NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

"Bohovia, myslím si, že mier so zdravím rozumom by som neprežil."

Tak dalo to zabrať, ale dočítané. Erikson je jeden z najlepších autorov fantasy tvorby, na ktorých som zatial narazil. Jeho tvorba je geniálna. Mágia fungujúca na otváraní brán a rôznych dómov, robí jeho knihy unikátne. Nevyžíva sa v opise bojoch, skôr sa ich snaží čo najrýchlejšie opísať, aby sa venoval dôležitým príbehovým vzorcom, ktoré na konci do seba dokonale zapadli. Znova sa tu vyskytuje mnoho postáv, hlavné mená začínajúce na K sa mi plietli, vstupujú do deja, či už sú to nové postavy, alebo postavy s ktorými sme sa stretli v Mesačných zahradách. Nie je to jednoduché čítanie a už nie vôbec krátke. Vyžaduje si to vašu úplnú pozornosť.

Príbeh obsahuje veľa dejových liniek, ktoré sa striedajú, a časom si každá z nich vnutí pozornosť. Najviac som si obľúbil časti Coltaina a historika Kalousa. Sú to časti, ktoré ma zaujímali najviac a už na začiatku čitateľ tuší, že to pre určité osoby nedopadne dobre. Najviac ma tu zaujala moc mladých zaklínačov.

Za spomienku určite musím spomenúť Felisín a Heborika. Felisín mi asi najviac liezla na nervy, ale jej posun v deji ma prekvapil asi najviac.

Keď sa Šumar, Kvítko a Apsalar stretávajú s chodiacou legendou Icariom a Mappom dozvedáme sa veľa nových, ale neustále záhadnych veciach tohto sveta. Autor nám informácie posúva bohužial po kúskoch.

Potom je tu samostatná cesta Kalamana, kaprála a assasína Paličou mostou. S Coltainom som najviac výrazné postavy knihy. Kalaman sa ženie sa pomstou proti cisárovne, no nemá to ľahké, hlavne kvôli Spáru, ktorá sa ho snaží za zradu spolku zabiť.

Ako som spomínal, kniha má toho veľa ponúknuť. Skvelý darček pre trpezlivých čitateľov, ktorí nemajú problém z hrúbkou knihy.

Knihu smelo doporučujem.

26.11.2023 5 z 5

Povídky Povídky Jiří Kulhánek

Už je to nejaký čas, čo som čítal Kulhánkové poviedky a z tejto dvojce mi viac sadla Ako zabiť svojho prvého policajta. Je to škoda, že sa tento autor odmlčal. Kotleta a Kulhánek sú podľa mňa jedny z najlepších autorov českej brakovej literatúry. Môžme len dúfať, že autor ešte niečo napíše.

19.11.2023 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

"Nikdo neocení nesmrtelnost a věčné mládí jako muž, jenž už vidí na druhý břeh a každý den cítí jeho přibližující se přítomnost"

Je to len slabý odvar Hustého nárezu. Príbeh je viac vážny a humor ide bokom. Príbeh sa odohráva dávno pred Stalingradom a ešte dávnejšie pred celou trilógiou. Vystupuje tu starý známy Gerhard, no že by sme sa dozvedelí niečo viac o tejto postave, to zďaleka nie. Určite by som to neodporúčal ako prvotinu autora.

05.11.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

"Život orka, to je síla, násilie a nakoniec náhla smrť v boji, ale nech sa prepadnem do pekla, ak takto dopadne aj ona."

Úžasné čítanie. Je neskutočné ako sa vo fantasy svete dá zakomponovať tak obyčajná vec, ako je prevádzka kaviarne. Kniha má krásnu obálku, ktorá mi hneď padla do oka a príbeh ktorý táto obálka skrýva je neskutočný, plný priateľstva, lásky, podnikania, mágie a aj toho šťastia. Najviac som si obľúbil tajomného gnóma, ktorý hrával šachy a výnimočného kuchára krysáka. Teším sa na pokračovanie.

29.10.2023 5 z 5

Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Vladimíra Čavojová

"Rozšírenie konšpiračných teórií môžme v spoločnosti často pozorovať po náhlych a negatívnych udalostiach, ako sú ekonomické krízy, prírodné katastrofy či vojny, ktoré u ľudí vyvolávajú pocit neistoty a úzkosti."

Od autorov sa mi viac páčila kniha Prečo ľudia veria nezmyslom. Netvrdím, že to bolo zlé, ale edícia Civilizácia ma omnoho viac lepších titulov.
Veľa vecí sa tu udáva na príkladoch korona vírusu, keďže ho máme čerstvo v pamäti. Autori sa snažia vysvetliť nie len o tom čo sú to dezinformácie, ale ako sa im čo najlepšie brániť, keďže v 21. storočí je ťažké vyberať správne informácie z internetu. Psychológia je tu podávaná jednoducho, takže je to dobré čítanie aj pre začiatočníkov a pre ľudí, čo sa tomuto oboru nevenujú a hlavne to uľachčuje mnoho príkladov, bez ktorých by som bol asi trochu stratený.

18.10.2023 3 z 5

Itačiho síla Itačiho síla Masaši Kišimoto

"Chlapákom ako som ja, stačí žmurknúť a ženské mu samé padajú k nohám!"

Začiatok mangy opäť plný akcie a to hlavne pri strete Saskeho a Itačiho. Do boja vstupuje aj samotný Jiraya, ktorý odhaluje nové techniky.

Samozrejme väčšinu komiksu sa odohráva skôr v priateľskom duchu. Naruto sa učí novú techniku, ktorú vytvoril samotný 4. Hokage, no nemá to ľahké. Jiraya pátra po Tsunade, ktorá sa má stať ďaľším Hokagem, keďže 3. Hokage padol v boji s Orochimarom. Komiks je plný humoru, čo po bojových etapách padne vhod.

10.10.2023 5 z 5

"Je jedno, kolikrát zachráníte svět, stejně vám nikdo nepoděkuje."

V druhej knihe Kosek, Hort a Gibson zachraňujú dcéru českého premiéra, čo nie je úplne jednoduché, pretože ju uniesla prastará sekta, ktorá ma v rukáve nie jesného démona. Tento krát je to ucelený príbeh takže si autor urobil viac priestoru na ešte viac sexu, a nie len s Klárou Chlumskou, humoru a hlavne kopu magických scén.

Kotleta vymyslel 4 výborné svety. Hustý nárez plný upírov a emzákov. Spád postapokalyptický svet po jadrovej vojne. Koska plného magickej moci, ktorú získava zo sexu a v poslednom rade sériu Légia, ktorú píše so Sněgoňovou. Kotleta ma pestrú tvorbu, tak si stačí len vybrať.

30.09.2023 5 z 5

Den Vosáka Den Vosáka Michael Starling (p)

„Hrivoboji, nedáte si taky rýži?“ zakřičel na něj Bouček.
„J*bem ryžu, súdruh nadporučík,“ zahulákal desátnik, „ryža k raňajkám, ryža k obedu, ryža k večeri. Ryža k olovrantu. Za celú kampaň som zjedol toľko ryže, až sa z toho posererem.“

Vosák je opäť kniha, ktorú ľudia buď ospevujú, alebo utápajú. Osobne pre mňa čítanie za 3 hviezdy.

Kniha sa skladá z mnoho krátkych poviedok a z jedného dlhšieho príbehu. Nemám rád poviedky na 2 strany takže ich hodnotiť nebudem. No najdlhšia z nich sa odohráva počas kórejskej vojny, kde proti sebe stojí komunistický sever a demokrarický juh. Pri tomto konflikte samozrejme nesmie chýbať ani Vosák a jeho partia. Nedobrovolne spolupracujú s rusmi. Ako vojnový zločinci nemali veľa možností tak prijali ponuku učiť severokórejcov lietať. Je tu hodne odborných výrazov stíhačiek a zbraní, pričom som sa trochu strácal, ale príbeh bol dobrý, plný čierneho humoru.

Od autora skôr odporúčam knihu Škřetí spár.

26.09.2023 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Už podľa obálky, človek asi tuší akým smerom sa to bude uberať. Od pána Kotletu som čital zatial všetky knihy, čo vydal. Postavy sú super rozpracované a človek si ich hneď obľúbi. Nie je to také dobré ako Husty nárez, alebo Spád, ale človek si tu nájde svoje.

Tomáš Kosek je detektív, ktorý využíva svoje magické schopnosti na riešenie svojich zákazok. Jeho patrónom je boh sexu, takže magická moc rastie hlavne pri sexu, alebo nejakou obeťou. Knihu tvorí 5 poviedok. Každa je v niečom výnimočna tak sa čitateľ nenudí a dá sa to prečítať na posedenie.

17.09.2023 4 z 5

Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti Kosenie: Poviedky zo sveta série Žatva smrti * antologie

Nebudem klamať. Strašne som sa tešil na návrat do sveta Koscov, no poviedky už zďaleka neboli také dobré ako triliógia. Obsah je pestrý, ktorý nám objasňujú niektoré údalosti z pred, počas a po knižnej sérii. Pre fanúšikov povinné čítanie, ale kvalitou moc neuchváti.

Impozantná (4*)
Je to poviedka o našej starej známej Marii Curierovej. Sú to jej mladé časy, keď bola zamilovaná do Faradaja a vykonala čin, ktorý sa zapísal, ako jej najlepší. Od tej chvíle ju ostatný kosci brali na vedomie.

Nikdy sa nezahrávaj so zvieratmi (5*)
Koniec mi trochu vadil, ale celkový príbeh vynikajúci. Tentokrát sa dej odohráva počas vyčíňania kosca Lucifera, aj keď v tejto poviedke vystupuje okrajovo. Hlavnou postavou je kosec Fields. Tento kosec skosí pár, ktorý vlastní nadaného a nádherného psa. Pes je nesmierne inteligentný a chce pomstit smrť svojich pánov.

Smrť mnohých farieb (3*)
Tento krát tu vystupuje kosec Truthová. Je to mladý kosec, ktorý vstúpi do mestečka počas Halloweenu, aby presvedčila obyvateľov, že kosci existujú. Truthová je mladý kosec a jej úlohou je kosiť ľudí, ktorí šíria lži, ako je rodina Robinsonová. Tento príbeh rozpráva Nimbus.

Podivínska ulica (3*)
Príbeh kde nehrá rolu žiaden kosec. Svet tvoria hlavne 3 skupiny, kosci, podivíni a tónisti. Už v názve je, že sa príbeh bude točiť okolo podivínov, ktorí sa vzopreli spoločnosti a odmietli počúvať Nimbus.

Marťanská minúta (3*)
Je to príbeh o Robertovi Goddardovi, ako sa stal koscom. Je to hlavne o jeho živote na Marse, kde vytvárali kolóniu, no na príkaz Xenokratesa sa má tento pokus stať neprijatelným.

Smrtelné plátno (3*)
Príbeh učiteľky výtvarného umenia, ktorá žila na rozhraní smrtelnosti a nesmrtelnosti. Je to obdobie kde ľudstvo zavŕšilo oživovaciu metódu a kosci sú v úrade len niečo cez 30 rokov.

Cirovia (4*)
Cirovia sú umelé inteligencie, ktoré boli poslané do vesmíru s ľudskou posádkou, aby osídlili ďaleké planéty. Sú Nimbusove výtvory. Príbeh odohravajúci sa po udalostiach 3. knihy.

Anastáziin tieň (2*)
Príbeh brata Anastázie, ktorý sa po smrti svojej sestry má stať koscom. Odohráva sa to po pádu vodného mesta. Bohužial najslabšia poviedka.

Vytrvalosť spomienky (2*)
Čím viac čítam, tým je to horšie a horšie. Pre mňa osobne nezáživný príbeh dvoch koscov, ktorí sa medzi sebou hašterili.

Romantika a smrť (4*)
Marni zisťuje, aké ťažké je mať v rodine urodzeného koscu. Je to jej teta u ktorej žije a kosec Boudica je na jej spoločnosť závislá. Problém nastáva, keď túto idylku naruší neznámi muž, ktorý sa do Marni zamiluje.

Spať, azda snívať(5*)
Tak toto ma bavilo. Trochu iná atmosféra, prostredie Antarktídy a hlavne celkom dobrý nápad so snami. Je to niečo ako Ready player one.

Tmavý záves sa odhrnie (3*)
Poviedka o pristáti na novej planéte. Mininálne jednej lodi sa to podarilo. Príbeh je o komunikácii prežitej osoby s Cirom.

15.09.2023 3 z 5

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

"Nič netrvá večne."

Už som si myslel, že lepšie to nebude, ale bol som milo porekvapený. Abercrombie do svojho zvráteného sveta znova vsadil obrovské množstvo zákernosti, naivity, zrady a túžbou po moci.

Tento príbeh sa rozdelil na dve frakcie. Jednu stranu tvoria vonkajšia rada kráľovstva, mladý Lev Leo s armádou Anglandu a dcéra Gloktu Savin, ktorá sa stáva manželkou Lea. Mladý Lev chce zmeny, ktoré chce dosiahnuť zvrhnutím kráľa Orsa, čo je veľký cieľ, hlavne v dôsledku, že za Orsom stojí Bayaz.

Absolútne som nevedel, ktorej strane držať palec, a aj keď je to prekvapivé moju náklonosť si získal skôr Orso ako mladí Lev. Lev bol rozmaznaý pako, ktorý bol strašne naivný a nechal sa vlákať do intríg vonkajšej a vnútornej rady. Zbesilec sa pripája k Leovi, no prekvapením bola Rikky, ktorá v poslednej chvíli mení svoje plány.

Prekvapením sú aj Boriči, kde sa konečne dozvedáme kdo je Tkalec a preto sa strašne teším na 3. diel. Som zvedavý ako to bude pokračovať.

10.09.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

"Vesmír si dělá srandu ze mě, že mi tě postavil do cesty."

Opäť nesklamalo a dokomca to naberá na vážnosti. Koniec série sa blíži a tento krát Moravec, Gerasim a jeho posádka majú za úlohu získať vesmírne plavidlá, aby sa ľudstvo mohlo saltať jedným z dôležitých aktérov odboja.

Na to aký je príbeh krátky sa toho udialo strašne veľa. Rudý vrabčák odhaľuje svoju totožnosť, tanec, drogy a miešané nápoje tak tiež nechýbajú. Objavujú sa tu známy záporáci a aj nové ľudské postavy. Trošku mi bolo ľúto španiela, zaslúžil si viac priestoru v príbehu. Najzábavnejšie úseky boli saozrejme ako vždy s Amandou. Tá sa do svojej role vžila naplno, keď sa stala predákom v lodeniciach a neskôr organizovala mimozemské odbory. Teším sa na ďaľšie pokračovanie. ;)

21.08.2023 5 z 5

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Lewis Dartnell

"Sme detmi platňovej tektoniky. Niektoré z najväčších miest dneška ležia na tektonických zlomoch a mnohé z raných civilizácií vznikli pozdĺž okrajov platní, ktoré tvoria zemskú kôru. Ešte zásadnejšie je, že tektonické procesy vo východnej Afrike boli kľúčové pre evolúciu homininov a vznik nášho mimoriadne inteligentného a prispôsobivého druhu."

Nikdy som sa extra nezaujímal o geológiu, vývoj ľudstva, či prehistorické obdobie, ale musím uznať, že všetky zložky sa podarili autorovi podať dokonale jednoducho a zrozumiteľne.

Kniha je o tom ako sa ľudstvo vyvýjalo, a hlavne ako dokáže využiť dary zeme, čo sú ropa, uhlie, kovy, ale aj pôdu na pestovanie potravy a mnoho ďaľšieho. Obsahuje veľa zaujímavostí, ktoré sa ľudstvo naučilo využívať ako sú morské vetry a prúdy po moriach.Opisuje ako všetky prvky vznikli počas vývoja a posunov kontinentov a celkového pôsobenie atmosféry určitých dôb Zeme. V knihe sa nájde veľa prekvapení a hodnotím ju ako jednu z najlepších vydaných diel edície Civilizácia.

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

" Světlo nebolo nic moc, ale stejně jsem měl pocit, že po tom upozornění nabrala odstín do zelena. To bylo dobře, orkové jsou drsní."

Jakub Honza znovu napísal dobrí príbech. Naposledy som od neho čítal Jako sama smrt, čo mi najviac vyhovoval jeho štýl písania a to sa nezmenilo ani v tejto knihe, aj keď ide o úplne odlišný príbeh.

Tento krát je hlavný hrdina Strašák, ktorý je člen tajnej vojenskej jednotky na zvláštne operácie. Zem sa tak trochu pokrivila a Češi sa stávajú dosť veľkou mocnosťou EU. Väzenia už nie sú budovy plné väzňou, ale oplotené územia kde si odpikávajú svoj trest, no viac menej bez zákonov. Strašák musí vstúpiť do jedného z týchto väzení a zachrániť agentku v utajení, no prostredie plné zločoncov a kanibalov nie je miesto jednoduché na prežitie. Autor vykresluje hrdinu ako bezchybného vojaka, čo aj väčšinou tak je. Strašak väčšinou spraví tak sa mu aj podarí, ale menej nečakaných zvratov autor nahradzuje vynikajúcim prostredím. Chýbal tam možno väčší záporák, ktorý by konkuroval hrdinovi, ale autor má v obľube jednoduché cesty a čo najmenej zápletok.

Příběhy ze Zeměmoří Příběhy ze Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Môj posledný rest ságy Zememoria. Mile prekvapený. Každá poviedka bola v niečom zaujímavá. Príbehy sa odohrávali v inom časovom úseku, čo dodalo, každej poviedke svoju výnimočnosť. Ťažko sa mi hodnotí, ktorá bola najlepšia a najhoršia, aj tak každý čitateľ ma svoj vkus na príbehy. Určite odporúčam prečítať každému, čo privonial k príbehom Geda.

Hledač (5*)
Medra, Vydra a Rybák sú mená jedného čarodeja. Nie je to mocný čarodej, no veľmi bystrý. Je to obdobie pred Gedom a je to príbeh o vzniku univerzity. Vydra bol nadaný chlapec, ktorý svoj dar musel skrývať a vďaka ktorému bol neustále prenasledovsný. Je to poviedka plná bolesti, smútku, trápenia, ale aj plná nádeje, lásky, dôvery a priateľstva.

Černá Růže a Diamant (4*)
Diamant je syn bohatého obchodníka, ktorý má nesmierny dar čarodejníka. Zlaťák jeho otec je nadšený keď rozvýja svoj talent, no prekáža mu vzťah z Ružou, ktorá je dcéra chudobnej čarodejky. Diamant sa nakoniec rozhoduje pre lásku a svoje nadanie čarodejníka a bohatstvo rodiny odmieta. Nakoniec pekný príbeh z dobrým koncom.

Kosti země (5*)
Mne sa to páčilo. Je to o čarodejoch, ktorý učili Geda. Jedná sa o príbeh, kde Gedovu domovinu ohrozuje zemetrasenie a Chaluh potrebuje pomoc svojho žiaka, s ktorým sa stretávame aj v príbehu Čarodeja Zememoria.

Na Vysokých blatech (5*)
Poviedka kde sa objavuje samotný Ged. Dedinu zužuje mor dobytka a nikto si nevie dať rady, až kým do dediny nepríde záhadný muž menom Irioth. Ubytuje sa u chudobnej sedliačky, ktorá je za divnú spoločnosť rada. Po smrti muža jej ostal len brat, ktorý sa neustále opíjal. Irioth nie je obyčajný čarodej a preto za ním prichádza samotný arcimág Ged.

Dračinka (4*)
Dračinka je dievča, ktoré túži od mala vidieť a vzdelávať sa na univerzite v Roke, no máto problém, a to že na školu môžu chodiť len muži. Celkom dobre sa to zamotáva a hlavne zaujímavý koniec.

Diablova pevnosť Diablova pevnosť Juraj Červenák

Zatial najlepšia kniha. Červenák je pre mňa milé prekvapenie. Príbeh bol napínavý na každej strane a nemôžem povedať, že by som sa nudil. Báthory je skvelá postava, ktorá je plná prekvapení a hlavne oddaná svojej veci. Autor má dobrý štýl písania a vybral si obdobie, ktoré nie je pre fanúšikov fantasy až tak obľúbené. Osmanské a Habsburgovské škriepky, ktoré viedli až k vojne. Tento krát sa príbeh odohráva v Chorvátsku, kde sa Báthroy dostáva hlavne vďaka Bojanovi. Nadprirodzené moco autor drží pri zemi, takže si človek niekedy myslí, že číta historický román. Teším sa na ďalšie pokračovanie.

13.08.2023 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

"Jak se tu dá cestovat?" zeptala sa chana věcně.
"Před invazí autobusem nebo vlakem...pokud se na tom nic nezměnilo, vlakem by to bylo nejlepší. Ale do Prahy je to kus cesty."
"Kolik světelných let?"
"S Českými dráhami tak deset. Když budeme mít štěstí, zvládneme to za tři a půl hodoni."

Mne sa to páčilo. Výborne to nadvezovalo na predchádzajúci diel. Tešil som sa na návrat na Zem, ale dúfal som, že sa hrdinovia budú vraciať domov za iných okolností. Vodička padol a členovia posádky idú splniť jeho poslednú vôľu. No Moravec má aj iný ciel a to vyzdvyhnúť mŕtvu schránku aby sa spojil s odbojom, ktorý má v pláne oslobodiť Zem. Teším sa na ďalší diel.

03.08.2023 4 z 5

Stín mrtvého Stín mrtvého Josef Pecinovský

Knihy z edície Pevnosť sú niekedy ako mačka vo vreci. Vôbec netušíš, čo vytiahneš. Stín mrtvého je len priemerné čítanie, ktoré extra nepoteší, ale ani neurazí.

V knihe sú dva príbehy. Stín mrtvého je jeden z nich a tvorí 2/3 knihy. Opisuje život dektektíva, ktorému unesú dceru a za úlohu ma ukradnúť dôležitý artefakt, ktorý pomáha zvyšovsť moc tienom, tvorom ktorý žijú trochu v inej sfére. Musím povedať, že tento príbeh ma moc nebavil.

Za to druhý príbeh Zabi mrtvého, to bola ina káva. Celkom dobre vymyslený svet. Nachádzame sa v budúcnosti, kde ľudstvo, vďaka klonovaniu, zistilo ako ostať nesmrtelným. Len to má jeden háčik. Vždy raz za 100 rokov, musí daná osoba zabiť samu seba.

26.07.2023 3 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

"Ako som povedal, človek musí byť pripravený na všetko. Všetko mať naplánované dopredu a počítať s každou situáciou, ktorá by mohla nastať. Je to pravidlo dnešného sveta a toto pravidlo sa snažím neporušiť."

Nanits Chronicles má krásnu kresbu a výborne spracovaný príbeh. Jedinou nevýhodou je iba veľkosť a váha knižky. Táto kniha je dôkazom, že aj češi dokážu vyrvoriť komiks na svetovej úrovni.

Nanits príbeh začína pohromou v tvare vírusu, ktorá skoro vyhubila ľudstvo. Mars sa odtrhne od Zeme a aby zabránila šíreniu coroby, nepríjma na svoju planétu žiadnych pozemšťanov. Trošku to pripomína COVID, ale dobre vsadený do príbehu. Samozrejme po niekoľkých rokoch, keď už spoločnosť na Zemi upadala, sa našiel liek proti ochoreniu v podobe nanits. Vzniká obrovská korporácia, ktorá má nastarosť aby sa podovné epidémie neopakovali.

Kniha obsahuje 3 príbehy, ktoré na konci celkom nadvezujú. Kresby sú plné akcie a farieb. Oko sa nemôže vynadívať. Teším sa na pokračovanie.

18.07.2023 5 z 5

Zlatá cesta Zlatá cesta Martin Jurík

Piráti síce držali diétu, Jonášova družina sa však veselo napchávala tým, čo vyzeralo ako biele larvy vo vlastnom slize.
To nie sú žiadne larvy," šomral urazene Dvojoký Moody, volá sa to bryndzové halušky."

Škoricovník je výnimočné slovenské dielo, dvoch menej známych slovenských autorov. Príbeh sa odohráva vo zvláštnom svete plnej škorice, kde škorica funguje niečo ako elektrická energia. Spisovatelia hodne čerpali z príbehov Terryho Pratchetta a použili mnoho zaujímavostí, čo by v normálnej knihe neobstálo. Zázračná lebka, ktorá neustále prenasleduje Jonáša, ktorý sa snaži čo najrýchlejšie zbohatnúť, aby odkúpil svoju lásku. Jonáš plánuje dlhú cestu na juh, kde sú obrovské nálezy zlata. Pri jeho ceste vzniká mnoho nečakaných událostí, ale ako každá rozprávka nakoniec to dobre končí. Ak by som to mal porovnávať zo Zemeplochou, tak tento príbeh by určite neobstál, lebo príbehy Terryho, vždy popri humoru obsahovali hlbšiu myšlienku, čo Škoricovníku chýbalo. Uvidíme, čo prinesie druhý diel.

11.07.2023 3 z 5