oblakaknih oblakaknih komentáře u knih

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Dítě noci je pro mě kniha, která ačkoli jsem od ní neočekávala mnoho, nejspíš navždy zůstane v mojí paměti.

Protože v jejích stránkách se skrývá opravdu tajemný a hrozivý příběh, který se podle mě dotkne nejednoho čtenáře.

Abych byla zcela upřímná, nečekala jsem, že mě kniha takto nadchne! O to víc jsem ale ráda, že jsem se do ní pustila a můžu ji tak doporučovat na každém kroku.

Nečekejte žádnou akční knížku, kdy vás něco obrovského překvapí na každé straně. Kniha má totiž úplně jinou výhodu! Příběh je vystavěn velmi pomalu, o to víc ale na čtenáře působí.

Mrazivé je pak zjištění, že skutečně nikdy nevíme, co se odehrává přímo vedle nás, pokud je to naším očím schované.

Kniha se četla skvěle! Nutně jsem potřebovala vědět, jak to nakonec dopadne a nemohla se od čtení odtrhnout.

Postavy jsem si velmi oblíbila, na pozadí tady totiž roste jakýsi rodinný vztah mezi hlavními postavami a ten byl krásně vykreslen.

I ostatní postavy bylo díky popisům jednoduché si představit, vžít se do nich.

Děj je velmi nelehké popsat, abych náhodou nevyzradila nějakou drobnost, která by pak narušila dojem z celého příběhu. Jen tedy zmíním, že pro mě osobně jsem nebyla ničím v knize kdovíjak překvapená, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo.

Nakonec ještě vyzdvihnu obálku, která se moc povedla!

Za mě je Dítě noci obrovské doporučení.

04.10.2022 5 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Já, Smrt je moje první kniha od tohoto českého autora a já jsem se moc těšila a byla zvědavá. Na jeho knihy jsem viděla spíše pozitivní ohlasy, takže očekávání tady rozhodně byla.
Když už chci sáhnout po nějakém lehčím čtení, mojí první volbou jsou YA thrillery. Mnohdy ale právě ty dokáží být nejstrašidelnější.
Zde je spojení hned několika věcí. Teenageři, školní prostředí, tak trochu zvrácená hra. Navíc má každá z postav má své osobní problémy.
V knize sledujeme příběh z pohledu všech hlavních postav, takže každou z nich můžeme dobře poznat. To se mi moc líbilo.
Kniha je psaná jednodušší formou, takže se četla moc dobře a rychle. Stránky mi jen ubíhaly pod rukama a já se nemohla dočkat, až záhadu rozluštím. Měla jsem samozřejmě hned několik svých teorií, ale žádná z nich se neukázala jako pravdivá. Takže nepředvídatelnost je zde také plusem.
Při čtení jsem byla napjatá, bohužel když se příběh začal schylovat ke konci, začalo se toho dít na můj vkus až moc a napětí ze mě opadlo.
Kniha se odehrává v současnosti, takže je velmi jednoduché se do příběhu vcítit a prožívat jej naplno. Kdybych ale mohla, rozhodně si ho příště nechám na zimu, aby působil ještě mrazivěji!
Jinak ale nemám knize co vytknout a určitě po další autorově knize sáhnu!

03.10.2022 4 z 5

Oběšení psi Oběšení psi Jens Henrik Jensen

Kniha Oběšení psi mi doma ležela opravdu dlouho. Neměla jsem žádná velká očekávání, přesto jsem z knihy spíše zklamaná, na rozpacích.

Co se samotného žánru knihy týče, thrillery a detektivky jsou snad mým nejoblíbenějším. Ovšem spojení s politikou už značně pokulhává.

Rozjezd byl pomalý, dokonce bych i použila slovo extrémně. Kapitoly nedávaly smysl, střídalo se tam několik různých postav, různých prostředí, různých událostí. Hodně jsem se bála, že takhle to bude celou knihu.

Problém s postavami bohužel přetrval, bylo jich prostě příliš a hlavně ty, kolem kterých se příběh primárně točil, byly popsané jednoduše a povrchově.

Pokud bych chtěla zmínit více o postavách, vydalo by to na samotnou knihu. Nicméně hlavní hrdina, který se ne úplně pochopitelně nachomýtl k vyšetřování, mi víceméně přirostl k srdci. Má totiž jakousi osobnost detektivního hrdiny a to já prostě můžu.

Styl psaní mi nesedl. Ačkoli kapitoly byly krátké, kniha se minimálně do poloviny špatně četla.

Do děje jsem se nemohla naplno začíst, tudíž jsem příběh nijak moc neprožívala a nějaké napětí se hledalo jen těžko.

Celkově jsem z knihy dosti na rozpacích, ale je to rozhodně jedna z těch, na které brzy zapomenu.

(Kdybych hodnotila české zpracování, zvláště pak korekturu, vyšlo by to na 0/5.)

02.10.2022 2 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Ať už to byla Nefritová lilie nebo Skříň plná Diora, knihy s historickou tematikou z nakladatelství Metafora mě baví čím dál víc.

Teď se mi do ruky dostala kniha Byt nad Seinou, na kterou jsem se moc těšila a doufala jsem, že bude alespoň z poloviny tak dobrá, jako ty dvě předchozí. A zklamaná určitě nejsem. Celá kniha se nese v dost podobném duchu jako Skříň, takže pokud se vám líbila, tato by vás neměla minout!

V této knize se proplétají osudy tří žen. Dvě z nich se zmítají v nelehké době, ta třetí na všechno nahlíží ze současnosti. Toto propojení linek mám v knihách moc ráda. Máme tak možnost do hloubky poznat jednotlivé hlavní postavy a ještě lepší je, když se tyto linky postupně propojí.

Od samého začátku jsem byla v příběhu plně ponořená, zajímaly mě osudy postav. Kniha se četla lehce, přestože mnohdy nepopisuje ty nejveselejší okamžiky. Styl psaní mi velmi vyhovoval.

Nejednou jsem byla při čtení dojatá.

V takovýchto knihách velmi oceňuji nějaký doslov, vysvětlení toho, proč si autorka dané téma vybrala a třeba i to, že ne všechny detaily stoprocentně sedí s tím, jaká byla skutečnost. Zde jsem se toho dočkala a na knihu jsem si tak mohla vytvořit ucelenější názor.

Jak už tomu bývá, ani tady nechybí jakási romantická linka. A ačkoli obrovský čtenář romantiky nejsem a nejspíš nikdy nebudu, v tomto případě to jen hezky doplnilo celý příběh a linka nebyla nijak vynucená.

Shrnula bych to jako další z povedených historických knih, na kterou jen tak nezapomenu.

30.09.2022 5 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Mortina je ideální knížečka pro nastolení pravé podzimní atmosféry! A ačkoli je stoprocentně dětská, pro mě osobně byla skvělým a odpočinkovým proložením jiných, složitějších knih.

Má v sobě ukrytý příběh s ponaučením a šťastným koncem!

Mortinu je možné si oblíbit i na tak malém množství stran, je zajímavou postavou s duší obyčejné malé holčičky toužící po kamarádství.

Knihu máte přečtenou během 20 minut, stránky jen utíkají pod rukama a není možné od ní uprostřed odejít.

Co bych vyzdvihla nejvíc jsou malé nenápadné detaily a hlavně překrásné ilustrace!

Děj je jednoduchý, ale hezky plyne. Ačkoli mě při čtení nic moc nepřekvapilo, jsem moc ráda, že jsem si Mortinu přečetla.

17.09.2022 4 z 5

Sto hororů ve sto slovech Sto hororů ve sto slovech * antologie

Na knihu Sto hororů ve sto slovech jsem se moc těšila! Byla jsem nadšená z námětu, připadalo mi to velmi originální.

Bohužel provedení mi nesedlo ani trochu! Tím, jak krátké horory byly, ani zdaleka se na mě nepřenesla atmosféra. Ani jsem se do příběhu nestihla vcítit a byl u konce.

Ze sta hororů mě zaujaly dva, ale i na ty brzy zapomenu.

Jako pozitivum mi přijde možnost prozkoumat české autory hororů alespoň prostřednictvím těchto krátkých příběhů. U mnohých je velmi výrazný rozdíl ve stylu psaní, zaměření na reálné příběhy nebo naopak na nadpřirozeno.

Když už mají příběhy tak málo prostoru, čekala jsem větší a výraznější originalitu, více výrazné prvky,...

Horory jsou jednohubky, takže na jedno zamračené odpoledne ideální. Přesto bych si raději vzala plnohodnotný, do hloubky vystavěný horor o několika stech stranách.

Kniha se četla dobře a rychle.

Ač je to zajímavý titul, v budoucnu se k němu nejspíš nevrátím a podobné knihy vyhledávat nebudu.

13.09.2022 2 z 5

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Chata 1879 je kniha s velmi zajímavým námětem, která mě zaujala anotací.

Čekala jsem asi něco trochu jiného, protože pro mě je bohužel zklamáním.

Hlavní hrdina knihy, abstinující alkoholik, se v rámci jakési "nápravy" stará o chatu, na kterou se sjíždějí lidé s různými psychickými poruchami.

Očekávala jsem, že každá z těchto poruch bude do hloubky popsaná, bohužel to se nestalo. Postavy jsou pouze povrchově popsané, příběh na mě působil uspěchaně a k nikomu jsem si nedokázala vytvořit vztah.

Styl psaní mi moc nesedl. Kniha se sice četla rychle, ale naplno začtená jsem nebyla.

Děj na mě působil roztěkaně, což se možná k tématu hodí, ale v rámci čtení to na mě dobře nepůsobilo, spíše mě to otravovalo.

Za sebe bohužel nemohu doporučit.

05.09.2022 2 z 5

Pas a pes Pas a pes Jakub Kynčl

Cestopisy jsem v rámci čtení objevila teprve nedávno, nepřečetla jsem jich mnoho, přestože na seznamu nějaké čekají. Pas a pes se mi dostal do rukou jako na zavolanou.

Letošní prázdniny jsem nestrávila na cestách a výlety jsem podnikala pouze v rámci naší republiky. Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, přesto jsem vděčná, že alespoň prostřednictvím této knihy byla možnost podívat se do exotických zemí.

Aby toho nebylo málo, jsem obrovský milovník psů a příběhů o nich.

Autor nás s sebou bere na cestu Střední a Jižní Amerikou, kapitoly jsou rozdělené podle zemí, kde se právě nacházíme.

Velmi mě zaujalo, jak krátkou dobu autor na určitých místech strávil a přesto stihl tolik zajímavých věcí!

Kniha je skvěle a poutavě napsaná, takže máte pocit, že jste na místě taky a prožíváte to se vším všudy.

Musím ale s naprostou upřímností říct, že konec této knihy vše zastínil. Kdo by byl čekal, že budu dojatá u cestopisu? A to hned několikrát! I teď, když si uvědomím, co kouzelného se stalo, mám slzy v očích.

Díky tomuto čtení člověk zjistí, že na světě stále existují lidé, kteří jsou ochotní splnit vám sen a poskytnout pomoc. A to je to nejkrásnější.

Přála bych si pokračovaní. Možná dokonce, aby kniha nikdy neskončila.

04.09.2022 5 z 5

Frida Frida Nina F. Grünfeld

Historické knihy mám hodně ráda. Ohledně nových informací jsem zvědavá, příběhy mě dokáží vtáhnout a velmi často jsem při čtení i dojatá. Velké plus je navíc, když je kniha inspirována, či dokonce přímo popisuje skutečné události.

V případě Fridy se mi toho dostalo opravdu hodně. Kniha je nejen příběhově poutavá, navíc přímo překypuje informacemi, mnohdy i dosud (alespoň pro mě) neobjevenými.

Abych pravdu řekla, čekala jsem trochu jiný styl psaní, méně popisný, méně zaměřený na fakta. Tím nechci ani zdaleka naznačit, že by mi autorčin styl nevyhovoval. Naopak na mě více dolehla skutečnost celého příběhu.

Kniha popisuje nelehký život Fridy (autorčiny babičky). Máme tak možnost nahlédnout hned do dvou životů.

Co se postav týče, není lehké nahlížet na ně jako na obyčejné hrdiny obyčejných příběhů. Není možné se do nich vcítit, jen s respektem sledovat jejich cestu zpovzdálí.

Kniha se četla moc dobře, rozložení textu, kapitoly, které se střídaly s pohledem autorky samotné, to vše je na knize velkým pozitivem.

Při čtení se přese mě převalilo nespočet emocí! Ať už to bylo naštvání, nespokojenost s řešením situací, smutek, radost, dojetí a nepochopení. To, jak na mě kniha působí, má mnohdy velký vliv na to, jestli ji budu dále doporučovat. Tady v tomto případě o emoce opravdu není nouze.

Ačkoli kniha není lehkým čtením, jsem moc vděčná za to, že jsem měla možnost si ji přečíst, a obdivuji, co vše autorka sdílí se světem.

Zajímá-li vás tato tematika, Frida je tou pravou knihou. Za mě je to velké a důležité doporučení.

03.09.2022 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

3,5/5
Nemesis mě nezastihla v nejlepší době. Dokonce bych možná mohla mluvit o čtecí krizi. Od čtení jsem často odcházela a mezi jednotlivými kapitolami jsem měla klidně i několikadenní prodlevy. To samozřejmě vedlo k tomu, že jsem se ve čtení ztrácela a často mi trvalo si uvědomit, kdo je kdo.

Možná je můj názor na knihu trochu ovlivněn, přesto se mi kniha líbila a v sérii určitě budu pokračovat.

V tomto díle zase o něco více nahlédneme do Harryho soukromého života, do jeho vztahů a osobní historie. Vzhledem k tomu, že je Harry nejen hlavní postavou, ale také mým oblíbeným hrdinou, byla jsem za tuto skutečnost moc ráda.

Tak nějak jsem odhadla, kam případ na začátku směřuje, ale konečné odhalení mě stejně dokázalo překvapit.

Co se postav týče, zmatek v nich byl, ale hlavní důvod je pravděpodobně to, že v tomto případě je nutné se na čtení a různé detaily plně soustředit, což bohužel nebylo v mých silách.

Přesto, Harry jako hlavní hrdina, je stále jedním z mých nejoblíbenějších a těším se, až se s ním zase setkám.

Pokud jste fanoušky thrillerů a detektivky necháváte v pozadí, je třeba upozornit, že zde se jedná spíše o tu druhou možnost. Kniha plyne pomalu, autor si na vše dává dost času a případ se rozmotává postupně.

V porovnání s předchozími díly je tento asi na úrovni prvního. Jsem zvědavá, co přinese ten další.

02.09.2022 3 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jurský park je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů, co se filmového zpracování týče. Jsem ten typ člověka, který s klidem přehlíží jakékoli chyby a nesrovnalosti, prostě si jen užívám příběh. Samotnou mě překvapuje, že až letos jsem se dostala ke knižní předloze. A v porovnání? Knižní předloha u mě asi vede!

Očekávání byla vysoká, přestože jsem měla obavy, že se do knihy nedostanu a bude pro mě problém udržet pozornost. Přestože velká část knihy je hodně popisná, hlavně co se nejrůznějších technologií týče, velmi mě to bavilo!

Když jsem byla malá, dinosauři mě vůbec nezajímali, jenže pak jsem v kině náhodou viděla Jurský svět: Zánik říše a hned si musela pustit i všechny předchozí díly. Kniha je v tomto případě jen třešinkou na dortu, ale obrovskou!

Postavy si zamilujete ihned, přestože některé jsou občas nesnesitelné. Jejich dobrodružství ale tyto situace zastiňuje.

Jak jsem již zmiňovala, technologie a popis jejich funkcí má v knize velké zastoupení a mnoho z vás to může odradit. Já osobně tyto věci také nevyhledávám, ale v tomto případě to ke knize sedělo natolik, že mi to bylo jedno a nakonec jsem si to i užila.

Atmosféra Jurského parku se na mě plně přenesla, přestože ne vždy jsem na čtení měla klid. Do knihy je jednoduché se naplno ponořit a nevnímat okolí.

Napětí knize také nechybí. Navíc je obohacena různými grafy a nehlédnout můžete i do systému počítačů.

Za mě je to pecka, těším se na pokračování i na to, že si knihu znovu přečtu v originále.

21.08.2022 5 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Hotel Winterhouse je dětská knížka, kterou bych doporučila i jako dárek, ale musím upozornit, že pokud do knížky nakouknete, budete jako dárek muset koupit další!
Námětem mi kniha hodně připomíná Harryho Pottera. Sledujeme zde Alžbětu, kterou její teta a strýc pošlou na vánoční svátky do Winterhousu. Ta zde samozřejmě neobjevuje jen krásy hotelu, ale také jeho tajemství.
Postavy si okamžitě zamilujete a budete zvědaví, jak to s nimi vlastně dopadne.
I ty vedlejší postavy zde mají své místo, což v knihách vždy ocením.
Díky velkým písmenům se kniha čte sama, stránky jen ubíhají pod rukama a vy tak můžete být naplno ponořeni do příběhu. Navíc text doplňují nádherné ilustrace.
Příběh je sice pro děti, ale má v sobě určité napětí, které mě vrátilo do mých dětských let a já jsem si to upřímně užívala!
Byla jsem překvapená, okouzlená a nejvíc zklamaná, že nemůžu s Alžbětou usednout ke snídani a procházet s ní knihovnou.
Jako odpočinkové čtení rozhodně doporučuji! Nejlepší by nejspíš bylo knihu číst v zimě, aby se na vás atmosféra přenesla stoprocentně.

20.08.2022 5 z 5

Stephen King ve filmu Stephen King ve filmu Ian Nathan

Kniha Stephen King ve filmu je spíše jakýmsi sběratelským kouskem. Kouskem, kterým si obohatíte autorovu poličku ve vaší knihovně. Musím ale říct, že nabízí skvělý (dnes sice neúplný) přehled Kingových zfilmovaných děl.
Ke každému filmu je zde několik klíčových informací, doplněných fotkami a občas také autorovým názorem na daný film.
Mnoho z nás ví, že ne každé zpracování bylo vyloženě povedené a autor se to v knize rozhodně nepokouší zatajit.
Kniha se nečetla špatně, ale je to samozřejmě něco jiného, než když čtete příběh.
Pokud máte Kinga rádi a chcete si udělat přehled i ve filmech, rozhodně knížku doporučuji. Navíc je to opravdu pěkný kousek.

01.08.2022 4 z 5

Vincentův poslední obraz Vincentův poslední obraz Marianne Jaeglé

Mé druhé setkání s beletrizovanými životopisy a já musím říct, že si je začínám zamilovávat!
Po knize Vincentův poslední obraz jsem musela sáhnout, jelikož mě tento umělec zajímá a chtěla jsem se o jeho životě dozvědět něco navíc.
Upřímně jsem nečekala, že atmosféra knihy bude až tak ponurá a depresivní, ačkoli námět na to jasně odkazoval. Z textu opravdu sršely negativní emoce a já musím toto zpracování vyzdvihnout.
Kniha nám ukazuje tak trochu odlišný pohled na umělcovu smrt, máme zde možnost sledovat teorii o jeho smrti, která vůbec nemusela být sebevraždou.
Styl psaní je poměrně jednoduchý, na můj vkus možná až moc. Vzhledem k vážnosti tématu bych ocenila prohloubenější zpracování. Jinak se ale kniha četla moc dobře.
Postavy v knize mi k srdci sice přirostly, ale popsány mohly být více.
Atmosféra je na knize nejspíš to nejsilnější. Když si na určité momenty v knize vzpomenu, je mi z toho i nějaký čas po dočtení smutno.
Přestože mám ke knize pár výhrad, je to jedna z těch, které mi v paměti rozhodně zůstanou.

11.07.2022 4 z 5

Léto v Kavárně nových začátků Léto v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

4,5/5
Mám za sebou opět období náročnějšího čtení (od thrillerů po knihy s náročnější tematikou), proto jsem se těšila na nějakou letní oddechovku, která mě zároveň naladí na léto.
Přesně toho se mi dostalo s Létem v Kavárně nových začátků. Kniha sice není vyloženě originální, ale má tu správnou atmosféru, kterou jsem hledala.
Laura přijíždí i se svými dětmi a pejskem do Dorsetu, kde má přes léto pracovat právě v Kavárně nových začátků. Osobně romantické knížky nevyhledávám a sahám po nich opravdu jen když si potřebuji odpočinout. Ale když už, miluju knížky, ve kterých výrazně figuruje nějaké místo. Miluji knihkupectví, kavárny, …
Je tedy asi jasné, že po této jsem sáhnout musela. A zklamaná rozhodně nejsem.
S postavami jsem se hned sžila, všichni v okolí kavárny mi byly sympatičtí. Prolíná se zde velké množství zajímavých osobností.
Mojí nejoblíbenější postavou byl ale pochopitelně Jimbo. Stejně jako kavárny, miluji v knihách i psy! Přirostl mi k srdci asi nejvíc a části příběhu věnované právě jemu jsou jistojistě mé nejobíbenější.
Kniha se moc dobře četla, přesně jako každá letní oddechovka.
Osobně by mi stačily dortíky, koktejly, strasti a veselí kavárny a pes, ale chápu, že i romantická linka má v této knize své právoplatné místo.
Romantika v knize má úplně jasný směr, který člověk v prvních pár stranách odhadne, ale o nějakém napětí to zde stejně není.
Koneckonců jsem do knihy přesně s těmito očekáváními šla, takže jí teď nemůžu nic vytknout.
Autorka ji navíc obohatila svými zkušenostmi a zajímavými recepty nakonec (sladké vyzkouším)!

27.06.2022 4 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Iluze byla peckovní! A jsem neskutečně ráda, že jsem její skvělost odhalila hned po pár stranách!
Kniha je prvním dílem ze série Mentalista a autoři již na konci slibují druhý díl, na který se já osobně moc těším.
Se spojením vyšetřovatele a někoho zvenčí jsme se v knihách sice už setkali (a to mnohokrát), ale tady to prostě působí jinak, originálně a já jsem z toho nadšená.
Často ve svých názorech píšu, že každá postava v knize dostane dostatečný prostor, ale to jsem ještě neměla přečtenou tuhle. Tady to má totiž úplně jiný rozměr. Nahlédneme do soukromí hlavní vyšetřovatelky, ale také do životů všech ostatních, kteří se případu nějakým způsobem dotýkají. Prostě je kniha v tomto ohledu naprosto kompletní.
Co se stylu psaní týče, vůbec nešlo poznat, že se na knize podíleli dva (nebo vlastně mnohem víc) různí lidé. Maximálně v tom, že je kniha opravdu promyšlená z různých úhlů. Četla se moc dobře, kapitoly byly krátké, takže i díky nim příběh skvěle plynul.
Co mě ale nadchlo nejvíc byla propojenost. Iluze má skoro 600 stran, ale ani jedna z nich není zbytečná.
Celé je to jako provázek smotaný do těsného klubka. Detaily se různě prolínají a dohromady je to téměř otupující.
Při čtení jsem sice měla pár teorií, ale naprosto upřímně říkám, že jsem vůbec nepočítala s tím, jak to dopadne.
Jsem nadšená! Teď nezbývá doufat, že další díl nezklame.

26.06.2022 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Možnost přečíst si Auris jsem okamžitě využila a jsem za to moc ráda.
Námět knihy je velmi originální, hlavního hrdinu zde máme forenzního fonetika, což jsem ještě v žádné jiné knize neviděla, originální je ale i jeho spojení s podcasterkou, což je v dnešní době velmi originální aspekt.
Líbilo se mi, že v knize není přespříliš postav, takže každá dostala potřebný prostor a nebyl v nich zmatek. Tou nejvýraznější je samozřejmě Jula, která celý případ vyšetřuje a snaží se mu přijít na kloub. Osobně preferuji v těchto rolích skutečné vyšetřovatele, nicméně zde mi to vůbec nevadilo.
Styl psaní mi ohromně sedl! Kniha se četla moc dobře a rychle. Musím ale přiznat, že místy na mě působila až moc jednoduše.
Ze začátku nebyla kniha vůbec předvídatelná a velmi mě zajímalo, jakým směrem se bude ubírat. Bohužel konec jsem již odhadla a dokonce i pachatele.
Celkově se mi ale kniha moc líbila a od obou autorů si ještě něco přečtu!

17.06.2022 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

3,5/5
Před názorem jedno upozornění: Pokud se do knihy Musíme si promluvit o Kevinovi máte v plánu pouštět, určitě doporučuji vymezit si na ni čas. 500 stran sice není až tak moc, ale písmo je zde opravdu nahusto a kniha je obsáhlá.
Teď možná působím, že se mi kniha nelíbila. Upřímně, měla jsem s ní určitý problém, ale vyloženě špatná určitě nebyla.
Námět je velmi originální, zpracování jakbysmet.
Celý příběh vypráví matka Kevina prostřednictvím dopisů pro jejího manžela, Kevinova otce. Zde přichází můj první problém. Dopisy byly na můj vkus moc dlouhé, takže se mi během čtení stávalo, že jsem zapomněla, že nějaký dopis čtu. Nebylo by to vyloženě na škodu, jenže mají pro celý příběh význam a to, co hrdinka sděluje, pak na čtenáře působí jinak.
Na to, že s hlavní hrdinkou strávíme celou knihu, já osobně jsem si k ní kdovíjaký vztah vytvořit bohužel nedokázala.
Styl psaní mi moc nesedl, kniha se mi četla špatně a hlavně dlouho. Dokonce bych ji i označila za zdlouhavou.
Sledujeme zde poměrně velký časový úsek, takže je zde spousta informací, které je nutno si pamatovat a dále se od nich odrážet.
Co musím vyzdvihnout, je absolutně nulová předvídatelnost. Skutečně jsem nic neodhadla, často jsem byla překvapená a především konec stál za to!
Takže za mě spíše průměr a jsem ráda, že mám knihu za sebou, ale to neznamená, že třeba vám nesedne.

14.06.2022 3 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autismus & Chardonnay je kniha, kterou přečtete za jedno odpoledne, ale zároveň je velmi hodnotná a dává skvělý náhled na autismus jako takový. Navíc je kniha proložena humorem, který to vážné v ní tak akorát vyvažuje.
Pro mě osobně to byla kniha, kterou jsem si opravdu dlouho šetřila, ale zároveň se jejího čtení nemohla dočkat. No a důkazem, že zklamaná určitě nejsem, je druhý díl na mém seznamu!
Autor sám pracuje s dětmi s autismem, což dělá z knihy tak nějak osobnější záležitost. Stránky jsou plné upřímných pocitů, skutečných a nepřikrášlených věcí, které v našem světě prostě existují a nic se s tím dělat nedá.
Budu upřímná, je těžké pro mě tuto knihu popsat, natož pak zhodnotit.
Jediné, co můžu dodat je, že pokud vás toto téma byť jen částečně zajímá, tato kniha by vás neměla minout. Já nemám, co bych vytkla.

08.06.2022 5 z 5

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Pokud se zajímáte o skutečné zločiny a nevyřešené případy, věřím, že máte tuto knihu již v hledáčku. Mě osobně tato tematika velmi zajímá a po knize jsem sáhla téměř okamžitě.
Dostalo se mi toho přesně tolik, co jsem očekávala a ještě něco navíc.
Připadá mi ovšem důležité upozornit, že kniha je nejen plná popisů zločinů, ale také obrázkových příloh, které rozhodně nejsou určené každému!
Tuto knihu určitě považuji za důležitou a jsem nadšená z toho, že vyšla a že se (doufejme) dostane mezi velké množství čtenářů.
Ráda bych vyzdvihla styl psaní. Kniha je napsána lidsky, bez příkras. A přestože si v ní nepřečteme žádný příběh plný vyšperkovaných dokonalostí, četla ve velmi dobře. Navíc je velmi dobře zpracovaná, člověk v ní může některé informace přehledně dohledávat a spojovat si kapitoly s obrázky.
Ocenila jsem, že se kniha nevěnuje pouze situacím v České republice, ale zavede nás také za hranice a nabízí přehledné srovnání s nejrůznějšími zeměmi.
Pokud bych měla knihu shrnout několika slovy, označila bych ji za velmi povedenou a přehlednou publikaci o důležitém tématu. Takže pokud se na ni cítíte, rozhodně neváhejte po ní sáhnout!

29.05.2022 5 z 5