nero 13 nero 13 komentáře u knih

Smrt mezi kapkami deště Smrt mezi kapkami deště David Návara

Čtvrtý díl Wavesburyho se vesměs celý odehrává v Británii, což je asi největší rozdíl oproti předchozím dílům kde jsme navštěvovali různé exotické destinace, i když pro velkou část Čechů je jistě exotická i divoká Skotská Vysočina kterou v této knize také navštívíme.
Pokud jde o dění, je to opět gejzír dobrodružných situací do kterých se Wavesbury a jeho rodina dostávají a ve Smrti mezi kapkami deště se v prvních třech příbězích dostává do popředí postava nevlastní dcery hraběte Wavesburyho lady Mary, mně osobně se líbila nejvíce část čtvrtá Londýnská, Oko za oko.
Slyšel jsem rozhovor autora že má v šuplíku připravený materiál až k Napoleonským válkám, tak se máme na co těšit.

22.11.2022 5 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

(SPOILER) Co musím na autorce ocenit, že rozhodně své knihy o Kate Shugakové nepíše podle jedné šablony, každý díl je jiný a originální. Začátek Mrazivého tání je šílený kvapík, Kate stíhá jedna pohroma za druhou a divím se že tento díl vůbec přežila, Dana Stabenow v doslovu přiznala že při psaní této knihy byla na Kate naštvaná a chtěla ji zabít, naštěstí se jí to nepovedlo a těším se na další pokračování.
Poučení z Mrazivého tání je, že v době tání opravdu není dobrý nápad na Aljašku jezdit.

10.11.2022 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

(SPOILER) Operace Bruneval má dvě linky, jedna popisuje výcvik jednotky výsadkářů, která se má zmocnit německého radaru na francouzském pobřeží, a posléze realizaci samotného bojového nasazení, ta se s mírnými úpravami opravdu stala. Druhá linka je čistě špionážní a pojednává o pátrání po německém agentovi, který se snaží předat zprávu o připravované akci německému abwehru, tato linka je vymyšlená a přidaná k příběhu protože by jinak z Operace Bruneval nevznikl válečný román, ale jenom novela o jedné válečné akci.
Už jsem četl válečný román s podobnou tématikou, Tucet špinavců a ten se mi líbil o něco víc, ale ani Operace Bruneval nebyla špatná a je vidět že si s ní pan Jiří Šulc dal práci a musel vyhledat hodně pramenů aby jí mohl napsat.

02.11.2022 4 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

Richenza nebo také Eliška Rejčka je asi spolu se svou protivnicí Eliškou Přemyslovnou literárně nejvíce zužitkovanou ženskou postavou našich dějin. Není se co divit obě žily v bouřlivém období které nastalo po vymření Přemyslovců, k nimž obě patřily, a obě se dění té doby aktivně účastnily.
Byl jsem zvědavý jak se tohoto tématu chopí Antonín Polách, neboť tuto dobu mám docela načtenou a jsem celkem spokojený, bylo znát že Polách byl při psaní hodně ovlivněn paní Ludmilou Vaňkovou ale to mi nevadilo protože tvorbu paní Vaňkové mám rád, váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami a musím dát čtyři, protože jsem ke konci knihy při vyprávění o Závišovi z Falkenštejna opět narazil na ten nesmysl že byl popraven naostřeným prknem, popravovalo se Plknem, což byl popravčí meč nebo sekera.

24.10.2022 4 z 5

Čína Čína Edward Rutherfurd (p)

(SPOILER) Dosud jsem od Edwarda Rutherfurda nic nečetl, takže jsem nevěděl do čeho jdu, ale nalákalo mně vysoké hodnocení jeho ostatních knih a pokud jsou všechny jako Čína tak to chápu.
Čína je monumentální freska historie Čínského císařství 19. století, zhruba od opiových válek a vzniku Honkongu až po Boxerské povstání, o těchto událostech už jsem něco málo věděl, ale neměl jsem například ponětí o povstání tchaj-pchingů, které trvalo přes dvacet let a zahynulo v něm 20 až 30 milionů lidí, což je po obou světových válkách nejkrvavější konflikt, nebo o prolomení hráze v Huayuankou na Žluté řece a následné přílivové vlně která smetla vesnice a města pod hrází a zahynulo zde asi 900 000. osob.
Zajímavý byl popis života v Zakázaném městě prostřednictvím eunucha s netradičním jménem Nalakovaný nehet který se stal důvěrníkem císařovny Cixi která byla faktickou vládkyní Číny celé půlstoletí.
Čínská civilizace vznikla ve stejnou dobu jako Egyptská a na rozdíl od ní přežila do dnes a je jen otázka času kdy se stane světovým hegemonem, protože co jsem si odnesl z této knihy je to že Číňani mají čas a trpělivost a oni si počkají až příjde jejich čas.

18.10.2022 5 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Mně se to líbilo, v dnešní čím dál korektnější době, je osvěžující si přečíst knihu, kde se chlap chová jako chlap, a když se to někomu nelíbí, tak ho v klidu pošle do prdele. František Niedl si naštěstí jede svoji linii a všechny jeho hlavní postavy jsou hrdinové ani ne tak bez hany, ale hlavně bez bázně. Ještě bych chtěl nějaké pokračování příběhů s Pavlem Venclem, tam ta série je také dost neukončená, stejně jako zde s Michalem Dabertem.

16.10.2022 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Mám tatéra v rodině a tak jsem v knihkupectví neodolal a Tatérku si koupil, na to že je to autorčina prvotina to není špatný, docela dobře to vystihuje slogan na obálce, thriller který se vám zaryje pod kůži, je to dvousmyslně trefný, akorát se mi moc nezdála závěrečná scéna, byla taková až moc filmová, vím že angličtí Bobíci nemají střelné zbraně, ale myslel jsem že detektivové hlavně ti kteří vyšetřují vraždy nějaké mají, to jsem si v té scéně říkal, proč do prčic nevytáhne bouchačku.
No nic jedny vánoce jsou vyřešený.

10.10.2022 4 z 5

Když krev promluví Když krev promluví Dana Stabenow

Kate Shugaková mně fakt baví, líbí se mi že každý díl je o něčem jiném, jednou jsme na rybářské lodi, po druhé na ropném vrtu, pak sní zase sbíráme houby. Šestý díl začíná ulovením Losa a jeho rozbouráním, to jsem si dovedl živě představit, protože jsem párkrát pomáhal bourat prase a vím co je to zamakačku, tímto zdravím všechny vegany a vegetariány.
I když je tato série prezentována jako detektivní, tak mně to baví hlavně jako vyprávění o životě na tvrdém, ale nádherném Aljašském severu, kde krimi případy jsou takový bonus navíc. Jo a jsem rád že se Obluda mohla v tomto díle pořádně vyřádit.

28.09.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Už jsem od Olivera Pötzsche četl první díl série Katovy dcery a ten mně tak nechytnul, možná jsem v té době na Katovu dceru nebyl dobře naladěn, ale Hrobník mě chytnul hned od začátku, mělo to výbornou trochu morbidní atmosféru a zajímavý popis policie a vyšetřování na konci 19. století v hlavním městě Habsburského mocnářství, je to doba prvních aut, fotoaparátů, telefonů a jiných vynálezů, které tehdejším detektivům mohly při práci pomoct, ale ji i znesnadnit.
Jak jsem se díval, tak v německy mluvících zemích už vyšel druhý díl Hrobník a Dívka, tak až vyjde u nás tak si ho určitě koupím a možná dám druhou šanci i Katově dceři.

20.09.2022 5 z 5

Inkové – Sluneční princezna Inkové – Sluneční princezna Antoine B. Daniel

(SPOILER) První díl trilogie o tom jak padla Incká říše nebyl špatný, ale musím to porovnat se sérií Bůh války od Grahama Hancocka která má podobné téma a to zánik říše Aztéků a tam byla kvalita i přes lehkou fantasy vložku o řád vyšší. Také postava conquistadora Hernána Cortése mi přišla o dost charismativnější než jak je zde vylíčen Francisko Pizarro.
Sluneční princezna končí zajetím Inckého vládce Atahualpy, který právě vyhrál bratrovražednou válku o nástupnictví na trůn nad svým bratrem Huascarem a je zrádně zajmut Španěly na náměstí ve městě Cajamarca, tady Pizarro kopíroval Cortése který se stejně zmocnil Aztéckého panovníka Moctezumy II. a teprve teď může být zahájeno to pravé dobývání Incké říše, které by čtenářům měly popsat další dva díly.

17.09.2022 4 z 5

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Nekorektní fantasy ze Souzených zemí pokračuje s novou postavou v hlavní roli, Šakala nahradila Nádherná a styl vyprávění se trochu změnil, což mně vůbec nevadilo, protože by bylo divné kdyby vykreslení mužské a ženské postavy vycházelo stejně, naopak musím Jonathana Frenche pochválit že nepopisuje jednotlivé postavy sterilně stejně.
Ze samotného příběhu mne asi nejvíc bavila část odehrávající se v jámě cti, kde zápasí Kaňour s Kyklopem. Teď jenom doufám že závěrečný díl trilogie Svobodní bastardi vyjde co nejdříve.

11.09.2022 5 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Paní Horáková píše své detektivky ze současnosti podle jednoho mustru, mladá dívka nebo žena se plete do vyšetřování vyšetřovateli který je buď její přítel nebo příbuzný, protože ona to přece vyřeší lépe, a mužská postava v těchto detektivkách z toho většinou vychází jako pěknej ňouma, myslím že by autorka měla změnit modus operandi svých kriminálek, protože jinak je to čtivě napsaný, ale chtělo by to nějakou změnu.

17.08.2022 4 z 5

Indiánské Vánoce Indiánské Vánoce David Návara

(SPOILER) Třetí díl Wavesburyho je rozdělen na čtyři části a první tři se odehrávají jak už napovídá název na severoamerickém kontinentu, autor zasadil děj do sedmileté války, která byla vlastně takovou první světovou válkou, paradoxně i když v severní Americe vyhráli Britové nad Francouzi a ti zde přišli o svá zámořská území, tak Britové o něco později ztratily své kolonie také, z nich vznikly Spojené Státy Americké, a udrželi se vlastně na bývalých Francouzských územích, dnešní Kanadě.
Čtvrtý příběh nás zavede do Francouzského království, do oblasti Gévaudan, kde v té době řádila legendární Gévaudanská bestie, která měla na svědomí smrt více než stovky lidí, do dnes se neví co byla bestie zač, zda nějaký obří vlk, nebo nějaké jiné zvíře které uteklo místnímu šlechtici ze zvěřince, nebo dokonce sadistický vrah maskující se za zvíře.
I třetí díl je nesmírně čtivý, jenom bych nechtěl být na místě Wavesburyho manželky, má až neskutečnou smůlu na únosy.

10.08.2022 5 z 5

Poručík Hornblower Poručík Hornblower Cecil Louis Troughton Smith

(SPOILER) Další osudy Horatia Hornblowera, nás zavedou na loď H.M.S Renown, které velí šílený kapitán Sawyer. V té době byl kapitán lodi neomezeným pánem, a jakýkoliv nesouhlas s ním se mohl považovat za vzpouru, kde se mohlo trestat i smrtí, proto si asi umíme představit jaké bylo sloužit pod někým takovým, naštěstí vyšší moc a nebo možná někdo konkrétní kapitána odstranil a posádka si mohla oddechnout.
V druhé části posádka H.M.S Renown dobyla Španělskou pevnost na ostrově Hispaniola, na jehož západní části, v dnešním Haiti zrovna zuřilo povstání černých otroků proti svým Francouzským pánům, i když už je to více než 200. let co se osvobodily, tak tam násilí probíhá stále, zrovna jsem četl že jenom mezi 8. až 12. červencem bylo ve válce místních gangů zabito přes 230. lidí.
V další části bylo vyhlášeno příměří mezi Francií a Británií a Horatiovi nebylo potvrzeno dočasné povýšení, naštěstí pro něj Napoleon mír rychle porušil, Horatio Hornblower byl z poručíka povýšen na komandéra, a čtenáři si musí počkat na další díl.

20.07.2022 5 z 5

Římská čest Římská čest Simon Scarrow

(SPOILER) Dvacátý díl série nás zavede zpátky do Británie, kde Macro místo toho aby si užíval zaslouženého důchodu v hostinci, který vlastní se svou matkou, musí čelit vyděračským bandám, jejichž brutalita se vyrovná všem nepřátelům Říma kterým Macro musel čelit jako legionář.
V druhé části knihy se do děje zapojí i Cato a Boudicca se svým manželem Prasutagem, a vypadá to, že jak jsem si v komentáři k 18. dílu dovolil předvídat že by celá série mohla vyvrcholit slavným povstáním Boudicci, při kterém se jí skoro podařilo vyhnat všechny Římany z Británie zpátky na pevninu, tak jsem se asi trefil.

19.07.2022 5 z 5

Špicl Páně 955 Špicl Páně 955 Patrick Zandl

(SPOILER) Považuji Boleslava I. za zakladatele Českého státu, a proto jsem šáhl i po této knize, jejíž děj se odehrává v období jeho vlády, bohužel to byl velký omyl, protože za prvé to o Boleslavovi ani moc nebylo, hlavní postava byl nějaký smyšlený Martin z Wartberka, údajně druhý muž knížectví, a za druhé to vlastně ani nemělo pořádný děj, bylo to celý dost zmatený. Martin z Wartberka vykládá nějakému umírajícímu sasovi, jak byl u Vokáče se Sámem a bojoval proti Dagobertovi, tím asi autor myslel bitvu u Wogastisburgu, která proběhla v roce 631. a to mu vypráví v roce 950. Další nesmysl je poprava tupým prknem, žádným prknem se nikdy nepopravovalo, popravovalo se Plknem, což byl popravčí meč, někdy se uvádí i popravčí sekera.
Autor se pokusil o Historický román a vyšla z toho sci-fi parodie.

09.07.2022 1 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Tak je dobojováno, ale ještě se s tímto alternativním světem nemusíme rozloučit, protože má vyjít kniha Hrdinové českých zemí, což bude antologie povídek deseti autorů, zasazených do světa po Velké Bouři, samozřejmě včetně Jana Kotouče.
To vše jsem zjistil na autorově facebooku, a nešlo si nevšimnout jeho velké podpory Ukrajině, až jsem si říkal jestli tím nekompenzuje to, že je ve svém stvořeném světě nechal vystřelit do nějaké jiné dimenze.

03.07.2022 5 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Informace z této knihy jsou tedy síla, nikdy jsem si nedělal o politice žádný iluze a pan Karel Tichý mi bohužel potvrdil že je to ještě horší než jsem si myslel. On a jeho tým pracoval na těch nejhorších mafiánech z přelomu tisíciletí, Mrázkovi a Krejčířovi a jejich kumpánech, a musím bohužel konstatovat že ti kumpáni nebyli jenom zločinci, ale hlavně politici, soudci, státní zástupci, advokáti a jiní policisté.
S ohledem na dnešní kauzu Dozimetr mají tehdejší události přesah do dnešní doby, a jsou v ní určitě namočeni i politici jiných stran než jenom od Starostů, budu citovat pana Tichého - Gross, Langer, Kubice, Chovanec, Hamáček .... najdi pět rozdílů.
Také mně zaujala postava advokáta mafiánů Tomáše Sokola, podle zdejších informací to vypadá že nebyl jenom jejich advokát, minimálně měl dostat z vytunelovaného Čepra desetimístnou částku, což asi není standartní advokátní palmáre.

28.06.2022 5 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Naši tři hrdinové se po čase sejdou v horním městě Kremnici v Horních Uhrách a zůčastní se vyšetřování krádeže razidel a později i dukátů v místní mincovně, do které jsou zapleteni nejvyšší Kremničtí úředníci. Jako vždy to má takovou tu správnou Červenákovskou atmosféru a už jsem zvědavý na další díl, který by se měl odehrávat v Košicích a okolí.
Je vidět že když se někdo dostane k moci tak se chová napříč dějinami stále stejně, občas to jenom ještě vylepší, tak zatímco Kremničtí mocipáni si kořist cpali do nenasytných rypáků, tak dnes k tomu naši novodobí Pražští konšelé přidali i otvor na druhé straně od toho rypáku.

21.06.2022 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Pana Františka Niedla považuji za takového českého Bernarda Cornwella, protože právě u těchto dvou autorů se mi stává, že při četbě přestanu vnímat realitu a čtu knihu tak dlouho dokud ji nezavřu na závěrečné stránce.
Pokud jde o obsah, tak Ondřej z Rohatce musí překonat ještě mnohá protivenství než bude hrad Jenčov definitivně jeho a podle závěru se můžeme těšit že příští děj se přesune i mimo České království, doufám že by se tam mohl Ondřej někde potkat s Wolframem z Olšové, rád bych věděl jak to s ním dopadlo.

17.06.2022 5 z 5