Monyel Monyel komentáře u knih

Dopisy mrtvých Dopisy mrtvých Luca Veste

Na to, že jedná o autorovu prvotinu, je to velmi dobrá kniha. Líbil se mi styl psaní i zápletka. Během čtení jsem několikrát změnila názor na to, kdo byl vrah, nicméně si myslím, že je to tím, že tento žánr nemám více načtený. Jedná se o čtivou, nenáročnou detektivku. Doporučuji zejména nováčkům v krimi žánru.

17.07.2021 4 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Moc se mi líbil styl psaní autorky, kniha se četla dobře, i když měla pomalejší rozjezd. Ze začátku jsem se nemohla vcítit do kůže hlavní hrdinky, protože mi nebyla příliš sympatická. To se naštěstí v druhé polovině knihy změnilo. Příběh se neobešel bez žánrových klišé, přesto však oceňuji, že se autorka pokusila prolomit pár stereotypů, které používá hodně YA autorů. Kladem pro mě je, že se Sage nakonec odhodlala vyhledat odbornou pomoc. Trošku jsem se bála, že její PTSD vyřeší pouze pozornost "bad boye" se zlatým srdcem, tak jak to u tohoto žánru poslední dobou bývá zvykem. Také oceňuji, že mezi protagonisty nebyl typický vztah: miluju tě/nenávidím tě. Naopak se pomalu poznávali, a až na poslední scénu se chovali s ohledem na jejich věk rozumně. Knihu i přes pár nedostatků hodnotím pozitivně, pokračování si určitě přečtu.

11.07.2021 4 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Přiznávám, že mě kniha mě chytla už od první stránky a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem se zatajeným dechem nedočetla poslední stranu. Již prvních pár řádků napovídá, že půjde o velmi znepokojující a emotivní příběh. Větší část knihy je vyprávěna skrz nevinnou dětskou optiku Livie. Dívenka si díky odříznutí od společnosti neuvědomuje, jak odlišná a dysfunkční je její rodina. Její láska a naprostá důvěra v jejího otce a to, jak přijímá události, které se v rodině dějí, bylo velmi srdceryvné číst. Zvláště potom, co se extrémní chování otce začne stupňovat. Charaktery jsou vykreslené velmi reálně, každý z nich v knize dostane svůj prostor. Čtenář tak může nahlédnout do životů postav v různém období jejich života. Během čtení se ve mně neustále střídaly emoce. Od nepochopení a vzteku, až po smutek a lítost. Román věrohodně navozuje temnou a dusivou atmosféru. Pokud u nás vyjdou i další knihy autorky, určitě si je přečtu.

11.07.2021 5 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Příběh má spád, akci a velmi promyšlený děj. Líbí se mi, jak autor pracuje s myšlenkou digitalizace a důvěry v informační technologie. Karl Olsberg získal doktorát z oboru IT, což se na kvalitě knihy projevuje. I přes technické téma se kniha čte dobře a je srozumitelná. Příběhem nás doprovází několik postav, díky nimž může čtenář poznat názory na zrcátko z různých úhlů pohledu. Mně osobně nejvíce přirostla k srdci postava Andyho a vždy jsem se těšila, až se příběh vrátí opět k němu. Myslím, že kniha zaujme i čtenáře, kteří obvykle sci-fi nečtou, jelikož téma je velmi aktuální.

03.07.2021 4 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

(SPOILER) Kniha se čte velmi dobře, člověk může při čtení vypnout a nemusí se nijak zvlášť soustředit. Vzhledem k tomu, že se jedná o žánr young adult, nečekala jsem od děje nic dramatického nebo přelomového. Musím ale říct, že v tomto žánru jsou napsány daleko lepší knihy. Asi největší problém jsem měla s psychologií hlavních protagonistů, která je velmi nepropracovaná a mělká. A to je velký problém u knihy, která nemá zápletku či akci. Vztah Andie a Coopera byl postaven čistě na fyzické přitažlivosti. Při čtení knihy jsem se sama sebe ptala, kdy se vlastně do sebe stihli zamilovat, když za celou knihu prohodili cca 10 vět. Neproběhlo téměř žádné poznávání a hlubší rozhovory. Ačkoliv je do příběhu zaneseno citlivé téma (rodinná tragédie, znásilnění), postavy se chovají nevěrohodně a šablonovitě. Z postav mi nejméně otravný přišel překvapivě Mason. Pozitivně hodnotím především styl psaní autorky a Ponožku.

25.06.2021 3 z 5

Bezmezná ctižádost Bezmezná ctižádost Ken McClure (p)

I když tenhle žánr není zrovna můj šálek kávy, měla jsem knihu přečtenou za pár dní. Kniha je napínavá a velice dobře se čte.

21.06.2018 4 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Neuvěřitelně silná kniha. Svědectví o holocaustu se obecně nedá dělit na lepší a horší, jelikož jsou to zážitky, které je nutno vyslechnout a které by žádný člověk neměl nikdy prožít.
Pokud bych však měla doporučit jen jednu knihu s touto tématikou, určitě bych doporučila tuhle. I přes svůj smutný a krutý obsah, je velmi čtivá. Jedna z knih, na kterou po přečtení nikdy nezapomenete.

04.12.2017 5 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Ze začátku jsem se trochu bála, že prostředí střední školy, kde je hlavním hrdinům sotva 18let nebude pro mě. Kniha byla však velice čtivá. Měla jsem ji přečtenou během dvou dnů. Hlavní hrdinové jsou 2 teenageři, kteří si toho během svého života na rozdíl od svých vrstevníků stihli projít lecčím, a proto je to k sobě navzdory odlišným povahám přitahuje. Moc se mi líbilo vykreslení povahy Noaha a paní doktorky. Závěr knihy se mi zdál trochu zrychlený, určitě by si zasloužil víc pozornosti. Knihu určitě doporučuji.

04.12.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z knih, kterou budete po přečtení chtít vlastnit v papírové podobě a mít ji bezpečně uloženou v knihovničce, abyste se k ní mohli ve chvílích volného času vracet. Je to silný příběh, oplývající uvěřitelnými postavami, které vám postupně přirostou k srdci a po přečtení knihy se vám po nich bude stýskat. Ačkoli je příběh zasazen do kruté a nespravedlivé doby, nepůsobí násilně a zbytečně netlačí na city. Je tam stále hodně okamžiků, které vykouzlí úsměv na rtech a zahřejí u srdce.
Kniha má své kouzlo, je napínavá, smutná i veselá. Určitě stojí za to si ji přečíst.

27.04.2015 5 z 5