n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Zdivočelá voda Zdivočelá voda Eliška Horelová

První díl trilogie, kdy hlavní hrdina Tomáš a jeho sestra těsně před první světovou válkou v pohraniční zažívají změnu poměrů a názorů u sousedů němců, kteří se do té doby k čechům chovali jako rovný k rovným. Ale dějiny osudu se mění a místní němci vstupují k henleinovcům a začínají útoky na české občany. Je třeba Sudety vrátit k Vaterlandu. Je to sice kniha pro mládež, ale dobře se čte i dospělým.

11.09.2023 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Příběh několika osob, který se odehrává v padesátých letech až do konce sedmdesátých. Chování a nenávist představitelů minulého režimu vůči těm, kteří nějak vybočovali a troufali si říkat vlastní názor, byl místy až brutální. Hrdiny této knihy komunistický režim poznamenal krutým způsobem Výslechy, bití, ponižování, pronásledování zanechají na psychice člověka obrovské jizvy. A ne každý dokáže režimu vzdorovat a stát si za svou pravdou.

"Povšimněte si," řekl totiž během jedné návštěvy Letné Profesor "jak je každá diktatura alergická na svobodu slova. Nejprve zakáže noviny a knížky. Pak teprve přijde na řadu to ostatní. Slovo je naopak trvalé. Má stejnou váhu v antice jako dnes. A toho si jsou diktátoři dobře vědomi. Proto si libují v pálení knih. Doktor Husák knihy sice nepálí, zato je posílá do stoupy.

Autorka skvěle propojila fiktivní postavy s autentickými, ať už to byla Ludmila Jandová, Profesor (Patočka) či Zpěvák (Hutka) . Praktiky STB byly opravdu tvrdé a podepsat na konci sedmdesátých let Chartu 77, chtělo obrovský kus odvahy. Velký respekt k těm, kteří toto dokázali.

"Každá diktatura stojí na strachu," opakoval neustále. "Strach je ve skutečnosti jejich jediný argument, jediná zbraň. Když ho překonáte, budou na vás krátcí!".

Děkuji databázi knih a lidem zde, že jsem mohl narazit na tuto knihu, protože by mě možná minula a byla by to velká škoda. Z této knihy jsem nadšený jak je napsána, ač je silně depresivní a smutná. Kdo tvrdí, že minulý režim byl vlastně "v pohodě" a nic se "vlastně" nikomu nedělo, že doktor Husák byl jen starý, popletený a neškodný strýček, by si měl tuto knihu přečíst. Nemělo by se zapomenout na oběti a pronásledované minulého režimu a už vůbec ne na představitele tohoto režimu a ty, kteří pronásledovali občany, kteří měli jiný názor.

09.09.2023 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Kniha pojednávající o cestě Karla Čapka po Anglii, Skotsku a Walesu, kdy popsal své pocity z těchto zemí, měst, přírody, chování místních či jejich kuchyně. Přijde mi, že města a jejich památky jej extra neuchvátily a ostrovní kuchyně už vůbec. Je zajímavé číst jak to tam vypadalo skoro před 100 lety. Nádherně zde popisuje místní přírodu a je poznat, že Čapek byl opravdu mistr slova ....

Ben Nevis, nejvyšší štít této země hor, zavalitý a mračný chlapík
nad mořským fjordem, protkaný bílými vodopády
ze sněhových polí tam na vršku a dále hory a hory, gleny a jezera,
údolí stínů, strže černých vod, země, kterou Bůh hnětl z tvrdé látky ....

Celkově z knihy mám tak trochu rozpačitý pocit, ale je na každém jak se kde cítí a kde se mu co líbí. A tahle kniha je vypovídající o tom, jak tuto ostrovní zemi viděl Karel Čapek.

07.09.2023 3 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Moc rád cestuji a poznávám různé země, tudíž mám i moc rád cestopisy a tento byl pro mě jako pohlazení po duši. Jan Werich svým nezapomenutelným humorem provází čtenáře svou cestou z Prahy do Itálie, přes Vídeň, Benátky, Florencii, Řím až zpátky domů. Zážitky z cesty, antické památky, chování místních či skvělá kuchyně ať rakouská či italská, o kterých tak dokáže nádherně vyprávět.

Vídeň a Praha mají mnohé společné, a že právě proto mám Vídeň rád.
Společný jazyk. Nikoliv ten, kterým se mluví. Ten, kterým se chutná.
Plíčky po vídeňsku, znáte? Nebo vídeňský řízek, vídeňský guláš?
A divadlo, opera, kavárny a vinárny.

Milá kniha, která byla napsána před více jak sedmdesáty lety, ale ty malé kavárničky ve Florencii či Pise, ten italský temperament a jejich naturel, si rád užívám i v dnešní době, když tam vyrazím.

06.09.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Nikdy jsem netušil, že bych si ve svých letech přečetl knihu pohádek. Ovšem humor Jana Wericha mám rád a nelituju toho, že jsem se do této knihy pustil. Krátké pohádky, kdy některé jsou známé (Rozum a štěstí, O Palečkovi či Lakomá Barka) některé méně (Jak vyhynuli obři na Šumavě, Až opadá listí z dubu), ovšem v žádné nechybí nějaké moudro a hlavně vtip. Všechny pohádky mě velmi bavily a na odreagování naprosto ideální.

05.09.2023 5 z 5

Doktorské historky a anekdoty Doktorské historky a anekdoty Svatopluk Káš

Knížka anekdot, které jsme si chodili půjčovat v osmdesátých letech do knihovny. Některé vtipy byly dobré, některé slabší, ale tohle je spíše taková nostalgická vzpomínka na časy dávno minulé

03.09.2023 4 z 5

Járo, kakao! Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Volné pokračování prvního dílu, kdy tato kniha je spíše věnována pozdějšímu věku, koncertním turné, vzpomínky na bývalé členy Tří Sester např. na legendárního a již bohužel nežijícího Františka Sahulu. Je zde hodně textů jejich nejslavnějších písní, které při čtení doslova slyšíte v hlavě.

01.09.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Příběh o vině a trestu, o tom, že odpouští jen Bůh a některé skutky nesmí být nikdy promlčeny. Nikdy se nesmí zapomenout na to, co zde komunisté prováděli v padesátých letech, o nelidském chování, kdy se chovali hůře jak němci za Protektorátu, o tom co se skrývá na Ďáblickém hřbitovu u severní zdi. Tyto zvěrstva na dospělých lidech natož malých dětech, je prostě nutno neustále připomínat.

Komu zvoní hrana? Tobě, národe český. Sotva jsi narovnal hřbet, už znovu ho k zemi ohýbáš, už zase hlavu skláníš. Slyšíš ty zvony? To pro tebe zpívají píseň pohřební, pro tebe a tvé děti. Porostou jak pokroucené borovičky na kraji lesa. Ty už nikdo nenarovná, křivé dříví zůstane navždy zohýbané.

Smutný příběh o chlapci, který se nikdy nevyrovnal se smrtí své matky a jen touha po pomstě těm, kteří zavinili její smrt a smrt dalších lidí v pankrácké věznici, jej dál žene za pomstou.

Čím více je pravda pošlapávána, tím více se pozdvihuje,
Čím více je zastiňována, tím jasněji září. I když ji zabili
a do hrobu položili, ona všechny přemohla.
A ta stejná pravda dala Praze za jednu husu
mnoho orlů a sokolů, kteří vysoko létají.

29.08.2023 5 z 5

Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Tak tohle je moje srdcovka. Tři sestry jsem začal poslouchat začátkem devadesátých let a hned mi jejich muzika přirostla k srdci. Kniha je rozdělena do dvou částí. První Tak to bylo, tak to je jsou vzpomínky Fanánka na svoje mládí a počátky formování kapely Tři sestry. Druhá část Járo, kakao! se věnuje kapele, která již koncertovala a sklízela úspěchy, včetně textů jejich nejslavnějších písní. Kniha je napsána s humorem, kdy se Fanánek nebojí popisovat jejich alkoholové excesy. Kniha mě obrovsky bavila a vrátila mě do mých pubertálních devadesátých let, na které člověk s nostalgií vzpomíná. Tak ať vám to kluci ještě dlouho hraje ...

25.08.2023 5 z 5

Druhé písně Závišovy Druhé písně Závišovy Milan Smrčka

Druhý zpěvník Knížete pornofolku s jeho skvělými písněmi, které pravidelně slýchávám buď ve Vagonu či Pod Viktorkou. Písně Mistra musíte brát s velkou nadsázkou, chápu že pro prudérního člověka jeho texty nejsou, ale ten kdo se chce pobavit, bere život s nadhledem a humorem, trochu umí s kytarou, tak tento zpěvník je přesně pro něj. Najdete zde mé oblíbené písně jako Zbyl jsem tu sám, Zemřel mi kamarád, Jak si pro mě přišla smrt, Cvičitelky aerobiku či V Prostějově v jednom domě .... a mnohé další

NIkdo mě nevolá nikdo mě neshání
Vyflákli se na mě všichni mí kumpáni
Žádnej mě nehledá nebuší na dvéře
Neťuká na okno za kliku nebéře
Všechny mé kunčfoty vzala si kmotřička
Kosou je hladila v tomhle je jednička
Všechny je zrušila proto mi nevolaj
Přitom je lásky čas pověstný první máj

24.08.2023 5 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Další skvost mezi hrami z divadla Járy Cimrmana, tentokrát o nešťastné premiéře hry Vlasta. Za uprchlého herce Bittnera zaskakuje slovutný herec Karel Prácheňský. A v závěru hry se dozvíte zda Vlasta je Vlasta anebo Vlasta. I v této hře je obrovské množství skvělých hlášek, které zlidověly.

KŘIŽÍK: Konečně tě držím ve svých rukách. Ó, jaké máš pevné boky.
ŽENA: To je krejčovská panna, Fratišku.
KŘIŽÍK: Promiň. A teď? Nejsi panna?
ŽENA: Ale Františku!
KŘIŽÍK: Už tě poznávám. Kdybys byla panna, měla bys tady odsud k podlaze dřevěnou štangli.

Hry z repertoáru divadla Járy Cimrmana prostě nemají chybu.

21.08.2023 5 z 5

Dobrou noc Dobrou noc Milan Smrčka

Další z "básnických" sbírek tohoto znojemského barda, která je opět plná originálního humoru, vulgarit, sexu, ale i veršů přímo ze života. Záviš máš prostě svůj styl, který někomu nemusí sednout, ale u jeho veršů člověk nepřemýšlí nad tím, co tím autor asi chtěl vyjádřit, neboť je to vyjádřeno více než jasně.

V zubařském křesle
trávil jsem poledne
tam se ti příteli
tam se ti nezvedne

18.08.2023 5 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

První příběh legendární dvojice. Po návratu z Afghanistánu do Londýna vysloužilý lékař doktor Watson shání bydlení a někoho s kým by se mohl sestěhovat. Jeho přítel lord Stamford jej seznámí se zvláštním člověkem, který se jmenuje Sherlock Holmes. Oba svou bystrostí na druhého udělají dojem a tím začne nejen jejich přátelství, ale zrodí se jedna z nejslavnějších detektivních dvojic, před kterou žádná sebevětší záhada neobstojí. Jejich první případ je záhada mrtvého muže, který na první pohled zemřel přirozenou smrtí, ale to by nebyl Sherlock Holmes, aby nezajistil pravý opak. Skvělý detektivní příběh, kdy Doyle stvořil geniálního detektiva, který díky svým schopnostem dedukce a hledání detailů, vyřeší každý případ, ale hlavně v knize je zachycena ta pravá atmosféra té doby .... londýnské mlhy, sychravého počasí, nevlídných doků a chlad, který stoupá od řeky Temže.

16.08.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Pastýřova dcera Bára je dívka, která se vymyká svým jednáním a myšlením době, ve které žije a díky tomu je trnem oku určitým zbožným občanům. Klasiká povídka, ve které Němcová kritizuje pokrytectví určitých lidí a prosazuje myšlenku svobodomyslné dívky, která žije podle svého přesvědčení a ne dle tehdejších konvencí.

14.08.2023 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Podle pověsti, když duje halný vítr z polské strany Tater, tak se zjevuje Větrnice a ten kdo jí pohlédne do tváře ..... zemře. Vše začíná náhodně a nevinně nálezem autokamery a zvědavostí, kdo a proč jí pohodil na odpočívadle až po pátrání s přáteli po tragédii jedné dopravní nehody. Ovšem nevěřit na pověsti se nevyplácí, protože při jízdě oblastí, kde duje halný vítr, může přijít smršť a pak okolnosti naberou velký spád, kdy nevíte co je realita a co fikce. Karikovy hororové knihy mě obrovsky baví, skvělá atmosféra zasazená do reálných oblastí Tater, kdy příběh vás hned pohltí a vy se řítíte tmou a cítíte halný vítr. Moje první kniha přečtená v originále ve slovenštině

Když duje halný, stoupá počet sebevražd, násilí, vražd a agresivity. Jenže to nezpůsobuje vítr, ten není zlý, ale iniciační.

10.08.2023 5 z 5

... a výstupy do údolí ... a výstupy do údolí Jan Pelc

Volné pokračování příběhů Olina, který se po emigraci z Československa usadí v Paříži, má práci, přítelkyni, kamarády. Události lístopadu r.1989 jen zavedou zpět do Československa a vše se začíná pomalu hroutit .... kde je doma? V Praze nebo v Paříži? Kdo je kamarád a kdo jej chce využít? Výborná kniha o hledání domova, sebe sama a nacházení odpovědí na své otázky až když je příliš pozdě. Moc se mi líbí reálně popsaná atmosféra devadesátých let.

08.08.2023 5 z 5

Dobří holubi se vracejí Dobří holubi se vracejí Ladislav Pecháček

Román z prostředí protialkoholní léčebny, kde se léčí pacienti všemožných profesí, charakterů s jediným cílem. MIloš Lexa, topič sem přichází, aby se dostal ze své závislosti, setkává se zde s chápavým vedoucím lékařem Dobrotkou, ale i tyranským lékařem Masákem, který udržuje pořádek za pomoci tří cikánských kriminálníků. Prostý příběh, kombinovaný se vzpomínkami na minulosti, protkaný filozofickými názory a hlavně myšlenkami proč pít či se vzdát alkoholu. Smutný melancholický příběh o víře a lidských osudech.

Pacient Václav Hrabyňa, kronikář z Častolovic, skončil sebevraždou na půdičce rodinného domku tamtéž. V dopise na rozloučenou napsal: Promiňte mi všichni, ale neznám jiný způsob, nemohu-li rovně stát, budu alespoň rovně viset.

07.08.2023 4 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Tato kniha byla napsána před více jak půl stoletím, přináší pohled na satanismus jako na filozofii. Na počátku se dočtete o Satanském devateru a poté je kniha rozdělena defacto do čtyř knih odpovídajících čtyřem živlům: Knihy Satanovy (oheň), Luciferovy (vzduch), Belialovy (země) a Leviathanovy (voda) . Jako studijní materiál k poznání jiného náboženství to vůbec není špatné dílo.

04.08.2023 4 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Krátké fejetony nynějšího ředitele pražské ZOO o zvířatech v trójské zahradě, radosti i strasti jejich chovu, o koních Převalského v Mongolsku či rezervací Dja v Kamerunu, kde provozují Toulavý autobus, ale i tragédie typu obrovského požáru v Austrálii a mnohé další. Kniha je doplněna krásnými barevnými fotografiemi. Kniha je zajímavě napsaná, ovšem nevím proč jsem se s ní dlouho trápil a nebyl schopen dočíst. Některé kapitoly mi vyloženě do knihy nesedly.

02.08.2023 3 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Po přečtení Rychlopalby jsem prostě musel se vrhnout na druhý díl. Hlavní hrdina se opět vrhá do řešení případů, které se jej netýkají a díky tomu zabředá do dalších a dalších problémů, ze kterých se horko těžko dostává. Pátrání po zmizelém realitním makléři jej dovede až na poslední hranu, kdy mu již jde o život. Konec je otevřený a já pevně doufám, že se dočkám dalšího dílu

"Jistě. S dovolením, madam" sklonil jsem se k ležícímu.
"Posral se a pochcal" upozornil mě Holub poněkud zbytečně.
"Jo" sklonil jsem se ještě níž. "A vypadá to, že se i poblil"
"Takže multiinstrumentalista."

Mě Kopřivův humor prostě baví. Knížka je suchými a vtipnými hlášky celá protkaná. Opět se zde setkáme se starými známými z předchozího dílu a k tomu přibude i nový policejní kolega z jiného okrsku, který je neméně drsný.

"Jestli nemá Jankovič přijít na to, že jsme policajti" utrousil jsem k Wichterlemu, "tak mě hlavně nesmíš oslovovat kolego."
Přikývl. "To je dobrá připomínka. A jak ti mám teda říkat? Kdybych na tebe potřeboval zavolat?"
"V tom případě Klement."
" A já tobě?"
"To je fuk. Třeba Gustav" chytil jsem se plotu
"Výborně, konstatoval jsem. "Husák a Gottwald. Prezidentský rabijáti. Ten se posere strachy.

Tato detektivka vás prostě chytne a nepustí a prosvištíte jí jako křížovou palbou.

31.07.2023 5 z 5