NathalieVerdun NathalieVerdun komentáře u knih

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Hlboko sa klaniam majstrovstvu autora. Raz v noci ma prebudilo rinčanie kordov zo zapnutej TV a odvtedy som musela vidieť všetky filmové spracovania a samozrejme zhltnúť i samotnú knižnú predlohu. Najviac milujem úvodnú pasáž pri hrade Caylus a potom poslednú tretinu knihy, kde to graduje. Dej je proste úžasný, doba, kedy ešte rytierska česť bola všetkým, realisticky pôsobiace postavy, objaví sa tu snáď každá ľudská emócia či povaha, dôjde i na humor a napätie, každá stránka ma zahaľovala do dobovej atmosféry až som skoro tajila dych a ani som nespozorovala, že je koniec tohto nádherného príbehu, ku ktorému sa stále vraciam...

14.10.2018 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Nádherná kniha, šarmantný, inteligentný a sympatický gróf Alexander Iľjič Rostov, ktorému pripravia naozaj nezávideniahodný osud - nezaslúžil si takto premárniť mladosť! Až do poslednej strany som dúfala, že sa stamaď nejako vyslobodí... Perfektne a realisticky vykreslené postavy i prostredie, graciózny duch minulej éry - autor nás prinútil vžiť sa do kože aristokracie.

25.09.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ktoré dieťa (a možno aj dospelý :-D ) by nedúfalo a netúžilo, aby si preňho prišiel Albus Dumbledore a odviedol si ho na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku? :-) Pre istotu sa doma učí zaklínadlá, na železničných staniciach sa darmo poteší zívajúcej diere v murive stĺpov 9 a 10, nádejne sa kuká po všetkých metlách okolo, ak ho rodičia alebo kamaráti nazlostia, vysloví niektorú čarovnú formulku a... nič - asi nemá ten správny čarodejnícky prútik...
Proste, Harry Potter je knižná séria, na ktorú sa dá s láskou spomínať aj po rokoch.

31.08.2019 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Uf - tak práve som dočítala. Netušila som, že ma to tak zasiahne. Nedokázala som sa od toho odtrhnúť - na jednej strane to bolo tak mrazivé a smutné, no na druhej tak ľudsky realistické. Ako môžu byť ľudia tak krutí a vlastní rodičia už tobôž?! To vykreslenie postáv a prostredia ma vážne dostalo. Úbohá Clara, úbohá Izzy, ale hlavne úbohý Bruno... O hrôzach blázinca, pardon, liečebného sanatória sa radšej nebudem zmieňovať.
Skvelá kniha - napínavá a pritom som sa v mnohom poučila. Taktiež dokáže poriadne zamávať nervami, takže to nie je tá pravá šálka kafé pre každého, ale kto sa predsa odhodlá, myslím, že určite neoľutuje.

08.02.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Najprv som sa bála, že to bude taká rozprávka pre mladších s bezduchým humorom, tak som sa tomu dlho vyhýbala, ale po prvom kontakte s textom som zabudla na jedlo, pitie, na celý svet, len som som to čítala, smiala sa a smiala až bol zrazu koniec tohto dielu a ja sa teším na ďalší.

06.12.2018 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Skvelá kniha - čtivá, no ťažké životné osudy, napínavá, drsná, smutná, ale v celom tom vojnovom pekle i mužskej tyranii sa nájde priestor aj pre lásku.

08.06.2019 5 z 5

Pekné - aj keď trochu krátke zakončenie série. Trochu mi chýbalo, že hlavné postavy tam teraz boli len okrajovo, ale pobavilo, takže svoju úlohu si to pre mňa splnilo.

21.03.2019 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Bolo tak príhodné prečítať si to na 1. apríl - Katuška má proste bláznivé nápady. Ale je to tak svieže, tak realisticky odrážajúce svet dospievajúceho dievčaťa. A život na zámku ako taká čerešnička - mať tak o pár rôčkov menej, isto by som sršala neprekonateľným nadšením. Ale stále to vyvoláva aspoň úsmevy, veľa úsmevov - bolo to ako preniesť sa v čase a zaspomínať si na svoje dievčenské sny a túžby, ó pošetilost mládí. Len tá posledná stránka ma teda pobavila najviac - ani nie tak kvôli dielu, ale že už aj Kčs je potrebné vysvetľovať...

01.04.2022 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Táto kniha ma nesmierne očarila a prečítala som ju už nekoľkokrát - stále sa zo mňa smiali, či sa mi chce všade vláčiť túto bychlu, ale ja som si nemohla pomôcť. Zhltla som aj pokračovania a zároveň je to jeden z dôvodov, pre ktoré som nejakú dobu chodila na šerm. Napínavá a vtipná kniha, veľa som sa naučila o dobe, živote v armáde i na kráľovskom dvore. Okrem tejto slávnej udatnej mušketierskej štvorice som si užila aj ich 4 sluhov. Autor patrí k mojim najobľúbenejším. Vždy sa rada vrhnem pozrieť si aj filmové spracovania, hoci naši doma tomu za tie roky už asi nie sú tak celkom radi.

24.03.2019 5 z 5

Dědic hraběte z Grevillu Dědic hraběte z Grevillu Kat Martin

Celkom dlhé to bolo - už som si chvíľami hovorila, že preboha, o čom tam ešte chce písať? - ale neľutujem. Na vtedajšie pomery v niečom trošku nereálne, no láska je všemocná :) Obaja hrdinovia boli fajn - Justin je vykreslený perfektne, človek mu cez tú jeho temnotu a ľadový pancier proste musí držať palce. Ariel - priznám sa, že najviac mi v hlave utkveli tie jej matematické triky s číslami 11 a 25, ale inak, nemala som chuť ju tresnúť (možno iba zo začiatku pri Phillipovi, to sa však dá ospravedlniť jej mladosťou a tým, že práve vyšla zo školských lavíc), takže... Z celej knihy mi najviac utkvela tá scéna u Justinovej osamelej starej babičky - kde každoročne čakala na deti a vnúčatá pri prestretom stole a tí aj tak nikdy neprišli - bolo to naozaj dojímavé a až sa mi tisli slzy do očí.

08.07.2019 5 z 5

Sever a Jih. Díl I. Sever a Jih. Díl I. Elizabeth Gaskell

Jednoducho nádherné - príbeh, prostredie, reálnosť a samozrejme skvelý pán John Thornton, len sa nemôžem ubrániť sklamaniu z toho, že pre mnohých je tento knižný klenot úplne neznámy, a to len pre rovnaký názov Sever a Juh, ktorý evokuje inú knihu - to už viac sa mi páči názov použitý pre perfektnú minisériu BBC z roku 2004 - Sever a Jih: Láska v bílém pekle.

08.10.2018

Nečakane vojvodkyňou Nečakane vojvodkyňou Valerie Bowman

Lucy je teda číslo! Fakt neviem čo viac k tomu dodať - humorné, dobre premyslené, sympatické postavy, malo to hlavu aj pätu a celá séria si ma získala.

24.06.2019 5 z 5

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

Nádherné, chvíľami som mala dojem, že sa i rozplačem, potom som sa musela smiať vtipným hláškam, len ten koniec nebol nejak podľa môjho gusta.

14.10.2018 5 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Milé, úsmevné, vtipné, romantické. Hlavná hrdinka - Sybilla ,,Billie" Bridgertonová - mi bola veľmi sympatická a až jej trochu závidím tú slobodu a voľnosť na vidieckom panstve. George Rokesby, vikomt Kennard je tiež typom postavy, ktorú si nejde neobľúbiť. A tie ich dialógy a vôbec, všetky slovné pošťuchovania medzi týmito rodinami - nesmierne mi to spríjemnilo náladu. Dej plynie ľahko, nenásilne, autorke to proste ide jedna radosť. Nehovorím, že je to nejaké svetoborné dielo typu klasickej literatúry, ale kto by to od tohto žánru čakal? - takže za mňa v tejto kategórii super.
Billieina sestra Georgiana a Georgov brat Andrew ma tiež zaujali a už sa teším na ich príbehy - grófka z Manstonu (matka bratov Rokesbyovcov) naznačila, že k spojeniu ich rodín by mohlo dôjsť aj medzi Georgianou Bridgertonovou a podobne starým Nicholasom Rokesbym, takže som neodolala, trochu pogooglila a... dočkám sa - ale najprv dostane priestor Andrew.
Som rada, že Bridgertonovci sú späť - viem, že autorke to dalo menej námahy zasadiť dej k známym postavám, no čitateľom to aspoň zmierni bôľ po prečítaní všetkých dielov tamtých Bridgertonovcov.

18.12.2019 5 z 5

Tajemství hradní věže Tajemství hradní věže Kathleen Kirkwood

Ja príliš stredovekých válečníkov ako podobných hlavných hrdinov nemusím, ale Rae MacKinnon si ma získal svojou láskavosťou, múdrosťou, vnímavosťou a hrdou dôstojnosťou. Má krásnu dušu (okrem iného :-D). Škótski horali z Vysočiny neboli len bojachtiví barbari, ako to posudzuje všeobecná mienka, ale mali na starosti svoj ľud (zemani) a klanový spoločenský systém si so sebou niesol nutnú zodpovednosť, spolupatričnosť a nápomocnosť. Krásne romanticky podané cestovanie v čase do minulosti roku Pána 1437 a hrdinkina súčasnosť je vzhľadom k roku 1893 vlastne tiež minulosť. Bolo tu klišé v podobe špeciálneho kameňa zasadeného v prsteni (a talizmanovom prívesku, meči) ako komunikačného prostriedku oboch časových rovín, ale mesiac a jeho fázy ako spúšťač a korigovateľ presunov v čase som naozaj nečakala. Niektoré veci tu boli nie celkom realistické a postavy výrazne dobré či zlé ako slizký synovec lorda Muira (majiteľa hradu) - Roger Dunnington, lord Eaton alebo Juliine mrchovské tety a sesternica Lilith, no to sa dá vzhľadom k sladkému čitateľskému zážitku isto prepáčiť. Zároveň tu boli aj naozaj vtipné scénky a repliky, ako napr. Raeov bratranec Dugal viedol takmer monológ s občasnými Raeovými odpoveďami, ktoré ale boli určené Julii (pre Dugala neviditeľná), takže pekne zábavný zmätok. Takisto hodnotím veľmi pozitívne aj vykreslenie nádhernej škótskej prírody i hradu. Čo sa týka konca, mnohé sa dalo vytušiť, ale niečo predsa prinieslo nečakané prekvapenie.

31.08.2019 5 z 5

Dáma v nesnázích Dáma v nesnázích Shannon Drake (p)

Čítala som už dávnejšie, ale viem, že to vo mne zanechalo veľmi priaznivý dojem. Malo to spád, vtipné miesta, a to prostredie, Robin Hood i legendy, proste super. Myslím, že toto bola jedna z najlepších kníh od Shannon Drake a aj hlavné postavy boli celkom sympatické vzhľadom na niektoré Shannonine hrdinky, ktoré by som najradšej preplieskala, tak mi lezú na nervy.

17.06.2019 5 z 5

Doktorka Samantha Doktorka Samantha Barbara Wood

Perfektná kniha! Najprv ma síce zarazil ten vyšší počet strán, ale autorka to zvládla dokonale a udržala si moju pozornosť a napätie po celý čas - krásne zachytila dobu, prostredie, praktiky a hlavne charaktery postáv. Tiež som zo začiatku pozerala skepticky na výnimočnú krásu doktorky Samanthy Hargraveovej, ale svojím vnútrom si ma získala a dokázala som sa do nej pekne vžiť. Je to nádherná kniha, občas smutná, občas zase úsmevná, no v prvom rade mi dokázala perfektne priblížiť dobu a lekárske prostredie a vzbudiť moje rozhorčenie i vďaku za dnešnú úroveň, aj keď je aká je. Na jednej strane krásne šaty a gentlemani, na druhej špina a realistickejšie uvedomenie si našich šancí na prežitie vo vtedajšom svete - myslím, že po prečítaní každý zváži túžbu vrátiť sa do minulosti. Škoda, že to s Freddym nebolo rozvinuté viac, ale pre tento určitý vývoj knihy to tak asi malo byť. Hlavne ma však mrzí osud Joshuu - toho som si proste nejak dosť obľúbila...

30.01.2019 5 z 5

Vše pro lásku! Vše pro lásku! Lisa Kleypas

Ťažko mi je túto knihu hodnotiť. Keby to bolo len o hlavnom páre, tak značne slabé - obzvlášť, keď porovnávam so skoršími dielmi tejto série. Ale kebyže to beriem iba ako doplnok k čakankám, taký rozsiahlejší epilóg, som ochotná prižmúriť oči. Pravdou však zostáva, že tak či tak je to príliš krátke - vlastne, v pohode tam mohla autorka vsunúť aj pasáže z pohľadu lady Natálie Blandfordovej a Edwarda, lorda Traversa, určite by sa tým nič nepokazilo.
Rafe a Hannah ako pár ok, len nie som u LK zvyknutá na tak zrýchlené tempo a úplne tým pádom absentuje také to postupné uvedomovanie si..., drobnôstky a náznaky.
Ohorelý milostný list je príjemným okorenením :-)
A vianočný bál, nádherné róby a zimné reálie sú zase príjemne snovým zakončením :-) :-)
Za mňa 3,5

24.09.2022 4 z 5

Pravda o markýzi S. Pravda o markýzi S. Sabrina Jeffries

Super - vtipné, romantické a hlavne tá skvelá detektívna línia, ktorá sa tiahne celou sériou.

08.06.2019 5 z 5

Grófka de Charny 1. diel Grófka de Charny 1. diel Alexandre Dumas, st.

Ja mám názor, že kto nečítal Grófku de Charny (a Kráľovnin náhrdelník), nepochopí Veľkú francúzsku revolúciu, nepochopí tie ideály, to hrdinstvo, ten žiaľ... Bude to pre neho len jedno z mnohých učív dejepisu a nie udalosť, ktorá naveky zmenila chod dejín, znamenala pád dovtedy známeho sveta a zmietla vieru v neotrasiteľnosť trónu. Obrovské spektrum postáv z rozličných vrstiev spoločnosti vtiahne čitateľa do knižného 3D kina a dovolí mu nazrieť do duše a spomienok sklonku 18. storočia do hrdého a šarmantného Francúzska, ktoré sa muselo znova vyhrabať na nohy. Postavy známe i vymyslené, prepojenie medzi všetkým, to celé tvorí jednu búrlivú epochu. Občas síce boli strany plné faktov, ale brala som ich len ako doplnok k plnému pochopeniu knihy. Spomedzi všetkých dejových liniek som si najviac užívala postupný vzťah Andrey de Taverney, grófky de Charny a Oliviera, grófa de Charny a tiež aj Isidora de Charny. Joseph Balsamo, gróf de Cagliostro je tým typom postavy, o ktorej viem, že je zlá, a predsa ma čímsi priťahuje.

16.10.2018 5 z 5