Mosula Mosula komentáře u knih

Ada a hrůzostrašná slavnost Ada a hrůzostrašná slavnost Chris Riddell

Z knížky jsem byla naprosto nadšená, zklamal mě akorát lehce uspěchaný konec. Riddellovy ilustrace jsou nádherné, úlohu spisovatele také plní na jedničku. Zajímavý příběh je plný vtipných slovních hříček (utkvěla mi obora nezdaněných daňků), těším se na další díly.

07.03.2019 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Srdeční záležitost. Ta kniha má všechno - krásný jazyk, příběh, poselství. Sice i po několikerém čtení pořád nemůžu s jistotou tvrdit, že vím přesně, které z knížat je Finarfin, které Fingolgin a které Finrod, ale přesto pokaždé žasnu nad propracovaností příběhu, smekám před Tolkienovou představivostí a jímá mě hrůza jen z pomyšlení, že v dějinách Středozemě existoval Temný pán, proti němuž byl Sauron jen malé, vzteklé děcko. Kromě ilustrovaného vydání od Arga mám Silmarillion i jako audioknihu perfektně načtenou Martinem Shawem - dokonalost sama.

07.03.2019 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Moc se mi stejně jako v Myšutovi líbily ilustrace Galiny Miklíkové. Začátek mě moc nebavil, ale pak se příběh rozeběhl a nedokázala jsem se od knížky odtrhnout. Místy je to sice dost klišoidní, ale zase je to vtipné a dětem bych určitě tuto knížku doporučila k usínání.

07.03.2019 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Nějak mě to nezaujalo. V příběhu se udála strašná spousta věcí, bylo nám představeno hodně zajímavých postav, jejichž osudy se nečekaným způsobem prolínají, ale plynulo to tak zoufale klidně, že jsem celou dobu měla pocit, že se vlastně neděje vůbec nic. Nakonec kniha dospěje k očekávanému závěru, aniž by ve čtenáři zanechala jakékoli emoce.

07.03.2019 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nechápu, jak mi tak dlouho mohl tento klenot české literatury unikat. Poezie v próze, jazyk mě naprosto uchvátil, nechala jsem se unášet příběhem a vůbec nechtěla, aby to skončilo. "Dej nám, bože, dojít v sedmihradskou zem..."

07.03.2019

Člověk v drsné přírodě Člověk v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Kdybych se chystala na nějakou drsnou expedici, asi by mi knížka přišla užitečná - spíš ale jako pohled do historie. Materiály pro outdoorové aktivity se v posledních letech překotně rozvíjí a nejsem si jistá, jestli tento vývoj autor sleduje (i když se na přebalu píše, že kniha je s novými poznatky). Rady ohledně ošetřování různých zranění rozhodně zastaralé jsou - nejenom, že spousta navrhovaných postupů už se dnes vůbec nepoužívá, ale dokonce jsou silně nedoporučované.

19.02.2019 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Notoricky známý příběh v novém kabátě. Jedná se o první vydanou knihu v edici CooBoo Classics. Jsem okouzlená obálkou, nový moderní překlad se povedl, což považuju za velké plus.

18.02.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Vcelku dobrá a napínavá detektivka. Stejně jako v Marťanovi je příběh plný technických detailů a tempo ubíhá velmi svižně, bohužel příběh je těžko uvěřitelný. Mafiánská zápletka je příliš jednoduchá, bombastický závěr knize vyloženě uškodil. Postavy jsou velmi nevěrohodné, nejvíc Jazz - napsat příběh z pohledu ženské hrdinky byl risk, který autorovi nevyšel. Přesto příjemně strávené odpoledne, i když ten kondom mi bude vrtat hlavou dlouho...

18.02.2019 3 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Příběh pro děti, který je určen spíš dospělým, co mají rádi pohádky. Pro většinu dětí bude poselství knížky neuchopitelné. Magické, napínavé vyprávění plné lásky a zármutku se zajímavou směskou hrdinů se v první třetině trochu vleče, ale pak se příběh rozběhne a nedovolí vám knížku odložit. Fyrian the Perfectly Tiny Dragon je nejzábavnější literární postava, na jakou jsem v posledních letech narazila. Moc se mi líbily názvy kapitol.

09.02.2019 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Mám ráda klasickou poezii, takže mi chvilku trvalo, než jsem těmto veršům - neveršům přišla na chuť. Přesto na mě hluboce zapůsobilo zoufalství, které z básní psaných za mřížemi místy až křičelo. Překvapilo mě autorovo náboženské založení.

A nejtěžšího mezi hříchy prosím Tě zbav mě totiž pýchy.

08.02.2019 4 z 5

Šišatý švec a myšut Šišatý švec a myšut Pavel Šrut

Svěží a zábavné básničky pro děti korunované živými ilustracemi Galiny Miklíkové mě nadchly.

Králíku,
pročpak chroupeš jenom zelí
bez masa a knedlíků?
Co to máš ve zvyku,
ty hloupý králíku?!

08.02.2019 5 z 5

Hory a údolí života Hory a údolí života Anselm Grün

Putování po horách jako symbol životní cesty. Knihy plná hlubokých pravd pro všechny, kteří na svých cestách hledají Boha a občas před těsně před vrcholem, kdy mají pocit, že se jim nedostává dechu a srdce musí tou námahou prasknout, ucítí dotek čehosi nepopsatelného...

07.02.2019 5 z 5

Radost z Boha Radost z Boha Marek Vácha

U Váchy vím, že dám pět hvězdiček, ještě než knihu začnu číst. Autor je výborný jako vždycky a ač už dávno nejsem čerstvý biřmovanec, srdce mi překypuje láskou, zoufale toužím vyrazit do světa a začít žít znovu, jinak a lépe, ale hlavně ŽÍT.

01.02.2019 5 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Knížka psaná pro dětského čtenáře, která je ale pro děti příliš temná a smutná. Royovy ilustrace jsou ale nádherné a pohádka stojí za přečtení (prolistování) hlavně kvůli nim.

26.01.2019 3 z 5

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

Knížka mě zaujala svojí kouzelnou obálkou. Ilustrace jsou opravdu nádherné, ale samotné básničky mě moc nebavily, kochala jsem se jen obrázky.

26.01.2019 3 z 5

Knížku vydanou k dvacátému výročí HP doporučuju každému potterofilovi v dětském věku. Dospělé by mohla knížka trochu nudit. V knize se opět objevují nádherné ilustrace Jima Kaye, sem tam nějaká historická zajímavost a hlavně se v ní nacházejí autorčiny náčrty děje i kapitoly, které pak Rowlingová kompletně přepsala. Nejvíc mě překvapilo, jak nečitelný má Rowlingová rukopis.

26.01.2019 4 z 5

Ema a kouzelná kniha Ema a kouzelná kniha Petra Braunová

Na knížku jsem narazila náhodou, když jsem čekala, až na Jatkách78 otevřou divákům brány divadla. Přečetla jsem prvních pár stránek a věděla, že knížku musím mít doma. Naštěstí ji v knihkupectví ještě měli, ačkoli na webu psali, že je rozebraná. Kouzelná kniha s dojemným příběhem ideální na melancholické zimní odpoledne. Dojem z knížky umocní krásné ilustrace Evy Chupíkové.

26.01.2019 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Od knihy jsem nic nečekala a překvapivě dobře jsem se bavila. Samotné pohádky nijak zvlášť originální nejsou, ale bavily mě Brumbálovy komentáře k nim. Stručně: příjemná jednohubka.

11.01.2019 4 z 5

Raoul Taburin Raoul Taburin Jean-Jacques Sempé

Velmi milá knížka, spousta drobných vtipků, které pohladí po duši.

04.01.2019 5 z 5

Surinam Surinam kolektiv autorů

Takové to čtení do metra, neurazí, nenadchne. Kniha trpí tím, co většina podobných sbírek - některé povídky jsou výborné, jiné jsou o ničem. Od některých autorů bych si ráda přečetla víc, jiným mám chuť vzkázat slovy L. Stroupežnického: "Pokud možno, nepište vůbec."

04.01.2019 3 z 5