Monnyska Monnyska komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Chtěla bych se s Vámi podělit o pár mých postřehů, neboť mám na tuto knihu vyhraněný názor. Spíše si sepsat, proč už tu knihu nikdy víckrát něčíst.. Obálka je opravdu krásná, vlastně ta většinu lidí naláká, stejně tak lukrativní název (to se prodává úplně samo – hlavně v dnešní době). Ale je tam velké ALE. Pozor, moje poznatky mohou obsahovat SPOILERY!

Za prvé spisovatelka vůbec neumí psát – její styl psaní se nehodí ani na červenou knihovnu, což mimochodem z Tatéra z Osvětimi bezesporu udělala. Nedokázala ve mne vzbudit nějaké silnější emoce, uvěřitelně mi říct, jak to bylo. Opravdu jsem neuronila ani jednu slzu a na konci jsem se strašně těšila, až už to skončí.

Za druhé souvisí s prvním bodem a to jsou dialogy – to jako vážně? Ahoj.. Jak se máš.. Byl jsem tři roky vězněn Němci v Osvětimi.. Abteilung Politische.. - NE, to vážně nechcete. Uměle vykonstruované, násilně vepsané a ve finále Vám stejně nic neřeknou.

Za třetí jsem měla pocit, jako by to byl příběh deseti lidí spojených pod jednu osobu (omlouvám se za to připojení, ale Lale byl takový válečný Forrest Gump) – hrdina, který přežije všechno, a když říkám všechno, tak opravdu všechno – schovávání válečných kořistí pod matrací, rozdávání a shánění klobás a čokolády, dokonce i blok č. 11. Dovolím si k tomuto něco říct – pochybuji o tom, že by někdo dokázal propašovat diamanty, šperky, peníze v takovém množství přes ostrahu, pochybuji o tom, že by mohl rozdávat čokoládu, nebo klobásy všude po celé Osvětimi a zachraňovat tak tisíce životů – nechledě na to, že čokoládu dostávali v té době snad jen vojáci a o klobásách (příděly) ani nemluvě. A nejen to, ten dokázal dokonce zachránit kluka před popravou, dokázal najít svou vyvolenou (i když se nijak nedohodli, kde by se mohli po válce sejít) jen podle jména. Bože, já mám dost..

Za čtvrté tradiční klišé – Mengeleho vražedný úšklebek, Ssáci největší tupé hlavy, kteří jsou hloupí a vůbec jim není divné, že na sezamu je dopsané nějaké jméno navíc, můžu vše a nikdo na mě nepřijde..

A za páté ten konec – to je prostě jak vytržené z nějaké Pilcheorvky. Ani to snad nebudu komentovat. A jen tak mimochodem ještě za koncem najdete Epilog, Autorčinu poznámku, Další informace, Doslov a Poděkování – já mám ráda knihy dočtené celé, ale tohle bylo i na mě moc...
To bude snad vše, jen nezapomeňte, že Tatér byl v Osvětimi velice vážený a neohrožený, nemohli ho zabít, protože, kdo by jinak ty všechny ty lidi tetoval? Na celou Osvětim a Březinku byli celkem dva tatéři – no není to k popukání?

Já se omlouvám, pokud jsem někoho urazila, ale chci Vám jen ještě nakonec říct, že mám ráda historii, nejsem ani člověk, který by tvrdil, že holocaust nebyl, ale tohle dílo bylo opravdu utrpení. Nejvíce je mi líto snad jen Lalea, který se musí otáčet v hrobě, protože autorka z něho udělala něco, co ani nejde vyjádřit slovy. Asi by se nad sebou měla zamyslet a věnovat se úplně jinému oboru a spisovatelství navždy opustit – udělá tak laskavost nám všem.

A pokud si chcete přečíst nějakou knihu o holocaustu, tak určitě sáhněte po jiné knize :)

02.03.2019 1 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

To byla opravdu síla.. silný příběh, silné postavy.. Já se z tohoto příběhu budu vzpamatovávat ještě dlouho. Znala jsem filmové zpracování, které je senzační, a tato kniha je senzační stejně tak. Myslím, že se k ní ještě několikrát vrátím, protože i když vím, jak to skončí, příběh Johna Coffeyho, Paula Edgecomba nebo pana Jinglese, mě neomrzí.. proto všem toto dílo vřele doporučuji :)

28.02.2019 5 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Tohle nemělo chybu, napínavé od začátku do konce!

20.02.2019 5 z 5

Podzim patriarchy Podzim patriarchy Gabriel García Márquez

Velmi nevšední čtenářský zážitek :) nelehké ale přitom velmi skvělé čtení :)

04.12.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha se mi hodně líbila, určitě jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy četla. Nabudila ve mne opravdu nepříjemné pocity. Nemůžu jinak než doporučit :)

04.10.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Je to opravdu velmi silný příběh a o odsunu (sudetských či brněnských) Němců toho nebylo napsáno moc. Většina válečné beletrie se formuje kolem holocaustu, ale o tomhle ví málokdo, o tomhle se ani nemluví, nebo spíš nechce mluvit... Příběh jsem musela číst postupně, protože mne to vskutku hodně zasáhlo. Gerta Schnirch je opravdu zajímavá postava, se kterou se život nemazlil a vztah s Barborou také nebyl jednoduchý, už jen z toho hlediska, s kým ji měla... Ale není to jen příběh samotné Gerty, můžete zde naleznout mnoho různých střípků i celých životů. Vzpomeňme na Hermínu, Johannu i Teresu, kterou jsem velmi obrečela.
I když byla kniha velice čtivá, musela jsem přemýšlet, jaké dát hodnocení, protože to pro mne bylo místy matečné, jednou povídala Barbora, poté Teresa, hned zase Friedrich... Nebylo úplně lehké se vyznat. Ale přesto dávám pět hvězdiček, a doporučuji ji všem, kteří mají rádi silné příběhy :)

25.08.2018 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Čekala jsem od Hotýlku dědy Leopolda něco víc. I když byla kniha velice čtivá a pořád se tam něco dělo, většina (a to myslím opravdu snad všechny postavy bez asi dvou postaviček) mi byly protivné a děsně nesympatické. Václav pokrytec s obhajobou, že to dělá jen pro rodinu, nešťastná ufňukaná Jindra, záletný Oldřich... No ani jedna mi nepřirostla k srdci. Líbil se mi snad jen děda Leopold a lehká Marcelka. Nakonec zjistíte, že ani konec není nikterak uspokojivý. Je to dlouhá epizoda druhé poloviny 20. století malých postaviček, které ve Vás nezanechají hlubší dojem. Slepá mapa se mi líbila mnohem více. Proto dávám pouze tři hvězdičky.

14.08.2018 3 z 5

Běloveská tragédie Běloveská tragédie Václav Sádlo

Mikrohistorická studie pojednávající o těsném poválečném střetu Vás nenechá chladnými. Autor využívá převážně paměti přeživších Čechů, kteří se boje buď pasivně či aktivně účastnili. Kniha obsahuje velké množství fotodokumentace, která není příjemná na pohled. Těžko soudit tyto události, ale měli bychom se všichni shodnout na tom, že by se to nemělo opakovat. Kniha je pěkně zpracovaná a kdo se o tuto problematiku či lokalitu zajímá, je pro něho publikace nutností :)

03.08.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Přemýšlela jsem, jaké mám dát hodnocení. Kniha je sama o sobě osobitá, velmi čtivá. Celou dobu čekáte na velký boom, ale on ten boom v té knize vlastně nikde vůbec není. Kniha pluje, tak jak pluje život sám a proto je asi tak jedinečná. Nic podobného jsem zatím nečetla a velmi mě to překvapilo. Musím říct, že mne bavily všechny linie rozrostlého příběhu, každý střípeček byl vložkou originality. Když čtete, máte pocit, že to žijete s hlavními postavami. Kdyby kniha měla více stránek a více příběhových linií, četla bych klidně i 800 stran, protože mě ty osudy opravdu zajímaly a bavily mě. Pro jiné by to mohlo být na škodu, moc odboček od hlavních protagonistů, takže pak víte, že tam někde vedlejší postavy žijí a nakonec Vám chybí, jak to s nimi dopadlo. Za sebe musím dát plný počet hvězd, protože ještě teď nad celým příběhem přemýšlím :)

30.07.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Kniha byla velmi čtivá, nově vytvořený svět byl dobře promyšlený, postavy mi byly sympatické :) i když se kniha tváří jako YA, tak Vás nenechá chladnými. Má v sobě mnoho zajímavých myšlenek, nad kterými se určitě pozastavíte :) Byla jsem přesvědčená, že přesně vím, jak to skončí, ale hluboce jsem se mýlila a koncem jsem byla tak překvapená, že jsem večer nemohla ani usnout.. vřele doporučuji!

26.07.2018 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

K této klasice nejde snad ani nic napsat. Je to pozoruhodné dílo, které nedokážu dost dobře zkritizovat, na to tu musí být někdo jiný. Jako čtenářovi, který o této sérii slyšel a četl mnohé, a přešlo se ke Společenstvu prstenu dostal až teď, je to velice nadčasové, čisté i nečisté dílo, které se snaží Vám otevřít oči. Středozem je neskutečně krásné místo, které by navštívil snad každý, popisy této krajiny jsou pozoruhodné... I když je kniha trochu delší a od začátku se moc neděje, stejně Vám to nedá a snažíte se pokračovat s Frodem na jeho cestě s důležitým posláním, abyste došli poznání. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího dílu..

17.07.2018 4 z 5

Slabší oproti prvnímu dílu, ale i tak čtivé a dobré. Myslím, že se.mi o krapet více líbil policajt z knihovny, ale Sluneční pes také nebyl špatný :)

28.06.2018 4 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Mě kniha bohužel moc nenadchla, četla jsem ji dlouho po etapách a že bych se válela smíchy to ne. Některé povídky mi přijdou vykonstruované, aby vypadaly vtipné, ale moc se jim to nedaří. Jako oddechové čtení vcelku dobré. Nejvíce se mi asi líbila povídka Poklad, ale ostatní jsou průměrné. Kniha si své čtenáře jistě najde, já po ní ale bohužel znovu nesáhnu.

16.06.2018 3 z 5

Knížka mne velmi mile překvapila. Do Časožroutů jsem se zprvu nemohla začíst, ale najednou povídka dostala rychlý spád a já už se od knihy nemohla odtrhnout. Skryté okno do skryté zahrady bylo famózní. Opravdu velmi povedené. Doporučila bych však obě povídky :) a na léto je to opravdu výborné počteníčko :)

15.06.2018 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Autor měl neskutečně vypravěčský talent, který se vidí tak jednou za 100 let. Právě proto jsem Moby Dicka dokázala konečně dočíst. Kniha má své kouzlo a i když se děj odehrává tak na zhruba padesáti stranách a velké finále v posledních třech kapitolách, dá vám toho více než si umíte představit. Trvalo mi bez pár dní celý rok, než jsem knihu dočetla, udělala jsem si několika měsíční pauzu, ale jsem za to ráda, mohla jsem si knihu užívat po malých částech a více o ní bloumat a přemýšlet. Pokud chcete bloumat o životě, je to jistě pravá kniha, pokud však nemáte rádi dlouhé, opravdu moc dlouhé popisy, tak nedoporučuji :) nebo spíš jen po částech jako jsem to dělala já :)

09.06.2018 3 z 5

Broumovská rebelie Broumovská rebelie Jaroslav Čechura

Zajímavé počtení, které Vám přinese zajímavé informace o rebelantském roce 1680. Doporučuji všem, kdo se chce o této době dozvědět více :)

19.05.2018 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Na našeho milého pana Kinga až příliš 'líbes', bohužel jsem čekala více. Jinak kniha čtivá se zajímavou zápletkou, Lunapark se mi líbil moc, ale tu duchařinu bych viděla raději mnohem lépe zpracovanou. Musím říct, že i přes čtivost jsem zklamaná, což se mi u Kinga nestává :)

08.05.2018 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Mně naštěstí vůbec nevadí Kingovy dlouhé předehry, pro mě je to naplňující literární zážitek, který opravdu velmi rychle utíká a konec naprosto perfektní :) setkání s již známými postavami bylo příjemné, sice jen okrajově, ale přesto super. A vývoj Dannyho osobnosti byl zajímavý, hltala jsem každou stránku a musím přiznat, že i zaporáci byli pěkně vykreslení :) za mě pět hvězd :)

Pozor SPOILER!
Nakonec nebylo vyřčeno, jestli Dan později v odrazu zrcadla viděl na sobě nějaké mouchy, ale předpokládám, že ne :)

04.05.2018 5 z 5

Obrana Národa na Brněnsku 15.3.1939 - 29.2.1940 Obrana Národa na Brněnsku 15.3.1939 - 29.2.1940 Petr Kopečný

Velmi přínosná kniha k tématu Odboje a Obrany národa. Četla jsem hlavně kvůli pozůstalosti člena ON, který působil ve Zbrojovce. Udělala jsem si alespoň přehled o této organizaci, její stavbě i její snaze zabránit nacistickému Německu zničit naši zem. Kniha obsahuje velmi mnoho jmen, takže jsem se v průběhu čtení ve jménech ztrácela. Ale pokud hledáte vyloženě jednu osobu stejně jako já, budete rádi za každou řádku :-) Byla jsem ráda za fotografie i za Jmenný seznam členů ON a jejich spolupracovníků. Škoda, že takových knih není více :-)

23.04.2018 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1/2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1/2 Jaroslav Hašek

Jako většina čtenářů jsem si představovala spíše filmovou verzi v podání pana Hrušínského :) první díl byl bezesporu skvělý, druhý už za ním trochu pokulhával, bohužel jsem knihu odložila po nekonečném monologu jednoročního dobrovolníka, nemohla jsem se přes tuto pasáž pohnout opravdu dlouhou dobu, ale nakonec dočteno... Hodnotím první díl pěti hvězdami, druhý však pouhými třemi... Čtení není pro každého, ale jistě si kniha své čtenáře najde :)

17.04.2018 4 z 5