NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Perunova krev je Kotletove menej známe dielo, ale kvalitou nezaostáva. Namiesto mimozemských návštevníkov a upírov, tu skôr nájdeme starobylých slovanských bohov, vlkodlakov a čarodejov. Samozrejme akcia a humor nechýba ako je to aj pri ostatných knihách autora.

10.12.2022 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

„Kdyby tě něco přepadlo, tým ostrým bodej tak dlouho, dokud se to nepřestane hýbat. A klidně i chvíli po tom.“
„Ja vím, jak zacházet s dýkou!“
„Vážně? Kolik chlapů už jsi bodnul?“
„Jednoho.“
„Koho?“
„Ehm.... Sebe. Ale i to se počíta!“

Konečne som sa dostal k rozsiahlejšiemu dielu od Michaeli Merglovej. Zatial som mal česť len s poviedkami, kde som bol maximálne spokojný. Píseň oceli potvrdili spisovatelské kvality a naplnili moje očakávania.

Príbeh je o Cuchenanovi. Je to bývali otrok a nešťastnou náhodou sa dostáva do stretu s drakom. Nemá bojové skúsenosti, keďže slúžil ako kováčov pomocník, ale nachádza čarovný meč, s ktorým dokáže zdolať najlepšieho bojovníka len on. Čo sa týka záhady okolo meča, moc sa nedozvedáme, pravdepodobne v ďaľšiom diele.

Cuchenanov spoločník a bard Minangar je trošku z iného cesta. Zatial čo Cuchenan je pravý rytier v zbroji, ktorý má plno dobrých cností a dobrého správania, tak Minangar je sukničkár, ktorý si nenechá uniknúť žiadnu príležitosť, aby strávil noc v ženskej spoločnosti. Ale je to samozrejme muž na správnom mieste a keď nejde zrovna o boj naživot a nasmrť, dokáže byť tento sukničkár skvelý pomocník a hlavne priateľ.

Doporučujem a som zvedavý na pokračovanie.

21.01.2022 5 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

"Oči ju nevidia, ani ju nepočuť,
je celkom bez vône a nemá ani chuť.
Márne ju chytiť chceš a zovrieť do dlaní,
a predsa jestvuje aj medzi hviezdami.
Do izby nalezie, zaplní všetky skrýše,
je ako atrament, len sa ňou nepíše."

Hobbita som prvý krát prečítal už za čias mýtov a legiend, ale vždy sa k pánovi Tolkienovi rád vraciam. Príbeh Bilba je jeden z najlepších príbehov Stredozeme. Kniha sa mi samozrejme páči viac ako film, ale to je asi u väčšiny samozrejmosť. Autorovi sa podarila hlavne pasáž s Glumom a Bilbom, kde si navzájom kladú neľahké hádanky.

24.04.2019 5 z 5

Fico: Posadnutý mocou Fico: Posadnutý mocou Peter Bárdy

Je to tretia kniha o Ficovi, ktorá sa ku mne dostala. Osobne by som si ju nekúpil, pretože veľa vecí sa povedalo už vo Vagovičových knihách Vlastnou hlavou. Dostal som ju ako dar, a keďže Róbert Fico znova vyhral voľby, trebalo si pripomenúť jeho činy v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Kniha doslova opisuje politický život Fica. Jeho začiatočné pôsobenie až po jeho páde ako premiéra za čias vraždy Kuciaka. Keď si pozerám momentálnu politickú situáciu na SR, nemožno si povšimnúť, že na kauzách bude určite niečo pravdy. Róbert Fico sa znovu pokúša zrušiť druhý pilier a čo je do oči bijúca drzosť, tak zrušiť špeciálnu prokuratúru a znížiť tresty za korupciu. Myslím si, že viac netreba dodávať. Kto čítal knihu a sleduje politiku, určite si vie dať 2+2 dokopy.

12.12.2023 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

"Nikdo neocení nesmrtelnost a věčné mládí jako muž, jenž už vidí na druhý břeh a každý den cítí jeho přibližující se přítomnost"

Je to len slabý odvar Hustého nárezu. Príbeh je viac vážny a humor ide bokom. Príbeh sa odohráva dávno pred Stalingradom a ešte dávnejšie pred celou trilógiou. Vystupuje tu starý známy Gerhard, no že by sme sa dozvedelí niečo viac o tejto postave, to zďaleka nie. Určite by som to neodporúčal ako prvotinu autora.

05.11.2023 4 z 5

Pôvod totalitarizmu I-III Pôvod totalitarizmu I-III Hannah Arendt

"Podstatou veci je, že Hitler i Stalin sľubovali stabilitu, aby tým prekryli svoj skutočný zámer vytvoriť stav trvalej nedtability."

Od Hannah Arendt je to už druhá kniha, ktorú som prečítal a ani Pôvod totalitarizmu nesklamal. Názov je trochu nepresný, pretože sa v knihe nevenuje len totalitarizmu, ale aj antisemitizmu a imperaliazmu. Kniha sa venuje politickej situácii pred 1.sv vojnou, počas oboch vojen a medzi vojnovom období.

Antismitizme sa autorka venuje židom, ich pôsobenie v politickej a ekonomickej sfére Je to zamerané hlavne na bohaté židovské obyvateľstvo. Aby človek pochopil situáciu proti židom, ktorá nastala počas 2. sv. vojne, by si mal prečítať túto časť knihy. Sama autorka je židovka, a v knihe tvrdila, že za všetko si môžu židia sami. V tejto dobe by pravdepodobne táto kniha nevznikla. Židia financovali vojny ešte pred 1.sv. vojnou a preto mali vždy nad sebou nejakú vplyvnú osobnosť, ktorá ich chránila, no po 1. sv. vojne sa všetko pre židov mení.

Imperializmus sa venuje hlavne kolonizačným mocnostiam ako Anglicko a Francúzsko. Tu sa vysvetluje politika imperialistických štátov. Neskutočné ako sa Anglicko chovalo k svojim kolóniam a hlavne jeho agresívne správanie v Indii a Egypte. Celá politická sféra Veľkej Británie a Francúzska bola prehnita. Tu sa ukazuje trochu iná tvár krajin, ktoré sú v tejto dobe vzorom liberalizmu.

Totalitarizmus sa venuje hlavne Hitlerovi a Stalinovi, možno trochu Taliansku, ale Mussolini viedol trochu inú politiku. Hitler i Stalin hrali politiku chaosu. Klamali svojich ľudí a držalo svoje obyvateľstvo v neustálom strachu. Hitler mal svoje koncetračné tábory a Stalin svoje gulagy. Tieto priestory najprv fungovali ako väzenie pre svojich politických oponentov.

18.12.2022 4 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Rusko - je jednoznačne veľmoc, ale Tim Marshall objasňuje, že  Matka Rus je čoraz viac v nebezpečenstve, aspoň čo sa týka jeho vplyvu na Európske štáty. Už mi je jasné,  prečo chcel Stalin Poľsko a to je aby ovládol Severoeurópsku nížinu, ktorá bola dôležitá pri útokoch na Rusko, či za čias Napoleona, alebo Hitlera. Autor objasňuje aj problematiku Ukrajiny, kde pri vstupe Ukrajiny do EU, očakáva Putin hrozbu od NATO. Krásne logicky vysvetlený boj o Krym, alebo boje v Gruzínsku. A čo bola pre mňa novinka tak vplyv Ruska na Moldavsko.

Čína - najväčšou silou Číny je jej hospodársky rast a ako autor vystihol, jednou z možností, ako zastaviť vplyv Číny na svete, je ďaľšia hospodárska kríza. Najväčším strašiakom tejto veľmoci je India, preto sa neustále Čína snažila obsadiť a udržať Tibetskú oblasť. Severne od Tibetu si tento štát pomocu armády udržuje oblasť Sin - ťiang, cez ktorú vedie dôležitá obchodná cesta, ale hlavne kvôli bezpečnosti proti útokom islamských štátov. Na vývhode sa Čína snaží získať pod nadvládu Juhočínske more a pri obrovskom ekonomickom raste sa jej to krok po kroku darí. Začína vznikať nová námorná veľmoc. Zaujímavá je časť s Taiwanom, ktorá neustále odoláva Čínskej republike a hľadá pomoc u Američanoch.

Spojené štáty - superveľmoc, ktorá možno má v histórii viac šťastia ako rozumu, či je to naopak? Keby Francúzi nepredali takmer zadarmo Louisianu, alebo keby sa španieli nestiahli a pomohli Mexičanom vo vojne proti USA dejiny sa mohli písať inak. Ďaľší faktor, ktorý pomohol amerike k absolútnej moci, je 2. svetová vojna. Každá veľmoc bola zasiahnutá vojnou, avšak amerike urobili menšiu jazvu na Hawai Japonci. Marshall opisuje ako sa USA po vojne dostala k moci a začala diktovať svetu ako budú fungovať. Jediným strašiakom Ameriky je Čína. Tu autor vysvetluje, prečo sa Amerika snaží znížiť vplyv Číny v Juhočínskom mori a predpovedá, že najbližšie storočie sa práve tam budú písať dejiny ľudstva. Uvádza aj dôvody, prečo amerika stráca záujem o Blízky východ.

Západná Európa - tu sa utor zaoberá hlavne Európskou úniou. Prečo vznikla, aký by to malo dopad keby sa rozpadla a hlavne sa venuje najslabším článkam tejto jednoty. Jedným z ních je samotné Grécko, ktoré ukázalo svoju tvár hlavne počas ekonomickej krízy v roku 2008. Nemecko je samozrejme velitelom tohto spolku a pravdupovediac neviem si ani nikoho iného predstaviť, kto by mohol toľko rokov udržiavať EU po kope a zabraňovať tak ďaľším vojenským konfliktom. Páči sa mi ako sa k tomu postavili Francúzi, ktorý síce ťahajú za kratší koniec, ale pre udržanie mieru sú ochotný to tolerovať. Osobnou kapitolou sú Briti, ktorý sa snažia udržať svoj svetový vplyv, no bohužial sa im to nedarí a ešte ako takú kontrolu majú nad morským úsekom GIUK.

Afrika - chudobný kontinet s neuveritelným nerastným bohastvom. Problém v Afrike začal už za čias kolonizácie Európov, kde  Španieli, Francúzi, Briti a mnohé ďaľšie krajiny, začali v obrovskej miere drancovať tieto krajiny. Pasáž o Konžskej demokratickej republike ma doslova šokovala. Vládnuca anarchia, ktorá okráda svojich občanov a obrovské mocnosti ako Čína, alebo Amerika s tým nerobia absolútne nič, len podporujú ťažbu vzácnych surovin, aby sa im dostala čo najväčšia časť koláča.

Blízky východ -  hotová časovaná bomba. Každý bojuje proti každému. Dokonca ani samostatné štáty nie su jednotné. V každej krajine bojuje nejaká frakcia o moc a presadzujú svoje práva bez ohľadu na menšiny. Najlepšia časť tejto knihy.

India a Pakistan - slabší odvar Blízkeho východu. Neustále konflikty medzi tímito dvoma krajinami sú už od nepamäti. Navyše Pakistán hral dvojtu hru, kde schovával známeho vodcu al-Kaídy a pritom žiadal neustálu pomoc od Američanov proti Indii. Zaujímavé zhrnutie tejto oblasti, hlavne vzrastajúcej Indie, ktorá sa chce stať konkurentom Číny a zabrániť jej v ekonomickom raste.

Kórea a Japonsko - problémy Severnej a Južnej Kórei netreba asi opisovať. Severnú podporuje Čína a Južnú zase Amerika a Japonsko. Japonci a Južná Kórea nemajú dobré vzťahy, ale sú ochotné spolupracovať proti komunistickej hrozbe zo severu.

Latinská Amerika - opisujú sa tú hlavne problémy s chudobou. Čína sa tu snaží, ako i na celom svetr, vytvoriť určitý vplyv. Dôkazom je hlavne vznik nového prieplavu v štáte Nikaragua. Tento projekt má konkurovať Panamskému prieplavu, ktorý má nastarosti Panamská vláda s USA. Ďaľším veľkým problémom tejto oblasti je medzi Veľkou Britániou a Argentínou. Zámienkou sú ostrovy Falklandy.

Arktída - o túto oblasť je veľký boj, ktorý zatial vyhrávajú Rusi. Veľké zásoby zlata, ropy, plynu, kde globálne oteplovanie ide bokom.

05.11.2020 5 z 5

Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti * antologie

Nebudem klamať. Strašne som sa tešil na návrat do sveta Koscov, no poviedky už zďaleka neboli také dobré ako triliógia. Obsah je pestrý, ktorý nám objasňujú niektoré údalosti z pred, počas a po knižnej sérii. Pre fanúšikov povinné čítanie, ale kvalitou moc neuchváti.

Impozantná (4*)
Je to poviedka o našej starej známej Marii Curierovej. Sú to jej mladé časy, keď bola zamilovaná do Faradaja a vykonala čin, ktorý sa zapísal, ako jej najlepší. Od tej chvíle ju ostatný kosci brali na vedomie.

Nikdy sa nezahrávaj so zvieratmi (5*)
Koniec mi trochu vadil, ale celkový príbeh vynikajúci. Tentokrát sa dej odohráva počas vyčíňania kosca Lucifera, aj keď v tejto poviedke vystupuje okrajovo. Hlavnou postavou je kosec Fields. Tento kosec skosí pár, ktorý vlastní nadaného a nádherného psa. Pes je nesmierne inteligentný a chce pomstit smrť svojich pánov.

Smrť mnohých farieb (3*)
Tento krát tu vystupuje kosec Truthová. Je to mladý kosec, ktorý vstúpi do mestečka počas Halloweenu, aby presvedčila obyvateľov, že kosci existujú. Truthová je mladý kosec a jej úlohou je kosiť ľudí, ktorí šíria lži, ako je rodina Robinsonová. Tento príbeh rozpráva Nimbus.

Podivínska ulica (3*)
Príbeh kde nehrá rolu žiaden kosec. Svet tvoria hlavne 3 skupiny, kosci, podivíni a tónisti. Už v názve je, že sa príbeh bude točiť okolo podivínov, ktorí sa vzopreli spoločnosti a odmietli počúvať Nimbus.

Marťanská minúta (3*)
Je to príbeh o Robertovi Goddardovi, ako sa stal koscom. Je to hlavne o jeho živote na Marse, kde vytvárali kolóniu, no na príkaz Xenokratesa sa má tento pokus stať neprijatelným.

Smrtelné plátno (3*)
Príbeh učiteľky výtvarného umenia, ktorá žila na rozhraní smrtelnosti a nesmrtelnosti. Je to obdobie kde ľudstvo zavŕšilo oživovaciu metódu a kosci sú v úrade len niečo cez 30 rokov.

Cirovia (4*)
Cirovia sú umelé inteligencie, ktoré boli poslané do vesmíru s ľudskou posádkou, aby osídlili ďaleké planéty. Sú Nimbusove výtvory. Príbeh odohravajúci sa po udalostiach 3. knihy.

Anastáziin tieň (2*)
Príbeh brata Anastázie, ktorý sa po smrti svojej sestry má stať koscom. Odohráva sa to po pádu vodného mesta. Bohužial najslabšia poviedka.

Vytrvalosť spomienky (2*)
Čím viac čítam, tým je to horšie a horšie. Pre mňa osobne nezáživný príbeh dvoch koscov, ktorí sa medzi sebou hašterili.

Romantika a smrť (4*)
Marni zisťuje, aké ťažké je mať v rodine urodzeného koscu. Je to jej teta u ktorej žije a kosec Boudica je na jej spoločnosť závislá. Problém nastáva, keď túto idylku naruší neznámi muž, ktorý sa do Marni zamiluje.

Spať, azda snívať(5*)
Tak toto ma bavilo. Trochu iná atmosféra, prostredie Antarktídy a hlavne celkom dobrý nápad so snami. Je to niečo ako Ready player one.

Tmavý záves sa odhrnie (3*)
Poviedka o pristáti na novej planéte. Mininálne jednej lodi sa to podarilo. Príbeh je o komunikácii prežitej osoby s Cirom.

15.09.2023 3 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

"Keď niekto nie je spokojný s tím čo má, tak pravdepodobne nebude spokojný ani s tím, čo nemá."

Tak záverečný diel odhaľuje príbehy nových postáv ako je princezná Skara a bojovník Raith. Raitha som si v tejto knihe obľúbil najviac. Prešiel obrovskou zmenou, počas čítania, a taktiež asi najviac stratil. Pochváliť treba aj záporáka Jasného Jillinga. Autor sa s ním vyhral, škoda len jeho rýchleho konca.

Abercrombieho Moře střepů je trochu iné ako príbehy Prvého zákona. Väčšina postáv si neprezlieka kabát, v dôsledku toho je to menej chaotické, napriek tomu Půl války sa asi najviac podobá príbehom Prvého zákona. Otec Jarvi mi trochu pripomínal Gloktu. Nepáčil sa mi záver. Preto som dal aj nižšie hodnotenie. Nepáčil sa mi osud Raitha, osud otca Jarviho a dokonca aj Trnka, mocná bojovníčka, bola celý čas v úzadí. Ja viem, že sa to niekedy nevyvynie ako si to čitateľ predstavuje, u Abercrobieho to platí dokonca 2x, ale táto séria by si zaslúžila iný koniec. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi severskú mytológiu, boj a kopu krvi.

18.03.2023 3 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Bol som milo prekvapený. Veľa hororov nečítam a len vďaka časopisu Pevnosť som sa k tejto knihe dostal. Sofia mi najprv liezla na nervy, ale časom si získala moje sympatie. Príbeh spestrili aj obrázky novín. Celková atmosféra bola napínavá, nápad s temnou mágiou bol bombastický a aj spojitosť zrkadla a zlej bytosti nesklamal. Určite si nájdem čas na ďaľšiu tvorbu Nelly Černohorskej.

26.10.2022 5 z 5

Oceán na konci ulice Oceán na konci ulice Neil Gaiman

Výborné prepojenie dvoch svetov. Reálneho sveta a detského fantasy sveta. Detského fantasy sveta, kde sa chlapcove nočné mory stávajú skutočnosťou a útechu hľadá  u rodiny
Hempstockovcov. Hlavnou oporou je 11 ročné dievča Lettie, ktorá ma na záhrade tajomné jazierko nazývané Oceán.

Od Gaimana mám už niečo prečítané, a tento príbeh patrí medzi tie lepšie. Jednoduché, krásne a hlavne dokonalé čítanie. U Gaimana sa človek málo kedy popáli. Teším sa na ďaľšiu jeho tvorbu.

26.10.2020 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Tak Sudetenland prečítaný a musím povedať, že ma príbech moc nenadchol. Autor vie písať detektívky, Kosek je dôkazom, aj keď vo fantasy svete. Najprv ma naštval koniec, pripadalo mi to nedotiahnuté. O Sudete som vedel len veľmi málo a nápad nebol zlý, preto som sa na knihu tešil. Príbehy od Kotletu sa mi páčia viac. Vždy na ne siaham, keď chcem čítať niečo jednoduché s kopov humoru.

19.12.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

"Život orka, to je síla, násilie a nakoniec náhla smrť v boji, ale nech sa prepadnem do pekla, ak takto dopadne aj ona."

Úžasné čítanie. Je neskutočné ako sa vo fantasy svete dá zakomponovať tak obyčajná vec, ako je prevádzka kaviarne. Kniha má krásnu obálku, ktorá mi hneď padla do oka a príbeh ktorý táto obálka skrýva je neskutočný, plný priateľstva, lásky, podnikania, mágie a aj toho šťastia. Najviac som si obľúbil tajomného gnóma, ktorý hrával šachy a výnimočného kuchára krysáka. Teším sa na pokračovanie.

29.10.2023 5 z 5

Maják na konci světa Maják na konci světa Jules Verne

"A hned za ní dole na brěhu ze tmy proskočilo světlo a jeho odlesk se houpal na rozbrázděné vodní hladině, kterou po sobě zanechala loď. A Santa Fe, vzdalující se do tmavého moře, vzadu ještě ozářená jakoby s sebou vezla několik z oněch bezpočetných paprsků, které do noci znovu promítal maják na konci světa..."

Znova skvelý príbeh od Verneho, tento avšak kratší a dielo ktoré bolo vydané až po autorovej smrti. Ani tu nechýbajú tipické Verneho črty. Dobro vždy víťazi nad zlom a postavy si držia svoje postavenie v príbehu, pričom čitateľ od začiatku tuší, kto na akej strane stojí a nehrozí, že by postavy menili svoje postacenie.

Verne očividne precestoval celý svet a v tomto diele sa znovu vraciame do Južnej Ameriky, konkrétne do Ohňovej zeme, kde má byť postavený argentínskou vládou maják, aby zvýšila bezpečnosť lodí. No maják stojí na ostrove lúpežníkov, kde si schovávali svoju korisť. Tu vzniká konflikt, pretože bande nevyhovuje maják a potrebujú sa zo svojou korisťou dostať čo najrýchlejšie preč. Príbeh je priamy a ničím obvzlášť neprekvapí, ale fanúšikovia Verneho by si ho mali prečítať.

15.02.2022 3 z 5

Povídky Povídky Jiří Kulhánek

Už je to nejaký čas, čo som čítal Kulhánkové poviedky a z tejto dvojce mi viac sadla Ako zabiť svojho prvého policajta. Je to škoda, že sa tento autor odmlčal. Kotleta a Kulhánek sú podľa mňa jedny z najlepších autorov českej brakovej literatúry. Môžme len dúfať, že autor ešte niečo napíše.

19.11.2023 4 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Nezvratný osud (4*)
Peter Heteša ostáva verný svojmu kyberpunku a Baltimoru. Poviedka sa odohráva v tomto prostredí. Majitel nevestinca, ktorý figuruje vo viacerých nelegálnych obchodoch má problém, keďže mu umelá inteligencia predpovedala smrť.

Neffi (4*)
Nemám prečítanú sériu Propast času, ale vďaka tejto poviedke sa k tomu určite dostanem. Nápad s cestovaním v čase a virtuálneho sveta.

Nemůže pršet věčně (3*)
Temná detektívka. Nič zvláštneho. Detektív, kráska v problémoch a vrah. Všetko nakoniec dobre končí. Akurát príbeh tvoria magické VHSky, ktoré diktujú príbeh.

Slizka (4*)
Celkom dobré. Konečne niečo vo vesmíre. Zo začiatku som sa trochu strácal, ale nakoniec som bol spokojný. Vesmírny hmyz dokáže znepríjemniť život, hlavne v tomto príbehu.

Jmenoval sa Moše(4*)
Ak máte radi prostredie 2. svetovej vojny, tak je to niečo pre vás. Dokonca je to doplnok knihy Prokletí pro všechny. Dozvedáme sa tu niečo viac o maňáskovi.

Krvavý (3*)
Zaujimavé téma. Elfovia, trpaslíci, orkovia a ľudia. Čisto krvné fantasy s neobvyklím námetom. Ani sám Krvavý ork netušil, že sa ocitne v ženskom pohlavnon orgáne.

Xenofil(5*)
Tak toto bolo dobré a asi najviac vystihuje tému knihy. Chlap, ktorý je závisli na mimozemskom sexu. Krátke, ale výborné.

Holky z bombardéru (4*)
Za mňa milé prekvapenie. Komiks jednoduchý. Ono sa na tak málo stranách ani nedá moc pracovať.

Druhá jakost (3*)
Slabšia poviedka. Ženy, ktoré lovia mimozemských tvorov a neboja sa použiť aj ľudské obete.

Gerasim v zemi za zrcadlem (5*)
Povinnosť fanúšikov Legie. Škoda, že je to tak krátke. Fakt som sa na tom nasmial. Aga ako mazlík na hranie, no tak to určite.

Období (3*)
Neviem nejak mi to nesadlo. Partia šialencov sa snaží získať kufrík pre úchylného magora. Ani neviem ako sa kufrík dostal do nebezpečnej oblasti a netuším ani obsah kufríka.

Děti pustin (3*)
Alžbeta Bílková je pre mňa nováčik a zatial som od nej nečítal ani jednu poviedku. Zaujímavé a tajomné prostredie. Trochu melancholie, no hlavne chýbal dlhší rozsah.

Aprilium (3*)
Oskar Fuchs sa dal na imperiálnu vesmírnu vojnu, kde sa bojuje o aprilium. Slúži ako pohon do vesmírnych lodí, no ťaží sa len na jednej planéte a to je problém pre cisára.

Oblázky (5*)
Škoda, že také krátke. Prvý kontakt z neznámou civilizáciou. Celkom neutrálne, nič extrémne.

Říkali mu Hurikán (4*)
Príjemné komunistické prostredie, ktoré okupujú mimozemský jaštery. Československé obdobie, kde sa snaží tajný odboj oslobodiť od mimozemskej nadvlády.

Dostihy a sázky (4*)
Spokojnosť. Pre mňa niečo nové. Roboti ako závodníci, ktorí nemajú tušenie o svojom pôvode. Komplikácie nastávajú, keď sa ich snaží niekto zlikvidovať.

Matka jižních hvězd (5*)
Môj posledný rest s Koskom. Úspešne prečítaný. Tento krát sa objavuke v Mexiku v boji proti nemrtvým Aztékom.

01.02.2023 4 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Lovci nie sú Kotletovo najlepšie dielo, aspoň podla mňa, ale stále čitatelné. Na obálke vás hneď privíta Arnold Schwarzenegger s Terminátora a to trošku pripomína tento príbeh.Dej sa odohráva v budúcnosti, kde sa objavujú vylepšení zločinci. Petr Mlejnek je policajt, ktorý čelí zločincom a musí čeliť boji o moc, kde hrajú rolu vysoko postavený ľudia. Teší ma, že sa to odohráva v Prahe.

30.11.2022 3 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

" I když jsem se snažili před profesorkou a Amandou vyšvihnout, z hovna bič neupletete. A když upletete, tak nezapráskáte."

Chcem ďaľší diel. Nech sú tu konečne Vianoce. Šprti a frajeri nesklamali a príbeh sa nám vracia do vesmíru, čo je pre mňa velké plus. Partia vesmírnych bláznov opäť nesklamala a chrlila hlášku za hláškov. Sněgoňová nastavila vysoko latku a Kotleta bude mať určite čo robiť, aby príbeh udržal v dobrej kvalite, no s autormi som sa osobne stretol a trošku zaspoilerovali, čo bude ďalej, ale nebudem prezrádzať, ale som fak zvedavý ako tie nápady zakomponujú do príbehu.

22.10.2021 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

"Zajde majetek,
zemřou přátelé,
ty sám též zemřeš.
Vím jedno jen,
co věčně trvá:
po mrtvém pověsť."

Půl světa je druhý diel série Moře střepů a nesklamal. Síce Abercrombie hviezdi hlavne svojím Prvím zákonom, no príbeh Jarviho nezaostáva. V druhom diele sa objavujú nové postavy, ktoré príbeh zdokonalujú a posúvajú vpred. Trnka je dievča, ktoré sa snaží získať rešpekt u bojovníkoch, no zvyklosti kraja jej v tom zabraňujú. V tom na scénu nabieha Jarvi, ktorý urobí s Trnky nebezpečného zabijaka. Druhá dôležitá postava, ktorá vstupuje do deja je Brand. Je to silný, mladý chlap s dobrým srdcom a rytierským kompleksom všetkých zachraňovať za cenu dobra, no nie vždy sa to dá v Abercrombieho knihách. V tejto sérii sa autor drží u zemi a nemá to toľko zvratov ako séria Prvý zákon a aj postavy si držia strany a neprebiehajú k nepriateľom. Avšak stále cítiť autorov štýl a stále si to drží svoju kvalitu. Som zvedavý, čo sa bude diať v treťom diele.

02.01.2023 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

"Démoni byli proradní, ale lidé, od těch se ještě měli co učiť."

Ďaľšia Kotletovka, tentokrád v podaní démonskej atmosféry. Ani neviem čo som očakával, ale niečo tomu chýbalo. Nebolo to, to pravé orechové. Samozrejme nechýbajú tu páni pekla, rôzne sekty, kríženci ľudí a démonov, kopu krvi a sexu, ale aj tak sa mi kniha zdala trochu iná, ako ostatné diela Kotletu. Najviac ma mrzelo ako dopadol celý rád, ktorý bojoval proti démonom nečakal som, že zanikne tak rýchlo, keďže bojoval proti démonom tak dlho, ale všetko musí mať svoj začiatok a koniec. Záver bol cwlkom zaujímavý, uvidíme či bude ešte nejaké pokračovanie Čiernej smečky.

21.01.2024 4 z 5