morte morte komentáře u knih

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Svižně napsaná kniha sestávající z životních příběhů chlapa, co se s tím nemazlil. Poutavé popisy prostých krás života. Trefně také ukazuje snahu společnosti svázat člověka pomocí zaměstnání. V mnoha ohledech jsem hlavního hrdinu chápal. I když člověka práce baví, vždy je dobré mít možnost otočit se na patě a hrdě odkráčet nejbližšími dveřmi.

26.12.2017 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Stručná kniha, ke které se lze neustále vracet. Všechny moderní self-help příručky se nedokonale pokouší opakovat to, co bylo řečeno před téměř dvěma tisíci let.

29.05.2017 5 z 5

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

Nádherná knížka. Četl jsem ji v páté třídě a i po 16 letech si na ni stále vzpomenu.

12.08.2013

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete Peter Boxall

O knize se tu nedávno mluvilo, tak jsem ji dneska při návštěvě okresní knihovny otevřel. Bohužel, zklamalo mě, že vyzrazuje, o čem jednotlivé knihy jsou. Čtenář se z krátkého popisu dočte stručný obsah díla včetně zásadních zvratů. Z tohoto důvodu kniha pro mě neslouží jako inspirace pro to, co si přečíst. Také bych uvítal, kdyby uvnitř byly obrázky doporučovaných knih - třeba první vydání. Naopak oceňuje, že autoři knihy se nesnaží striktně určovat jediných 1001 knih, ale jejich záměrem je rozvířit debatu, vyvolat nesouhlas a přimět lidi ke čtení a objevování.

16.01.2012

Třetí vlna Třetí vlna Tomáš Dušek

O knize jsem se náhodou dozvěděl právě nyní v období koronavirové pandemie. Kniha je napsaná velmi svižně, čte se to samo. A aktuální světové dění její atmosféře ještě přidává. Tak jsem zvědavý, jak bude pokračovat.

19.04.2020 4 z 5

Investování pro začátečníky Investování pro začátečníky Petr Syrový

Kam se hrabe Kiyosaki se svými bláboly, které čtenáře především zmatou a uvedou ve falešnou představu. Petr Syrový na 120 stranách vysvětluje vše, co běžný člověk o investování potřebuje vědět. Žádné sliby zázračného zbohatnutí, ale pragmatické a jasné rady, co se svými penězi dělat, aby byly nejen zabezpečené proti inflaci, ale také vydělaly. O tom, kolik mají vydělat už rozhoduje člověk sám - dle investičního cíle, doby, na kterou chce peníze investovat a dle svého postoje k riziku. Od Petra Syrového doporučuji také knihu "Osobní finance" - tu by si člověk měl přečíst a jednat podle ní, ještě než začne vůbec o investování přemýšlet. Jednoznačně doporučuji. Autorovi děkuji a smekám.

09.02.2020 5 z 5

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

První třetina knihy se vlekla a nebylo mi jasné, jakou motivaci John Grady a Billy Parham mají. Vystupovalo zde také několik postav, o kterých jsem nevěděl, jsou li pro příběh zásadní, nebo jen plní roli komparzu. V momentě, kdy motivace Johna Gradyho vykrystalizovala, rozjíždí se příběh postavený na základních lidských hodnotách a pohnutkach, kterým se McCarthy ve své tvorbe věnuje. Je to smutný příběh a McCarthy rozhodně není mistr happy endů. Právě na takto neutešených osudech lze ale sledovat pestrost lidských povah, záměrů a schopnosti vyrovnat se s tím, čím život dokáže překvapit, i kdyz si ho zrovna malujeme úplně v jiných barvách.
Jedná se o důstojné zakončení trilogie, která čím víc je smutná, tím víc dává vyniknout přítomným prvkům lásky, soudržnosti, laskavosti a vůle nasadit vlastní život - a to jak pro někoho, s nímž nás pojí letitá historie, tak pro cloveka, jehož a naše cesta se teprve setkaly.

04.06.2017 4 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Ke knize Born to Run jsem přistupoval s velkým očekáváním. Mohly za to i informace, které se kolem ní vznáší. Četl jsem si o ní, jak je úžasná a jak po jejím přečtení nazuji boty a budu k nezastavení. Zpočátku jsem se do knihy nemohl dostat, nejspíš kvůli rozvleklému úvodu. Postupně jsem se začetl a obsah byl skutečně zajímavý. Začal jsem běhat loni na jaře a běhal do konce listopadu, přičemž letos budu pokračovat. Born to Run mi otevřelo oči, co se běžecké obuvi týče. Prezentované argumenty vypadají velmi věrohodně a vlastně dává rozum, že noha se vyvíjela miliony let, tak proč by najednou potřebovala boty značky Nike nebo kterékoliv jiné proto, aby mohla bezpečně běhat.
Díky Born to Run jsem začal o minimalistickém běhu přemýšlet a dostal jsem se třeba k videím s Antonem Krupickou, která doporučuji ke shlédnutí. Jakmile se oteplí a já vyběhnu ven, budu díky Born to Run o běhání uvažovat dost odlišně, v pozitivním slova smyslu. Líbily se mi také pasáže o Zátopkovi nebo o evoluční biologii a vytrvalostním lovu. Protože rád běhám, kniha se mi líbila, ale nemyslím si, že by přiměla k běhu někoho, koho pohyb nezajímá.

23.02.2012 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Četl jsem asi před dvěma lety. Anglicky. Nepochopil. Česky. Nepochopil. Tak možná zkusím za pár lety znovu.

13.12.2011

Osobní finance - řízení financí pro každého Osobní finance - řízení financí pro každého Petr Syrový

Výborná kniha. Ještě než jsem ji dočetl, už jsem ji doporučoval dál. Odpověděla mi na všechny otázky, které jsem ohledně financí měl a upozornila na oblasti, o kterých jsem ani neuvažoval. Jednoduše, srozumitelně podaný návod, jak řídit vlastní finance a klidně spát. Nestačí přečíst. Je potřeba se radami řídit a ke knize se průběžně vracet. Jestli v osobní financích tápete, četba této knihy by měla být vaší prioritou č. 1.

31.12.2019 5 z 5

Výborná kniha.

19.10.2019 5 z 5

Strážce sadu Strážce sadu Cormac McCarthy

Výborný překlad, krásný jazyk, postavy, popisy. V příběhu jsem se spíše ztrácel. Je nesnadné sledovat, co se v knize zrovna děje a komu. Přesto 75 %, protože McCarthy má dar zaujmout i tam, kde by jiní nudili.

26.12.2017 3 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Nadherna kniha. Pana Rudu jsem potkal ve vlaku a prave tuhle svoji knihu mi doporucil. Moc pekne je i doprovodne dvd z cesty, kterou kniha zachycuje. Ruda je pro me inspiraci, krasny, moudry, pokorny clovek s vlastnim nazorem. Romantik realizator, abych pouzil jeho slova. Hrave svoji filozofii predci vsechny radoby chytre radce, kteri se cloveku snazi daavat navod na zivot a kterych jsou dnes plna knihkupectvi. Doporucuji shlednout i tento kratky dokument: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10213329270-rozhoupany-svet-rudolfa-krautschneidera/20956226652

13.11.2016 5 z 5

Holka Holka Štěpán Burda

Ve chvíli, kdy jsem v září 2014 začal psát knihu Usmívej se víc, můj bratr Štěpán, měl svojí knihy napsáno už více než sto stran. Právě teď napínavý fantasy příběh obohacený o seberozvojové myšlenky dovedl k vydání. Po dvou letech tak přináší dílo plné napětí, akce, humoru, i podnětů k zamyšlení.
Štěpánův příběh o dívce pátrající po svém původu jsem už přečetl a v mnoha směrech mě ohromil. Čím hlouběji jsem do knihy pronikal, tím častěji jsem si říkal, že je až neuvěřitelné, jak výborné dílo napsal člověk, kterého celý život znám. Na přebalu takto chytlavého románu bych čekal spíše jméno známého spisovatele, který za sebou už má zástup fanoušků a několik úspěšných knih.
Užíval jsem si každou ze čtyř set stran příběhu, a když jsem dočetl poslední slova závěrečné kapitoly, uvědomil jsem si, že se jedná o knihu, která dokazuje správnost tvrzení "cesta je cíl". Jsou totiž knihy, u kterých obracím listy jeden za druhým, abych se dozvěděl, jak vše dopadne, a samotný závěr je pak podstatnější než cesta k němu. V případě Štěpánova díla jsem si užil jak cestu (samotné čtení), tak její zakončení (závěr příběhu). Právě závěr navíc patří k těm, nad nimiž člověk i po měsíci přemýšlí a říká si, jestli vše opravdu je takové, jak se jeví.

20.06.2016 5 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Knihu Dlouhá cesta za domovem jsem objevil náhodou coby součást nějakého žebříčku nejlepších knih, co kdy byly napsány. Zaujalo mě, že pojednává o společnosti králíků, a je tak příběhem pro děti a současně pojednává i o nás lidech, a je tak příběhem pro všechny, kteří se chtějí třeba i trochu zamyslet.
Objednal jsem si ji v angličtině (Watership Down) společně s dvěma ekonomickými knihami (Microeconomics, Macroeconomics) od Gerald Mankiwa (doporučuji!).
Zatímco jsem ekonomické knihy prostudoval už před dvěma lety, k Watership Down jsem se dostal až ke konci roku 2011, kdy jsem si knihu vzal do Anglie. Byla mi výbornou společností a užíval jsem si každou stránku králičích dobrodružství. Příběh je opravdu krásný a jednou si ho přečtu znovu - až ho budu číst svým dětem. Vyšlo také pěkné české vydání, které jsem kdysi viděl v knihkupectví.
Doporučuji k přečtení každému, nejen tomu, kdo má králíka nejraději na talířku.

13.02.2012 5 z 5

Nekros a jiné noční můry Nekros a jiné noční můry Brian Lumley

Vynikající sbírka povídek. Při některých z nich skutečně leze mráz po zádech. Doporučuji všem příznivcům knižního strachu.

08.12.2011 5 z 5

Myšák Myšák Tomáš Dušek

Silnejsi příběh než v prvním dílu. Čtenář také má možnost se s hlavním hrdinou více sžít. Škoda, že autor nadměrné užíval sprosta slova. Nic proti sprostym výrazům nemám, ale v případě této knihy ji občas mírně posunuly směrem k brankové literatuře. Celkově hodnocení tak 3,5/5 hvězd. Čte se to samo.

11.04.2021 3 z 5

Co nás všechny žere? Co nás všechny žere? Nicola Davies

Sáhněte raději po této knize: "O parazitech a lidech" - populárně vědecká publikace oceněná Magnesiou literou. Četl jsem - výborné. https://www.databazeknih.cz/knihy/o-parazitech-a-lidech-355696

23.08.2020

Jak si spořit na důchod - zorientujte se v důchodové reformě Jak si spořit na důchod - zorientujte se v důchodové reformě Petr Syrový

Kniha na 150 stranách shrnuje vše podstatné, co člověk potřebuje vědět o spoření na penzi. Zabývá se tím, jak si potřebné zajištění na důchod naplánovat a jak ho uskutečnit. Poskytuje také informace o všech 3 důchodových pilířích, aby se jedinec mohl rozhodnout, co dává pro jeho konkrétní situaci smysl.

24.02.2020 5 z 5

Financování vlastního bydlení Financování vlastního bydlení Petr Syrový

Výborná kniha. Jasně shrnuje vše podstatné.

24.02.2020 5 z 5