nela3812 nela3812 komentáře u knih

Dokonalý přítel Dokonalý přítel Naomi Gibson

Autorka se pokusila poměrně úspěšně uchopit téma umělé inteligence. Příběh, který nám předkládá, balancuje na hraně sci-fi, ale rozhodně se jedná o YA. Detailně, ale přesto srozumitelně je v příběhu vše kolem programování UI vysvětleno a věřím, že i úplný laik to pochopí a pohodlně se do příběhu určitě začte.

Námět by tedy byl a rozhodně zajímavý. Ale co hlavní hrdinka? Na okraj příběhu postavila autorka 17ti letou slečnu, která zvládne naprogramovat umělou inteligenci, ale ani na chvíli se nezamyslí nad tím, jak rychle se začne sama vyvíjet. Ani chvíli se nepozastaví nad implementací čipu do svého nebo cizího těla. Nepozastaví se nad extrémně rychlým a především samostatným vývojem UI. myšlenkách se nepozastaví ani nad abych chováním vůči druhých. Jak může být někdo tak chytrý, že stvoří geniální UI, ale zároveň žije z "coby kdyby" a nad svými rozhodnutími nepřemýšlí.

Hlavní hrdinka dost nabourala celkový dojem z příběhu, protože se její uvažování vůbec neshoduje s hloubkou tématu a UI. Autorka nejspíš zcela omylem vytvořila rozdvojenou osobnost, ne však v dobrém smysl pro celý příběh.

Hodnotím 2/5

27.04.2023 2 z 5

Stříbrná parta - Legenda žije Stříbrná parta - Legenda žije Miroslav Adamec

S touto knihou jsem se opět díky @nakladatelstvi_rosier vrátila do dětství a zavzpomínala na své první knížky plné dobrodružství a dětské nápaditosti.

V příběhu se podíváme do jednoho z českých měst obaleném legendami, kterých bylo opravdu mnoho. Právě díky velkému množství legend autor velmi často odbíhal od hlavní dějové linky spojené s úkolem Petra. O tom je tam pořád dokola ta samá zmínka typu "dozvíš se to ve správný čas" a reálně se to v tomto směru začne hýbat až na konci knihy. Do té doby autor odbočí chvíli tu a chvíli tam, chvíli za legendami a za chvíli k potížím mládeže.

Vnímala jsem v knize lehký chaos a upřímně by mě to jako mladšího čtenáře příliš nezaujalo. Chyběl by mi tam jasně daný cíl a jedno konkrétní dobrodružství. Na mě toho v této knize bylo moc. Líbilo by se mi, kdyby se autor zaměřil na jednu legendu a tu dotáhl do konce. Dalším legendám by se mohl věnovat v pokračování knihy, protože z tohoto námětu by byla opravdu pěkná série pro mladší čtenáře.

Poslední bod, který musím zmínit- časté opakování stejných pojmů. Například: Petr Perka, se jménem jako zaklínadlo. Časté opakování působila jako kolovrátek, na začátku to pro seznámení s postavami bylo fajn, čtenář si je lépe zapamatuje, ale v pozdější části knihy to bylo spíše naopak.

Celkově je kniha čtivá, děj rychle ubíhá před očima. Příběh je doplněn o krasne a velmi živé ilustrace, kterých v knize rozhodně není málo a celý průběh hezky dokreslují.

Hodnotím 3,5/5

14.04.2023 3 z 5

Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Barbora Štolleová

S touto knížkou jsem zavzpomínala na dětství a své oblíbené příběhy, které jsem sice nečetla, ale v animované podobě jsem je hltala. Po přečtení mám chuť se k některým příběhům vrátit, jak na obrazovce, tak zkusit právě i tu papírovou podobu! Lákají mě především: Cesta kolem světa za 80 dní, Záhada hlavolamu, Pučálkovic Amina.

Každému z 12 příběhů je věnováno 6 stran knihy. 4 stránky zabírá stručný text ohledně obsahu knížky, přiblížení hlavních hrdinů, atd. A další 2 stránky obsahují různé hlavolamy, křížovky, hádanky a doplňovačky propojené s konkrétním příběhem. Několik jsem si jich sama vyzkoušela a ikdyž to nerada přiznávám, párkrát jsem si tu hlavičku trochu namohla. Už to holt není co to bývalo. Každopádně to čtenáře hravým způsobem vyzkouší z pozornosti věnované příběhu.

Knížku bych doporučila rodičům, kteří už nevědí co dětem číst. Zpracování dává dětem možnost poznat příběh a říct, že by je zajímalo víc dobrodružství z života hlavnich hrdinů! Také bych knihu doporučila žákům prvního stupně. A v neposlední řadě dospělákům, kteří chtějí zavzpomínat na dětství, anebo i pro sebe najít tip na nějakou klasickou literaturu!

Jen pozor - dospěláci možná během čtení vycítí, že bylo z děje prozrazeno až mnoho a příběhy trochu přišli o kouzlo a překvapení. Ale děti takovým detailům pravděpodobně pozornost věnovat nebudou.

Hodnocení: 5/5, kniha krásně předává inspiraci na přečtení vybraných příběhu. Jednoduché, barevné a hravé. Mě mladší já by to rozhodně oslovilo!

23.03.2023 5 z 5

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Cestopis jsem nikdy nečetla a jsem opravdu mile překvapena stylem vyprávění, kterym autorka dokázala okamžitě zaujmout mou pozornost.

Vtipné, napínavé a místy i smutné části příběhu jsou doplněny neskutečný množstvím fotografií z cesty, zajímavostmi o krajině a památkách a také několika různorodými flashbacky do autorčiny minulosti. Vše do sebe moc hezky zapadá.

Jediné co bych vytkla je, že fotografie občas neladí s textem. Rozložení fotek a obsah příběhu se občas dost míjí. Místy bych osobně možná volila nějaké jiné. Tak aby byl vidět celý most nebo celé ubytování. Zvědavost je opravdu velká no, tak mě mrzelo, že jsem si to na fotografiích nemohla prohlédnout.

Po dočtení celé knihy pociťuji silnou vlnu údivu. Ne vůči autorce nebo celé cestě. Ale vůči všem těm, které po cestě potkala a bez dluhu jí nabídli pomocnou ruku. Je krásné vidět/číst, že svět není tak zkažené místo, jak se ze zpráv a sociálních sítí může zdát.

Na konec bych ráda vyjádřila svůj obdiv autorce za to, do jaké cesty se pustila, jak se nám všem otevřela a s jakou energií nam to vše predala. A také přeji další úspěšné cesty napříč světem i životem. Snad si o nich v budoucnu budu moci opět přečíst.

Hodnocení: 4,5/5
Spolupráce s @knihydobrovsky

17.03.2023 4 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Jedná se o zajímavý příběh, ale thriller určitě nečekejte. Je to spíše takové lehčí čtení s psychologickým nádechem, kdy jsou hlavním tématem vztahy (přátelské i partnerské).

Zpočátku se v příběhu vůbec nic neděje. Začátek byl poměrně hektický kvůli množství hlavních postav a tomu, jak se nás autorka snažila zasvětit do jejich životů a vzájemných vztahů. Poté bohužel následoval až příliš velký klid. Takový ten klid před bouří, před velkým odhalením.

Osobně bych ale byla ráda, kdyby se v příběhu něco dělo a trochu víc mě to vtáhlo do děje. Jedna z hlavních hrdinek sice vytváří všemožné teorie, ale nikam se to neposouvá. Nic se nevyvrací, nic se nepotvrzuje.

Těch posledních 90 stran bylo nejzajímavějších. Konečně došlo na přestřel názoru jednotlivých postav, hlubší rozhovory, a přemýšlení o tom kdo vlastně lže a proč. Konec knihy je rozhodně skvěle zpracovaný, ale ten začátek se oproti tomu bohužel zda ještě více vleklý.

Jediné, ale velké mínus za závěr knihy, ve které se ocitnou vyšetřovatelé. Hned zkraje pokládají až příliš konkrétní otázky s ohledem na to, kolik tam bylo lidí. Jestli už stihli zúžit výběr podezřelých, tak to tam rozhodně chybí a v knize vzniká hodně velké hluché místo.

Body do plusu za propracovanou zápletku, jejíž odhalení je sice těžší, ale není nemožné. Takže jsem měla na konci radost, že jsem to všechno odhalila správně.

Hodnotím 3,5/5.

10.02.2023 3 z 5

Avengers: Kdo by nechtěl vládnout světu? Avengers: Kdo by nechtěl vládnout světu? Dan Abnett

Jsem velký fanoušek filmů od Marvelu, proto jsem se v rámci štafety rozhodla zkusit i tuto knihu. Je to pro mě opravdu velkým zklamáním, po dočtení sice chápu, kam autor mířil, ale i přesto se mi i nyní zdá příběh příliš překombinovaný a nepřehledný. Obsahuje velmi dlouhé a přespřílišdetailni popisy akci, které se vesměs opakují. Je těžké udržet pozornost a nepřeskako ať slova nebo i celé řádky.

Plus jsou rozhodně postavy, které ani v tomto příběhu neztratily svůj charakter a po této stránce je příběh příjemným návratem do jejich světa plného velmi originálního humoru a pošťuchování.

Hodnotím 2,5/5, věřím že si příběh své čtenáře najde, ale já mezi ně rozhodně nepatřím.

Dalším knihám z #marveluniverse se raději vyhnu. Zůstanu u svých oblíbených filmu a případně dám šanci komiksům.

07.02.2023 2 z 5

Plameňák Plameňák Alexandra Bajnarová

Plameňák je příběh 3 lidí a jejich zcela (ne)obyčejných životů, plných strastí, které prožívá každý z nás. Vyprávění je čtivé díky stylu psaní autorky a také díky střídání pohledů a vyprávění. Celkově příběh příjemně plyne a bylo to pro mě milé osvěžení od žánrů a příběhů, které čtu obvykle. Nic náročného na přemýšlení, žádné složité zápletky. Prostě život. Jen pro změnu ne jen ten náš, ale úplně cizí.

Mínusy vidím především v začátku knihy, který k tomu zbytku příliš nepasuje. Jakub osloví Kláru, aby mu vyprávěla různá období života a on bude naoplátku vyprávět svá. Po Jonášovi to však nikdo nechce a on je i přesto vypráví. Detail, ale js to zvláštní. Také jsem mezi jednotlivými obdobími z minulosti čekala návrat do součastnosti a krátkou konverzaci o tom co se stalo. Této konverzace jsme se dočkali až na konci, přičemž to bylo prakticky shrnuto jako "Joo, máme to těžký, ale hezky". Za mě to bylo v tomto směru nepromyšlené a nedotažené.

Hodnotím 3,75/5

30.01.2023 4 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

V jeden konkrétní moment se doslova roztrhl pytel s knihami založenými na mytologii a slovanyských legendách. Od té doby těchto knih stále přibývá a zrovna tento kousek je za mě jeden z nejlepších.

Příběh krásně plyne a ač se v průběhu celého děje objeví mnoho postav, nedochází k přehlcení čtenáře. Stejně jako se postavy znenadání objeví, tak také zmizí. Zanechají však v příběhu důležitý otisk a ve čtenáři důvěrně známý pocit že setkání s blízkou osobou.

Autorka do příběhu tímto způsobem velmi šikovně a jemně zakomponovala mnoho původních zvyků, legendy a náboženství. Především boj o náboženský směr, mize z mého pohledu, přinést čtenářům zajímavou zápletku a také prostor pro zamyšlení. Osobně jsem si však na knize nejvíce užila propojení jednotlivých legend a zvyků do jednoho celku. Bylo to pro mě krásně připomenutí již téměř ztracené historie.

Knize trochu ubližuje příliš komplikovaná a nepřehledná obálka, ale uvnitř se skrývá krásně promyšlený a čtivý příběh s dechberoucím koncem. Ten konec? Díky za něj, je to něco co jsem rozhodně nečekala a něco, co podobná rozhodně potřebuje! (Vim, jsem tajemná, ale tohle si prostě musíte přečíst a prožít každý sam)

Hodnotím 5/5 ⭐️

23.01.2023 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Musím konstatovat, že na filmové zpracování to v mých očích bohužel nemá. Film má za mě mnohem větší vibe a více mě vtáhl do příběhu.

Samotná kniha je však velmi čtivá a je to příjemná oddechovka na odpoledne po práci, kterou zvládnete přečíst na jeden zátah. Oproti filmu se mi zde moc libili emaily mezi hlavními hrdiny, které jsou o něco více spicy a dodávají příběhu šmrnc. Jinak si v knize neužijeme příliš zvratů či komplikovaných situací, které by bylo třeba řešit a přidali do příběhu trochu napětí.

Oproti tomu však poměrně důkladně poznáváme veškeré postavy, které se v příběhu objeví. Samotným postavám věnuje autorka mnoho času a osobně bych ráda více nahlédla do tématu LBTQ+ a pocitů s tímto tématem spojených. Chápu-li to správně, je právě toto téma hlavním poselstvím příběhu.

Hodnotím 3/5 a pokud uvažujete o knize i filmu, doporučuji začít knihou.

23.01.2023 3 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @nakladatelstvi_rosier a @stepanka_cte

Příběh je napsán čtivě a styl vyprávění mi připomněl pohádky z dětství. Celkově je za mě však příběh nedotažený, ač má zajímavou zápletku s magií. Pouze samotná zápletka vypadá propracovaně, ale také bych odlcenila další detaily a větší vhled do minulosti prokletí. Nedozvídáme se téměř nic, dostáváme jen kusé informace.

Chybí mi zde především hloubka příběhu, bližší poznání charakteru postav, gradace děje a popisy míst i postav. Příběh má krásné prostředí a zajímavou myšlenku, ale jako čtenář jsem v průběhu ehu čtení postrádala detaily, kter by mě více vtáhli do děje. Tak 100 stran navíc, přidat pár komplikací a dát nám možnost více poznat hlavní hrdinky a bylo by to top! Oceňuji ovšem, že má kniha pouze jednu dějovou linku a žádné romantické zápletky, jak je nyní trendem.

Hodnotím 2,5/5 ⭐️

23.01.2023 2 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Do knihy jsem se pustila v rámci štafety a bez přečtení anotace. Po několika stranách jsem měla silný pocit, že mi příběh připomíná pohádku "Princezna husopaska", přečetla jsem si proto anotaci, ve ktere o tom není ani zmínka. Po dočtení knihy jsem se však od @nonamekniznizavislacka dozvěděla, že původní anotace obsahuje infromaci, ze se jedna o reteling této pohádky. Škoda, že se česká anotace vyhnula této informaci, já jsem díky tomu příběh původně považovala za vykrádačku.

Každopádně, teď už k samotnému příběhu: Za sebe mohu říct, že se jedná a o skvělou fantasy knihu, kde toho není mnoho, ale rozhodně se jako čtenáři nudit nebudete. Krvavá magie je prostě moje a tohle zpracování se povedlo! Původní pohádka dostala díky fanatazii autorky opravdu grády a má to naprosto úžasný spád. Děj je nabít, zvraty, akcí a spoustou magie. Za mě velké plusy.

Jediné mínus jsou postavy, které jsou dost "své" a jako čtenáři si na ně budete muset zvyknout. Téměř všichni jsou tam zcela bezdůvodně umanutí, tajemní a dost výbušní. Chyběla mi zde rozmanitost. Ale moje sympatie si nakonec získali.

Těším se na pokračování, hodnotím 4/5

09.12.2022 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Snad zde nebudu ukamenována, ale seriálové zpracování mě nadchlo mnohem více. A ano, skutečně mi nevadí, že to není natočené 1:1, je to jedině dobře, nejen zde ale i u dalších filmově zpracováných knih.

Scény mezi hlavními hrdiny v knize jsou poměrně dost spicy a oba hlavní hrdinové jsou mnohem více sarkastičtí, než jak jsem je znala ze seriálu. Musím říct, že to bylo osvěžující a překvapivé. Často jsem se u jejich slovních přestřelek zasmála. Za to rozhodně bohy nahoru.

Co se mi v příběhu líbila bez výhrad je prostředí a doba, do které je celý dej zasazen. Pro mě osobně má neuvěřitelné kouzlo a moc ráda se tam skrze tento příběh vracím. Ať už v seriálové či knižní podobě.

Vývoj příběhu už mě však tolik nenadchnul. Je zde mnoho scén, které mi do příběhu nepasovali a jistým způsobem snižovali můj čtenářský zážitek. Kolikrát mi jednání hlavních hrdinů přišlo přitažené za vlasy - viz jedna z prvních scén s obtěžováním.

Hodnotím 3,5/5

09.12.2022 3 z 5

Jarmark nesmrtelných – Nikopol I. Jarmark nesmrtelných – Nikopol I. Enki Bilal (p)

Tematicky se jedná o velmi zajímavý kousek, ale z mého pohledu je to příliš překombinované. Z příběhu může lehce mrazit s ohledem na to,v jaké době se odehrává, nicméně mám pocit, že autor místy až moc popustil uzdu své fantazii a je toho tam zkrátka moc. Máme tu jakési bohy ze starověkého Egypta, poté lehký nádech sfici budoucnosti, zeleného pruhovaného kocoura připomínajícího tvora z Alenku v říši divů a v neposlední řadě klaunský make-up. Dohromady je to prostě chaos.

Co se týče vzhledu a celkové desingové úpravy:

Zpočátku mi kresba neseděla, ale po přečtení části příběhu jsem změnila názor. Doslova to skvěle dokreslilo celkový dej a atmosféru.

Samotné české zpracování má však chyby, které vrhají stin na celkovy dojem z komiksu. Některé bubliny jsou až nešťastné otočeny a text není z běžného pohledu k přečtení. Je nutné knihou otáček a při tomto formátu to není nikterak uživatelsky příjemné. Dále jsou nešťastně volené fonty na cedulých, výlohách a podobně. Kdo viděl, jistě mi dá za pravdu že to opravdu bije do očí a odpoutava to pozornost od zbytku kresby.

06.12.2022 3 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Autor vytvořil velmi zajímavý svět a připojil stejně zajímavou zápletu. Mám ale pocit, že se jí nedokázal držet a nějakým záhadným způsobem tak každou chvíli v příběhu utíkáme od hlavní dějové linky. Celé je překombinované a hlavní pointa příběhu je díky tomu v nedohlednu. Chápu nadšení mnoha čtenářů, protože svět je opravdu úžasný a neskutečně mě bavil, ale autor by potřeboval trochu usměrnit myšlenky a celkově to lépe uchopit, aby to mělo celistvější vzhled.

Příběh by měl opravdu velký potenciál, pokud by se autor soustředil na jednu dějovou linku a jeden cíl. Vypadá to, jakoby se snažil vměstnat tisíce myšlenek na pár stovek stran. Četla jsem Odkaz lidské mysli a tak vím, že dokáže vytvořit mnohem více ucelený a srozumitelný příběh, ale v tomto případě se to nepovedlo.

Musím ale vyzdvihnout postavy, vůči kterým jsem si našla sympatie a které mě neskutečně bavily. Ovšem zpočátku jsem v nich (už klasicky) měla zmatky, je jich tam prostě moc. V tomto ohledu musím také vyzdvihnout chybějící romantickou linku - ne do každého příběhu se hodí a i jako milovník romantiky umím docenit její absenci. Díky za to, že tohle není romantické ani trochu! Vzhledem k tomu všemu, co příběh obsahuje už by to bylo fakt moc! Takže si říkám, že autor přeci jen nalezl nějakou hranici pro svůj příběh, i když to tak zpočátku nevypadalo.

Hodnotím 3/5. Opravdu to není zlé, jen bych to uchopila jinak :)

01.11.2022 3 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Tohle byl hodně zvláštní příběh.
Je krátký, takže o propracovanosti nemůže být vůbec řeč. Zápletka zajímavá, ale neměla v příběhu žádný prostor pro rozvoj. Ani postavy mě nenadchli a celkově vůbec netuším, co chtěla autorka tímto příběhem sdělit.

Viděla jsem hodně pozitivních recenzí, ale upřímně na tom nemohu pozitiva najít. Napínavé to je, proto hodnotím 1,5/5, ale tím to končí. Připadá mi to zmatené a neúplné. Na 160 stranách se asi ani není čemu divit. Tento příběh potřebuje péči a více prostoru.

Ani nevím co víc o knize říci, ale je to pro mě zklamání. Bohužel nedoporučuji.

19.10.2022 1 z 5

Lily a Magor – 1. díl Lily a Magor – 1. díl Jaroslav J. R. Tylich

Tento příběh mi bohužel vůbec nesedl. Jak moc jsem se na něj těšila, tak moc jsem nyní zklamaná, ale tohle prostě nebylo čtení pro mě. :(

Než se vrhnu na všechny své poznámky, které k příběhu mám, ráda bych vyzdvihla pozitiva: Autor skutečně detailně a srozumitelně popisuje jak místa, kde se děj odehrává, tak veškeré postavy, které do příběhu umístil. Takže za mě palec nahoru.

A teď ta negativa, která jsem bohužel nedokázala přehlédnout a v průběhu nedošlo k žádné pozitivní změně.

Celkově se mi zdá příběh velmi zmatený. Bez varování se zde střídají úhly pohledu a než se čtenář stihne zorientovat, tak se pohled opět změní. Příběh by potřeboval trochu učesat, protože se za veškerou akci a skoky v ději úplně ztrácí hlavní dějová linka. Při zpětném ohlédnutí si však říkám, zda vůbec hlavní linka někdy existovala. Autor má opravdu neskutečnou fantazii, ale myšlenky nejsou uspořádané a díky tomu si podle mě nelze příběh dokonale užít.

Nakonec ještě zmíním nevhodné použití poznámek pod čarou, které vysvětlují použité pojmy. To by však z mého pohledu mělo být součástí samotného příběhu. To už je však, vzhledem k předešlým bodům, úplný detail.

Mám doma také druhý díl, ale bohužel nemám odvahu se do něj pustit. Tento příběh si mě nezískal a těch pár stran jsem četla téměř dva měsíce. Prostě jsem se nemohla začíst.

Hodnotím 1/5

15.10.2022 1 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Kathleen Barber

Tohle bylo velké zklamání. Očekávala jsem od příběhu mnohem svižnější rozjezd, ale bohužel téměř 250 stran je příběh vlažný a nenabere absolutně žádný spád.

Sledujeme dějovou linku z pohledu 3 různých postav, které jsou však charakterově velmi nevýrazné. Hlavní hrdinka se alespoň po čase začne trochu vybarvovat a jako čtenáři máme možnost si k ní vytvořit jisté sympatie, ale u ostatních bohužel nic.

Čekala jsem, že IG bude hrát v příběhu mnohem větší roli, ale až na pár zmínek tam je podle mě hodně upozaděna jeho role v celkové situaci. IG je tam spíše vyobrazen jako pracovní nástroj jedné z postav, ačkoliv se mělo jednat o hlavní sledovací prvek našeho stalkera. Cesty naší hlavní hrdinky a jejího stalkera se celou knihu téměř nekříží a obě dějové linky si tak žijí vlastním životem a vyvrcholí až na posledních 30 stránkách? Není to trochu pozdě? Když už dojde ke konfrontaci Audrey se stalkerem, tak ej to jak blesk z čistého nebe. Jak se rychle objeví, tak rychle zmizí.

Z pohledu stalkera vyústí příběh až příliš jednoduše a díky tomu celá dějová linka, která je s ním spojená, nemá nic společného s mrazivým thrillerem.

Po celou dobu čtení jsem nechápala proč je tolik prostoru věnováno kamarádce Cat. I po dočtení nesouhlasím s tím, kolik prostoru jí bylo věnováno, protože jsme nedostali žádné podstatné informace.

Musím však ocenit konec knihy. Na posledních 10 stránkách jsme se dozvěděli nejvíce infromací, příběh konečně získal spád a došlo i a pár překvapivých objevů. Takový závěr jsem nečekala a je jediným důvodem, proč nedám knize pouze 1/5.

Nakonec hodnotím 2/5. Ač byl příběh čtivý a konec překvapivý, tak mě nezaujal a s čistým svědomím jej nemohu doporučit dál. Škoda, skutečně jsem se na tento příběh těšila.

12.10.2022 2 z 5

Odkaz lidské mysli Odkaz lidské mysli Radek Sterakdary Starý (p)

spolupráce s @humbook ( #humbookblogeri)

Začátek knihy byl pro mě utrpením a zažila jsem Deja-vu, jako bych snad opět četla Arilu. Jsem však rada, ze jsem to nevzdala a zhruba po 80 stránkách jsem se do příběhu ponořila a zpočátku matoucí děj mi začal dávat smysl.

Autor nám tentokrat představuje o dost zajímavější a z mého pohledu propracovanejsi svět, který byl mému srdci bližší. Cely příběh je více technický a vypadá tak mnohem reálněji. Co mě zaujalo nejvíce bylo vykreslení Araků, kteří jsou kombinací robota, zvířete a člověka. Zpočátku mi však jejich podstata silně unikala a ani jejich podobu jsem si nedokázala příliš dobře představit, avšak ilustrace mé fantazii v tomto případě hodně dopomohly. Díky za ně, jsou opravdu povedené.

Velké plus za dějovou linku, která se odvíjela jednotným směrem a ač dostaneme k dispozici více pohledů, míří všechny do jednoho cíle. Máme tu pohled otce a syna, kteří se vzájemně učí přežít v novém a stále ne zcela známém světě. Jejich vztah mi přišel chladný a bez emocí. Když už došlo na hlubší konverzace, měla jsem pocit, jakoby snad spolu mluvili dva roboti. V jiném příběhu by mi tento chladný přístup nebyl sympatický, ale zde to do celkového děje skvěle zapadlo.

To co se v anotaci tváři jako hlavní zápletka je poměrně brzy odsunuto na vedlejší kolej a veškerou pozornost si ziska rozvíjející se vztah mezi Arakem Atym a Dreyem, jedním z našich hlavních hrdinu. To by pro potenciální čtenáře, které zaujatě právě anotace, mohlo být zklamáním.

Oproti Arile je tento příběh celistvější a promyšlenější. Pokud mate rádi dystopie, neměl by vás tento příběh minout, protože rozhodně stojí za pozornost. Velmi ráda bych si přečetla pokračování z tohoto světa, a doufam ze se pokračování brzy dočkáme.

13.09.2022 4 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Číst tuhle knihu je jako dlouhý a nudný trest ve věznici na Antarktidě. Nemám nejmenší ponětí, čeho chtěla autorka dosáhnout, když tento příběh psala.

Hlavní hrdinové nedojdou ani tomu nejmenšímu poznání nebo k jakémukoliv životnímu posunu. Nebýt vedlejších postav, tak příběh po této stránce opravdu těžce strádá. Jejich naivita a ignorace je až do nebe volající, tudíž si mé sympatie jen těžko mohli získat.

Jak jsem již zmínila na začátku, příběh absolutně postrádá jakoukoliv gradaci či zajímavé zvraty. Příběh nemá žádné poselství, nepřináší humor ani nedává prostor k zamyšlení. Upřímně jsem nenašla nic, čím by příběh jakkoliv vynikal a něco jsem si z něj vzala, byť jen humornou zápletku.

Musím však vyzdvihnout prostředí příběhu. Ze samotného Dánska si neužijeme téměř nic, ale alespoň prostředí chaty vnáší do příběhu krásné kouzlo. Těším se, až si podobné prostředí taky užiji. Teplo domácího krbu, knihy, deskovky a přátelé. Krásná číst příběhu, ale bohužel jediná.

Hodnotím 1,5/5. Osobně bych znovu tomuto příběhu nevěnovala čas a vám doporučuji zvolit jinou podobné laděnou knihu. Možná některý z útěků od J. Caplin

26.08.2022 2 z 5

Cool Girl! Cool Girl! Lena Valenová

Do tohoto příběhu jsem se nemohla začíst, stále jsem čekala kdy od příběhu dostaneme slibovanou soutěž, o které se dozvídáme v anotaci.

Příběh byl však spíše zaměřen na 3 dívky a jejich všední životy, přičemž se čas od času o oné soutěži zmínily či se na ní připravovaly. Samo o sobě by nebylo špatné, že byla soutěž zmíněna jen okrajově, ale bohužel mi v příběhu chyběl spád a jakákoliv gradace děje. Věřím, že právě ona gradace by přišla pokud by se příběh okolo soutěže točil více.

Hlavní postavy jsou pubertální a řeší především potíže se školou, vztahy a hledáním sebe sama a své budoucnosti. Nemohu říct, že by mě nevytáčely, to ani v nejmenším. Upřímně doufám, že jsem v jejich věku taková hlupačka nebyla. Ale co už, každý jsme nějaký, jejich naivita do tohoto příběhu dokonale pasovala. Mrzí mě, že jsem k žádné postavě nenašla takové sympatie, aby mě to vtáhlo do děje a nutilo číst neustále dál a dál.

Kniha má však několik zajímavých prvků - odlišení kapitol drobnými obrázky, rozhovory v průběhu soutěže, možnost ohodnotit si představené projekty, možnost hlasovat pro svou vítězku a na netu si přečíst alternativní konce. (Osobně jsem se však na webové stránky nedostala, abych mohla tento prvek zhodnotit.)

Nápad zajímavý, ale postrádala jsem tam pointu příběhu, která dle mého měla odrážet život na sociálních sítích, který přespříliš ovlivňuje ten reálný. Postavy si mé sympatie nezískaly a děj mě nevtáhl. Chybí tomu gradace a alespoň jedna větší zápletka.

Hodnotím 2/5

12.08.2022 2 z 5