oblakaknih oblakaknih komentáře u knih

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

3,5/5
Kapka jedu je mé první setkání s tímto oblíbeným českým autorem. Přestože jsem na jeho tvorbu viděla nespočet nadšených ohlasů, zachovala jsem si čistý štít bez naprostých očekávání.
Kniha se věnuje záhadě, která se stala na samém prahu jednoho soukromého detektiva, který si nebere servítky a pouští se do vyšetřování na vlastní pěst. Což mě hodně zaujalo a byla jsem zvědavá, kam nás příběh zavede.
Co se postav týče, není jich na tak malém počtu stran zrovna málo, takže bych i řekla, že mohly dostat více prostoru. Kdyby tomu tak bylo, možná bych se do nich dokázala i více vcítit a oblíbit si je.
Kniha se četla dobře a rychle, především díky rozložení na stranách. Kapitoly byly krátké a kniha tak působila dost svižně.
V příběhu jsem neodhadla ani drobnůstku, na konci jsem byla neskutečně překvapená.
Kniha v sobě nese kousek nefalšované české atmosféry, což mám na knihách moc ráda. Odkazy na českou kulturu, česká města,...
Celkově pro mě kniha byla milým překvapením a do další tvorby autora se v budoucnu určitě pustím, jen se nemohu ubránit pocitu, že kdyby byla kniha delší, bude mě bavit o něco víc.

05.02.2023 3 z 5

Christina Christina Stephen King

(knihu jsem četla v angličtině)
Když jsem Christine začínala číst, říkala jsem si, že to bude slabší než jiné Kingovy knihy. Přece jen jsem tu měla nastavenou obrovskou laťku od Lisey nebo Toho. A nakonec musím s velkým překvapením poznamenat, že tu máme další pětihvězdičkovou knihu, která mě naprosto dostala!
Celý příběh se točí kolem auta, které s sebou přináší podezřelé a nemilé události. Jak už je asi jasné, za příběhem je mnohem více a nakonec nechybělo ani překvapení.
Knihou nás povětšinou provází jedna z postav, nejlepší kamarád Dennis, kterého jsem si nesmírně oblíbila a moc jsem mu fandila. Celkově bych postavy označila za velmi povedené, dobře popsané a jednoduše představitelné. Každou z nich jsem si jistým způsobem oblíbila, líbila se mi jejich různorodost.
Kingův styl psaní mě hodně baví, je osobitý, originální, okamžitě poznám, že čtu právě jeho.
Tuto knihu jsem četla v angličtině. A je tedy pravda, že 750 stran, kde jde především o auta, není nejjednodušší v cizím jazyce číst, ale nakonec jsem byla hodně překvapená, jak rychle a dobře se kniha četla.
Kniha je zařazena do žánru horor. Nechci to tady vyvracet, nakonec s tím i souhlasím, ale nebála jsem se vůbec. Protože i když je kniha plná tajuplných a děsivých momentů, já si především užívám to, do jakého prostoru je kniha zasazena, její atmosféru, drobnosti navíc a v tomto případě pak i doplnění písničkami.
Nečekala jsem to, ale nemohu nic vytknout. Kniha se definitivně zařadila mezi mé top.

30.01.2023 5 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Kniha Poslední číslo mi v knihovně ležela celou věčnost. Po všech těch nadšených ohlasech, které jsem si přečetla, jsem se trochu bála, jestli mě kniha nezklame. Zároveň jsem ale ani netušila, co mám čekat.
Tento příběh z velmi blízké budoucnosti nás vezme do cirkusu, kde se s lidmi, kteří nejsou "čistí" zachází velmi nepěkně. Kniha ukazuje, k čemu by mohlo dojít, kdyby se svět rozdělil na dva protipóly. Bylo to velmi zdařile a uvěřitelně popsáno.
K postavám si člověk jednoduše vytvoří vztah, přestože jsou jednoduché. Prostě a jednoduše potřebujete vědět, co se s nimi stane. A že se s nimi osud nemazlí! Dost mě překvapily některé osudy.
Kniha se četla přímo báječně. Díky krátkým kapitolám a jednoduchému stylu psaní je příběh odpočinkovou a nenáročnou četbou.
Poslední číslo je plné akce. Na začátku vás vtáhne a nepustí, následuje akce za akcí, zvraty, napětí a překvapivé okamžiky.
Romantická linka v knize samozřejmě nechybí, je poměrně přímočará a prvoplánová, ovšem do příběhu se hodí.
Nečekala jsem to, ale asi budu potřebovat další díl!

08.01.2023 4 z 5

Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání Jane Austen

(nebýt chyb, hodnotím i o hvězdičku víc)
Přiznám se, že tato kniha pro mě byla vybočením z mé komfortní zóny. Tyto knihy běžně nevyhledávám, ale chtěla jsem dát šanci něčemu novému.
Bála jsem se, že to bude pouze milostný příběh bez zajímavé zápletky, naštěstí ale autorka i pěkně vykreslila fungování společnosti.
Příběh má moc pěknou atmosféru, která na vás skrz stránky dýchne.
Co se postav týče, bylo jich na můj vkus příliš na tak malý počet stran. Kdyby dostaly více prostoru, mohla bych se do nich lépe vcítit a nahlédnout i do jejich osobností.
Díky velkým písmenům se kniha moc dobře a rychle četla. Ovšem co dojem z knihy kazilo, bylo neskutečné množství chyb.
Během čtení jsem se do příběhu naplno nemohla ponořit, konec knihy byl poměrně předvídatelný a nic mě zvlášť nepřekvapilo. Místy mi kniha připadala i zdlouhavá.
V budoucnu se na autorčiny knihy nejspíš zaměřovat nebudu, ale jsem ráda, že jsem se do ní pustila.

05.01.2023 2 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, takže jsem byla moc ráda, že jsem ji našla pod stromečkem a ještě i stihla přečíst před koncem roku!
Baví mě reálné příběhy, baví mě krimi a ráda se dovídám nové věci. Takže Moje případy z 1. oddělení jsou vlastně ideálním balíčkem.
Kniha je rozhovorem, takže není tak jednoduché ji hodnotit jako u běžně zpracovaných titulů.
Nicméně mě hodně bavilo, jakým způsobem se mezi sebou autoři bavily. Cítila jsem se součástí rozhovoru a i když téma nebylo mnohdy příjemné, kniha příjemně působila.
Kniha se fantasticky četla.
Jak jsem již zmínila, ráda přijímám nové informace. V této knize jich nebylo málo, mnoho věcí mi osvětlila a velmi mile mě překvapilo, že je na konci i slovníček.
Pokud jste sledovali seriál Případy 1. oddělení, mnoho případů vám bude známo, ve spoustě najdete informace, které jste již slyšeli, ale v tomto případě samozřejmě nabírají na reálnosti.
Myslím, že tohle byla ideální kniha na zakončení roku. Moc doporučuji!

03.01.2023 5 z 5

Svátky v Kavárně nových začátků Svátky v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

2,5/5
Před nějakou dobou jsem měla možnost si přečíst knihu Léto v Kavárně nových začátků. A ač nejsem stoprocentním fanouškem romantiky, naprosto jsem si zamilovala to prostředí a příběhy návštěvníků.
Teď, když se naskytla příležitost se do kavárny vrátit, rozhodně jsem neváhala. Proto je mi moc líto, jak zklamaná z knihy vlastně jsem.
Když jsem se do ní pouštěla, očekávání jsem velká neměla, ale vzhledem k názvu jsem pochopitelně čekala opravdovou vánoční atmosféru. A ta tam nebyla. Až na rozbalování dárků a popis ozdob. Očekávala jsem hromadu cukroví, ale ani to jsem v knize bohužel nenašla.
Vracíme se k postavám, které už z předchozího dílu dobře známe, což jsem ocenila moc. Zároveň však přijíždí i sestra Laury, hlavní hrdinka tohoto příběhu. Od své sestry naprosto odlišná, a tak do idylického prostředí přináší kousek zmatku a neveselé historie.
Kniha se nečetla špatně, je krátká, na jedno sváteční odpoledne ideální.
Ani v ději samotném se toho tolik vánočního nevyskytovalo. Ale dočkáme se svatby! Vše okolo bylo celkem o ničem. Pokud se do knihy hodláte pustit, rozhodně doporučuji začít od předchozího dílu. Přece jenom pak budete mít k postavám nějaký vztah, bez kterého by byly Svátky dost mdlé.
Romantická linka nebyla nijak odzbrojující, jednoduchá a naprosto předvídatelná. Ale to k příběhu tak nějak sedělo.
Bohužel na mě kniha nepůsobila tak, jak jsem čekala.

02.01.2023 2 z 5

Záhada rukopisu Záhada rukopisu Kirsty Manning

Do této knihy jsem se pouštěla, protože jsem si velmi užila autorčinu knihu Nefritová lilie, kterou jsem hodnotila úplně nejvýš.
Jestli je to tím, jaká jsem díky tomu měla očekávání, nebo je tato kniha prostě o chlub slabší, těžko říct.
Můj první problém přišel hned na začátku knihy, kdy jsem se vůbec nemohla začíst a příběh mě příliš nezaujal. Během čtení se to naštěstí zlomilo a já tak v závěru mohla ocenit, na co se kniha zaměřila a jaké informace čtenáři přiblížila.
Celá kniha se točí výhradně kolem ztraceného rukopisu, který v sobě ukrývá tajemství minulé doby. Jak už to u těchto knih bývá, máme zde pohled z minulosti a současnosti, což mám na knihách moc ráda a umožňuje nám to na situaci nahlédnout ze dvou směrů.
Osobně mě mnohem více bavily kapitoly z minulosti.
Postavy člověku velice snadno přirostou k srdci. Osudy dvou žen, které náhodně spojily nešťastné skutečnosti, mě velmi zajímaly a potřebovala jsem vědět, co se bude dít. V současnosti se linka soustředí především na postavu Evie, která se na všechny záhady snaží přijít.
Kniha se mi četla o chlup hůře než autorčina předchozí, ale poslední strany uběhly jako nic. V budoucnu si další autorčinu knihu určitě nenechám ujít.
V knize na mě číhalo několik zvratů, na které ale bylo poměrně jednoduché přijít dřív. Přesto jsem byla několikrát překvapená a emocemi jsem také nešetřila.
V souvislosti s těmito příběhy je také tradičně spojena romantická linka. V tomto případě mi ale přišla navíc a dle mého názoru dost zastiňovala hlavní podstatu.
Úplně nejradši na těchto knihách mám poznámky autorů. Jde o jakési objasnění ohledně fikce, čerpání z pramenů, skutečné postavy, skutečné osudy a prostředí.
Jsem moc ráda za to, jaké téma si pro tuto knihu autorka vybrala, protože není dost známé a moc se o něm nemluví. A to je asi hlavní důvod, proč tuto knihu doporučuji dál.

23.12.2022 4 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Zapomenutá tajemství Prahy je pro mě tak trochu netradiční kniha. Přece jen jsem více zvyklá na klasickou fikci. Přesto mě čas od času hodně baví knihy tohoto typu.

Od knihy jsem očekávala netradiční procházku Prahou, nové informace, překvapení a těšila jsem se i na fotografie. Nic z vyjmenovaného v knize rozhodně nechybělo!

Kniha je moc hezky zpracovaná, přesto mě (zvláště pak na jednom místě) trochu překvapilo například zvolení barev.

Kniha nás vezme na známější i zapomenutá místa, ale u každého nás obohatí nějakými informacemi. Já osobně bych se bez knihy o těchto věcech určitě nedozvěděla, takže jsem vděčná, že jsem si ji mohla přečíst.

Fotografie skvěle doplňují text, zvláště pak v jedné kapitole mě hodně bavily.

Co se čtivosti týče, určitě to není žádná dějepisná učebnice, naopak se kniha moc dobře čte.

Myslím si, že pokud si zase udělám výlet do Prahy, tato kniha pocestuje se mnou a bude mi skvělým společníkem. Díky ní se podívám na nová místa, nebo uvidím ta již objevená v novém světle.

Pokud jste z Prahy, bude mít tahle kniha možná o chlup osobnější atmosféru, což vám nesmírně závidím.

Doporučuji.

19.12.2022 4 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Pokud hledáte knihu s naprosto báječně vykreslenou atmosférou, Krvavé stíny jsou pravá volba!

S autorem této knihy jsem se již setkala při čtení knihy Obr z mlhy, která se sice mezi ty nejlepší nezapsala, přesto patří k těm, které mě hodně zaujaly. Po jejím dočtení jsem si okamžitě zapsala na seznam autorovu knihu Útočiště. A přesto si ke mně našla dřív cestu jeho nejnovější kniha.

Očekávání jsem měla, protože přede mnou už ji četla spousta lidí a opravdu ji vychválili.

Já jsem z kniha nadšená dost podobně.

Celá kniha je postavena na velmi originálním námětu, který se v průběhu čtení pomalinku odhaluje. Já jsem sice nějaké věci odhadla dopředu, přesto ty nejzásadnější detaily mi zůstaly až do konce skryty.

V knize je poměrně dost postav a každá z nich dostane svůj zasloužený prostor. Máme možnost je poznat, oblíbit si je (nebo ne) a naplno s nimi prožívat příběh.

Mezi mé nejoblíbenější se zapsalo vyšetřovatelské trio.

Autorův styl psaní mě hodně baví, hraje si hlavně s atmosférou a to já na knihách oceňuji. Kniha se moc dobře četla.

I když jsem měla hodně nápadů, jakým směrem se kniha ubere, již zmíněné detaily mi v úplné předvídatelnosti zabránily, a tak jsem měla možnost být i překvapená.

Ke knize jsem ale nakonec dvě výtky objevila: za mě by mohla být mnohem delší, čímž by nabrala i větší napětí a ke konci malinko ztrácela moji pozornost.

Přesto bych chtěla příběh vyzdvihnout především pro jeho atmosféru a pro to, jaké ve mně vyvolal při čtení pocity. Nešlo přímo o strach, ale o velmi nepříjemný pocit (což je v tomto případě rozhodně plusem).

Doporučuji!

18.12.2022 4 z 5

Čtyři múzy Čtyři múzy Sophie Haydock

Kniha Čtyři múzy je záležitost, která mě zastihla naprosto nepřipravenou. Při čtení mě totiž vůbec nenapadlo, že se na konci takhle dojmu!

Příběh, který máme v knize možnost sledovat, nám otevírá pohled do zákulisí obrazů. Ukazuje nám, že ženy, které stály modelem, měly také své životy, své strasti a sny, své pocity. Myslím, že tohle byla hlavní myšlenka, kterou se podařilo bravurně vyzdvihnout.

Přesto, můžeme zde také sledovat život hned několika postav.

Kniha nás postupně seznamuje se čtyřmi ženami. Adele, kterou si při čtení není snadné oblíbit a vyvolává smíšené pocity, Gertrude, sestru umělce, Wally, ženu velmi důležitou, modelku, jejíž osud dokáže překvapit i rozesmutnit a Edith, pro příběh snad nejdůležitější ze všech. Nerada bych prozradila víc, ale ke každé postavě jsem si vybudovala vztah, s každou jsem v nějaký moment soucítila, každá ve mně vyvolala nějaké emoce.

V závěru je i pohled samotného umělce, který dělá atmosféru příběhu ještě tíživější.

Knize se nedá upřít čtivost, protože musíme zjistit, jak to s postavami dopadne.

V knize je hned několik momentů, kdy jsem byla překvapená, smutná, dojatá, naštvaná... Emocemi se zde rozhodně nešetřilo!

Je samozřejmě nutné odhlédnout od kdysi skutečně žijících postav a soustředit se na poselství, které se nám kniha snaží předat.

Naprosto skvělé!

16.12.2022 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

3,5/5
Série s Josie Quinn je již jakousi klasikou. Na každý nový díl se vždy moc těším a je to jedna z mála sérií, kde jsem se prozatím nezasekla.
Bude to nejspíš tou neuvěřitelnou čtivostí, kterou kniha nabízí. Stránky prostě ubíhají pod rukama a troufám si tvrdit, že jsou to knihy na jedno deštivé odpoledne.
Pohřbené kosti jsou jedna z knih, u které si ani nestihnu udělat poznámky, a už je přečtená. Každý případ v této sérii je nějakým způsobem odlišný, ale vždy se nějak dotýká hlavních hrdinů a jejich rodin.
V tomto díle máme možnost opět poodkrýt soukromí Noaha, od minulého dílu Josiina přítele, zároveň ale kolegu od policie.
Josie je stále mojí oblíbenou vyšetřovatelkou, v této knize mě hodně bavilo její rozhodování, ačkoli to neměla vůbec lehké. Noah mi naopak trošku vadil svým chováním, přestože vzhledem k situaci bylo nejspíš naprosto adekvátní.
Styl psaní autorky je, co se čtivosti týče, téměř nepřekonatelný! Čtivosti navíc přispívá i sazba knihy, takže je skutečně snadné ji přečíst na jeden zátah.
Vzhledem k tomu, jak moc se případ dotýká právě těchto hrdinů, dostal jejich vztah pořádně zabrat! A to je nejspíš ten problém, který s knihou mám. Připadalo mi, že se až moc věnuje těmto vztahovým problémům a případ byl tak nějak upozaděn.
V porovnání s předchozími díly je pro mě tento zatím nejslabší, přesto jsem ale moc zvědavá, co přinese ten další!

14.12.2022 3 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Od Ženy v ohni jsem čekala něco trošku jiného, což ale vůbec neznamená, že by mě kniha zklamala. Naopak mě velmi mile překvapila.
Do knihy jsem se pouštěla tak trochu naslepo. Stačila jediná věc, obraz ukradený nacisty, a já věděla, že se do ní chci pustit. Takže jsem nakonec nečetla ani anotaci.
O to víc mě pak překvapilo, že se kniha vůbec neodehrává za války a je více než současná! Upřímně bych možná knihu vynechala, pokud bych věděla, že se točí kolem investigativní novinařiny, nakonec jsem ale velmi ráda, že jsem si ji přečetla. A to je přesně ten důvod, proč často nečtu anotace.
Teď už ale k samotné knize.
Problematiky kradených obrazů, které znovu (ne)našly domov mě velmi láká. Bavilo mě zpracování, kterého se jí v knize dostalo.
Příběh se odehrává hned na několika místech, takže máme možnost i trochu cestovat.
Co se postav týče, nejsou to ty nejvýraznější, se kterými jsem se při čtení setkala, ale přesto jsem se s nimi v rámci příběhu trošku sblížila.
Hlavní hrdinka Jules je odhodlaná a odvážná mladá žena, která si s sebou nese nelehkou zkušenost. O to víc se mi její osobnost zamlouvala a její odvahu jsem obdivovala. Líbilo se mi i přátelství vykreslené mezi dalšími dvěma postavami a temná minulost jednoho z hrdinů. A nemůžu příběhu upřít ani dobře vykreslenou záporačku, které toho ale procházelo až moc.
Kniha se četla dobře a rychle.
V příběhu na mě čekalo hned několik zvratů, se kterými jsem vůbec nepočítala a byla jsem dost překvapená.
Pokud vás podobné knihy baví, určitě vám knihu doporučuji. Pro mě osobně je to kniha, kterou jsem si v daný čas užila, jenže už teď vím, že mi v paměti moc dlouho nezůstane. Jednoduše mě tolik neučarovala jako jiné, předešlé.

14.12.2022 3 z 5

Američanka v Paříži Američanka v Paříži Kerri Maher

Američanka v Paříži byla jasnou volbou. Paříž, knihy, a navíc i Shakespeare & Co.

Kniha se na první pohled jeví jako příběh toho, jak toto knihkupectví vzniklo, jaké strasti a slávy jej pronásledovaly, ale je za tím mnohem víc. Díky knize máme totiž skvělou možnost nahlédnout do pozadí tvorby a zrodu románu Odysseus. A popsáno je to přímo nádherně, přesto lidsky.

Hlavní hrdinka Sylvia, která si toto knihkupectví otevře mi okamžitě přirostla k srdci. Je příkladem velmi silné hrdinky, která si jde za svými sny a jen tak něčemu neustoupí. Hodně jsem si oblíbila i další postavu Adrienne. Velmi mě i překvapil milostný vztah mezi těmito ženami, který byl vylíčen s jemností, a přesto nebylo nijak zastřeno, že každý den nemusí být slunečný. Každá z postav byla opravdu skvěle popsaná, z každého vyzařovala úplně jiná osobnost.

Kniha se moc dobře četla, autorčin styl psaní se skvěle hodí k tomuto typu knih.

Příběh nám poodkrývá různá zákoutí života hlavní hrdinky. Přes knihkupectví, přátelství s Jamesem Joycem, ale také vztahy s rodinou. Vše do sebe skvěle zapadá.

Jak už jsem zmínila, romantická linka v této knize mě velmi mile překvapila, o to víc její zpracování.

Američanka v Paříži je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem měla možnost vzít do ruky. Pokud vás historické příběhy baví, tato by vás určitě neměla minout!

27.11.2022 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

4,5/5
Na sérii s kriminalistou Martinem Servazem jsem se chystala už dlouho. Bernard Minier se dostal do popředí mých oblíbených autorů díky knize Zkurvenej příběh, kterou stále doporučuji kde můžu a nejspíš se k ní v budoucnu vrátím.

Očekávání byla, to nemohu popřít. Stejně jako při prvním setkání s autorem jsem se těšila především na atmosféru knihy, kterou umí autor opravdu skvěle vykreslit. A dostalo se mi všeho, co jsem očekávala. Autor prostě umí!

Ráda rozečítám nové detektivní série, přiznám se ale, že mám trošku problém je dočítat. Je jich prostě příliš!

Každý první díl je novým světem, seznamováním s postavami a prostředím, to si moc užívám. Stejně tomu bylo i v tomto případě.

Celý příběh se tak nějak dotýká politiky, což sice není má první volba, ale i takovým knihám dávám ráda šanci. Celý případ je neuvěřitelně komplikovaný, zamotaný a rozsáhlý. Stejně jako samotný příběh.

Jak už tomu bývá, nejde přehlédnout spoustu podobností s jinými příběhy tohoto žánru. Hlavní hrdina s temnou minulostí, problémy s alkoholem… Přesto jsem si Martina oblíbila a těším se, že se zase setkáme.

I další postavy bylo velmi jednoduché si představit, byly moc dobře popsané. Především pak Martinův kolega mi hodně přirostl k srdci. Často se mi stává, že u mě kolegové vítězí nad hlavními vyšetřovateli.

Co se stylu psaní týče, autor nezklamal. Kniha se četla moc dobře, a přestože je rozsáhlá, i rychle. Opět musím vyzdvihnout skvěle popsané prostředí, které přesně odráží název knihy. Připadala jsem si, že jsem se na místě ocitla.

Děj knihy měl mnoho překvapivých momentů, byla jsem napjatá a zvědavá, co se bude dít. Měla jsem mnoho teorií a jedna z nich se ukázala jako skoro správná.

Těším se na další díl!

25.11.2022 4 z 5

Parker Pyne zasahuje Parker Pyne zasahuje Agatha Christie

Parker Pyne je první kniha od Agathy Christie, kterou jsem přečetla.
V minulosti jsem se setkala s filmy a seriály podle jejích děl, takže jsem se moc těšila, až některou z knih vyzkouším. Obávám se ale, že tohle nebyl moc úspěšný začátek.
Není to tolik o tom, že by se mi kniha nelíbila, ale čekala jsem asi něco jiného.
Kniha je souborem povídek na podobné téma, kterými nás provádí Parker Pyne, odborník na lidské štěstí.Myšlenka je to moc pěkná, provedení ještě lepší, lidské a poměrně reálné.
Nebudu rozebírat každou povídku zvlášť, jen zmíním, že pro mě měly hodně sestupnou tendenci, s výjimkou té poslední.
Pan Pyne je zde velmi dobře zobrazen, s každou stránkou máme možnost ho poznávat více. U ostatních postav je nejspíš jasné, že tolik prostoru nedostaly. Překvapivě mi ale nejvíce uvízly v paměti ty první.
Kniha se četla dobře, myslím, že určité kouzlo z knih autorky se na mě přeneslo.
Ačkoli mi kniha úplně nesedla, nemohu jí upřít atmosféru a fajn zápletku. Pokud se ale chystáte autorčiny knihy teprve vyzkoušet, tuto vám jako první nedoporučuji.
Na mě v poličce čekají další a já se na ně moc těším!

20.11.2022 3 z 5

Heavy metal: kapesní příručka Heavy metal: kapesní příručka Jacques de Pierpont

Na tuto kapesní příručku, nebo spíš kapesní komiks, jsem se moc těšila. Na pohled je to totiž moc pěkná kniha s jednoduchými, leč hezkými ilustracemi.

Co se ale obsahu týče, ze slova příručka bych čekala nějaké obohacení, nové a zajímavé informace, cokoli.

Troufám si tvrdit, že pro naprostého neznalce tohoto žánru a jeho historie by byla kniha pouhou snůškou rozházených informací.

Autor v knize skáče od jednoho k druhému, informace jsou nepřehledně uspořádané a příliš stručné na to, aby něco předaly.

Na pohled atraktivní kniha, která mi ale nebude sloužit víc, než jako ozdobení knihovny.

19.11.2022 2 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

V knihovně mám hned několik titulů z nakladatelství Epocha. A to dlouho!
Přesto, Areston je vůbec první knihou, kterou můžu označit jako přečtenou.
Mám velkou radost, že pro mě kniha byla tak milým překvapením.
Nejsem sice největším fanouškem sci-fi, ale přesný opak můžu tvrdit o thrillerech!
Příběh se odehrává v moderní budoucnosti, kde se Areston, umělé těleso ve vesmíru, využívá jako místo pro vězně. Přesto, fungování v arestonské společnosti se modernosti naprosto vymyká. Toto spojení moderního s historickým fungováním světa považuji za velmi originální.
S hlavním hrdinou máme možnost Areston pořádně prozkoumat, pochopit pravidla a jakýsi společenský žebříček. V knize je nemálo postav, takže je poměrně jednoduché se v nich ztratit. Ocenila bych i nějaký jejich výčet.
Příběh je plný akce, ani chvíli jsem se nenudila. Vše, co se v knize odehrává je drsné a nepřikrášlené, což zvýrazňovalo, v jaké společnosti se nacházíme.
Ačkoli v knize nenajdeme sáhodlouhé popisy prostředí, je možné si svět dokonale představit.
Kniha se četla moc dobře, jen kapitoly byly na můj vkus delší. Hodně se mi líbily i zmínky a úryvky z jiných děl.
Konec je otevřený dalšímu pokračování, na které se moc těším!
Tohle je za mě velmi úspěšné vybočení z komfortní zóny.

31.10.2022 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Na Vrány jsem četla nekonečně mnoho pozitivních ohlasů. Možná proto mi tak dlouho trvalo se do knihy pustit. Přece jen, očekávání ovlivňují konečný názor, ať už chceme nebo ne.

Jsem proto nesmírně ráda, že nejsem ani trošku zklamaná!

Při čtení jsem měla pocit, že v sobě kniha zas tak moc neskrývá, že je vše vyneseno na povrch, otevřeně popsáno. A přesto! Na konci přišlo nečekané překvapení, a to rozhodně ne dobré.

Ráda bych knihu označila (alespoň z mého pohledu) jako velmi důležitou, s určitou zprávou, možná poselstvím. Je v ní totiž ukryto něco, co není daleko od skutečnosti a myslím si, že by se o tom mělo mluvit.

Autorka má moc zajímavý styl psaní. V jiné knize by na mě možná dobře nepůsobil, ale k tomuto příběhu se neskutečně hodil a podtrhoval tak jeho podstatu.

Čtení je to svižné a rychlé, ale na konci si budete přát, aby nepřišel tak rychle.

Postavy je jednoduché si představit, i na tak malém množství stran jsou velmi dobře popsané. Já osobně jsem si zde opět užívala českou atmosféru, kterou mám v knihách moc ráda.

Ač je to čtení velmi lehké, zpětně se na to dívám naprosto jinak.

Má to v sobě určitou temnou krásu, ale převládá smutek a lítost. Konec mě naprosto odzbrojil.

Jako třešinka na dortu jsou zde i skvělé ilustrace.

Pokud jako já váháte nad přečtením, neodkládejte, čtěte, prožijte.

20.10.2022 5 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Na Straky jsem byla hodně zvědavá. Kniha totiž slibuje spojení mých oblíbených prvků v YA thrillerech. Soukromá prestižní škola, nějaké to tajemství a podezřelá smrt jedné ze studentek. Těšila jsem se moc, očekávání byla obrovská.
Do knihy je velmi jednoduché se začíst, příběh čtenáře ihned vtáhne a grafická úprava čtení příjemně obzvláštňuje.
Příběh máme možnost sledovat ze dvou pohledů, hlavních hrdinek Ivy a Audrey, které spolu ne zrovna dobrovolně sdílí pokoj.
Líbilo se mi, že každá z nich byla úplně jiná, ale jak už to u těchto příběhů bývá, bylo poměrně jasné, jak se jejich vztah vyvine.
Kniha je nenáročným čtením, troufnu si říct, že i na jedno upršené odpoledne (abychom tam měli tu pravou anglickou atmosféru, že jo). Čte se velmi dobře, kapitoly jsou poměrně krátké a jejich střídání také přispívá ke svižnosti.
Bohužel s dějem to u mě začíná malinko pokulhávat. Asi jsem měla příliš vysoká očekávání, ale celkově na mě působil moc urychleně. Kdyby měla kniha více stran a více věcí zůstalo déle tajemstvím, nechybělo by tomu napětí, které jsem většinou postrádala. Samozřejmě ono děsivé tajemství mělo svoji určitou atmosféru, kouzlo a jeho odkrývání jsem si užívala.
Kniha se odehrává v moderním světě, takže studenti řeší vše, co se řeší v současnosti. Dokázala bych to ocenit, bohužel v tomto případě už mi toho přišlo na tak malém počtu stran moc a působilo to tak nějak "na sílu".
Na závěr bych ale chtěla vyzdvihnout grafické zpracování knihy. Přepisy podcastu, nebo třeba SMS.
Celkově tedy Straky hodnotím jako průměr.

17.10.2022 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Osm je u nás kniha, která cestuje z jedné knihovny do druhé. A tím prvním čtenářem byla moje mamka, která mi knihu doporučovala a ona se tak oklikou dostala až do mé knihovny.

Rodinné vztahy nejsou nic, co bych v knihách primárně vyhledávala, i když i po takových občas sáhnu. Tady jsou ale spojené s jakousi detektivní zápletkou.

A tak jsem byla zvědavá a očekávání rostla.

Po lehce zmateném začátku jsem se velmi rychle zorientovala v postavách a musím pochválit i jejich popis, díky kterému jsem si je dokázala dobře představit, poznat je, vcítit se do nich. I tady jsem měla možnost o nějaké osobní teorie ohledně pachatele, ale opět jsem se netrefila!

Kniha se četla moc dobře a rychle, jen mi tedy věty přišly zbytečně moc protahované a kdyby byla místo čárky tečka, budou věty i lépe uchopitelné.

Knihy od českých autorů mám moc ráda, mají pro mě takovou jinou, osobnější atmosféru, kterou si při čtení užívám. Tady tomu nebylo jinak.

Děj je rozkouskovaný. Začínáme na skoro konci, teprve pak se dozvídáme, co se stalo předtím. Musím říct, že to příběhu dodalo trefnou tajemnou atmosféru.

Kniha mě příjemně překvapila a pokud se mi do ruky v budoucnu dostane další autorčina kniha, bránit se jí nebudu.

07.10.2022 4 z 5