Lid bílé klisny

Lid bílé klisny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43668/lid-bile-klisny-43668.jpg 4 32 9

Román uvádí čtenáře do pohádkového světa pohanských kněží – druidů, všemocných mágů a věštců. Skutečné historické události a náboženské i sexuální zvyky keltského kmene Icénů tvoří osu románu, v němž autorská představivost vykouzlí vzrušující, svébytný vesmír. Za časů císaře Nerona poruší Římané smlouvu, kterou uzavřeli s Kelty obývajícími Britannii. Vojáci římských legií vtrhnou do tamních vesnic, znásilní icénské ženy a zajmou icénské muže. Královna keltských Icénů Boudicca se rozhodne, že s Římany zúčtuje a vytáhne proti nim do strašné, krvavé války. A tak žena, jejíž život byl pln odříkání, zklamání i osobních tragédií, pokořena ve své lidské i panovnické hrdosti, bere do ruky zbraň, aby se postavila proti krutým dobyvatelům. Její dcera Rhiannon se při pohanské rituálu, omámena nápojem stupňující touhu, oddá domnělému Bohu v podobě spanilého Faranna. Vpád Římanů milence rozdělí a Farann upadne do římského otroctví. Shledají se ještě někdy? Spatří Farann svého syna Niona? Jak skončí krvavá válka Icénů proti Římanům? Vyváznou naši hrdinové z lítých bitev bez úhony? Mohou být ještě někdy obnoveny prastaré kmenové obyčeje? Jak může vyjímečná žena naplnit svůj život? Co si má odříci a na čem má lpět, aby její ženská podstata zůstala nenarušena třebas i uprostřed bolestné skutečnosti? zdroj: legie.info... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , MIDEX

The People of the Horse , 1987

malýčtenář
07.11.2021 4 z 5

Magie,romantika, druidové,lidské oběti, to vše obsahuje tato kniha. Pro někoho snad nevhodné, ale myslím, že pro většinu právě tyto prvky zaujmou. Seznamuje nás s neznámým pradávným světem, plným násilí a těžkým životem. O hlavní postavě Boudice jsem už slyšela, ale ráda jsem si tuto knihu přečetla. A vřele doporučuji.

jitka5135
25.07.2021 5 z 5

A me se to libilo..trochu romantika, vykreslene - samozrejme castecne jen fantazie autorky - ritualy a jine pojeti sveta a bohu. Na pozadi se schyluje ke katastrofe jejich sveta. Libilo!

P.T.
13.07.2019 2 z 5

Na knihu mám trochu rozporný názor. Určitě je zajímavé téma, i příběh celkem čtivý (i když si nejsem jistý, že by to byl příběh na "světový bestseller", jak jej uvádí noticka na deskách), z mého pohledu ho kazí
- nevyváženost autorky v terminologii (např. míchání keltských popř. rádobykeltských a latinských jmen pro příslušníky téhož britského kmene - samozřejmě jen málo z postav má historický podklad, dokumentů z té doby je minimum, a pořímštělá jména historicky doložených nejbližších příbuzných hlavní hrdinky Antedios a Prasutagos jsou nejspíš převzatá z děl římských historiků, kteří pravidelně jména svých vazalských spojenců nebo významných protivníků přizpůsobovali latině),
- časté značné chyby v překladu ("glazurované" nádobí nebo nesoulad podmětu a přísudku ve větách je to nejmenší, u překladatele navíc cítím neznalost reálií - např. pravidelně se opakující "svátek Samhaina" místo svátek Samhain - Samhain nebylo žádné božstvo ani postava, atd. - bohužel nedbalé překlady jsou častým problémem knížek vydávaných v 90. letech),
- nebo logické nesmysly, u kterých neumím posoudit, zda je přičíst autorce nebo překladu (jelení roh plný vína v ruce).
Z mého pohledu nejde o knihu, ke které by člověk cítil potřebu se častěji vracet, ale přečíst se dá.
K ději knihy - od dětství po smrt se snaží zachytit život historické postavy královny Boudiccy, která stála v čele protiřímského povstání britských kmenů kolem roku 60 n.l. (povstání bylo nakonec krvavě potlačeno, pozn. Boudiccu samotnou charakterizuje římský dějepisec Dio Cassius jako "vysokou, hrozivého vzhledu, obdařenou mocným hlasem .. vždy se vztyčeným kopím v ruce" a autorčino líčení Boudiccy jako bojovnice od dětství této charakteristice odpovídá).
Autorka celkem sympaticky přiznává, že ke zlomkům historických faktů, které mohla získat, se snažila vlastní fantazií vytvořit svět odpovídající představám o keltském obyvatelstvu Británie z doby počátku našeho letopočtu.

optos2330
10.04.2018 2 z 5

Jediná kniha, ktorú som sa 3x pokúsil prečítať a ani raz ju nedočítal.
Zakaždým som sa dostal o niečo ďalej, a potom prišla pasáž (napr. rozporcovanie mladíka), s ktorou som sa nechcel a nedokázal stotožniť.
Netvrdím, že je príbeh zlý, mytológia aj opisy mali úroveň, ale pre mňa to bolo nestráviteľné ako žuvačka z kameňa.
Možno to vyjde na 4-tý pokus..

kalache
01.01.2015 3 z 5

hodnocení se mezi muži a ženami bude diametrálně odlišovat....a to nejsem žádný "mačo"....

orinka3
23.06.2014 4 z 5

Zajímavý námět, doba i hlavní hrdinka. O královně Boudicce toho moc nevím. Jenže...marně jsem v knize hledala, kdo knihu vydal a hlavně: kdo to proboha překládal?? Tolik šílených hrubek pohromadě jsem viděla naposledy v překladech, které honem honem vycházely po revoluci. Už jste někde viděli napsáno NIKOLI s ypsilonem?? Nejedná se o křestní jméno Nikola v druhém pádě. Jde o zápor. Ach jo, tohle mi vysloveně kazí četbu, za to by někdo zasluhoval. Proto knize hvězdičky nedávám, je odbytá.

fereny
18.03.2014 5 z 5

Nádherná, poutavá, napínavá... jediná knížka, u které jsem udělala "podivnou" věc. Když jsem ji dočetla, otočila jsem zpět na první stránku a musela si to přečíst ještě jednou, hned. To počínání mě samotné přijde divné, občas se člověk ke knihám vrací po čase... ale tahle je jako psaná pro mě :D

danyda
09.11.2011 4 z 5

Kniha se mi moc líbila - barvitě vylíčená atmosféra té doby, víra lidí, všechno tak nějak pohádkové. Pěkné a zajímavé čtení

HTO
17.03.2011

Chudák paní Mackieová – když tahle kniha vyšla v roce 1987 u W H Allena, stěžovala si, že hrdinky vypadají jako Barbie na příliš velkých koních, proto jí nakladatel slíbil, že pro brožované vydání obálku změní. Změnil: jméno knihy vytiskli černě místo bíle. A když ta kniha vyšla tady, nakladatel ji ošetřil tak pečlivě, že perly jako „Když bard dospíval, nezůstalo jediné oko suché" se dodnes vyskytují po diskusích...

Keltové magie druidové historická fantasy

Mary Mackie
anglická
1992  84%Lid bílé klisny
1995  0%Návrat do údolí snů
1995  0%Návrat do údolí snů, Bertina a dobrodruh

Kniha Lid bílé klisny je v