n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Letní msta Letní msta Robert Lawrence Stine

Další z dílů Stopy hrůzy tentokrát z letního tábora, kdy mladá vedoucí Holly má podezření, že se v táboře děje něco špatného a smrt jedné z vedoucích potvrdí její podezření. Kdo je ovšem vrah? A proč zanechává po sobě stopu? Tyto příběhy jsou hlavně pro -náctileté, hloubku v tom nehledejte. Takové průměrné čtení, které extra nezaujme a myslím si, že se k této knize ani po letech vracet nebudete.

05.12.2023 3 z 5

Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci Jan Novák

Autobiografický román, kdy autor se po dvaceti letech života v Chicagu vrací na začátku devadesátých let i se svou rodinou zpátky do Československa, aby jeho děti poznali, kde se narodil a mohl zde napsat nějakou svou další knihu. Jeho reálný pohled či humorný nadhled na tehdejší "devadesátky" a jeho občany. Setkání s Milanem Uhdem, Bohumilem Hrabalem a dalšími známými osobnosti této země. Přesně a trefně vystihl tehdejší dobu a i já se díky němu ve vzpomínkách vrátil do doby před třiceti lety a rozumím jeho kritickému pohledu. Možná i díky té nostalgii se mi kniha líbila.

Velkou část toho roku, co jsme byli v Praze, strávil Havel nevyhlášenou volební kampaní. Očividně strašně stál o to, abys se po rozpadu stal prezidentem České republiky. Nakonec se mu to podařilo, jenže to už byl Havel někým jiným, v čele jiné země, s jinou rolí a jinou představou o sobě. Člověk se tomu nestačil divit, jak mohl maličký politik v útrobách umělce tak rychle spolknout svého původce? Copak si Havel neuvědomoval, co se s ním děje? Jenže nebylo to vždy naopak, nebyl snad dramatik ve skutečnosti spíš politikem? A co to vlastně tak zamávalo s literátem Havlem? Zkazili snad všechny ty limuzíny, ochranky, zámky, letní sídla, kolegové státníci, rozdivočelé smečky fotografů, zkazilo snad tohle všechno fajnového chlapa? Zničí moc opravdu každého? Co vlastně chtěl? Dokázat, že je jenom člověk? Bylo opravdu tak těžké odejít z planetárních obrazovek? Nezačal se náhodou Havel bát svého psacího stroje? Jenže proč by z něj měl najednou mít hrůzu? Nebylo to třeba proto, že život je jinde?

30.11.2023 4 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Soubor povídek, které jste mohli číst i v jiných jeho knihách. Stejně jako všechny mají lehce kolísavou úroveň, ale přesto vždy dobře napsané. Možná i je to tím, že Kinga moc rád čtu, tak jsem lehce nekritický. Jsou zde povídky děsivé, čistě hororové anebo jen napínavé. King se v povídce Doktorův případ nebál ani přispět k několika dalším spisovatelům a rozšířil povídku o další případ Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona. Za mě osobně určitě povídky Lituji, voláte správně či Crouch End, ale i zbylé povídky stojí určitě za přečtění.

29.11.2023 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Příběh dvou kamarádů Františka a Floriána, kteří se po první světové válce kvůli práce odstěhovali do Krušných Hor, do Chaloupek, aby zde našli své štěstí a usadili se s rodinou. I když v Sudetech nebyl život lehký, oba si tento kraj zamilovali a věřili, že zde již zůstanou do konce svého života. Ovšem člověk míní a časy se bohužel mění a právě nástup Vůdce do čela Německa, převrátil život všem místním obyvatelům. Po dočtení se ve mě mísí určité rozpaky, příběh jako takový mi přijde plochý, psaní o hodně lidech, příbuzných, známých, ale o žádném více dopodrobna. Počátek před první světovou válkou, první světová válka, poválečné časy, nástup Hitlera, druhá světová válka a vysídlení místních obyvatel. Vše je popsáno ve velké rychlosti. Líbilo se mi nastínění proč místní němci v Podkrušnohoří podporovali nástup Hitlera a SdP, kdy částečně to bylo zaviněno tehdejší vládou a to, že sudetský problém nebyl černobílý. Trochu mi vadily chyby, které zde nemusely být, např. vylodění spojenců v Normandii nebylo v dubnu, ale až v červnu. A je to sice trochu hnidopišské, ale ..... Celkově kniha nebyla špatná, ale ve srovnání s podobnými knihami např. Šikmým kostelem, mi nepřijde tolik propracovaná. Ale určitě za přečtení stojí

26.11.2023 3 z 5

Slovník politického myšlení Slovník politického myšlení Roger Scruton

Autor ve slovníku rozebírá nejen základní politologické pojmy jako je např. demokracie, establishment, ale i filozofické např. dogma, smrt, odpovědnost. Jsou zde také uvedeny myšlenky význačných osobností jako např. Aristotelés, Kant,Platón a další. Ideální kniha pro studenty, aby poznali význam těchto slov slov a pojmů.

24.11.2023 5 z 5

Akt Akt Zdeněk Svěrák

Cimrmanovo rodinné drama o opětovném shledání manželů Žílových se svými syny, které před lety poslali do světa, aby malíř Žíla měl čas na svou uměleckou činnost. Skvělá a vtipná hra, ve kterém dominuje hlavně originální a nenásilný humor. A navíc vás zde čeká tanec a zpěv mamky Žílové, který stojí opravdu za to

Skleničky skleněné
padáte mi z ruky
z ručičky

21.11.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Terry Trent je správcem komplexu Továrna, kam se chodí bavit mládež z univerzity v Birminghamu a má jednu úžasnou vlastnost .... umí číst krev. Po její aplikaci vidí střípky života toho konkrétního člověka. Ovšem někdy je lepší nechat tajemství spát, protože by se taky mohlo stát, že se vám život obrátí naruby a z vašeho poklidného života se vám změní na boj o život. Další ze skvělých knížek autora, kdy se mi líbí naprosto originální nápad a strhující děj.

17.11.2023 5 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Když se revírník Bartoš vrací z hospody, tak v lese chytí zaběhnutou lišku, kterou chce věnovat svému vnukovi. Avšak liška Bystrouška nechce žít v hájovně a uteče, aby znovu začala žít v lese. A když potká lišáka Zlatohřbítka, tak zjišťuje, že život může být opravdu krásný. Lyrická bajka, která bude bavit nejen děti.

14.11.2023 4 z 5

Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Bev Vincent

Kniha, která mapuje život a kompletní dílo Stephena Kinga. Od jeho dětství až po dnešní dobu jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů planety. Už bylo sepsáno několik knih o Místrovi, ale tato kniha je mnohem obsáhlejší a hlavně obsahuje mnoho originálních věcí ať už to jsou fotky z dětství, pracovní verze rukopisů, telegram od Billa Thompsona o prodeji románu Carrie, obaly časopisů, knih a mnohé další. Pro zaryté fanoušky jsou to opravdu skvosty. Každá jeho kniha je zde rozepsána, kdy byla vydána a o čem je, případně jaký nápad předcházel jejímu napsání. Na konci knihy je kompletní seznam knih, povídek, které napsal a které zde ani nevyšly a také seznam filmů natočených na motivy jeho knih. Tato kniha je opravdu skvělá

11.11.2023 5 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

Pokračování fantastických Toulek českou minulostí. Nástup přemyslovců s jejím slavným králem Přemyslem Otakarem II, získání Zlaté buly sicilské, přes Lucemburky, prvního krále Jana, poté kdy rozkvět Čech přišel s nástupem Karla IV., husitské bouře až po nástup a konec polských Jagellonců. Skvělý průřez historií, kterou by měl znát každý občan této země. Srozumitelně a poutavě napsaná kniha.

09.11.2023 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Hlavní hrdina odjíždí na Vánoce na svou odlehlou chatu v Malé Fatře, kde si potřebuje psychicky odpočinout od své manželky a práce. Jenže, když ho na chatě zahalí tma, tak není lehké se orientovat, fungovat a když kolem sebe začnete slyšet okolní zvuky a nevíte co je pravda a co výplod vaší fantazie, tak nervozita a nervy vás pomalu ale jistě mohou dostat k šílenství. Výborně napsaný román, kdy autor skvěle stupňuje napětí, které ke konci graduje. Karika se mě svými romány získal a už teď vím, že brzo v jeho tvorbě budu pokračovat.

Kdybych prohledal police důkladně, nejspíš bych objevil i drobné plastové figurky. Jenže se mi nechtělo odkrývat minulost, někdy člověku bohatě stačí přítomnost, nepotřebuje si zadírat pod nehty třísky oživlých vzpoomínek na hezké chvilky, které dávno pominuly.

07.11.2023 5 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Překrásná kniha, která mě svým obalem a nádhernými ilustracemi Zdeňka Buriana od malička lákala v naší domácí knihovně. A když jsem už konečně uměl číst, tak bylo úžasné vstoupit do dávného světa pravěkých zvířat a tehdejší nedotčené přírody. Kniha přibližuje hlavně období druhohor a třetihor, kdy tehdejší život dokázal být i hodně krutý a nemilosrdný.

06.11.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Harpagon je lichvář, který nadevše miluje peníze, více jak svou rodinu, natož své přátele. Cinkot zlaťáků či šustění bankovek je jeho nejmilejší zvuk. Ale co kdyby o ně měl někdy přijít, co kdyby mu je někdo chtěl ukrást? To by asi život pro něj ztratil veškerý smysl. Skvělá divadelní hra o lakomci, který je pro peníze schopen obětovat vše. Na to, že byla napsána v sedmnáctém století, tak je aktuální a srozumitelná všem i dnes.

03.11.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Píše se rok 1945, mnoho lidí utíká z východního Pruska před ruskými jednotkami, které se chovají vůči obyčejným lidem hůře jak zvířata. Dvě mladé ženy, z nichž jedna je polka a druhá litevka narazí na mladého muže z Pruska, společně pak s dalšími se snaží dostat Gotenhafenu, odkud vyplouvaly lodě do Kielu, aby zachránili životy desítek tisíc lidí, civilistů, raněných vojáků či zdravotních sester.

Stařec přikývl. "Říká se, že smrt má tisíc dveří, kterými vypustí život a člověk si vždycky jedny najde. Na každého z nás ty dveře čekají. Vím to a jsem s tím smířený.

Kniha je psána pohledem čtyř lidí (Joany, Emilie a Floriana), kdy čtvrtý z nich je mladý příslušník Hitlerjugend Alfred. Každý z nich má své tajemství, každý z nich se chce dostat na loď z jiných důvodů, každý z nich chce přežít, ale na moři již čeká ponorka S-13. Další z úžasně napsaných knih touto spisovatelkou, kdy kniha se čte naprosto jedním dechem a vy nemůže přestat číst. I když člověk ví, jak dopadla plavba lodi Wilhelm Gustloff, přesto doufáte v nějaký dobrý konec.

Až prochodíme boty, síla cesty přejde do našeho těla.

31.10.2023 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Naprostá klasika mezi stolními hrami, která zde byla vydána v devadesátých letech. Jeden hráč je Pán jeskyně a další hráči si zvolí svou rasu (člověk, elf, trpaslík) a povolání (válečník, zloděj, čaroděj) . Pán jeskyně vytvoří mapu, zápletku a hráči mohou vstoupit do jeskyně. Tuhle hru jsme hrávali před třiceti lety s obrovským zaujetím. Není to kniha v klasickém slova smyslu, ovšem pokud jí začnete naplno hrát, tak věřím, že vás chytne a nepustí

30.10.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Kdo by neznal nejklasičtější příběh velké lásky mezi dvěma mladými lidmi a současně velké nenávisti mezi jejich rodinami. Kapuletové a Montekové jsou hrdé rodiny a mezi sebou navzájem nesmiřitelní, ovšem láska Romea a Julie je silnější. Přečteno, viděno v divadle i jako film v televizi a nikdy se neomrzí

26.10.2023 5 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Larry se s manželkou Julii stěhuje do starého rodinného domu. Najdou zde důkaz, že zde pobýval Larryho bratr Frank, se kterým má Julie jedno velké tajemství. Frank kdysi rozluštil tajemství Lemarchandovy kostky, která otvírá bránu do jiného dimenze a člověku přináší velké rozkoše, ale poté zmizel. Jen jeden člověk ho může ale přivést zpět, ale musí něco obětovat. Skvělý horor, ze kterého vás bude mrazit a slabší povahy můžou být dokonce některými scénami až znechuceny, ale je na každém zda otevře tuto knihu a bude chtít poznat tajemství Lemarchandovy kostky

23.10.2023 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Moskva po atomové válce, zbytky přeživších lidí se ukrývá v prostorách metra v Moskvě, každou stanici ovládá jiná sorta, komunisté, fašisté, náboženští fanatici, filozofové či jen obyčejní lidé, pro které je hlavní priorita přežít. Arťom odchází ze stanice VDNCH splnit poslání, které mu dal jeden z lovců ač sám netuší proč a z jakého důvodu, ale přesto putuje metrem do Polis, bájné stanice, ve které žijí lidé, kteří by mohli pomoci pozvednout lid. Ovšem cesta je plná nástrah a není lehké dojít na konec své cesty. Ovšem je Polis opravdu tou odpovědí na otázku anebo jen falešná stopa? Skvělý distopický román, trochu s nedůvěrou jsem do ruky bral tento postapokalyptický román, který mě přesvědčil, že stojí za to si ho přečíst.

20.10.2023 5 z 5

Lásky černého barona Lásky černého barona Miloslav Švandrlík

Roman Kefalín snažící se dostat se na jakoukoliv školu a tím oddálit nástup do práce, kterou by s budovatelským nadšením vykonával. A přitom se hlavně věnuje něžnému pohlaví všeho druhu, ať to jsou mladé nesmělé svazačky, ale i zkušené ženy ač vdané či svobodné. Krátké povídky, ve kterých najdete hlavně laskavý a milý humor se špetkou erotiky.

Zakalení svazáci zde pěli písně o ocelových brigádách a čadících komínech, tančili kolečka, z nichž nejoblíbenějšího bylo Ptala se Zuzana Kuby, jestli má veverka zuby ... a vyměňovali si zkušenosti z názorné agitace.

19.10.2023 4 z 5

Oáza tropické přírody pod Krušnými horami Oáza tropické přírody pod Krušnými horami Jan Ptáček

Druhá kniha tohoto vášnivého a zapáleného biologa, ve které vás seznámí s rostlinami, které můžete vidět v Botanické zahradě Teplice, jejich popis a místa jejich výskytu. Dále zde najdete všechny skleníky a ve kterých se se nacházejí konkrétní rostliny. U rostlin jsou krásné fotografie, které nafotil autor sám. Kdo má rád flóru, tak si v této knize přijde na své

16.10.2023 5 z 5