Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka

Skeeve s Aahzem proti největší armádě všech dob! Další pěkná šlamastika – to je podtitul druhého dílu dobrodružství čaroděje – učně Skeeva a jeho démonického učitele Aahze. Tentokrát musí zastavit tu největší armádu, která se valí na jejich království. A aby toho ještě nebylo dost – v čele té armády je ten nejlepší vojevůdce všech dob!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25177/big_zrozeni-mytu-aneb-dalsi-pekna-slama-2X7-25177.jpg 4.4116

Mýtus 2.

Humor, Romány, Fantasy

Vydáno: , Perseus

Myth Conception, 1980

Kniha Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka

trudoš
03.06.2021

Oproti prvnímu dílu logicky ubylo představování ústředních postav a více prostoru zbylo autorovi na zápletku. Na rozdíl od moderních tvůrců ovšem dbal Robert Asprin na adekvátní rozsah odpočinkové četby. Proč vůbec psát něco, s čím by se čtenář musel potýkat týden dva, když mu chci jen příjemně ukrátit dlouhou chvíli? Skromných dvě stě stran Zrození mýtu je díky tomu nabito zvraty, jež by dokázaly znepříjemnit život nejednomu rekovi epických ság na mnoho let dopředu, přičemž tady se s nimi hrdinové musí vypořádat v průběhu několika dní. (Jen tiše záviď, Brandone Sandersone!) Že se to neobejde bez spousty legrace, snad už ani nemusím dodávat. Právě tohle stupňování trablů a postupné odhalování čím dál horších vyhlídek na úspěch tvoří páteř celého vyprávění, jež vás mimo jiné seznámí s několikero novými figurami pro další pokračování. Nic naplat, týmovou spolupráci odepsaných lůzrů uměl pan Asprin vždycky skvěle podat.
Na závěr mohu dodat pouze jediné – parádní pokračování parádní série.

Sidonie
28.04.2021

I druhý díl se mi líbil a bavil mě. Celou dobu jsem zůstávala zvědavá, jak hrdiny z téhle šlamastyky autor nakonec vyseká. Jaké vtipné řešení to celé bude mít?
Nu, výsledek nebyl až taková bomba, v jakou jsem doufala, ale bylo to fajn. Milé, čtivé, zábavné, oddechové.

Tanda mi i tady malinko lezla na nervy, ale jinak všechny postavy super a snad je ještě někdy potkám. A hlavní hrdina začíná být fajn. :)

kelve
29.08.2019

Druhé čtení - opět velmi pobavilo :-)

Amolein
29.10.2018

Od začátku školního roku konečně dočten druhý díl mýtické ságy. Partička kolem mladého čarodějova učně Skeeva a démona Aahze se nám rozrůstá. V druhém díle se totiž na "dobrou" Aahzovu radu dají naverbovat do služby královského čaroděje. Z původně výnosného zaměstnání se ale vyklube zapeklity úkol. Skeeve se musí vypořádat s největší armádou na světě. Proto se nejdříve vypraví hledat pomoc. A tak se znovu ocitáme na Bazaru na Pakle, kde seženete opravdu všechno. Zatímco Aahz využívá své vyjednávací schopnosti k naverbování vojáků, Skeeve se v hospodě setká roztodivnými tvory i starými známými. Jestli se jim podari armádu porazit a zachránit tak království, si už přečtěte sami.

Kniha je psána lehce a s humorem. Děj plyne velmi rychle. Stále máte pocit, že z tohohle problému se už hrdinové nedostanou, ale nakonec se to vše nějak vysvětlí, ale mnohdy vysvětlení přinese ještě větší potíže. Asi toto je princip, kterým autor udržuje neustálé napětí v čtenáři. Určitě oceníte také autorův smysl pro humor. V knize je mnoho jazykových hříček, ale také situační komika. Vtipná jsou i motta jednotlivých kapitol, kterými autor tak trochu naznačuje i jejich obsah. Poskládal je z pseudocitátů osobností historie. Např. Na početní převaze nezáleží. Vítězství v bitvě dobude lepší taktik. George A. Custer.

BarkaS
03.10.2016

Je to milé, vtipné a nezatěžující. Víc nečekejte a nebudete zklamáni.

Char
04.02.2015

Opravdu velice poutavé a stejně dobré, jako předchozí díl. Není co vytknout. :)

pekumo
12.08.2014

Vtipné a dobré :)

lennyd
01.04.2014

Po tom, co se Skeeve začal učit u Aahze, jde to s ním od desíti k pěti (teda jak se to vezme). A když už to vypadá, že se začalo blýskat na lepší časy, a Aahz sežene Skeevovi práci dvorního čaroděje, jde opět o průšvih. Jako dvorní čaroděj musí zastavit největší armádu všech dob, a ještě přitom zůstat naživu... Knihy Roberta Asprina se čtou perfektně a není to jen proto, že jsou malé a útlé, ale příběh je dostatečně poutavý, a ve chvíli, kdy by se čtenář mohl začít nudit, tak Robert Asprin ví kdy skončit. Tuto a stejně jako i předchozí i další díly Mýtu jsem četl nesčítelněkrát, a předpokládám, že ještě mnohokrát budu. Prostě Skeeve a Aahz jen tak neomrzí...