moore.allonsy moore.allonsy komentáře u knih

Pozorovatelka Pozorovatelka Petra Braunová

Celkově se mi kniha líbila a zamlouvala se mi i letmá proniknutí do myšlenek jednotlivých hrdinů, kde bylo čtenářům představeno, jak to vnímá ten konkrétní člověk v té situaci, a nejenom z vnější strany, jak to na první pohled vypadá. Autorka upozorňuje na pohled společnosti na handicapované, který není správný. Mnozí se k nim chovají odtažitě, aniž by vnímali, jak to chápou právě ti postižení. Bezvadná knížka, která může změnit úhel pohledu na tohle téma.

20.06.2016 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jak už ostatní zde zmínili, také se mi zamlouvala postava Lennieho. Toho bezmezně věřícího člověka, že bude mít jednou společně s Georgem vlastní malé hospodářství, že jednou bude šťastný a nikdo nebude hledět na jeho předchozí chyby, jichž se dopustil. Jestli mi v ději něco chybělo, tak možná větší popisy pocitů a myšlenek, které se honily postavám v hlavě, jinak k tomu není co vytknout. Autor šel zkrátka rovnou k věci a nic okolo zbytečně nepopisoval, zachytil to nejhlavnější. Skvělý příběh s ještě lepším zakončením.

13.06.2016 3 z 5

Muž, který zapomněl, že má ženu Muž, který zapomněl, že má ženu John O'Farrell

Jak jednoduché může být zničit mezilidská pouta. Vztahy jsou kolikrát o rozhořčení, jednotlivá prohlášení nemají argumentační váhu, ale mají ranit toho druhého. Už nám nestačí jen z lásky žít a už nám není ani sedmnáct. Bojíme se slibů a přísah, nesplněných snů. Celá knížka je jedna filozofická úvaha, která nás může nakopnout v našem životě. Zasmějete se při ní, zamyslíte. Doporučuji. :)

01.06.2019 5 z 5

Slova, která jsem si přál napsat sám Slova, která jsem si přál napsat sám Robert Fulghum

Je zajímavé si přečíst, co inspirovalo Fulghuma v životě i při psaní. Skvělé, že posílá tyhle myšlenky dál.

12.04.2018 4 z 5

Perly v kapse u vesty Perly v kapse u vesty Osho

Takže knížka mě bude ještě dlouho inspirovat při běžných toulkách životem.

14.03.2018 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Až mi běhá mráz po zádech! Skvělá knížka na večer. :)

06.11.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Pořádné napětí, pořádná dávka adrenalinu a realistické pojetí. Velmi dobré počtení a těším se na další knihy od autora.

29.10.2017 5 z 5

Rok bez února Rok bez února Jan Sojka

Příjemná knížka se zvláštním dějem, který připomíná spíš výřez ze života pěti úplně obyčejných chlapíků, kteří se dobrovolně přestali účastnit svého vlastního života. Úplně nejlepší dojem knížka udělá, pokud si ji přečtěte v šerém a pochmurném počasí, dokážete se tak lépe vcítit do opuštěné vily, Štěpánovy samoty a podivného blázna za oknem.

18.09.2017 5 z 5

1000 věcí, co mě serou Vol. 1 1000 věcí, co mě serou Vol. 1 Attilla Bič Boží (p)

Některé hejty byly vtipné, výstižné a pobavily mě, s jinými jsem se až tolik neztotožnila, protože byly hodně subjektivní - bylo ale pěkné nahlédnout do hlavy někomu jinému. Příště bych možná ale ocenila, kdyby se autoři zaměřili na nějaké všeobecné podměty, než je jejich názor na populární českou herečku, skupinu Nightwork nebo osobní názor na trdelník a jeho výrobu. Aby to zaujalo větší okruh lidí, zaměřila bych se na témata, která jsou blízká většině populace; líbily se mi hejty například Lidi v MHD a naschvál ujíždějící řidiči, píchnuté kolo, v hospodě na kraji stolu...
Setkání s Attilou nebo s Achjo Bitch by bylo jistě zajímavé. Je to oddechové čtení pro každou volnou chvíli, takže si stoprocentně půjčím další díly.

26.05.2017 3 z 5

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Aneb jak to chodí v politice. Knížka nám umožňuje zasmát se všem politickým přehmatům, všem zlotřilcům, kteří si hrabou akorát pro sebe, a podívat se na to z trochu jiného úhlu. Moc jsem si oblíbila Jima, který s Humphreym zatočí a pěkně si ho poddá.
Reálné, chytré, úsměvné.

17.04.2017 5 z 5

Letištní klinika Letištní klinika Heinz Günter Konsalik

Hlavní je děj knihy, ani se nezaměřuje moc na nějakou zápletku (to mi přišlo, že výbuch tam byl jen aby se neřeklo). Má vyzdvihnout individuální pohled každého z těch milionů lidí, kteří pobíhají na letišti a hledají svůj správný let. Objektivně řekneme při pohledu na dav, že se jedná o stresované, uštvané osoby, a tahle knížka nám podává pohled subjektivní, jak to vidí ten zloděj dámských kabelek, jak to vidí sebevražedkyně skákající pod vlak, jak to vidí člen personálu ochranky... Celkem to šlo. :)

20.03.2017 3 z 5

Hrana rozkoše Hrana rozkoše Eve Berlin

Jedná se spíše o takový čtivý příběh, kde se o praktikách BDSM píše zcela minimálně a žádné větší sexuální scény tam nejsou, pouze úplné začátky. Celé vlákno děje plyne rychle a bez zauzlenějších zápletek. Myšlenka samotného díla není nijak hlubší. Je to samozřejmě i tím, že zde figuruje jen drobné množství postav. Dopad celého rozuzlení se dá domyslet už po několika prvních stránkách, ale stejně se to čte příjemně a jemný erotický náboj tu nechybí.

21.01.2017 3 z 5

Kde jsi chodil, Satane? Kde jsi chodil, Satane? František Nepil

Humorná oddychovka, když zrovna nemáte jiné knížky při sobě. Při čtení pěkně odsýpá. :)

07.01.2017 4 z 5

Růžové moře Růžové moře Eva Vejmělková

Celé mi to přišlo tak trochu vyumělkované. Jako by to byl strohý dortový korpus bez náplně, něco tomu prostě chybělo a nebylo to ono. V průběhu děje můžeme zaznamenat velké množství moralizujících a filozofických poznámek, které dávají najevo autorčinu studii psychologie. Valná většina reakcí postav mi však přišla naprosto přehnaná a jednoznačně odfláknutá, jako by se Eva Vejmělková vůbec nedokázala vcítit do jednotlivých situací. Mnohdy se mi také zdálo, že autorka se chtěla především dostat k několika málo situacím a všechno ostatní mezi nimi bez zájmu odbyla. Když už se rozhodla pro komunikaci člověka se psem a kocourem, mohla využít typické znaky chování pro tato zvířata, ale bohužel se tak nestalo a tak to celé postrádalo takový ten šmrnc. Za tu pointu na konci dávám jednu hvězdičku.

28.07.2016 1 z 5

Dědictví stínů Dědictví stínů Madeleine Brent (p)

Knížka se mi velice dobře četla, stránky odsýpaly jedna za druhou. Původně jsem myslela, že když to autor tak zakončil Andrewem a Klárou, že nechá Hannah vrátit se k R.D, ale mé myšlenky byly mylné, jak se ukázalo. Zvratů bylo v ději požehnaně a obzvláště se mi líbily výstižné charakteristiky postav. Přestože se pod dámským pseudonymem skrývá muž, při výčtech myšlenek Hannah to bylo skoro takové, jako by je skutečně sepsala žena a nikoliv jen džentleman vydávající se za ženu.

12.07.2016 5 z 5

Memento Memento Radek John

Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem a nebýt chvilkových narušení, kdy jsem ji opravdu musela odložit, bych ji snad přečetla na jeden zátah. Velice dobře zde autor rozepisuje prostředí, jak to vlastně v té době chodilo, ale i pocity a vnímání různých situací z hlediska závislých. Ano, musím uznat, že části života feťáka se pořád opakují, ale to mi při čtení vůbec nevadilo. Naopak. Autor je dokáže vždy popsat tak obrazně a tolika různými způsoby, že si to čtenář pomalu vůbec neuvědomí. Na nic si nehraje, popisuje bez zábran realitu života narkomanů, a toho si cením.

21.05.2016

Růžový život - návod k použití Růžový život - návod k použití Dominique Glocheux

Úžasná kniha, která se čte naprosto jedním dechem. Nutí člověka zamyslet se na sebou samým, nad fungováním společnosti okolo něj a na uvědomění si mnohým podstatných a zásadních věcí. Tahle kniha dokáže prohloubit myšlenky a přesto nepůsobí nijak nuceně, ba naopak.

20.05.2016 5 z 5

Chemické látky v životním prostředí a zdraví Chemické látky v životním prostředí a zdraví Miroslav Šuta

Neskutečně nabitá knížka informacemi, které člověku otevřou oči, co se týče uvědomělé spotřeby. V každé části lidské činnosti je něco, co člověk pošpinil chemizací, která má dalekosáhlé dopady na životní prostředí, na organismy i na nás, aniž bychom věděli, co všechno průmyslově vyráběné produkty obsahují. Můžeme to ale zlepšit uvědomělou spotřebou a nakupovat produkty, které jsou ekologicky příznivé (ať už je to nákup sprchových gelů bez mikroplastů, parabenů, prací prášky bez chemie nebo nepodporovat koupě oděvů napuštěné chemií z výroby aj.)
Kniha je obohacená četnými velice zajímavými průzkumy a studiemi, jaké dopady chemikálie mají, vše zapadá do kontextu. Je to stručné shrnutí látek, se kterými se denně setkáváme, škodí nám, ale nikdo proti nim výrazně nebojuje. I pro laiky, doporučuji!

14.11.2020 5 z 5

Člověk mezi lidmi Člověk mezi lidmi Jiří Siegel

Občas vtipné, občas přitažené za uši, aby příběh vyzněl za každou cenu vtipně.

17.09.2020 3 z 5

Bezbranní Bezbranní Kati Hiekkapelto

Není to jenom detektivka - je to psychologický rozbor jak ze stran vyšetřovatele, tak z pohledu drogových dealerů a všech zúčastněných. Nikdy nevíte, co ve svém životě prožívá ten, s nímž zrovna mluvíte. A nikdy nevíte, jaký měl den a co se mu stalo - nemůžete všechny posuzovat a odsuzovat stejně. Jako plusový bod vidím věrohodné a brilantní zapojení uprchlické krize.

13.01.2019 5 z 5