LadyCotton LadyCotton komentáře u knih

Jak na domácnost bez chemie a jedů: 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky Jak na domácnost bez chemie a jedů: 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky Becky Rapinchuk

Z knihy mám velmi rozporuplné pocity. Má příjemnou grafiku, dozvíte se v ní co a kdy máte doma uklidit ale ony recepty mi přišly tak nějak padlé na hlavu, zcela souhlasím s DominaCZ: recepty na "milion" sprejů, past apod. když přitom by stačil jeden či dva, které zvládnou většinu věcí.

10.12.2021 2 z 5

1989 očima 30 slavných osobností 1989 očima 30 slavných osobností Petr Macek

Zajímavá knížka, četla se velmi dobře. Myslím, že by neměla chybět v žádné knihovně. Nicméně je nutné podotknout, že se jedná o názory/příběhy určité "sorty" lidí - většina občanů (mimo Prahu) to takhle nevnímala-nebylo normální/běžné, že "všichni" poslouchali Svobodou Evropu či hlas Ameriky, četli knihy ze Samizdatu apod. Stačí se zeptat svých (pra)rodičů. Většina lidí (a nebylo to jen Slováci) ještě ani 17.11. vůbec netušila kdo to Václav Havel je.

10.12.2021 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Ačkoliv nejsem (jako spousta z vás co knihu četla) věřící, kniha mne bavila (autorky blog jsem nikdy nečetla). Je to pohodové čtení o zajímavých věcech. Udělejte si kávu a věnujte jí jedno odpoledne. Dozvěděla jsem se nové, zajímavé věci a hlavně: nasmála jsem se (autorka má neskutečné hlášky).

29.11.2021 4 z 5

Umění přirozeného domova Umění přirozeného domova Rebecca Sullivan

Kniha se mi také líbila (byť vypůjčená z knihovny stačila). Opsala jsem si hned několik "receptů" které již nyní hojně využívám.
Kniha je psaná snadno srozumitelným stylem, suroviny jsou snadno dostupné i u nás. Krásné fotografie jsou samozřejmostí :-)

05.11.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jelikož jsem doposud četla jen její "pozdější" díla (Hanu a Listopád), ihned jsem poznala, že se jedná o autorčinu prvotinu: příběhy jsou totiž místy značně dlouhé a táhlé (což u těch novějších knih není). Ale je vidět typický autorčin rukopis - styl psaní a prolínání více generací na pozadí českých dějin.

01.11.2021 4 z 5

Děvčátko a nacista Děvčátko a nacista Franco Forte

Příjemně psaná kniha s rychle čtivým dějem. Svým způsobem mi připomínala Najdi Rebeccu od E. Dempsey.
Nicméně během četby mi vadilo několik věcí:
1) některé události (byť je to fikce) byly skutečně hodně mimo (příklad za všechny: "mladá židovka se skloněnou hlavou nalévala důstojníkům SS pivo" - to těžko. Oni by se toho piva štítili).
2) spousta popisovaných dějinných událostí časově neseděla
3) v knize členové SS nebyli nazývání hodnostmi SS ale klasickými hodnostmi (plukovník, nadporučík apod.) a to mi hodně vadilo - často jsem si musela připomínat, že čtu příběh z koncentračního tábora a že hlavní hrdina je vlastně eSeSák. Nevím jestli to bylo takto schválně nebo je to chyba českého překladu, každopádně to naprosto ruší "požitek z četby".

23.10.2021 3 z 5

Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti Veronika Kalátová

Jelikož máme finančního poradce profesionála (pochopíte po přečtení knihy), tak mi valná většina informací přišla velmi známých. Nicméně, jelikož polovina české populace netuší co je to RPSN či si nedokáže spočítat 2% úrok z 1 000 Kč tak je napsání takovýchto knih rozhodně potřeba. Jen škoda, že se k těm co by jí nejvíce potřebovali nedostanou.
Autorka i značně nezáživné a složité věci vysvětluje srozumitelně. Osobně se mi moc líbili testy za každou kapitolou. Kapitola Děti a peníze byla naprosto výborně zpracovaná a velice inspirující.
Kniha nabídne vše (a spousty dalšího) co slibuje anotace. Doporučuji čtenářům v jakémkoliv věku (vč. seniorů).

11.10.2021 5 z 5

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Příjemná kniha o příjemném člověku. Nejsem žádný ortodoxní fanoušek LB ale nevadí mi. Ve své poslední knize dovolila čtenářům nahlédnout nejen do svého osobního života ale i toho pracovního a možná i trochu si s někým lehce vyřešit účty. Nicméně i toto mělo úroveň, ne žádný bulvár.
Jako relax čtení proč ne.

08.10.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Není to tak chaotické jako první díl, ale obávám se, že mne nenavnadil dostatečně na to, abych si přečetla další díly... Celé to totiž tak nějak zabila i poslední kapitola (epilog?) kde autor prozradil jak to celé dopadne...

06.10.2021 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Do knižní série jsem se pustila jelikož jsem se v seriálu od nějakého cca čtvrtého dílu ztrácela. Tato první kniha je ovšem ještě větší chaos. Ano, je to sbírka povídek... Bohužel ty povídky vůbec na sebe nenavazují - ani logicky ani chronologicky (příklad za všechny: v jedné povídce Geralt hledá Yennefer (protože jí chce pomoct) a hned v následující povídce se s ní teprve seznamuje). Přitom autor píše skvěle - kolikrát jsem se začetla tak, že jsem nevěděla o okolním světe.
Často jsem si kladla otázku zda-li má cenu číst ty první dva díly (což jsou jen povídky). Po přečtení prvního dílu mohu odpovědět, že ano má - sice je to velmi chaotické ale dozvíte se toho spousty o světe Zaklínače (v seriálu mi spousta věcí unikala).

01.10.2021 3 z 5

Za dráty komunismu Za dráty komunismu Josef Černý

Malá kniha o velkých věcech... Přečtěte ji za jedno odpoledne ale myslet na ní budete ještě spousty dní...
Nejsmutnější na tom celém je, že zvěrstva popisována v knize, prováděli Češi Čechům - vlastní lidi - spoluobčané (ne, žádní Němci či Rusové).

30.09.2021 4 z 5

Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Dana Makrlíková

Pokud máte čerstvou novostavbu a nevíte co se zahradou, tato kniha vám může být skvělým pomocníkem - alespoň pro představu co byste okolo svého domu mohli mít.
Líbil se mi počátek a konec knihy, kde byli praktické rady, tipy a triky pro zakládání zahrady. Prostřední část, která je věnovaná už konkrétním zahradám mne nezaujala prakticky vůbec, a to jsem se na ní těšila možná nejvíc - kvůli inspiraci. Bohužel zahrady autorky jsou jako přes kopírák: pár stejných květin a dřevin stále do kola + všude samá mulčovací kůra.

18.09.2021 3 z 5

Ten okamžik - Můj osmašedesátý Ten okamžik - Můj osmašedesátý Tereza Brdečková

Už dlouho mne kniha tak emočně nezasáhla tak jako tato. Zcela souhlasím s komentářem níže (jeho autorka napsala vše podstatné).
Jsou to věci, které bychom neměli zapomínat - tato kniha je velice pěkně zpracovaná (možná jste viděli i TV pořad) a má vysokou dokumentární hodnotu.

17.09.2021 5 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Knihu bych doporučila generaci mých rodičů (tzn. min. pro věk 55+), jelikož je to skutečně celé o tom si uklidit ve svém domě a životě, aby vaše potomstvo nemělo s tím tolik práce (tak jak to autorka vysvětluje, tak je to zcela logické a podané citlivou formou). Navíc právě tyto generace mají největší problémy s hromaděním věci.
Mladší generaci bych doporučila spíše knihy o úklidu (nejen životním) Marie Kondo...

16.09.2021 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Velice zajímavá kniha, která byla napsána před volbami v roce 2017... a o čem si přečte? třeba o přátelství se Zemanen, které počalo již v 90. letech, o důvodech proč by politik neměl vlastnit média, o vztahu Babiše s ostatními kmotry a politiky na přelomu tisíciletí, o tom jak Babiš ke svému majetku přišel, jak přepsal pravidla politického marketingu nebo třeba o tom v čem si byli podobné Věci veřejné a ANO...
Spusta lidí nemá rádo Babiše, ale když se jich zeptáte proč, tak nejsou schopni odpovědět (takže mu tak max. závidí to, že je bohatý nebo prostě jen proto, že to je "in"). Tato kniha vám dá spousty důvodu (inteligentní a slušnou formou) proč nad ním (když už nic jiného) alespoň nadzvednout obočí...

15.09.2021 4 z 5

Záchrana českých uprchlíků 1938-39 Záchrana českých uprchlíků 1938-39 William R. Chadwick

Velice zajímavá knížečka, která vám rozšíří obzory o anglických hrdinech, kteří se rozhodli zachránit několik set českých obyvatel během počátku druhé světové války. Jen škoda, že se všeobecně ví jen o siru Wintonovi (a i na něj se přišlo tak nějak náhodou).

15.09.2021 4 z 5

Kouzelná čtvrthodinka Kouzelná čtvrthodinka Emma Grey

Zajímavá knížečka, která mne sice od první stranky hned nezaujala, ale postupem času přitáhla mou pozornost.
Doporučila bych jí lidem, kteří nic nestíhaji (ať už opravdu nebo si jen věčně na to stěžují).

15.09.2021 3 z 5

Co si dnes vezmu na sebe Co si dnes vezmu na sebe Ines de La Fressagne

První dojem: Jako místo listování módním časopisem dobré, ale jinak...
Mě osobně vyděsil hned na začátku seznam "základních kousků" který byl přes dvě strany (takže rozhodně nic pro minimalisty). Naopak se mi líbila kapitola 20 módních omylů.
Druhý dojem: Nějakou inspiraci pravděpodobně pochytíte, hlavně v případě, že umíte číst mezi řádky. Jednotlivé outfity nejsou ani tak o tom, že je máte zkopírovat komplet od hlavy až k patě a budete z fleku stylová - jsou návodem k tomu abyste pochopila jak, co a s čím sladit (nejen barvou).

11.09.2021 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Pěkné čtení a to i přes to, že prvních cca 50 stránek se mi nečetlo zrovna snadno. Poté se ale příběh rozjel a už se nešlo odtrhnout. Čtivá, romantická fantasy se sympatickými hlavními hrdiny.
Velice oceňuji fakt, že tuto knihu můžete číst samostatně : tzn. že pokud se vám nebudou chtít číst další dvě bichle, nic se nestane - prostě příběh skončí klasickým "žili šťastně až do smrti".

07.09.2021 4 z 5

Křišťálové království Křišťálové království Amanda Hocking

Za mě nejlepší díl z celé trilogie. Kniha se četla rychle, trojka měla i nějaký ten děj. Ačkoliv jsem už od nějaké cca 50 stránky prvního dílu "věděla" jak to celé dopadne, musím uznat, že mne autorka mile překvapila - sice ano, dopadlo to přesně tak jak jsem si myslela ale autorka nedala celé vyústění příběhu jen tak zadarmo :-)
Nemyslím si, že trilogii bude ještě někdy v budoucnu číst, ale i tak mne relativně bavila.

05.09.2021 4 z 5