mulderka mulderka komentáře u knih

Prales leopardů Prales leopardů Ladislav Mikeš Pařízek

Svého času se mi to dost líbilo. Oceněníhodný je nejen dobrodružný děj a spousta informací o životě a způsobu myšlení afrických domorodců, ale také detailní popis příprav, co vše bylo třeba zajistit materiálně i administrativně, než se mladý Marcel mohl na svou cestu konečně vydat. Plno lidí si takovou objevitelskou výpravu představuje jak Hurvínek válku, a ejhle, ono to FAKT tak jednoduché nebylo!

PS. Pozoruhodný úryvek z dramatické situace, kdy karavana stěží unikla útočícím agresívním paviánům:

"Kdyby ten opičák kousl, bylo by to zlé."
"Proč?"
"tak, víš, když kousne pardál, lev nebo jiná kočka, je to hodně nebezpečné, ale člověk se časem může z toho dostat. Když však kousne opice, nedostane se z toho člověk nikdy. Třeba dva tři roky nebo i déle ti nic není, a najednou začneš být slabý, nechutná ti jíst, popelavíš v obličeji, a konečně umřeš. Opičí kousnutí otráví ducha zdraví a po letech ti sežere krev. Tak nám to vyprávěli naši zkušení lovci a věř, že je to pravda."

Copak nám to připomíná? Že by Ej-Aj-Dý-Es??? Vzhledem k roku vydání 1958 tedy padá jedna konspirační teorie...

23.12.2018 4 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Jeden z hrstky horrorů, který mě doopravdy dokázal VYDĚSIT k smrti!!! Detaily - viz koment uživatele Madax a dalších o kousek níže. Ono, při trošce fantazie to zase není tak nemožné, že se v našem "úžasně čistém", kdejakým neřádstvem zabordeleném životním prostředí takové nebo podobné zmutované potvory objeví. Chraňte nás všichni bozi, už se možná i někde líhnou...
A jelikož se blíží svátky přežírání, přehrabu v rámci předvánočního úklidu temné kouty svojí knihovny a hned po Silvestru najedu poctivě na pár stránek před každým jídlem. To poletí kila dolů!!!

Tušení podrazu Tušení podrazu Ondřej Neff

Každopádně originální, solidně zpracovaný a jen občas lehce za vlasy přitažený nápad a námět. Řekla bych, že LS se v záhrobí /nebo ve svém konspiračním bungalovu?/ potutelně usmívá...
Co se mě týče, beru tuhle knížku po delším rozmýšlení nakonec jako poctu klasikovi české SF a záhadologie. Velice by mě ale zajímalo, jak na Tušení a některé narážky v něm reagovala Součkova pozůstalá rodina...

Bratři mravenci Bratři mravenci Jozef Pavlovič

Ha ha, nejlíp si z toho pamatuju, jak se povedení bráškové sjeli kdesi nalezenou tabletkou dinylu a zapili ji rumem :-D To už by dneska v dětské literatuře neprošlo...

10.12.2018 4 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Dost velká šílenost na to, aby se mi to zalíbilo. Ale pozor, až na druhé a další přečtení, neb v 80. letech, kdy u nás Bernhard poprvé vyšel, mi ještě chyběla znalost západní popkultury. Což je, abyste si tohle užili, dost elementární podmínka.

06.12.2018 4 z 5

Robinzoni vesmíru Robinzoni vesmíru František Běhounek

Být Běhounkovým dědicem, vynasnažím se připravit tvůrce amerického trháku Armageddon o pěkný balík prašulí za totální vykradení námětu ;-) I když to na 99% byla asi fakt jen náhodná shoda.
Rozhodně Amíci nevědomky složili panu FB obrovskou poklonu. Zápletka a napínavý děj Robinzonů fungují i po skoro 60 letech od napsání, a že Robert Bertrand není Bruce Willis? NO A CO??!!!

06.12.2018 5 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

V životě by mě nenapadlo, jak moc mě dokáže zaujmout, napnout a emocionálně /v dobrém slova smyslu/ rozhodit dobrodružná historka o partě králíků!!! Počáteční lehká nedůvěra mi vydržela ani ne 4 stránky, a pak už to frčelo a četla jsem a četla a fandila a občas i brečela. Njn, když oni se ti chlupatí tvorečkové, co si je občas rádi dáme k obědu na paprice, zničeho nic stali mými kamarády! A jejich "králictví" a všechny zvyky s tím spojené jsem brala jako samozřejmost. Chvála a obrovské uznání autorovi za jeho vhled do králičího chování a "myšlení".
A i když je Daleká cesta považovaná za literaturu pro mládež, ani nám dospělým neuškodí podívat se na sebe a své jednání, jak píše kdosi o pár řádků níže, z výšky 15 cm nad zemí. Třeba bychom taky nad sebou zastříhali ouškama ;-)

23.11.2018 5 z 5

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Ten pocit, když si z knihovny nesete domů Mosty přes propast času, podle obálky se těšíte na SF - a ono z toho vyleze něco, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Jestli chtěla paní V. pro změnu "zpestřit" svůj osvědčený historický žánr implantací romantické "sci-fi", tak se jí to veru nepovedlo. Od vařečky se táhne nakynulý, chaotický a nepoživatelný blaf.
Čistě z hlediska scifisty: ODPAD!

22.11.2018 1 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Když sáhnu po knížce, která je s velkou pompou a všemi marketingovými triky inzerovaná coby "vrcholně erotická" a "tabu bořící", očekávám, že se první /můj i hlavních postav/ orgasmus dostaví někdy po dejme tomu, 40 stránkách. Aby se, když už to má být jakože "literatůra", zachovalo jakési dekorum a proběhl jakýs takýs "úvod do problematiky". A potom? Jedeme, jedeme, a pěkně se vším všudy!
Cha! Literatůra, a dokonce vzrušující??? Leda tak Mnoho povyku pro nic a neuvěřitelný podfuk!
S pocitem, že Grey, Anna a nejvíc ta její vlezlá a všudypřítomná "vnitřní bohyně" by zasloužili zavčas umlátit vlastními důtkami, aby se ušetřil papír, jsem si dojatě vzpomínala na kdysi dávno přečtené paměti provozovatelky sadomaso salonu. Bohužel na titul si už nevzpomenu, abych vám ho mohla doporučit. Ty měly aspoň šťávu, a byly údajně podle pravdy! V tomto případě bych dotyčné dámě věřila, tam byl ten prožitek vidět. Padesát odstínů se akorát tak slilo v "kafebraun do zelena" čvachtající kaluž nudy, řvoucí do čtenářova mozku: "Sliby se slibují, blázni se radují!!!"
Ze čtečky jsem ilegálně staženou trilogii zatím nesmazala, ale pochybuju, že by se mi někdy zachtělo pokračovat dalšími díly. To už radši pořádné porno, kde se nikdo neolepí přeslazenou břečkou, ale tekutinami žánru přiměřenějšími ;-)

21.11.2018 odpad!

Carrie Carrie Stephen King

Kdyby Carrie Whiteové tohoto světa měly možnost si o sobě včas přečíst, možná by z nich aspoň některá dopadla jinak - vždyť nehojící se skryté rány občas pomůže jen rozdrásat a vyčistit...
Za plný počet bez diskuze a pochybností.

20.11.2018

Dotek zla – Exalticon speciál Dotek zla – Exalticon speciál * antologie

Poměrně solidní a reprezentativní průřez cca 150-letou historií moderního horroru. A kromě příjemného polechtání nervů tahle sbírečka funguje i jako pomůcka při hubnutí, neb některé povídky vřele nedoporučuju číst před/při/po jídle ;-)

18.11.2018 4 z 5

Noční můry zabíjejí Noční můry zabíjejí Frédéric Lenormand

Nedíky soudruhu Lenormandovi za opakované ničení detektivní legendy!
Jestli mu připadalo vtipné nebo inovativní udělat ze soudce Ti cynického ubrblaného omezence a z jeho První dámy hysterickou slepici - evidentně si nedal ani práci s prostudováním původní charakteristiky postav - na to nemám slov :-( Robert van Gulik se musí v hrobě otáčet slušnou rychlostí a jeho případní potomci doufám přemýšlejí o žalobě.
Literárnímu zločinci Lenormandovi bych přála odpovídající trest, nejlépe z ruky samotného soudce Ti.
PS. Všem, jimž se tyto paskvily náhodou dostaly před oči a neznají původní van Gulikovy předlohy - proboha přečtěte si aspoň jednu! Bylo by škoda připravit se o zážitek na úplně jiném /špičkovém/ levelu.

17.11.2018 odpad!

Hledání budoucího času Hledání budoucího času Zdeněk Volný

Úlitby cenzurním bohům minulého režimu zde byly vskutku mimořádné! Jestli je cena času ztraceného listováním v braku za těch několik kvalitních kousků z angloamerické nové vlny únosná? Jak pro koho... začátečník zvyklý na kosmická dobrodružství to asi nedá. Zvědavý fajnšmekr jako třeba já, se zaťatými zuby ano. Jen je mi líto papíru zaplácaného vším tím odpadem. Připadala jsem si při čtení jak zlatokop - ale těch pár nugetů na hromadě totálního odpadu aspoň hezky vynikne. Jména jako Harlan Ellison, P.K.Dick, Michael Moorcock, J.G.Ballard nebo Thomas Disch byla u nás v té době naprosto neznámá. Takže když aritmeticky zprůměrujeme 0 a 5 a přidáme půl hvězdy za osvětu, holt vyjde ta trojka...

17.11.2018 3 z 5

Cvoci Cvoci Miloš Zapletal

Bohužel, další pokračování cyklu o Jonášovi a jeho kamarádech ze Sedmičky už padlo za oběť "syndromu Xkrát vymáchaného pytlíku s čajem". Ano, původní nápad s přejetím republiky na lyžích je dobrý, ale... Cesta se odvíjí pouze lineárně /nepočítám tedy vysvětlující komentáře vypravěče, který po letech bůhvíkomu objasňuje, jak to chodilo za komunistů/, občas nějaký kámoš odpadne kvůli ... nebo ... /nehodlám zde spoilerovat/ po vzoru Deseti malých černoušků... a celé to probíhá tak nějak bez emocí a "backgroundu". Nikoho ani nenapadne odněkud zavolat, jak to vypadá doma, jestli se vyřazení kamarádi v pořádku dostali domů atd... Jonáš a spol. nám prostě lehce zpapírovatěli. A to mi vadí asi tak nejvíc.
Nějaký ten plusový bodík přihodím za hezké popisy zimní přírody a několik setkání s /patrně skutečně žijícími/ pozoruhodnými osobami. Ale jinak mi tenhle třetí díl jen zkazil dojem z předchozích. Ty tři hvězdy ode mne jsou velmi, velmi slaboučké.

28.10.2018 3 z 5

Invaze z vesmíru Invaze z vesmíru Václav Kajdoš

V kontextu doby a téměř neexistující jiné české SF konkurence si Invaze ty 4 hvězdy zaslouží. Kdyby se srovnávala po 50 letech se současnou produkcí, to už asi ne...

21.10.2018 4 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Velmi dobře si vzpomínám, s jakou netrpělivostí jsem někdy kolem roku 1978 čekávala na další číslo Pionýrské stezky, kde tato lahůdka vycházela na pokračování. Jak asi Ježkovo osamělé dobrodružství dopadne??
V roce 2018 hrdě přiznávám, že mám Stezku odvahy uloženou spolu s dalšími podobnými ve své čtečce a při pohledu na své syny si přeju, aby si ji přečetli a jednou taky potkali svého Náčelníka, který by se s nimi, tak jako v knížce s Ježkem, podělil o své životní krédo:
"Všechno, co skutečně potřebujeme, si můžeme celkem levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Opravdu krásné věci se neprodávají vůbec. Kdykoliv můžeme hledět na východ i západ slunce, na oblaka plující po obloze, na květiny u cesty. Také do síně noci, osvětlené pravými hvězdami, se žádné vstupné neplatí."
PS. Náčelník zde citoval kdysi populárního spisovatele a i jinak pozoruhodnou osobnost Axela Muntheho, o kterém taky stojí za to dovědět se něco víc...

19.10.2018 5 z 5

Sedmička: Klukovská dobrodružství na řece Sedmička: Klukovská dobrodružství na řece Miloš Zapletal

Jedna z nejlepších českých dobrodružných knížek /nejen/ pro kluky a o klučičí partě. V tom přiměřeném věku jsem Sedmičku milovala. A po letech jsem se náhodou dověděla, že M.Zapletal je velkým fanouškem a propagátorem Jaroslava Foglara. Tak tím se vysvětluje téměř vše. Akorát na rozdíl od svého velkého vzoru to autor zas tak nepřehání s ušlechtilým chováním a dokonce i dívka se objeví :-) Proto je tahle knížka mnohem "uvěřitelnější", klidně si ji jako oddechovku dám i dnes a vůbec můžu jen doporučit.
PS.: A jak se tak dodatečně dívám, co kdo napsal níže, uživatel Prey to krásně vystihl i za mne. Takže přiděluji lajku a fakt jsem to od vás neopsala!!! :-D

19.10.2018 5 z 5

Červená knihovna Červená knihovna Dagmar Mocná

Tuhle knížku jsem kdysi koupila své mamince - velké ctitelce Káji Maříka, neb se v ní bylo možno dočísti mj. také něco o jeho autorce, Marii Wagnerové alias Felixi Hájovi. Jelikož jsem osůbka zvídavá, nakonec jsem to dočetla celé a moje literárně brakové obzory mi byly nebývale rozšířeny. Až tak, že jsem dokonce nedávno zvládla i Světlo jeho očí, takto prý největší český červenoknihovnový bestseller všech dob!!
A teď by to ještě chtělo, aby někdo sepsal podobně kvalitní literárně-vědeckou studii o Rodokapsech a cliftonkách. To by pro mě bylo teprve pošušňáníčko!!

15.10.2018 5 z 5

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Jo, jó, stará dobrá Anglie... Jak takovouto klasiku okomentovat a nezapadnout do pochvalných frází, které už použil kdekdo přede mnou? Víte co, počtěte si je níže a za mě nechť promluví hvězdičky :-)
Tady jde ovšem jeden cípeček dolů, protože jak by k tomu přišel Pes baskervillský??

11.10.2018 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Mistr ACC ve své nejlepší formě! Parádní měsíční robinzonáda, v níž autor nebohé podprachové trosečníky neušetřil vážně ničeho. Pořádná dávka napětí, lehké psycho, i trochu milostna se najde, a s mírnou dávkou vědeckého poučení navrch z toho máme moc a moc povedenou sci-fi mňamku. A jak to všechno dopadne? Mazejte do knihovny, vykecávat vám to samozřejmě nebudu. Já už do té své mažu, neb jsem právě zjistila, že naléhavě potřebuju opáčko.
A proč "jen" 4 hvězdy? No ve skutečnosti jsou to tak 4 a 4 cípky navrch. A to jen proto, že dokonalou "pětku" jsem si u clarkovek rezervovala pro milovanou a nepřekonatelnou 2001 ;-)

11.10.2018 4 z 5