Chata 1879

kniha od:

Chata 1879 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445430/bmid_chata-1879-OXQ-445430.jpg 3.5 114
Koupit Koupit eknihu Bazar

Nikdy nevíte, kdo se opravdu dívá! Šest psychických poruch pohybujících se pod dohledem jednoho abstinujícího alkoholika, jedno místo uprostřed Krušných hor a čtrnáct společných dnů. Prožijte s hlavním hrdinou jeho několik posledních let končících na Chatě 1879. Kniha (drama, černá komedie) mohla vzniknout dle skutečných událostí.

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Kontrast
více info...

Komentáře (39)

Komentáře 39 Recenze 1

nervy
nervy
10.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Souhlasím s Dela111, kniha je moc krátká (přečteno za necelé dvě hoďky), ale nápad super. Také mi vadilo, že vše proběhlo hned první den, měli se aspoň rozkoukat, něco o sobě zjistit... že tu nejsou popsány jejich poruchy, mi nevadí, spíš vadí to, že je jen letmo naznačeno, co to vlastně bylo za místo, kdo tam jezdil a jak s tím souvisí několik dalších postav včetně Ostružiny...
Ale jak se člověk vyrovná se svým svědomím - pokud ho má, to je zde řečeno dobře - nikdy.
Komentáře nepíšu moc často, ale tentokrát jsem musela :)

Ten zmatek s místy a jmény, už jsem to zažila několikrát... kdo se vlastně dostane na místo korektora?

JancaMia
JancaMia
28.07.2023 3 z 5

Zajímavě uchopené téma, čte se jedním dechem, nicméně by příběh zasloužil větší psychologické prokleslení postav, situací . Příjde mi že kniha je napsána horkou jehlou.


kofina
kofina
11.04.2023 3 z 5

Ta kniha má supr nápad, ale nějak zůstalo jen u toho. Kniha vůbec není rozvinutá, příběh je velice stručný. Jak je spousta knih zbytečně rozvleklá a mohla by být zkrácena o 100 a více stránek, tady bych skoro řekla, že by klidně těch 100 dalších stránek unesla.

Kika_makes_
Kika_makes_
30.12.2022 2 z 5

Po pravde neviem čo si mám o tejto knihe myslieť. Mám zmiešané pocity. Určite je to však k zamysleniu sa.

oblakaknih
oblakaknih
05.09.2022 2 z 5

Chata 1879 je kniha s velmi zajímavým námětem, která mě zaujala anotací.

Čekala jsem asi něco trochu jiného, protože pro mě je bohužel zklamáním.

Hlavní hrdina knihy, abstinující alkoholik, se v rámci jakési "nápravy" stará o chatu, na kterou se sjíždějí lidé s různými psychickými poruchami.

Očekávala jsem, že každá z těchto poruch bude do hloubky popsaná, bohužel to se nestalo. Postavy jsou pouze povrchově popsané, příběh na mě působil uspěchaně a k nikomu jsem si nedokázala vytvořit vztah.

Styl psaní mi moc nesedl. Kniha se sice četla rychle, ale naplno začtená jsem nebyla.

Děj na mě působil roztěkaně, což se možná k tématu hodí, ale v rámci čtení to na mě dobře nepůsobilo, spíše mě to otravovalo.

Za sebe bohužel nemohu doporučit.

lalela
lalela
03.09.2022 2 z 5

Taková jednohubka na večer. Opět skvělý potenciál, ale pak jsem se ke konci začala ztrácet, navíc pointa byla tak nějak odfláknutá. Čekala bych nějaké pikantnější rozuzlení. Jo, knížka mě bavila a na to, kolik měla stránek to docela šlo, nicméně, opět přihrádka, neurazí, nenadchne.

hana17.1.
hana17.1.
02.09.2022 3 z 5

Z popisu knihy jsem byla nadšená, ale její obsah neurazí ani nenadchne. Působí spíš jako povídka, je opravdu velmi krátká a myslím, že námět je opravdu zajímavý, ale chtěl by více rozvinout. Určitě je zde ale něco k zamyšlení.

Dela111
Dela111
27.07.2022 3 z 5

Zavřete šestici lidí s netradičními až humornými psychickými poruchami do chaty a nechejte na ně dohlížet pouze jednoho abstinujícího alkoholika a zákonitě z toho musí být něco mezi dramatem a černou komedií.
Námět je výborný, ale bohužel příběh je příliš krátký a k tomu se zde střídá několik časových linek. Navrch se vše odehraje hned první den po příjezdu skupiny, takže čtenáři není dopřáno tuhle partu skutečně zajímavých poruch, které se vesměs dotýkají závislostí na sociálních sítích, sledovat déle.
Kniha se čte dobře, bohužel je to jen jednohubka. Doporučuji všem závislákům na sociálních sítích, aby věděli k jak zajímavým psychickým poruchám se mohou dopracovat ;-).

Ke korekturám se zpravidla nevyjadřuji, chyby jsou tak časté, že kniha bez nich je spíše unikát, ale tentokrát musím. Tady byla korektorská práce odvedena tak extra mizerně, že hlavní hrdina Jiří je v jedné kapitole oslovován jako Kamil a zda je chata v Krušných horách nebo na Šumavě také není tak úplně jasné. To totiž záleží na tom, jakou kapitolu právě čtete... :-(

beanstk
beanstk
11.05.2022 4 z 5

Nápad skvělý, ale potenciál nepříliš využitý. Z terapie jako také tam nebylo prakticky nic, text by to podle mne povýšilo. Ale i tak, přečteno naráz...

Klamm
Klamm
02.02.2022 2 z 5

Je mi líto, ale nebavilo mě to. Byla to spíš taková povídka. Terapie na kterou jsem se těšil se nedostavila. Přišlo mi to takové povrchní, nerozvinuté, spíchnuté horkou jehlou. Něco v tom smyslu, jako když se řekne:,, Hup na krávu a je tele"

Lka
Lka
07.01.2022 3 z 5

Knihu jsem dočetla a teď přemýšlím co o ní napsat. Můj první pocit je úplně stejný jaký napsala Kikidok. Ale když o knize dál přemýšlím, tak to asi do sebe něco mělo. Určitě je kniha k zamyšlení.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
10.11.2021 5 z 5

Precteno za jediny vecer.
Ocenuju, ze autor hned na zacatku nasadil svizne tempo a nenudil ctenare omackou okolo a sahodlouhymi popisy jak to vypadalo v chate, pred chatou, za chatou, v okoli chaty atd. atd. Taky musim ocenit ten nadhled i presto, ze se nejedna zrovna o vesele tema.
Za me si to 5 hvezdicek urcite zaslouzi.

heeta
heeta
05.10.2021 5 z 5

kratší, ale přesně moje struna. Společnosti ale ještě o kousek lepší! Snad příště o pár stran víc :)

Peřinka
Peřinka
29.09.2021 2 z 5

Asi jsem od knihy očekávala víc i s ohledem na kladná hodnocení. Uznávám, že se to čte dobře a překvapivě bych to zařadila k oddechové literatuře a to i navzdory tomu, že vás má kniha uvést do mysli alkoholika a jinak nemocných pacientů. Určitě jsem četla knížky, které byly na toto téma více obohacující. Nemusíte se bát, že byste po přečtení byli v depresi, ne proto, že by stránky sršely humorem, prostě autor nejde tak do hloubky a to mě asi zklamalo. Moc jsem se nedozvěděla, proč vlastně začal hlavní představitel pít, bylo to jen kvůli ztrátě zaměstnání? Jak si vytvořil vtah s bývalou i stávající partnerkou? Jak se na místě vůbec ocitli ostatní a proč jsou v této situaci? A co vlastně vůbec hl. hrdina pije? Všechno je popisované stroze, k žádné postavě jsem si nebyla schopná vytvořit nějaký vztah, ať už pozitivní nebo negativní...

Každopádně si myslím, že autor umí psát s lehkostí, kterou nemá v ruce každý, jen by se měl podle mě zaměřit na jiný žánr. Bez nadsázky věřím, že by měl Patrik Hartl v Josefu Königovi docela konkurenci. :)

kikidok
kikidok
29.08.2021 1 z 5

Asi jsem moc nepochopila, co mi kniha měla předat. Čekala jsem fakt hodně, ale ve výsledku vůbec nevím, co si mám myslet. Kniha neměla ani začátek ani konec. Vlastně ani nevím, co o knize napsat, protože mi prostě nic neřekla.

Zuzulinka
Zuzulinka
15.07.2021 5 z 5

Mně se kniha líbila. Byla velice čtivě napsána. Za mne jediná výhrada a to, že je kniha krátká (má málo stran).

soukroma
soukroma
07.07.2021 3 z 5

Uf, nepříjemné čtení. Začátek divný, pokračování děsivé.

"Když si namícháte paranoiu, hypochondrii a alkoholismus, užijete si spoustu legrace."

Možná, chvíli, ostatní kolem ale ani tu chvíli, počítám.

Filip86
Filip86
12.04.2021 5 z 5

Skvělé téma. Popis scén a osob je velmi propracovaný.
Často nečekané překvapení a závěr, který nutí na chvíli přemýšlet "co se to vlastně stalo".
Autora nově řadím mezi své oblíbené.
Doporučuji všem, kdo má rád černou komedii s prvky nečekaného dramatu.

Gabetka
Gabetka
26.03.2021 3 z 5

Byla jsem zklamaná rozsahem, těšila jsem se na detailnější propracování "terapie" v chatě a konflikty mezi jednotlivými charaktery. To však bylo pouze okrajové a konflikt byl hlavně v hlavě hlavního hrdiny. Některé momenty velmi silné, vtipné a originální. Celkově mě však kniha příliš neokouzlila.

lenka.mala1986
lenka.mala1986
15.03.2021 5 z 5

Tak mě si kniha našla :). Super rychlovka vyprávěná slovy alkoholika, který ani netuší, kde vlastně byl :). Pro někoho matoucí, pro mne skvěle zapadlo do celého příběhu. Konec jsem tušila, ale na plném hodnocení neubralo. Přečetla jsem si hned po Společnostech (první kniha autora) a jde vlastně o rozpracování první povídky. Hezky propojené. Tak se těším na další :)

capar
capar
14.03.2021 3 z 5

Dobrá jednohubka..jen mě trošku zlobilo, že jsem jednou v Krušných horách a za dvě stránky na Šumavě ???? to bude ale tím, že na ty Krušné koukám z okna...

Trustty
Trustty
07.03.2021 2 z 5

Od autora prvni kniha. Sve nadsence si zrejme najde :))

jaroiva
jaroiva
25.02.2021 3 z 5

No,... Společnosti se mi prostě líbily víc.

eva3992
eva3992
23.01.2021 4 z 5

Příběh abstinujícího alkoholika, který je na chatě v Krušných horách společně se šesti dalšími lidmi, z nichž každý má nějakou psychickou poruchu. V knize prožíváme několik posledních let hlavního hrdiny a postupně nám ukazuje, jak se dostal tam, kde teď je.

Od autora jsem četla jeho prvotinu Společnosti (na kterou mimochodem trošičku tato kniha navazuje) a z ní jsem byla nadšená. Ani tady tomu není jinak. Moc mě baví autorův styl, jakým píše – jasné, stručné, drsné. Skvěle dokáže navodit atmosféru, celou knihu jsem byla napnutá, jak se to bude dál vyvíjet. Ač je to drama, jsou zde uplatněny prvky černé komedie a mě to neskutečně sedlo a čtení jsem si opravdu užila.

Knížka je to velmi útlá, máte ji přečtenou za dvě hodiny. Na jednu stranu má to, že nemá moc stran, své kouzlo, opravdu se plně ponoříte do děje a nic Vás neruší. Na druhou stranu bych klidně uvítala o dalších 100 i 200 stran více a zůstala tak ještě chvíli se všemi obyvateli na Chatě 1879.

Rozhodně se těším a budu vyhlížet i další knihy autora.

4,5*/5*

Anna 13
Anna 13
13.01.2021 4 z 5

Na českého autora? Překvapivě velmi dobré… Jsem skoro nadšená!

Mám pocit, že se k Chatě 1879 vrátím. A to i přes nevkusné vulgárnosti a určitý pocit zmatku, který čtenář blížící se ke konci zažívá. Protože to prostě bylo dobré.

Nejvíce oceňuji literární zpracování. To je ještě víc než samotný děj. Josef König je rozhodně spisovatel, na kterého se hodlám zaměřit, protože takhle v Čechách píše málokdo. Měla jsem pocit, že to byl překlad nějakého cizího autora. Fakt krásné počtení – místy mi to atmosférou nebo tím, co prožíval hrdina, připomnělo až příběhy Stephena Kinga.

Celkové vyznění bylo tak lidské a zarmucující, že mi bylo až úzko. Úzko z toho, že hlavní hrdina mohl být velmi dobrým člověkem, kdyby nepropadl démonu alkoholu. Moc se mi líbilo, jak autor tento problém pojal, jak nám ho prostřednictvím hrdiny přiblížil.


Českou literaturu moc ráda nemám a jsem většinou skeptická, když mám nějakou „naši“ knihu otevřít. Ale Chata má nádhernou obálku – teď ji oceňuji ještě víc, když znám děj, a také mi byla darována.
A upřímně? Už první stránka vypovídá o tom, že Josef König vás nepustí a že na naše poměry držíte v rukou něco výjimečného.

panjan
panjan
06.01.2021 3 z 5

Vtipné, zajímavé. Nicméně mi přijde škoda vyrábět k tomuto obálku a prodávat jako román, tohle je svým rozsahem delší povídka a ani svým obsahem nic zas tak svébytného.

janina66
janina66
30.12.2020 4 z 5

Velmi čtivý příběh o vážných a psychických problémech lidí. Mně se naopak střídání a přeskakování v čase líbilo. Tím byla kniha právě zajímavá a chtěla jsem vědět co se stalo na chatě. Jsem spokojená.

Jurkyns
Jurkyns
26.12.2020 4 z 5

Precteno na jeden zátah. Zajímavá kniha pro klidne odpolední čtení :-)

applause
applause
23.12.2020 3 z 5

Jelikož jsem od autora už četla jeho prvotinu, tak jsem věděla, s čím budu mít tu čest. Samotná synopse mě zaujala, tak jsem byla zvědavá na zpracování. Trochu mi zde vadila retrospekce, ale ta nakonec objasnila celý děj. Nejvíc jsem byla zklamaná z konce, který mi přišel moc useknutý. Celkově si myslím, že by si tohle téma zasloužilo ještě více rozvést.

IvetKl
IvetKl
27.11.2020 3 z 5

Vůbec nevím, co si o tom myslet. Knize se nedá upřít silný příběh, ale dost mi vadilo časové přeskakování.

V28
V28
19.11.2020 5 z 5

Překvapení, krátké, zajímavé, čtivé a dobré.

Ophelie
Ophelie
07.11.2020 5 z 5

Velmi povedené dílko, které mě zaujalo svým zpracováním, vyprávěným očima abstinujícího alkoholika, který si svůj podmíněný trest odpykává coby mlčící dohlížející při skupinových terapiích v chatě 1879. Příběh pojednává o duševních poruchách, závislostech a démonu jménem alkohol... Při čtení jsem se tu a tam i zasmála (především u scén a dialogů s Romanem coby Markem Zuckerbergem). Autorovi nelze ani upřít originalitu názvu knihy (vzhledem k jejímu obsahu). Za mě se jedná o velmi vydařené dílo.

Mishi
Mishi
05.11.2020 4 z 5

Když jsem knihu otevírala, nevěděla jsem, co od ní očekávat. Čekal tam syrový, minimalistický příběh s odpovídající atmosférou. Při čtení jsem si říkala, že pobyt na chatě mohl být více rozvedený, líbilo by se mi víc nahlédnout do toho podivného experimentu. Ale možná by pak to vyznění nebylo takové, jako teď.
Třešničkou na dortu je úžasná obálka.

intelektuálka
intelektuálka
23.10.2020 4 z 5

Vzpomínky na jednu terapeutickou komunitu- v chatě 1879 .....

Pro někoho černá komedie, pro někoho k zamyšlení .... a pro hlavního protagonistu dopad do života ....

" závislosti se nikdy nezbavíte, jen přesedláte na druhou .... aby ta nová nebyla horší než ta, kterou se chystáte opustit .... "

Líbilo by se mi ve filmovém zpracování ....

TamaraKrejčí
TamaraKrejčí
13.10.2020 4 z 5

Zajímavé čtení, takové nepřekombinované. A usmála jsem se hned nad první větou, že kniha vznikla dle skutečných události, na které si pamatuji.
Určitě si od Königa ještě něco přečtu.

stanislav0373
stanislav0373
12.10.2020 5 z 5

Tato útlá knížka je důkazem toho, že na to, abyste si přečetli naprosto famózní příběh, který vás ve své jednoduchosti a milé hořkosti naprosto odstřelí, není třeba mnoho stran.

Jojalula
Jojalula
07.10.2020 5 z 5

Kniha nebude pro každého, pro mne však byla :). Zvláštní, zaujme příběhem, jen hlavní hrdina mohl být větší sympaťák, měla bych ho raději :).

besina87
besina87
23.09.2020 5 z 5

moc dobré!

Petra21
Petra21
20.09.2020 3 z 5

Josef König mě před necelými dvěma lety velice mile překvapil svou povídkovou prvotinou plnou jízlivých pravd o společnosti. Nadchl mě především jeho zajímavý styl, jímž se nechce podbízet čtenáři a naopak si je vědom faktu, že u řady lidí vzbudí negativnější emoce. Proto jsem si nemohla nechat ujít následující román slibující originálně pojaté téma závislostí jakéhokoli typu. Vzhledem k "spoilerově skoupé" anotaci jsem tudíž hltala řádky a s napětím (které skutečně gradovalo!) jsem očekávala něco nečekaného. Fatálního. Něco "Königovského". Asi jsem prostě chtěla příliš mnoho, jednoduše ovlivněná vědomím, že "to" přece umí. Nechci však působit zahořkle a ukřivděně, možná jen tato překombinovaná kniha nesedla mé záložce. A je mi opravdu líto, že dávám nakonec jen tři hvězdy...