho začíná. Jak sám později Skeeve zjistí, není svět tak jednoduchý, jak se obyčejnému smrtelníkovi může zprvu zdát – a také, že není pouze jen jeden. Spolu se Skeevem zjistíte, že existuje spousty a spousty dimenzí, které je třeba navštívit a stát se démonem – dimenzionálním cestovatelem, stejně tak, jako přivolaný kolega zavražděného Garkina, démon Aahz, se kterým se Skeeve brzy spřátelí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45147/dalsi-prima-mytus-45147.jpg 4.3172

Mýtus 1.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Perseus

Another Fine Myth, 1978

Kniha Další prima mýtus

RemiBlack

2022/16
Dlouho dlouho jsem čekala, než se zase pustím do nějaké brakové fantasy (v dobrém slova smyslu), a konečně se mi to povedlo. Je to jednoduché, zábavné, oddechové. Velmi podobná mi přijde série Ebenezum (Craig Shaw Gardner), o čaroději s alergií na magii, která má učně, a musí se prokousat různými šílenými situacemi. Ebenezum mě asi bavil o kousek víc, ale tohle je taky fajn.

SONP
21.09.2021

V 90tkách ohledně humoristické fantasy zněla v zásadě 3 jména: Moressy, Pratchett a Asprin. Všechny tři jsem vyzkoušel už tenkrát a dal jsem si nyní závazek, že v průběhu nového posmrtného čtení kompletu páně Pratchetta ty zbylé dva autory zkusím i v pokročilejším věku. A zatímco Moressy se ctí obstál a překvapil, tak Asprin bohužel potvrdil svou poslední příčku. Ne že by to nebylo vůbec vtipné, ale styl humoru je spíše cynický a přímočarý a příliš mi tehdy ani dnes nesedly ani postavy, které si nezískaly m sympatie. Největší problém jsem ale měl s tím, že kniha v zásadě nemá děj, resp. má děj na úrovni průměrného dobrodružství dračáku (cestujeme, potkáme lovce démonů, zastavíme se na trhu, potkáme sexy mágyni a na závěr vybušíme bosse). Na knize jsem nakonec nejvíc ocenil grafickou úpravu e-booku, v němž příjemně potěšily ilustrace J. Maffet Šouflové na začátku každé kapitoly, to v elektronické verzi nebývá zvykem. 60%

kamibe
13.08.2021

Přečteno jen proto, abych se seznámila s druhem literatury, kterou opěvuje můj mladší kamarád. Svoje období scifi a fantasy mám asi už vyčerpáno, nebráním se však seznámení s něčím, co jsem doposud neznala. Nu, byla to oddechovka, kterou jsem četla při chůzi na nákup a zpátky. Párkrát jsem se dobře pobavila vzájemnou komunikací postav, pak mám ráda, když kapitoly začínají nějakým citátem, a dráček byl pro mne také velmi milý. A v průběhu čtení jsem si říkala, že je to dost dobrá učebnice pro někoho, kdo chce kupovat či prodávat něco na trhu.
Podle stupně ohmatanosti právě této knížky, kterou pro mne v knihovně vyštrachali ve skladu, však soudím, že asi byla dosti žádaná. Pro mne bylo potěšující, že ji přede mnou četl někdo znalý češtiny a označoval v textu místa, která odolala korektorčině zraku! Těch chyb bylo však mnohem méně, než si pamatuji z jedné dávné fantasy, která se tu objevila těsně po roce 1990. Tehdy se mnohé knihy začaly chybami hemžit opravdu neradostně.
Za zamyšlení by stálo toto (verzálky jsou moje):
s. 82-83
- JEDNÍM Z VEDLEJŠÍCH DŮSLEDKŮ ÚSPĚCHU JE SPOUSTA INDIVIDUÍ, KTERÁ SE NA NĚM CHTĚJÍ PŘIŽIVIT. Nastala doba, kdy jsme byli skoro zaplaveni uprchlíky a přistěhovalci z jiných dimenzí. Když už toho bylo příliš, tak jsme to zarazili.
- Jak?
- Zaprvé jsme vyhnali všechny neužitečné přistěhovalce. Potom, abychom se pojistili, jsme roztrousili po okolních dimenzích pověsti o nelidských zvyklostech Pervektů.
- Jaké pověsti?
Ale jako obvykle. Že jíme nepřátele, mučíme lidi pro zábavu a máme takové sexuální choutky, které jsou podle zvyklostí panujících v ostatních dimenzích považovány za podivné. Lidi si pak nejsou jistí, kolik z toho je pravda a kolik přehánění, ale NIJAK SE NEŽENOU, ABY SI TO ZJISTILI Z PRVNÍ RUKY.

Sidonie
28.04.2021

Tak není to Kedrigern, ale líbilo se mi to. Mám tenhle humorný styl opravdu ráda. :) Je to zábavná jednohubka, která člověka asi nijak nepřiměje k zamyšlení, ale mně dala přesně to, co jsem očekávala. Odpočinula jsem si u zábavného a lehkého čtení.

Jedinou výtku bych měla k Tandě, ta postava mi vadila (to je to vážně umění udělat z mocné čarodějky ztělesnění sexismu) a celkově se mi ta nehodila, přišla mi tam přebytečná, nevěřila jsem jí. Ale holt jiná doba. Zážitek mi to nezkazilo.
(On se na to samozřejmě každý dívá trochu jinak, takže věřím, že někoho Tanda bavila.)

lassse
16.01.2021

No že by mě to nějak nadchlo, to se říct nedá. Vtipné to místy je, když člověk popustí uzdu fantazii, někdy ja to ale fakt nudné, zvláště, když se tam hodně "kecá". Takový jednohubka, ve které už pokračovat nebudu.

SBH
17.07.2020

Zklamání nastalo až po dočtení, protože nad stránkami jsem se bavila. Jasně, skřípalo mi toho hodně, například způsob Aazhova smlouvání a získávání peněz, plánování útoku na nejnebezpečnějšího čaroděje vůbec. Ale jak říkám, bavila jsem se.
Jenže nemůžu dát víc hvězd než dvě. Bylo to hloupé. Postavy vedly prostoduché dialogy, intriky a lsti byly jako vymyšlené žáky prvního stupně základní školy (a to je možná podceňuju). Skeeve zvládá vrcholné magické kousky levou zadní, to se mi líbilo (nesnáším čaroděje, kteří mají oslnivou pověst, ale ve skutečnosti nic neumí), dráček byl k sežrání. Ale ostatní postavy pouťové a laciné. Škoda.

LukBook
07.06.2020

Humorná fantasy pro všechny, kdo si chtějí odpočinout od dlouhých epických ság a chtějí se při čtení pobavit. Najdete tu hodně magie, démonů, ale především vtipné dialogy. Navíc nyní v krásném novém vydání u nakladatelství Triton Více v recenzi v odkazech.

Bulma
05.06.2020

Jestli jste někdy měli chuť si přečíst něco vtipného co se podobá stylu Pratchetta tak tohle je dobrá volba.
Další prima mýtus a další díly je jedna z mé oblíbené série a rozhodně bych ji doporučovala do každé knihovny pro každého milovníka fantasy :)