NikyTaky NikyTaky komentáře u knih

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Velmi milé a pohodové čtení. Ideální oddechovka. Velmi de mi líbily ty dvě delší povídky. Zejména pak líbánky v Paříži tak hezky pohladily po duši. Doporučuji :)

14.11.2023 4 z 5

27 smrtí Tobyho Obeda 27 smrtí Tobyho Obeda Joanna Gierak-Onoszko

Knihu mi doporučila kamarádka, která mi říkala, že jsou v ní hrůzy, na které se člověk nedokáže připravit. A měla pravdu. Je to velmi silné a těžké téma. Na dlouhé tři týdny jsem se v knize zasekla na straně 105, protože toho utrpení na mě bylo přespříliš. Nicméně jsem chtěla vědět jak to celé dopadlo.
Říkám si, proč knihy jako právě tahle nejsou zařazeny do povinné literatury nebo alespoň do učebních osnov. Vždyť je hanba, že se o tom u nás nemluví. Všichni máme Kanadu spojenou s krásnou přírodou, javorovým sirupemc hokejem, ale co bylo předtim?
Nemůžu ani slovy popsat s vyjádřit, jak je lito co se dětem na internátních školách dělo, kde se v lidech bere taková touha ovládat a ubližovat druhým? Ještě když je jeden z nich jedním z Vás? Nakolik člověku musí ubližovat, aby zlomili jeho osobnost a on popřel vše co zná? Hodnoty, postoje, svoje kořeny..?
V knize se často používá termín kulturní genocida, já bych upustila od slova kulturní, jelikož to bylo systematické vyhlazování. Nikdy nikdo z aktérů nebyl potrestán, nikdo nenesel zodpovědnost. Církev střídavě popírala a omlouvala se (ovšem jen někteří zástupci), až loni v roce 2022 se dočkali omluvy. Trvalo to přes 50 let! Otázkou zůstává, myslí to církev vážně? Nebo je to pro ně pouze formalita a jaké si držhubné, aby už měli “klid a odškrtli si fajfku v seznamu? A stojí o to děti původních obyvatel, které do internátní školy byly umístěné?
Přála bych si, aby se kniha dostala k co nejvíce lidem, aby měli povědomí o tom, co se dělo a jak se s obětmi zacházelo. I po tolika letech, bychom předtím neměli zavírat oči.

12.11.2023 5 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Od debutového románu Lucie jsem měla zcela jiná očekávání. Lepší. Spoluautorka známého podcastu, která ma na kontě již 5 knih, byť mi snad prominete, že přepis rozhovorů a již známá fakta vražd přepsaná do knihy, není spisovatelský počin. Kdybych nevěděla, že knihu napsala ona, tak bych si myslela, že kniha spadá do kategorie young adult. Kniha je čtivá, je napsaná velmi jednoduše, až máte pocit, že máte puštěný jejich podcast a posloucháte to jako kulisu. Na to jakou má autorka “znalost v teto oblasti, tak mě ke konci zarazilo, jak si vyšetřovatel otevřeně povídá se svou “kamarádkou s výhodami o případu ( to v Bartolomějské říkali, že se děla?). Dále, že vrah nebude prozrazovat sve knowhow? A že Ted Bundy byl fešák a jak dopadl? Kdyby nebylo podcastu, tak by asi autorka nevěděla, co do knihy napsat. Stejně tak, jako její zážitky a prožitky, která vykládala v podcastu. Nevim, jestli by nebylo lepší se v knize trochu odosobnit. Jako pravidelný posluchač podcastu mám pocit, že mě Lucie navnadila na knihu, kterou jsem již četla. Úvod Zuzany v knize, abychom se dostali do děje byl za mě ok, nicméně je v knize spoustu postav, které se tam jen tak mihnou, my se dočítáme o jejich životě, byť stroze a zbytečně a vlastně postavy nejsou v podstatě důležité. Zajímavé je to až od 20 kapitoly, která má asi 140 stran? Proč? Rozuzlení je velmi rychlé, zhruba na posledních 30 stranách. Chyběla mi akce, napětí, bylo takové plytké. Nemastné neslané.
Myslim si, že nová Aghata Christie se zde nerodí. 2*/5

05.11.2023 2 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Musím říct, že než jsem knihu četla, šla jsem nejdřív sem do diskusí, a poté se mi do ní nechtělo. Nicméně se mi kniha (k mému překvapení) velmi libíla, oproti předchozímu paskvilu je to nebe a dudy. Nicméně je to typická Julie, více méně jste stále v kuchyni a vaříte nebo sedíte v kavárně. Místo obšírných popisů jídla a rádoby odborného výkladu ohledně vína/šampáňa se mohla zaměřit na okolní krajinu.
Jsou tam věci, co mě trochu udivovali, ale ve finále se to četlo dobře. “Detektivní zápletka na konci byla ok, aspoň něco jiného než v ostatních knihách :)

04.11.2023 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Zprvu jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, hlavní hrdinka se sama staví do role obžalované a rozjíždí se nám proces. V knize jsem občas tápala co je reálné a co je fiktivní. Záznam Kim Čŏk-U, který Nina pouštěla Ri Jŏ-Čŏng mě trochu zmátl. Nicméně by mě zajímalo, jak to s ní skončilo, jestli přežila? Jelikož to nevypadá, že by se odtamtud někdo dostal. Ke konci jsem z Ri Jŏ-Čŏng měla smíšené pocity. Propagandou vymytý mozek ji nedovoloval přijmout fakta, které ji byly předloženy v adaptačním centru, ba naopak je popírala s touhou předevšemi KLDR obhajovat. Nakonec se k informacim dostala a tíha uvědomění si vlastních činů, které v KLDR prováděla, ji dala tvrdou facku ze které se nevzpamatovala.
Obdivuju práci Niny a těším se na další počin

01.11.2023 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Neurazí, nenadchne. Čekala jsem trochu něco jiného a ne vystřílené vtipy ze sociálních sítí. 3*

29.10.2023 3 z 5

Následky lásky a sexu Následky lásky a sexu Robert Bryndza

Knihu jsem bohužel ani nedočetla do konce, jak mi to přišlo trapné div mi neslezly nehty na nohou samy dolu. Mluvit se mnou ve 44 někdo tímto stylem (zvlášť moje ex tchýně) tak ji asi vypíchnu obě oči. Svou cílovku si to určitě najde.

27.10.2023 odpad!

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Fuuha, myslela jsem si, že Pláž v Chorvatsku byla zdaleka to nejhorší co jsem četla, nicméně hrad ve Skotsku ji trumfnul. Víc trapně mi nikdy nebylo. Námět by byl dobry, ale nepotkalo se to. Myslim si, ze tam za 120 strankou to zacala byt snuzka pitimosti a mela se na to vykašlat. Nedalo se to cist.

25.10.2023 odpad!