Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka

Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25177/bmid_zrozeni-mytu-aneb-dalsi-pekna-slama-2X7-25177.jpg 4 140 12

Mýtus série

Skeeve s Aahzem proti největší armádě všech dob! Další pěkná šlamastika – to je podtitul druhého dílu dobrodružství čaroděje – učně Skeeva a jeho démonického učitele Aahze. Tentokrát musí zastavit tu největší armádu, která se valí na jejich království. A aby toho ještě nebylo dost – v čele té armády je ten nejlepší vojevůdce všech dob!... celý text

Humor Romány Fantasy
Vydáno: , Perseus

Myth Conception , 1980

Skallarix
11.11.2023 5 z 5

Velmi zdařilé pokračování série Mýtů. Jeden z mých nejoblíbenějších dílů vůbec.
Navíc obálka od Petera Andrewa Jonese ((ta červená, první vydání)) je velmi, velmi zdařilá.

Někde jsem četl, )pokud si dobře pamatuji, také je to už let) že název "Myth Conception" (Zrození mýtu) měl nést první díl série, ale Asprin volal do nakladatelství až pozdě, kde mu řekli, že název knihy již změnit nelze. A tak si ho ponechal pro díl druhý.

RemiBlack
03.06.2022 3 z 5

2022/17
Pokračujeme tam, kde nás zanechal první díl, a tentokrát s ještě větší dávkou šíleností. Je to příjemná odpočinková braková fantasy, čili jeden z mých nejoblíbenějších žánrů.
Můžu se směle podepsat pod předchozí komentáře - očekávejte milé, nenáročné čtení, a nebudete zklamáni.

LukBook
02.12.2021 5 z 5

Za mě vynikající a možná trochu nedoceněná fantasy série. Spojení humoru a magie je v tomto i ostatních dílech prostě geniální. Velké množství postav, chybějící krvavá jatka, ale odpočinková četba pro každého fantastu

trudoš
03.06.2021 4 z 5

Oproti prvnímu dílu logicky ubylo představování ústředních postav a více prostoru zbylo autorovi na zápletku. Na rozdíl od moderních tvůrců ovšem dbal Robert Asprin na adekvátní rozsah odpočinkové četby. Proč vůbec psát něco, s čím by se čtenář musel potýkat týden dva, když mu chci jen příjemně ukrátit dlouhou chvíli? Skromných dvě stě stran Zrození mýtu je díky tomu nabito zvraty, jež by dokázaly znepříjemnit život nejednomu rekovi epických ság na mnoho let dopředu, přičemž tady se s nimi hrdinové musí vypořádat v průběhu několika dní. (Jen tiše záviď, Brandone Sandersone!) Že se to neobejde bez spousty legrace, snad už ani nemusím dodávat. Právě tohle stupňování trablů a postupné odhalování čím dál horších vyhlídek na úspěch tvoří páteř celého vyprávění, jež vás mimo jiné seznámí s několikero novými figurami pro další pokračování. Nic naplat, týmovou spolupráci odepsaných lůzrů uměl pan Asprin vždycky skvěle podat.
Na závěr mohu dodat pouze jediné – parádní pokračování parádní série.

Sidonie
28.04.2021 4 z 5

I druhý díl se mi líbil a bavil mě. Celou dobu jsem zůstávala zvědavá, jak hrdiny z téhle šlamastyky autor nakonec vyseká. Jaké vtipné řešení to celé bude mít?
Nu, výsledek nebyl až taková bomba, v jakou jsem doufala, ale bylo to fajn. Milé, čtivé, zábavné, oddechové.

Tanda mi i tady malinko lezla na nervy, ale jinak všechny postavy super a snad je ještě někdy potkám. A hlavní hrdina začíná být fajn. :)

kelve
29.08.2019 5 z 5

Druhé čtení - opět velmi pobavilo :-)

Amolein
29.10.2018 5 z 5

Od začátku školního roku konečně dočten druhý díl mýtické ságy. Partička kolem mladého čarodějova učně Skeeva a démona Aahze se nám rozrůstá. V druhém díle se totiž na "dobrou" Aahzovu radu dají naverbovat do služby královského čaroděje. Z původně výnosného zaměstnání se ale vyklube zapeklity úkol. Skeeve se musí vypořádat s největší armádou na světě. Proto se nejdříve vypraví hledat pomoc. A tak se znovu ocitáme na Bazaru na Pakle, kde seženete opravdu všechno. Zatímco Aahz využívá své vyjednávací schopnosti k naverbování vojáků, Skeeve se v hospodě setká roztodivnými tvory i starými známými. Jestli se jim podari armádu porazit a zachránit tak království, si už přečtěte sami.

Kniha je psána lehce a s humorem. Děj plyne velmi rychle. Stále máte pocit, že z tohohle problému se už hrdinové nedostanou, ale nakonec se to vše nějak vysvětlí, ale mnohdy vysvětlení přinese ještě větší potíže. Asi toto je princip, kterým autor udržuje neustálé napětí v čtenáři. Určitě oceníte také autorův smysl pro humor. V knize je mnoho jazykových hříček, ale také situační komika. Vtipná jsou i motta jednotlivých kapitol, kterými autor tak trochu naznačuje i jejich obsah. Poskládal je z pseudocitátů osobností historie. Např. Na početní převaze nezáleží. Vítězství v bitvě dobude lepší taktik. George A. Custer.

BarkaS
03.10.2016 4 z 5

Je to milé, vtipné a nezatěžující. Víc nečekejte a nebudete zklamáni.

Char
04.02.2015 5 z 5

Opravdu velice poutavé a stejně dobré, jako předchozí díl. Není co vytknout. :)

pekumo
12.08.2014 5 z 5

Vtipné a dobré :)

lennyd
01.04.2014 4 z 5

Po tom, co se Skeeve začal učit u Aahze, jde to s ním od desíti k pěti (teda jak se to vezme). A když už to vypadá, že se začalo blýskat na lepší časy, a Aahz sežene Skeevovi práci dvorního čaroděje, jde opět o průšvih. Jako dvorní čaroděj musí zastavit největší armádu všech dob, a ještě přitom zůstat naživu... Knihy Roberta Asprina se čtou perfektně a není to jen proto, že jsou malé a útlé, ale příběh je dostatečně poutavý, a ve chvíli, kdy by se čtenář mohl začít nudit, tak Robert Asprin ví kdy skončit. Tuto a stejně jako i předchozí i další díly Mýtu jsem četl nesčítelněkrát, a předpokládám, že ještě mnohokrát budu. Prostě Skeeve a Aahz jen tak neomrzí...

Mayanea
06.06.2011 3 z 5

„Aahzi, nerad ti do toho skáču, ale má to jednu drobnou chybu.“
„Hmm? Co, jakou?“
„Já nechci být dvorním čarodějem.“
„Ty ses vůbec nechtěl stát čarodějem. Ty jsi chtěl bejt zlodějem. No a tohle je pro tebe slušnej kompromis. Jako dvorní čaroděj budeš státním zaměstnancem... a státní zaměstnanci jsou zloději takovýho kalibru, že se ti o tom ani nezdá.“

humor čarodějové

Robert Asprin