OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Velká kniha fuckupů Velká kniha fuckupů Ivan Brezina

Fuckup nights, tedy show, kde různé osobnosti vyprávějí o svých neúspěších, se stala rychle velmi populární. Dočkali jsme se tedy i literárního zpracování jejich nejlepších příběhů, navíc proloženými i několika úvahami průserech, neúspěších a jejich roli v lidském životě.
Rozhodně myslím, že se knížka povedla. Záleží samozřejmě člověk od člověka, někteří vypravěči mi byli nesympatičtí a jejich příběh mě příliš neoslovil, jiní mě ale opravdu inspirovali. Formát audioknihy se na krátké příběhy výborně hodil a ačkoli mi poslech knihy obvykle trvá o dost déle, než její přečtení, Fuckupy jsem přejel za pár dní. Rozhodně mohu doporučit.

11.07.2019 5 z 5

Útěcha z filozofie Útěcha z filozofie Alain De Botton

V této knize se Alain De Botton zamýšlí například nad neoblíbeností, nedostatkem peněz, frustrací, zlomeným srdcem, zkrátka nad problémy, kterými se lidé trápí od nepaměti. Útěchu a inspiraci, jak je překonávat, pak hledá v myšlenkách několika slavných filosofů.
Ze všech tří knih, které jsem od Alaina De Bottona četl, se mi Útěcha z filosofie líbila asi nejméně. Trochu to bylo abstraktnějším tématem, než je architektura, nebo cestování, především mi ale Útěcha z filosofie přišla už hodně populární a někdy opravdu jen klouzala po povrchu. Moc tomu nepomohl ani fakt, že jsem ji četl jako ebook, který byl špatně zformátován, takže obrazové přílohy jsem si příliš neužil.
Nechci, aby to vyznělo pouze negativně. Pořád je to velmi dobrá populárně naučná knížka, která dokáže přiblížit myšlenky slavných filosofů i lidem jako Já, kteří by po jejich dílech jinak těžko sáhli. Jen by to pak chtělo nezůstat jen u ní, ale pokračovat v dalším studiu.

27.02.2019 4 z 5

Labyrintem revoluce Labyrintem revoluce Jiří Suk

Historická kniha sledující krátké, ale nesmírně důležité období od Sametové revoluce do prvních svobodných voleb, a to především prostřednictvím vývoje Občanského fóra.
Když jsem knížku vzal poprvé do ruky, trochu jsem se obával, i vzhledem k jejímu rozsahu, že to bude dlouhá a suchopárná historická studie. Byl jsem však velmi mile překvapen, přestože jde opravdu do hloubky a sledované období sleduje den po dni a někdy i hodinu po hodině, zůstává velmi čtivá. Cenu Magnesia litera obdržela naprosto právem a i když od jejího vydání uplyne už deset let, zůstává a asi dlouho zůstane nepřekonaná.

23.12.2018 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Dýka s hadem je Vodruškova první historická detektivka a je zjevně inspirovaná Van Gulikovými případy soudce Ti. Neodehrává se však ve staré Číně, ale v českém království za vlády Přemysla Otakara II.
Stejně jako soudce Ti, řeší i Oldřich z Chlumu několik případů. Nevyšetřuje je však současně, ale první případ je plně uzavřen v polovině knihy a pak začne druhý, který s tím prvním vůbec nesouvisí. Toto mi nepřijde jako úplně nejšťastnější řešení, nevím proč autor jednoduše nenapsal dvě kratší knihy.
Ačkoli knížka kvalit svého vzoru nedosahuje, pořád patří mezi docela slušnou vyloženě oddechovou literaturu. Poslouchal jsem ji jako audioknihu a do auta byla téměř ideální. Postav bylo pár, takže i přes hodně rozkouskovaný poslech jsem se v nich neztrácel. Děj příjemně plynul a vrahy jsem odhalil ještě před rozuzlením.
Tato série má dalších 30 dílů a někdy v budoucnu možná zase nějaký z nich vezmu do ruky.

25.11.2018 4 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Zvláštní, ale pravdivé je asi jedna z nejméně zařaditelných knížek co jsem kdy četl. Nejdříve jsem si myslel, že nakladatelství Mystery Press tentokrát nevydalo detektivku, nýbrž běžný román. Ale ne, kriminální thrillerovou zápletku jsem zde nakonec našel, i když to byla jen jedna z dějových linek, kterou nakonec tento psychologický román vyvrcholí.

Přestože knížka má jistou kvalitu a umělecké ambice a celkově na mě zapůsobila, byly chvíle, kdy jsem se do čtení musel skutečně nutit. Nevím, jestli to bylo tím, že některé postavy mi byly krajně nesympatické, nebo tím, že vyprávění bylo místy hodně pomalé a časté návraty do minulosti spíše zdržovaly. Nepomohlo ani to, že příběh je hodně "americký", v našich reáliích by se hrdinové do podobných situací moc nedostali, takže bylo těžší jim vše věřit.

Moje pocity po dočtení jsou stejně zmatené, jako celá knížka. Těžko říci, jestli se mi líbila, nebo ne. Asi si budu muset od autora ještě někdy něco přečíst.

16.11.2018 3 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Tenoučká knížka známých i málo známých příběhů z lidské historie. Nejedná se o zcela původní dílo, všechny příběhy už byly dříve vydány v internetovém časopise 067, kam jimi autor dlouhodobě přispívá. Zapomenuté příběhy jsou vlastně výběr těch nejlepších za několik posledních let.
Nejedná se o žádné historické studie, ale o ryzí popularizaci, Kechlibar však i tady ukazuje, jak píše věcně a střízlivě a zároveň neuvěřitelně poutavě. Přesto jsem byl nakonec trošku zklamán a to hlavně rozsahem knihy. Nevím, jestli má smysl si kupovat knížku časopiseckých esejí, která se dá přečíst za dvě hodiny, když si můžete rovnou předplatit časopis 067.

28.10.2018 4 z 5

Algoritmy pro život Algoritmy pro život Brian Christian

Na jakou nabídku kývnout při prodeji domu? Jak si vybrat životního partnera? Jak rychle roztřídit koš plný vypraných ponožek? V jakém pořadí co nejefektivněji řešit množství úkolů? Problém "obchodního cestujícího". Na tyto složité problémy narážíme v životě dnes a denně a lámeme si nad nimi hlavu. Na mnohé z nich však existují matematické vzorce a postupy, které je mohou buď rozlousknout, nebo alespoň ušetřit spoustu času a energie. Tato kniha si dala za úkol seznámit s nimi i nás laiky.
A daří se jí to dobře. Přestože se jedná o čtivou a velmi popularizační publikaci, je psaná poctivě a věnuje se daným problémům často i dost do hloubky. Asi si z ní vezmete víc, když ji nebudete číst jako Já po kouskách při jízdě tramvají, ale vyhradíte ji víc svého času a pozornosti. Pro zájemce disponuje i rozsáhlým poznámkovým aparátem a dlouhým seznamem další literatury. A i když se pak nepustíte do studia dalších matematických spisů, Algoritmy pro život vám možná budou užitečné víc, než většina literatury o osobním rozvoji.

18.10.2018 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Tuto audioknihu jsem poslouchal více jak půl roku, ale rozhodně ne proto, že bych se u ní nudil, naopak. Tajný deník Hendrika Groena je povedený humoristický román, který, formou deníku hlavního hrdiny, líčí strasti i slasti života v nizozemském domově důchodců. Ačkoli nejsem velkým fanouškem této literatury, tady jsem se několikrát nahlas zasmál. Příběh však není pouze veselé vyprávění, ono to ani při tématu pozdního stáří a blížící se smrti tak úplně nejde. Je to hlavně příběh o přátelství a hledání radosti ze života, i když možnosti postupně ubývají, prokládaný dosti nekorektním humorem.

27.08.2018 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Očekával jsem klasickou detektivku od britské autorky, ale nakonec se z toho vyklubal spíše netradiční thriller. Rozhodně to však nebylo naškodu. Zápletka je zajímavá, i když trošku překombinovaná a zhruba v polovině knížky i mírně zdlouhavá, to už ale k tlustým thrillerům asi patří. Ke konci naštěstí děj zase nabere spád a závěrečné rozuzlení je docela originální. Jako plus beru i to, že jsem se dozvěděl spoustu informací o skutečných vraždách Jacka Rozparovače, které s příběhem souvisí. Dalším plusem je sympatická postava hlavní hrdinky, možná si přečtu další díly, abych se dozvěděl její další osudy.

24.08.2018 4 z 5

K čemu je dobrá válka? K čemu je dobrá válka? Ian Morris

Velmi zajímavá knížka, která se zabývá fenoménem války a lidského násilí obecně. Základní myšlenkou je, že válka sama je sice velmi násilná, ale často vede ke vzniku větších a komplexnějších společností, ve kterých násilí naopak výrazně ubývá. Na více jak čtyř stech stránkách autor probírá celé dějiny válek s důrazem na několik revolucí ve vojenství, které vždy výrazně zamíchaly kartami. Zavítá do geopolitiky i říše zvířat, potažmo lidské evoluce. Všechno velmi čtivě a zajímavě, nechybí dlouhý seznam doporučené literatury ke všem zmíněným tématům. Trochu mě rozladil jenom závěr poslední kapitoly, kdy Ian Morris naplno projevil svoji představivost. Předpokládá brzké splynutí lidstva v jakési kolektivní technointeligenci, kdy už nebude potřeba násilí, protože všichni budou tvořit jednu bytost. Jedna z věcí, která to má předjímat jsou Google glass. :-)

06.04.2018 4 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Dan Lyons byl úspěšný novinář, který dlouhá léta psal pro prestižní Newsweek. S Newsweekem to však šlo dlouho z kopce a jednoho dne si musel i Lyons hledat novou práci. Tu nakonec našel v "úžasné" mladé startupové firmě HubSpot. Celá knížka je vyprávěním o peripetiích padesátníka, který je najednou nucen pracovat v dosti ujetém pracovním kolektivu, kde je navíc suverénně nejstarší.
Knížka je určitě řemeslně napsána výborně. Fungování firmy i její kultura na pracovišti jsou popsány hodně sugestivně a vtipně, ale především čtivě. Hltal jsem stránku za stránkou a byl opravdu zvědavý "jak to s ním dopadne".
Své výtky bych nesměroval ani tak knize jako spíš autorovi. Přestože má v podstatě pravdu a jeho postřehy o (ne)fungování startupů jsou hodnotné, z knížky hodně často prosakuje jeho zraněné ego. Stále si stěžuje na blbou práci, neúctu mladších kolegů a diskriminaci kvůli věku, i když se to dá, vzhledem k jeho situaci, asi chápat.

16.03.2018 4 z 5

Cena krve Cena krve Sue Tanya Huff

Thriller, ve kterém mladá detektivka společně se čtyřistapadesátlet starým upírem pátrá po pachateli záhadných vražd. I když anotace zní trochu šíleně, Cena krve není vůbec špatná oddechová literatura. Děj má spád a dobře graduje, postavy jsou sympatické a celý příběh se nebere nijak vážně. Podle této knižní série vznikl i vcelku úspěšný seriál Blood ties
o kterém jsem ale do teď nevěděl, takže nemohu být ovlivněn.
Knížka opravdu nemá žádné velké umělecké ambice a je plná všemožných žánrových klišé, upírskou erotiku nevyjímaje. Může být problém i zbytečně dlouhá expozice, trvá třetinu knihy, než se hlavní postavy vůbec potkají, přesto si dokáži snadno představit, jak si další díl vezmu v létě na dovolenou.

06.11.2017 3 z 5

Neočekávané chování Neočekávané chování Richard H. Thaler

Nevím, jestli toto byla moje první kniha od držitele Nobelovy ceny, ale rozhodně to byla první kniha, jejíž autor Nobelovku dostal když jsem ji zrovna četl.:-) Knížka je částečně autobiografická, vypráví, jak Thaler a jeho kolegové stvořili behaviorální ekonomii jako obor, jak se postupně z popelky stala uznávaná součást ekonomické vědy, na jaké problémy při tom naráželi a o jakých otázkách se nejvíce diskutovalo s představiteli klasické školy. Dozvíte se i podrobnosti a pozadí jejich nejznámějších zjištění a pokusů.
Bohužel někdo jako Já, kdo už četl Thalerovu předchozí knížku Šťouch (Nudge) a Kahnemanovo Myšlení, rychlé a pomalé, se nic moc nového už nedozví. Navíc nesporně velmi zajímavé části jsou naředěny o dost méně zábavným popisem akademických bojů a ustavování pracovních skupin a komisí.
Ten však, koho behaviorální ekonomie zajímá a zatím toho o ní
ještě tolik neví, určitě neudělá chybu, když po Neočekávaném chování sáhne.

02.11.2017 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Knížka je životopisným vyprávěním o několika posledních letech herečky Ivanky Deváté, které skončily její hospitalizací na psychiatrii. Přestože jsem se při poslechu mnohokrát zasmál, je to vcelku dost smutný příběh staré paní, kterou stále více trápí různé zdravotní problémy a už není schopna efektivně řešit vcelku běžné sousedské spory. Přesto stále velmi intenzivně pracuje, stres a únava narůstají, až se jednoho dne zákonitě zhroutí. Chápu, že napsání této knihy bylo součástí autorčiny osobní terapie, Já jsem ale příliš nevěděl co si s tímto vyprávěním počít. Je určitě plus, že audioknižní vydání, které jsem měl k dispozici, si paní Devátá sama namluvila.

04.10.2017 3 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Tento díl se mi z celé série líbil asi nejméně. Nevím, zda to bylo zápletkou, náboženská nenávist je téma opakující se v téměř každém historickém románu, menší propracovaností a uvěřitelností celého případu, nebo tím, že morální nejednoznačnost příběhu nakonec vyzněla docela divně. Autorovi se stále nedá upřít dobrá znalost historických reálií, kniha má slušný spád a jako bonus jsem se i dozvěděl, jak vzniklo jedno známé přísloví. Jako vyloženě oddechová literatura to pořád není špatné.

17.08.2017 3 z 5

Spiklenci proti Jeho Veličenstvu: Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách Spiklenci proti Jeho Veličenstvu: Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách Jiří Pernes

Je to možná ostuda, ale české dějiny 19. století mě nikdy příliš nebavily. Proto jsem i tuto knihu začínal číst bez velkých očekávání. Určitě jsem byl mile překvapen. Události kolem Omladiny jsou popsány podrobně, ale zároveň i velmi čtivě. Nechybí zasazení do předchozího historického vývoje, ani další osudy všech účastníků. Spiklenci jsou výborná literatura faktu, která se čte jedním dechem. Asi se podívám, co pan Pernes ještě napsal.

11.07.2017 5 z 5

Zpověď Kateřiny Medicejské Zpověď Kateřiny Medicejské C. W. Gortner

Historický román z období náboženských válek ve Francii psaný z pohledu Kateřiny Medicejské. Autor se snaží Kateřinu částečně rehabilitovat a určitě strávil spoustu času studiem dané doby. Příběh je poměrně historicky přesný. Bohužel, alespoň pro mě, tomu něco chybělo. Nějak jsem se nedokázal sžít s postavami a když se přidá problém všech historických románů, že víte jak to asi dopadne, musel jsem se do čtení občas nutit. Ani důraz na věštby a astrologii u mě moc nebodoval.

04.06.2017 3 z 5

Nic není pravda a všechno je možné Nic není pravda a všechno je možné Peter Pomerantsev

Neskutečná koláž příběhů z Ruska posledních let, které autor zažil na pozici producenta v jedné tamější televizi. Nejedná se o vědeckou studii, ale opravdu jenom o sbírku historek. Netvořil bych si podle nich nějaký celkový názor na Rusko, ale přesto mě z nich občas zamrazilo.

17.05.2017 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Docela dobrá satira o tom, jak se Hitler probudí v dnešním Berlíně a postupně se vrací do politiky. Knížka asi byla psaná převážně pro Němce, takže předpokládá docela dobré znalosti reálií k pochopení některých fórků. Občas jsem se zasmál, ale v půlce mi přišlo, že už je to trochu nastavovaná kaše. Nápad "Co by asi dneska dělal Hitler?" je určitě zajímavý, ale je otázka, jestli sám stačí na román.

28.04.2017 3 z 5

Racionální optimista Racionální optimista Matt Ridley

Velmi užitečná knížka, která vyvrací názor mnoha lidí, že na světě a ve společnosti se mnoho věcí zhoršuje a všichni směřujeme k nějaké katastrofě. Věnuje se jak historickému vývoji, tak i současným největším "strašákům". O některých věcech se samozřejmě dá diskutovat, ale určitě mě vybavila množstvím argumentů do takovýchto debat.

03.04.2017 5 z 5