Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Znala jsem dosud jen části celého díla, když jsem se je učila na škole, nyní poslechnuta celá báseň v podobě akniny. Samozřejmě s obsahem jsem se seznámila už dříve akorát konec, kdy k nám promlouvá sám autor jsem neznala. Velmi smutný příběh o tragické lásce mezi Vilémem a Jarmilou. Kdo byl příčinou této tragédie je vskutku neodpustitelné......
"Hynku, Viléme, Jarmilo!"
Doporučuji

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Pamatuji si, že toto vydání jsme měli doma. Některé básně nebo části jsem se učila už ve školce, pak jsem se s knihou setkala ve škole, na střední škole byla samozřejmě povinně k maturitě. Básně - balady jsou většinou smutné z prostředí venkova, popisují vztahy v rodině. Připomenuta v aknize, nejvíce si pamatuji básně: Kytice, Polednice a Vodník.
Erbenovy básně by neměly být v zapomnění.

14.03.2024 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Poučný úsměvný příběh o tzv. trdlu slečny Lízy, která je z nižší třídy a mluví spíše hrubým jazykem a hlavně používá různě skřeky. Prodává kytky na ulici a jejím snem je mít vlastní květinářství. Osud tomu napomohl a díky Henrymu Higginsemovi, který vyučuje fonetiku (věda o řeči) se naučí mravům a chování vévodkyně. Do cesty jí vstoupí jiný muž Freddy s nímž....
Další titul je z povinné četby, nyní připomenuto v aknize. Příběh mi místy dějově připomíná film Pretty Woman. Kniha se stala inspirací pro divadelní zpracování pod názvem My fair Lady.
Postava Lízy mi byla velmi sympatická, doporučuji.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Autorovo známé dílo je v podobě tragického dramatu, které je povinnou četbou na střední škole, aspoň doufám, za mne to tak bylo. Nyní jsem si tuto smutnou tragédii připomněla v aknize. Hamlet mladý dánský princ trpí nad skonem svého vlastního otce a o to více, když jeho matka - královna Dánska se hned provdala za Claudia. Další postavou je Ofélie, do které se Hamlet zamiloval.
Nezapomenutelný je výrok Hamleta : "Být či nebýt" , ve kterém se zamýšlí po celou dobu nad otázkou života a smrti.
Kniha pěkná, smutná, má i divadelní zpracování.

13.03.2024 5 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Vím o existenci této knihy z dob na střední škole, neboť byla zahrnuta v povinné četbě. Nyní jsem si jí připomněla v podobě aknihy. Kniha spadá do období romantismu a má skutečně jeho prvky. Hlavní postava postiženého Quasimoda místy zastiinila cikanka Esmeralda, která svou krásou očarovala více mužů. Pěkný ač smutný příběh.

12.03.2024 5 z 5

Vlak v 6:20: Cesta, která vede do pekla... Vlak v 6:20: Cesta, která vede do pekla... David Baldacci

Kniha spadá do dvou témat v letošní výzvě, určitě pěkná obálka napoví jedno z témat, ale dala jsem přednost k tématu, kde osoby spolu komunikují přes internet. Hlavním tématem je praní špinavých peněz ve firmě, kde je nasazen bývalý voják Travis Devine a má zjistit proč náhle umírají lidé. O vraždách se dozví jako první, když mu někdo pošle zašifrovaný email. Travis Devine musí přijít na vraha, aby nebyl na svobodě, ale hlavně aby ho nemohl zabít.
Kniha byla zbytečně dlouhá, autor v knize mnohokrát opakuje stejné věty a tím ubírá na adrenalinovém pátrání příběhu a rozplétaní jednotlivých tajemství.

11.03.2024 3 z 5

Horko Horko Ed McBain

Můj oblíbený detektiv Carella nyní vyšetřuje úmrtí malíře, vyslýchá nejdříve manželku, bývalou manželku, jeho matku. Další dějová linka je nevěra manželky jeho kolegy a třetí dějová linka, je návrat bývalého vraha do civilu z vězení po 12-ti letech. Název knihy odpovídá obsahu, vždyť všechny události jsou z léta a venku je opravdu horko. Akniha se mi líbila, plná napětí.

07.03.2024 5 z 5

Májová bouře Májová bouře Vlasta Javořická

Další přečtená kniha od mé oblíbené autorky z knihovny našich babiček. I když jsou tentokrát povídky spíše smutné, všechny se mi líbily. Hlavním tématem je láska, jak to dříve bylo, většinou "přišla" po narození dětí ....
Škoda jen, že autorka zde na DK moc nefrčí...

07.03.2024 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Zpočátku mi vadila velmi hluboká teorie výzkumu, pak jsem jsi zvykla a vlastně jsem i rozbor vítala. Nechtěla bych být "v kůži" vědců této aknize. Obsahově patří titul do záložky sci-fi, takže pro mě není cílová skupina. Ale i tak byla zajímavá .

05.03.2024 3 z 5

Jiří z Dráchova - poslední bitva Jiří z Dráchova - poslední bitva Ondřej Kalivoda

V posledním díle této série nám autor připomíná méně známou a přesto důležitou bitvu u Křeče, která se odehrála 19. srpna 1435 a je označována za „poslední bitvu táborskou“. Autor se trefil do mého vkusu, protože období husitů jsem v dějepise měla ráda a nejvíce, si z této doby pamatuji dodnes některá důležitá data. Možná je to i tím, že jsem jako žákyně jezdila na historické tábory a v tomto období jsem "jedno léto bojovala" ve vlastnoručně ušitém oděvu. Pověst spojená s touto událostí se mi v knize líbila, na konci před obálkou je v knize fotografie kamenného památníku ve tvaru kalichu pro připomenutí husitských válek v Křeči, jenž byl slavnostně odhalen 22. září 1935. Nesmím opomenout darování knihy přímo od autora s věnováním, díky díky.

04.03.2024 5 z 5

Moderní sebeobrana Moderní sebeobrana Pavel Houdek

I když jsem knihu nedávno četla, chtěla jsem si obsah znovu připomenout, dělám totiž zkoušky. Opět chválím manželé - autory a sleduji je i na instagramu a FB. A znovu říkám buďte ostražití, aby nedošlo k fyzickému útoku. DÍKY, DÍKY za tuto seberozvojovou knihu.

02.03.2024

Božská Ada Božská Ada Hana Whitton (p)

Pojmenování "Božská" by si zasloužila i česká autorka tohoto historického románu. Velmi precizní dílo o Adě - dceři více známého otce básníka Byrona a matky méně známé Annabelly - matematičky. Z jejich krátkého manželství se narodila jediná dcera, která se se svým otcem nikdy nesetkala a přesto mu byla jak vizáží, tak i svými vlastnostmi velmi podobná. Je úžasné jakou si dala autorka práci a zájem o této málem zapomenuté nadané ženě, jenž stála u zrodu počítačového programu. Velmi pěkná, poučná kniha, která vychází ze skutečných událostí a opět mě autorka nezklamala při výběru tohoto titulu. Jsem vděčná, že jsem si rozšířila obzor z historie, kde velkou úlohu sehrála žena, protože dříve to nebylo tak časté, která svou pílí, chytrostí a hlavně šarmem a důvtipem okouzlila nejen technický svět.

Tři malá prasátka Tři malá prasátka Walt Disney

Pěkná pohádka o třech prasátkách, která mají každý svůj domeček. Jakému z nich vydrží nejdéle a ochrání před zlým velkým vlkem je námět, který pobaví nejen naše nejmenší. Akniha se mi líbila.

Sedmero krkavců Sedmero krkavců Božena Němcová

Této zfilmované pohádky jsem se jako dítě vždy bála. V aknize je i v dospělosti pro mne velmi strašidelná a morbidní. Líbí se mi kladná postava Bohdanka, která nemyslí jen na sebe.

01.03.2024 4 z 5

Princezna se zlatou hvězdou na čele Princezna se zlatou hvězdou na čele Božena Němcová

Moje nejoblíbenější zfilmovaná pohádka, která byla natočena na motivy této povídky. Byla jsem velmi překvapená, jak se v aknize liší některé postavy. Hlavním rozdílem je ....ne nebudu prozrazovat. A protože si takovýto vztah neumím představit a zamrzelo mne, že má oblíbená spisovatelka o něm v této pohádce píše, musím ubrat z celkového počtu hodnocení.

01.03.2024 4 z 5

Drak dvanáctihlavý Drak dvanáctihlavý Karel Jaromír Erben

Další pohádka, která se stala i námětem pro zfilmované pohádky. Na tyto pohádky nelze opomenout, děkuji pane Erbene. Určitě každý ví, na koho číhal dvanáctihlavý drak. Připomenuto v aknize.

Hrnečku vař! Hrnečku vař! Karel Jaromír Erben

Klasická milá a poučná Erbenova pohádka o hrnečku určené pro nejmenší. A co zapomněla říct matka dívky, která hrneček přinesla domů? Pohádku určitě zná každý, připomněla jsem si jí v aknize.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Mám pár knih pročtených s touto duchovní tématikou. Každý máme své zvyky, svá přání, své touhy....někdy stačí tak málo....
"Když něco chceš, celý vesmír se spojí, aby tvůj záměr se uskutečnil"
Akniha se mi líbila.

01.03.2024 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

První povídka mě velmi zaujala, i když nemám ráda sci-fi, ostatní povídky byly již moc na mne odborné. V aknize je popisován vývoj robotů na planetě Merkur. Vždy mě toto téma přivádí k obavám a doufám, že to bude i v budoucnu pouhá fantazie člověka, ale co kdyby....protože vývoj na Zemi v dnešním světě jde neuvěřitelným rychlým tempem.

29.02.2024 3 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

".....někdo ví zatraceně toho hodně...."
Děj v aknize vypráví, jak zvyšovat nebo snižovat cenu koní a o vztahu dvou bratrů. Autorova další detektivka z dostihového prostředí měla hodně vleklý děj. Místy jsem se přistihla, že mi utíkají myšleny jinam, což mě nutilo i hodně přeskakovat a stále jsem čekala na ....ani nevím na co. Tentokrát zklamání.

27.02.2024 2 z 5