Mr.JaroCZ Mr.JaroCZ komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Knihu jsem poprvé četl jako "malý kluk", někdy kolem desti let. Dodnes to byl pro mne zážitek, asi proto se ke knize občas vracím.

30.08.2017 5 z 5

Murphyho zákony a přátelé a nepřátelé Murphyho zákony a přátelé a nepřátelé Karl Wagner (p)

Taková úsměvná humorná knížečka pro chvíle oddechu před spaním :O

26.08.2017 4 z 5

Listy Nikodemovy Listy Nikodemovy Jan Dobraczyński

Díky této knize jsem porozuměl mentalitě lidí z Nového zákona.
Občas se k ní vracím.

14.08.2017 5 z 5

Nocař Nocař Magdalena Kozak

Při čtení tohoto románu jsem nemohl přijít na několik věcí. Například komu je kniha vlastně určena? A také jaké věkové kategorii?
Kompilace zamilovaného románku pro dívky s prvky thrilleru - hororu pro chlapce se sice četla rychle, ale otázky zůstaly i po přečtení knihy.
Čtení to rozhodně není špatné, ale vracet se k němu podruhé nebudu.

30.07.2017 2 z 5

Kočka v rouše vlčím Kočka v rouše vlčím Lydia Adamson

Postarší herečka a všetečná detektivka nápadně připomíná slečnu Marplovou v novějším, rádoby modernějším kočičím hávu.
Jako odpočinková kniha na jeden den u vody dobrý, takže za tři...

24.07.2017 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

"Kdo má oči, čti!"
Na rok napsání 1920 nehleďte. Doporučuji.

18.07.2017 5 z 5

Kapesní atlas ptáků Kapesní atlas ptáků Miroslav Bouchner

Kniha velice pěkná, přístupná široké veřejnosti od "malých" až po velké čtenáře.
Prima kniha, kterou mám ve své knihovně a vracím se k ní.

14.07.2017 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasné, až neuvěřitelné povídání o životě lesa!

14.07.2017 5 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Tato kniha cílí na vkus -náctiletých (resp. moderněji pro "Young Adult"), což ovšem neznamená, že si ji nepřečtou i ti dřívěji narození.
Tento díl dobrý, uvidíme co přinesou díly další :-)

10.07.2017 3 z 5

Město na hoře: Sen a svět Johna Winthropa (1630-1640) Město na hoře: Sen a svět Johna Winthropa (1630-1640) Svatava Raková

Není to ani oddychové, ani populárně naučné čtení, ale čtení odborné. Své si zde najde i veřejnost laická.
Mnoho informací nám představí společnost náboženských puritánů v úplně jiném světle, než jakou si ji představujeme. Doporučuji!

11.06.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan se četl celkem dobře, ale místy byl poněkud řekněme "rozvláčný".
Na rovinu - autor je řemeslně zručný, ale vracet se ke knize nemám v úmyslu.

18.05.2017 2 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Jana Eislerová

Téměř celá edice převyprávěných pohádek, pověstí aj. je dobře zpracovaná.
Skvělé je, že mladší děti jsou schopny text pochopit natolik, že až se jim do rukou dostane o pár let později "originál", budou zhruba vědět, "o čem že to asi je" a díky tomu si ho i přečtou. Vyzkoušeno!
Výjimkou není ani tato kniha: 4,5 hvězdy ode mne!

12.05.2017 5 z 5

List příteli v depresi List příteli v depresi Jackie Desbois

Autor a vydavatel zaměňují depresi za smutek. Smutek se dá zvládnout vlastní silou, třeba i s pomocí knihy. Depresi může zvládnout klient pouze s psychologem a s psychiatrem. S touto knihou nikoliv. Bohužel!

06.05.2017 odpad!

Tvůrčí představivost Tvůrčí představivost Shakti Gawain

Kniha je z mého pohledu značně rozporuplná, více slibuje než je schopna dávat.

05.05.2017 1 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

→ Amalberga
Při čtení knihy si je nutno uvědomit - mimo jiné - v jaké době vznikala. Psal se rok 1951 a zuřila válka USA v Koreji. Experimentovalo se s drogama i pro lékařské použití, Martina Luthera Kinga ještě skoro nikdo neznal, afroameričané byli tehdy černoši a nesměli si sednout v tramvaji, když všichni běloši ještě neseděli. Pojem "homofobní" se objevil až za 18 let po napsání románu "Na cestě".
Není možné knihu posuzovat z hlediska člověka 21. století!
x x x
Kniha Na cestě byla pro nás sotva odrostlé pubescenty neuvěřitelným objevem a v 70. letech jsme se snažili žít jako beat-generation, protože jsme se tehdy cítili ztracenou generací taky.

04.05.2017 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Je to divný, ale mně se líbila celá série Temná věž :-) A z toho Pistolník za 5 hvězd.
Perfektně to vystihla o něco níže v komentáři Alef. Dávám jí palec nahoru, protože nemám, co bych dalšího doplnil.

04.05.2017 5 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Knihu jsem přečetl za víkend. Ač dříve narozený, nemohl jsem ji odložit a nedočíst.
Snad už proto, že jsem si uměl představit, jak s člověkem dokáže hra "zatočit".
EREBOS doporučuji čtenářům každého věku.
A promiňte, už musím jít pařit :-)))

18.04.2017 5 z 5

Malá dětská kronika Malá dětská kronika Helena Hodačová

Kniha o narození a naději, o životě a smrti. Maminka svou lásku i bolest vetkala do stránek papíru, do listů této knihy.

15.04.2017 4 z 5

Podivné námluvy lorda Petra Podivné námluvy lorda Petra Dorothy L. Sayers

Je to pro mne první kniha o lordu Petrovi. Pustil jsem se do čtení s vervou a nadšením, ale to vyprchávalo, až při situaci, kdy lord Petr "tančí radostí" vyprchalo docela.
Pravděpodobně s odstupem času se ke knize vrátím, ale teď se loučím.
A 2,5 hvězdy je odměnou.

15.04.2017 2 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Za příběhem kotěte Čibi jsou v náznacích vykresleny prosté lidské příběhy a osudy:
dítě si "pořídí" kotě, jeho maminka si u starší domácí, která kočky nemá ráda, vyprosí, aby mohlo kotě u nich být, manželé ze sousedství zase díky kotěti mají spolu o čem mluvit a nacházejí tak i nový smysl života, sousedé díky Čibi na manželský pár žárlí a rozuzlení je ponecháno jen na čtenáři.
Prostě klidné, pohodové čtení, pro krásu, zamyšlení i meditaci nad osudy lidí a koček. Připomnělo mi to díla spisovatelů období Meidži.
Za mne 5 hvězdiček, ke knize se určitě vrátím.

29.03.2017 5 z 5