notburga

SpongeBob – Velké vítězstvíSpongeBob – Velké vítězstvíSteven Banks

Tahle knížka se nám četla dobře. Sice mě děti musely zasvětit do jmen jednotlivých postav, ale příběh samotný byl pohodový a s poučným přesahem. Takhle nějak by měly pohádky pro malé děti vypadat.

Rudý OrmRudý OrmFrans Gunnar Bengtsson

Velmi pěkná kniha. Některá místa mi přišla trochu těžkopádnější a měla jsem tendenci přeskakovat, když jsem se neohlídala, ale stálo to za to. Byla mi doporučena PJ jako dobrý návod na to, jak se vcítit při hře do myšlení seveřanů a to mohu jen potvrdit. Drsný humor a svérázný výklad křesťanské víry byly na knize jistě to nejlepší. Čtyři a půl hvězdičky ode mě.

MusašiMusašiEidži Jošikawa

Dvěma slovy: Nádherná věc.

Jsem docela ráda, že jsem se k této knize dostala až ve chvíli, kdy už jsem měla poskládaný docela slušný obrázek o historii této doby. I tak jsem si ale zhruba ve třetině dala pauzu a šla se dovzdělat. Hodně mi pomohly i moje znalosti čínské poezie. Jde o pěkný příklad toho, jak různě může kniha působit v jiných kulturních krajinách. Tam, kde běžný čtenář vidí půvabný verš, asijský vytuší celou historii, která se k tomu či onomu váže. Výsledný dojem je pak mnohem hlubší a trvalejší, na některé pasáže stále myslím, a to už od jejich přečtení uplynula značná doba. I zenová filosofie je tam hodně znát, opět k mé velké spokojenosti.

Nemohu říct, že jsem knihu přečetla najednou. Jde o ten typ čtení, na který potřebuju opravdu klid, takže jsem musela často čtení přerušovat, i když nerada. Nejvíce jsem užasla nad tím, jak se cesty jednotlivých postav dokázaly nečekaně rozdělit, aby se pak o značný kus dál zase nenásilně spojily. Některé z nich jsem si skutečně oblíbila a bylo mi zatěžko se s nimi na konci rozloučit.

V ději jsem se orientovala snadno, i když občas mi dělalo potíže rychle se přizpůsobit předkládaným časovým posunům. Se jmény to bylo trochu horší, ale také nešlo o nic nepřekonatelného. Jen bylo občas třeba se zastavit a připomenout si děj minulých kapitol. I když částečně to dávám za vinu svému kouskovanému čtení.

Velmi mě potěšil logický a postupný vývoj charakteru Musašiho, který nebyl omezen jen občasným mentorováním těch, kteří ho chtěli něco naučit. Hodně o svých pocitech mluví i on sám a to jsou právě chvíle, které mají pozorným posluchačům nejvíce co říci.

Trochu mě překvapilo, že tam není více o Cestě čaje, která se právě v tomto období prostřednictví Takeno Džóóa Sen no Rikjúa formovala a nevěřím, že by na ni Musaši při svém všestranném zájmu o tříbení ducha nenarazil.

Všeobecně vzato jde o jednu z nejlepších knih, které jsem měla tu čest číst. Takový čtenářský zážitek, jaký jsem z ní měla já, bych přála skutečně každému. A pro mě osobně byla i něčím víc.

10.04.2016

Vrah či obeť?Vrah či obeť?J. Tey (pseudonym)

Četlo se to velmi pěkně i trochu napnutá jsem byla a přednáška o anglických dějinách se vždycky hodí :)

04.04.2016

Pokladnice moudrých rčeníPokladnice moudrých rčení. Sakja-pandita (pseudonym)

Nádherná kniha. Provázela mě dospíváním (zabavená z maminčiny knihovny) a i dnes bych ještě dokázala některé pasáže ocitovat z paměti. jednoduché a poučné, navíc s krásnými ilustracemi. Čas od času ji opět vytáhnu a kousek přečtu. Tak by se totiž podle mě, měla používat.

04.04.2016

Dračí pomstaDračí pomstaNaomi Novik

Tharkay je skvělá postava a v knize byly i stejně silné momenty jako v prvním díle. Smrt dokáže zasáhnout pořád stejnou silou, i když si někde ve skrytu říkáte, že je to riziko, se kterým všichni počítají. Temerairovo objevování vlastní sexuality i podrobnějšího uspořádání lidského světa přivodí řadu úsměvných i vážných momentů. Bitev je tu vážně hodně, ale kupodivu mi nevadí. Neměla jsem potřebu přeskakovat jako u jiných podobných knih. Neubránila jsem se také jistým sympatiím s Lien a těším se na pokračování.

02.04.2016

Nefritový trůnNefritový trůnNaomi Novik

Pořád stejně dobře našlápnutá knížka jako v prvním případě. Ubylo vojenské taktiky, přibylo politického pletichaření a také spousta zajímavých informací. Občas zůstanete koukat s otevřenou pusou a pak se chutí vrhnete do dalšího čtení. I vzhledem k velikosti knížky se to dá pohodlně schlamstnout jako odpolední jednohubka.

02.04.2016

Čínská císařovnaČínská císařovnaEvelyn McCune

Krásný příklad toho, jak lze vtěsnat životopis jedné osoby do jedné (byť poměrně rozsáhlé) knihy.
Velmi se mi líbily skutečné historické reálie, o kterých vím, že v dané době skutečně existovaly. Kniha šla rychle dopředu a je jen mou chybou, že jsem se občas ztrácela v podobně znějících čínských jménech. Jen bylo zajímavé pozorovat, jak některá jména překladatel převedl do češtiny zatímco jiná se pouze poddala transkripci.
Jde také o dobrou příležitost udělat si pořádek v dobových korejských královstvích, na což se dobře navazuje při studiu další odborné literatury.
Konečně jsem pochopila události kolem Velkého Oblaku a několika další věcí. Pro doplnění určitě doporučuji knihu WU - čínská císařovna, ve které se i s některými úryvky z této knihy setkáte.

Kniha mě velmi bavila. Četla se skoro sama a na konci mi bylo opravdu líto, že nemá více stránek. Politikaření ve staré Číně je popsáno s jistou dávkou lehkosti a bez velkého množství detailů. Je toho tak akorát, aby se čtenář dobře zorientoval a neupadl do nudy.

30.03.2016

Wu - čínská císařovnaWu - čínská císařovnaJonathan Clements

Pěkně napsáno se spoustou vysvětlivek a dodatečných pojmů. Jen mě trochu zlobilo, že jsou vysvětlivky až na konci knihy a musela jsem neustále otáčet stránky...

27.03.2016

Lumpíček a RošťandaLumpíček a RošťandaZuzana Pospíšilová

Velmi dobře napsaná kniha. Dobře se čte i před spaním a v textu je spousta poučení (nenásilného, dlužno dodat) což mi v dnešní tvorbě pro děti tak často chybí.

21.03.2016

Strašidelný herbář: Šiflík a ŠuflíkStrašidelný herbář: Šiflík a ŠuflíkCyril Podolský

Asi budete těžce hledat knížku, které se podaří zaujmout jak pětiletou princeznu tak devítiletého milovníka počítačových her. Těmhle dvěma kamarádům se to ale povedlo. A mě jako rodiči se to celé navíc díky půvabnému vypravěčskému stylu s množstvím přímé řeči velmi dobře četlo. Jen kdyby ty kapitoly byly kratší, ušetřila bych si týden ponocování. Ale utněte v půli něco, co se tak líbí. Přiložené MP3 je taky skvělé, jen kdyby netrpělo běžnou vadou těchto nahrávek - úvodní melodie vám vypálí uši, zatímco samotné předčítání musíte ještě zesilovat. Ale poslouchá se opravdu dobře.

18.03.2016

Povstání Herobrina 9: Seschlounova zkázaPovstání Herobrina 9: Seschlounova zkázaSteve DeWinter

Chceme další díly. Rozhodně. Začíná to vypadat docela zajímavě a když si dá překladatel bacha na překlepy a trošku zapracuje na příjemnějším řazení slov, možná budu peníze na tyhle knížky vydávat ochotněji :)

18.03.2016

Povstání Herobrina 8: Zapomenutý restartPovstání Herobrina 8: Zapomenutý restartSteve DeWinter

Trochu překombinované a místy zmatené na můj vkus, ale syn četl se zatajeným dechem. Takže úspěch.

18.03.2016

Povstání Herobrina 7: Ztracené královstvíPovstání Herobrina 7: Ztracené královstvíSteve DeWinter

Tenhle díl se četl pěkně, méně hluchých míst než obvykle. Že to ale trvalo.

18.03.2016

Povstání Herobrina 6 - Nesmrtelná zombiePovstání Herobrina 6 - Nesmrtelná zombieSteve DeWinter

Tak o hvězdičku navíc za svižnější děj. A postavy se taky začínají zajímavě profilovat...

18.03.2016

Povstání Herobrina 5 – Temný chrámPovstání Herobrina 5 – Temný chrámSteve DeWinter

Překladatel )a možná i autor sám) by zasloužil nafackovat. Je sice fajn, že se svou prací snaží přiblížit mluvě dětí, které jen sedí u počítače a nic jiného neznají, ale zopakovat na dvou řádcích slova chrám třikrát bez jakéhokoli pokusu o opis nebo dodání jakéhokoli zájmena působí spíš jako čtení pro jednoduché prvňáčky. K tomu zase nesedí pokus o vylíčení hluboce temného a rozpolceného Herobrina. Ach bože a k tomuhle pisálkovskému paskvilu já pouštím svoje dítě? Děj by se dal taky shrnout do jednoho delšího odstavce. Nu, dočteme to, co už s tím ,ale kvalita je horší a horší :(

Zajímavé časyZajímavé časyTerry Pratchett

Není nad to, když si váš oblíbený autor vezme na paškál oblast, o kterou se opravdu zajímáte. Bavila jsem se královsky a zatím je to můj nejoblíbenější díl Zeměplochy :)

Drak Jeho VeličenstvaDrak Jeho VeličenstvaNaomi Novik

Nádherná kniha a to se většinou kouskům, kde se hodně mluví o bitevních strategiích, vyhýbám. Moc se mi líbí koncept draků, které jednají i jako úplně samostatné bytosti a ke kterým je třeba si vytvořit vztah. Jejich mytologii bych si klidně koupila jako samostatnou knížku a padlého zvířecího hrdinu jsem vážně obrečela. Co k tomu dodat víc?

InfernoInfernoLisa Jane Smith

Jak už tu zaznělo, škoda uspěchaného konce. Ale mohlo to být ještě horší, tak nějak bych čekala rychlé "puf" a ne dlouhé loučení. Hodně věcí se osvětlilo, což mě potěšilo a celkově jsem si návštěvu ve Světě stínů užila mnohem víc než v předchozích dílech. Takže za čtyři hvězdičky. A doufám, že už se autorka k tématu v budoucnu skutečně nevrátí. Tenhle konec dával opravdu smysl.

DoupěDoupěLisa Jane Smith

Slabší tři hvězdičky. Opět problém prostřední knihy - hodně věcí nakousne, ale k akci se moc nemá. Ale konec stál za to, to jo :)

LovecLovecLisa Jane Smith

Hodně dobré tři hvězdičky. Palec nahoru za rychlý rozjezd děje, ale další dolů za to odbyté prožívání nočních můr. Julián byl fajn, závěr docela očekávaný. Jako knižní jednohubka je to fajn.

Svůdné zúčtováníSvůdné zúčtováníWendy Higgins

Zase pěkné čtení. Hlavně proměna Kaidana byla fascinující, i když drobné náznaky by se našly i dříve. Nakonec umřelo méně oblíbených postav, než jsem očekávala, ale i tak bylo finále skvělé. A epilog se mi zrovna líbil, díky za něj. Sestry vážně někdy dávají dobré tipy na oddechové čtení, díky Ájo :)

Svůdné nebezpečíSvůdné nebezpečíWendy Higgins

O jednu hvězdu slabší než předchozí díl. To ale bývá slabina prostředních knižních dětí, většina akce se schová až do závěru. Belial byl fajn, toho bych jako tátu brala :)

Svůdné zloSvůdné zloWendy Higgins

Ále tak jo, dáme jí čtyři, protože na tři to není. Dobře se to četlo, puberťácké vzdechy a klasická "rozpolcenost neřku-li milostný trojúhelník" tam taky moc nevykukovaly. A Kaidan je fešák. jen mi trošku lezlo na nervy, jak byla Anna zoufale naivní. Až zase budu potřebovat úplně vypnout u večerního kafe, půjdu zase setře vybrakovat knihovnu :)

Rumo & zázraky v tmáchRumo & zázraky v tmáchWalter Moers

Moje první setkání se Zamonií. byla mi doporučena paní knihovnicí jako titul, který si děti často půjčují. Pro svůj klid doufám, že jen ty starší alespoň 12 let. Četlo se mi to poměrně dobře, i když místy byl děj snad až příliš předvídatelný. A pasáže o mučení, poznávání smrti a pod. byly taky místy až moc barvité. Můj problém byl v tom, že než jsem se dokázala přepnout z roztomilého štěněte Wolpetingera na hrdého a urostlého bojovníka Ruma, uběhla asi půlka knížky. Ale do Zamonie se určitě ráda vrátím, jen co se v knihovně uvolní další díly :)

18.03.2016

Svět bez princůSvět bez princůSoman Chainani

Skvělá kniha, možná ještě o fous lepší, než ta první. Nutné potřebuju další díl :)

15.01.2016

Namasté babá aneb kapela v IndiiNamasté babá aneb kapela v IndiiMatěj Homola

Kapelu znám jen z doslechu, ale zaujalo mě téma. koupila jsem a nezklamalo. Velmi milé oddechové čtení. Místy jsem se smála nahlas :)

15.01.2016

Zkazky o šesteru cest osuduZkazky o šesteru cest osuduPchu Sung-Ling

Zajímavá a velmi dobře napsaná kniha. Příběhy se četly velmi dobře a na konci mi bylo líto, že nejsou další. Měly v sobě velké kouzlo.

13.01.2016

Skřetí spárSkřetí spárMichal Špaček

Dobře jsem se místy pobavila. Skřetí hit nemá chybu a vůbec pohled na Středozemi z pozice skřetů má něco do sebe. Fajn oddechovka, ke které se určitě vrátím. Jen bojovnice Elbereth (jinde tak vychvalované) se mi zrovna moc nelíbily, asi trochu přitažené za vlasy na můj vkus.

13.01.2016

Velký příběh VečerníčkuVelký příběh VečerníčkuMarie Kšajtová

Velmi pěkně zpracovaná kniha - pěkný průřez historie Večerníčku od nesmělých počátků až po současný stav. Informací je tak akorát - náhodného čtenáře neodradí a člověka s hlubším zájmem ponouknou k hledání dalších informací.

12.01.2016